Autor:
Bc. Miroslav Srholec
V roku 2006 Európsky súdny dvor pre ľudské práva pojednával vec AbuBakahJalloh (pôvodom zo Sierry Leone) v. Nemecko. Žiadateľ sa sťažoval na porušenie čl. 3, 6 a 8 Európskeho dohovoru pre ľudské práva.
Dňa 19. októbra roku 1993 policajti pozorovali drobného pouličného predajcu drog ktorý pri pozorovaní predával malé igelitové vrecúška, ktoré mal uložené v ústach výmenou za peniaze. Polícia verila že v igelitových vrecúškach má drogy, a následne Jalloha zatkli. Po prehliadke zistili že menovaný pri sebe nemá žiadne drogy, pričom prokurátor rozhodol aby mu bolo podané dávidlo na vyvrhnutie vrecúška.
Polícia previezla Jalloha do nemocnice Wuppertal-Elberfeld, kde mu súdny lekár ponúkol dávidlo dobrovoľne, čo menovaný odmietol. Následne bol imobilizovaný štyrmi policajtmi a lekár mu zaviedol trubicu do žalúdka cez nos a podal mu dávidlo. Po tomto postupe menovaný vyvrhol kapsulu s obsahom 0,2182 g kokaínu. Následne bol prevezený na políciu kde odmietol vypovedať z dôvodu, že sa cítil veľmi unavený. Wuppertalský okresný súd vzal zatknutého do väzby. Žalobca sa sťažoval a počas troch dni bol schopný prijímať len polievku, a nasledujúce 2 týždne krvácal z nosa. Zranenie potvrdila aj lekárska správa po 75 dňoch od podania antiemetík, keďže mal pretrvávajúce bolesti v hornej časti brucha.
20. decembra pojednával vo veci okresný súd Wuppertal. Obvinený na súde namietal nezákonnosť použitej procedúry a následne získané dôkazy, nakoľko v Trestnom poriadku čl. 136a je zákaz podávania toxických látok v trestnom konaní[1]. Podľa Jalloha, antiemetika manipulovali s jeho telesnými funkciami a viedli k potláčaniu prirodzených reakcií tela. Prokuratúra naopak tvrdila, že uvedený postup je v súlade s Trestným poriadkom, bol využitý za účelom ochrany zdravia pána Jalloha a odstránenie frustrácie z prebiehajúceho konania voči jeho osobe. Súd odsúdil pána Jalloha na podmienečný jedno ročný trest odňatia slobody s probačným dohľadom. Podľa názoru súdu, nebolo podanie antiemetik neprimeraným prostriedkom. Jalloh sa vo veci odvolal.
Odvolací krajský súd vo Wuppertali, znížil trest odňatia slobody na šesť mesiacov. A nariadili konfiškáciu zaistených 100,- nemeckých mariek, nakoľko podľa názoru súdu, pochádzali z trestnej činnosti. Ďalej súd konštatoval, že vyvolanie dávenia, bol primeraný postup vo veciach drogovej trestnej činnosti, a potvrdil dôvody ich podania vyslovené prokuratúrou. Taktiež bola procedúra vykonaná legeartis s lekárskymi postupmi. S tým Jalloh nesúhlasil a položil Düsseldorfskému odvolaciemu súdu právne otázky, podľa ktorých Wuppertalských súd nesprávne posúdil právnu stránku veci, a zle vykladal čl. 81a Trestného zákona[2] s prihliadnutí na čl. 1 a 2 Základného zákona, a súd nedostatočne chránil Jallohovu ľudskú dôstojnosť.
Düsseldorfský odvolací súd zamietol Jallohovu žiadosť ako nepotvrdenú, a žiadne pochybenie Krajského súdu vo Wuppertali v otázke právneho posúdenia veci nezaznamenal. Ani to však nestačilo, a Jalloh sa obrátil na Spolkový ústavný súd. Spolkový ústavný súd však sťažnosť nepripustil podľa zásady subsidiarity. Taktiež konštatoval, že neboli vo veci využité všetky opravné prostriedky zo strany obvineného.
Jalloh sa následne obrátil na Európsky súd pre ľudské práva, kde dôvodil, že procedúra je zásahom pre jeho fyzickú integritu, a mohla ohroziť jeho život. Taktiež tvrdil, že drvivá väčšina európskych štátov nepoužíva metódu vyvolania dávenia v trestnom práve. Taktiež tvrdil, že lekársky zákrok, bol násilný, mučivý a ponižujúci a v neposlednom rade, že utrpel fyzickú i psychickú ujmu. Vláda naopak tvrdila, že riziko bolo minimálne a procedúra bola vykonaná legeartis. Ďalej že, obvinenému hrozilo bezprostredné zdravotné riziko ak by nedošlo k vyvolaniu dávenia, taktiež uviedla, že zranenia a ujmu si spôsobil menovaný sám, nakoľko nekonal dobrovoľne a bránil sa požitiu liečiv.
Súdny dvor Európskeho súdu pre ľudské práva konštatoval, že úrady nekonali na základe čl. 81a Trestného poriadku vo veci použitia antiemetik. Nemecké orgány môžu , po výklade Trestného poriadku, použiť spomenutú procedúru na získanie dôkazov v trestnom konaní, no nie pri obave o zdravie obvineného a v pohnútke k zažehnaniu frustrácie z konania. Pre potreby posúdenia vo veci porušenia čl. 3 dohovoru, súd skúmal dosiahnutú minimálnu úroveň vážnosti. V otázke nutnosti lekárskeho zásahu bol súd presvedčený, že orgány činné v trestnom konaní mohli počkať, kým sa kapsula z tela dostane prirodzenou cestou.
K samotnej metóde zaujal presvedčenie, že jej využitie nepredstavuje len malé riziko. Čo potvrdzuje aj to, že uvedená metóda je neprípustná vo väčšine štátov Rady Európy ako aj väčšine spolkových štátov Nemecka. Ku aplikácií metódy súd konštatoval, že násilné zavedenie trubice cez nos do žalúdka a násilné podanie dávidla a roztoku je schopné spôsobiť bolesť a úzkosť ako aj duševné utrpenie. Držanie štyrmi policajtmi a zavádzanie trubice lekárom, podľa súdu hraničí s brutalitou. Súd teda v otázke porušenia čl. 3 konštatoval jasné porušenie a to jednak pri dosiahnutí minimálnej úrovne závažnosti zásahu a jednak následkami. Súd stanovil, že sporné opatrenia mali schopnosť vzbudiť strach, úzkosti a pocit menejcennosti, fyzickú bolesť a psychické utrpenie. Ďalej súd uviedol, že spomenuté konanie predstavuje jednoznačné neľudské a ponižujúce zaobchádzanie. Porušením čl. 3 súd omietol porušenie čl. 8 a následne pokračoval v posúdení otázky porušenia čl. 6 dohovoru.
V prípade porušenie čl. 6 dohovoru sa pán Jalloh dovolával ochrany pred právom zákazu sebaobviňovania. Súd tu zohľadnil najmä charakter, mieru a existenciu príslušných ochranných opatrení. Charakter samotného zásahu nebol sporný. Účelom podania dávidla nebolo pôsobenie bolesti alebo poníženie. V otázke miery súd stanovil, že protispoločenská hodnota, hoc aj v otázke boja proti drogám, nemôže byť relevantná v prípade pouličného predajcu (zadržaná kapsula s obsahom 0,2 g kokaínu). To konštatovali aj nemecké súdy, keď pánovi Jallohovi stanovili šesť mesačný podmienečný trest. Posledné hľadisko ochrany príslušných opatrení súd posúdil ako neaplikovateľné. Jalloh komunikoval len lámanou angličtinou a teda nemohol lekárovi popísať svoju anamnézu tak, aby boli vylúčené iné zdravotné komplikácie. Nasledujúce podmienky doviedli súd ku konštatovaniu, že použitie jediného dôkazu v konaní proti pánovi Jalloh, získaného pomocou dávenia je porušenie zákazu sebaobviňovania podľa čl. 6, §1 dohovoru. Súdny dvor teda zahlasoval pri porušení čl. 3 dohovoru vo veľmi tesnom pomere 10:7 za porušenie. A 11:6 že došlo k porušeniu čl. 6.
Taktiež by nebolo vhodné nespomenúť odlišné stanovisko slovenského sudcu Jána Šikutu.[3] Spomenuté stanovisko odmieta predmetný postup ako porušenie čl. 3, s odôvodnením, že sa môže zdať krutým, no neprekročilo prahovú hodnotu použitia obvyklých donucovacích procesov. Stanovisko ďalej odmietlo porušenie čl.8, a to s tým, že výklad zákonov podávajú vnútroštátne súdy, ktoré s použitím čl. 81a Trestného zákona nemali žiadny právny či faktický problém. Stanovisko taktiež odmieta aj porušenie čl.6 a to na základe predošlých záverov. Tiež je nutné vziať do úvahy, že prípustnosť dôkazov podlieha zásade subsidiarity, pričom tá spadá do právomoci vnútroštátnych súdov.
Atraktívnosť rozsudku vo veci Jalloh v. Nemecko, možno vnímať v rôznych rovinách. Z faktickej stránky je zaujímavé pozorovanie najmä nejednoznačného hlasovania sudcov v právnych otázkach porušenia dohovoru.
Prípad Gäfgen v. Nemecká spolková republika bol prejednávaný Veľkým senátom Európskeho súdneho dvora pre ľudské práva v roku 2010 za veľkej mediálnej pozornosti. MagnusGäfgen, nemecký občan a študent práv, sa v ňom domáhal ochrany podľa čl. 3 a 6, Európskeho dohovoru o ľudských právach.[4]
V roku 2002 bol syn, majetnej bankárskej rodiny z Frankfurtu nad Mohanom Jakob, vo veku 11 rokov, vylákaný do bytu pána Gäfgena pod zámienkou, že jeho sestra si v byte zabudla bundu. V tom čase bol pán Gäfgen priateľom sestry Jakoba. Gäfgen následne udusil chlapca. Po tomto akte, začal Gäfgen, anonymne, požadovať výkupné za únos v hodnote jedného milióna eur. Rodičov ubezpečoval, že v prípade vyplatenia výkupného a jeho odchodu z krajiny, znovu uvidia svojho syna. V tom čase Gäfgen vzal telo Jakoba a odviezol ho na súkromný pozemok pri obci Birstein, vzdialený asi hodinu od Frankfurtu nad Mohanom a telo ukryl pod mólom pri jazere.
Po troch dňoch si vyzdvihol výkupné na trolejbusovej zastávke, časť previedol na účet, časť schoval vo svojom byte. Od okamihu vyzdvihnutia výkupného bol Gäfgen pod policajným dohľadom. Následne ho polícia zadržala v ten istý deň na letisku vo Frankfurte nad Mohanom. Po ošetrení bol dopravený na policajné oddelenie, kde bol poučený o svojich právach, menovite o práve na advokáta a práva nevypovedať. Polícia medzitým našla v jeho byte polovicu výkupného a poznámky o pripravovanom zločine. Gäfgen následne po porade s advokátom začal tvrdiť, že dieťa je držané inými únoscami a chlapec je držaný v chate pri jazere.
Hneď ráno polícia pokračovala vo „výsluchu“. Podľa obhajoby, sa mali konkrétni príslušníci polície Gäfgenovi vyhrážať, že voči nemu budú použité také prostriedky, ktoré mu spôsobia značnú fyzickú bolesť ak neprezradí miesto pobytu chlapca. Ďalej sa mu mali vyhrážať, že voči nemu použijú špeciálne techniky a bude v cele s dvomi veľkými čiernymi mužmi, ktorý ho budú sexuálne zneužívať. Taktiež ho mali niekoľko krát udrieť do hrudi a sotiť ho do steny. Po tomto vyhrážaní, Gäfgen uviedol miesto pobytu tela Jakoba do desiatich minút. O tomto konaní urobili príslušníci polície protokol.
Následne polícia spolu s Gäfgenom objavila Jakobovo telo pod mólom pri rybníku. Obhajoba tvrdila že Gäfgen bol nútený chodiť po lese bosý. Polícia na mieste zaistila stopy pneumatík vozidla ktoré patrili Gäfgenovi. Pri ceste späť sa priznal, že on uniesol a zabil Jakoba a následne ukázal miesta kde sa zbavoval školských zošitov, batohu, odevu ako aj písacieho stroja na ktorom písal vydieračský list.
V protokole o šetrení, uviedol zástupca riaditeľa polície, že veril tomu, že Jakob môže byť ešte na žive a bol motivovaný dôvodnou obavou o život Jakoba, v dôsledku nedostatku potravín, a vonkajších poveternostných podmienok, aby vydal pokyn na „špeciálne procedúru“ teda na použitie zastrašovania a fyzického násilia. V záujme ochrany života Jakoba, vydal súhlas pre policajného dôstojníka, aby Gäfgenovi pôsobil bolesť pričom mu nemal zanechať stopy. Ten ďalej potvrdil, že jeho konanie bolo pod lekárskym dohľadom. Ďalej zástupca riaditeľa nariadil získanie „séra pravdy“. Zástupca v správe uviedol, že konanie bolo motivované dôvodnou obavou o život a zdravie a nie podporou trestného konania. Vzhľadom k priznaniu nebolo použité sérum ani žiadna iná metóda. Lekár potvrdil drobné zranenia pána Gäfgena.
Krajský trestný súd vo Frankfurte nad Mohanom začal prejednávať obžalobu 9.4.2003. Gäfgen hneď namietal postup polície ako rozporného s čl. 136a Nemeckého trestného poriadku a požadoval ukončenie konania voči jeho osobe. Taktiež sa domáhal určenia neprípustnosti všetkých dôkazov z výpovedí, po policajnom šetrení, ktoré mali byť vynútené vyhrážkami zo strany polície. Gäfgen taktiež tvrdil, že aj ďalšie dôkazy ako napr. Jakobovo telo, šatstvo, písací stroj, sú získané z nezákonne získaných výpovedí a sú teda „ovocím jedovatého stromu“ a preto žiadal ich neprípustnosť.
Súd odmietol zastavenie konania. Konštatoval, že na Gäfgena bol vyvíjaný tlak v podobe vyhrážok o neznesiteľnej bolesti, no nebola potvrdená hrozba sexuálneho zneužívania. Hoci boli porušené práva pána Gäfgena, súd uviedol, že: „S ohľadom na závažnosť obvinení proti obžalovanému na jednej strane a na závažnosť protiprávneho jednania v priebehu šetrenia na strane druhej, sa nejednalo o tak výnimočné a neznesiteľné porušenie práva štátu, aby sa nepokračovala v trestnom konaní.“[5]V druhom bode súd konštatoval, že všetky prehlásenia pána Gäfgena po policajnom vyhrážaní, sú rozpore s čl. 136a, § 3, Nemeckého trestného poriadku a sú teda ako dôkaz neprípustné. Ďalšie dôkazy pochádzajúce z výpovede získanej na základe vyhrážania sa, ako napríklad nájdené telo, výsledky pitvy a pod. (ovocie otráveného stromu) súd prijal ako prípustné. Odôvodnil to tým, že ich vylúčenie by bolo vzhľadom na závažnosť skutku neprimerané.
Krajský súd vo Frankfurte nad Mohanom nakoniec potvrdil vinu MagnusaGäfgena vo veci vraždy, únosu a vydierania. Za uvedené konanie mu uložil doživotný trest odňatia slobody. Súd taktiež poznamenal, že protiprávne konanie policajtov bude riešené v samostatnom trestnom konaní, no to nemá dosah na zabránenie justícií v hodnotení skutkových okolností získaných v súlade so zákonom. Gäfgen ešte podal vo veci odvolanie, no to bolo zamietnuté ako neopodstatnené. Rovnako ako aj jeho podnet na Spolkový ústavný súd. Následne sa Gäfgen obrátil na Európsky súd pre ľudské práva.
Súdny dvor musel riešiť hneď niekoľko otázok. Najrelevantnejšou bola otázka povahy porušenia čl. 3 dohovoru, teda o otázkach zákazu mučenia. Toto právo súd v rozsudku považoval na základný pilier demokratickej civilizácie. Súd teda považoval procedúru proti Gäfgenovi ako „neľudskú“, zámernú, sústavnú a pôsobiacu fyzické a psychické zranenia. Procedúra bola taktiež označená za „ponižujúcu“, keď vzbudila v Gäfgenovi strach, úzkosť a menejcennosť, ktorá v ňom zlomila jeho fyzickú alebo morálnu rezistenciu, resp. ho naviedla na konanie ktoré bolo proti jeho vôli a svedomiu. Súd teda konštatoval že došlo k porušeniu čl. 3,[6] dohovoru a to „nad všetku pochybnosť.“
Súdny dvor sa ďalej pustil do analýzy porušenia čl. 3, resp. jeho závažnosti. Potvrdil, že čas, po ktorý bol Gäfgen vystavený tejto procedúre bol asi desať minút. Na druhej strane ale dokázal úplne zlomiť Gäfgenovu rezistenciu, konštatoval, že: „skutočné a okamžité hrozby úmyselného a blížiaceho sa zlého zaobchádzania, spôsobili (Gäfgenovi) značný strach, bolesť a psychické útrapy.“[7] Taktiež bolo nutné vziať do úvahy aj to, že bol vo väzení a teda v stave zraniteľnosti. Uvedené konanie súd, a to aj na základe predošlej judikatúry, považoval za formu duševného mučenia.
K výkladu čl. 3 zaujal súd jasné stanovisko. Zákaz mučenia má absolútnu civilizačnú povahu. Neviaže sa na motivácie ani pohnútky orgánov ktoré ho porušujú, ani na konanie či osobu podliehajúcu mučeniu ( Gäfgen). Taktiež sa neviaže ani na povahu sporu, resp. ochrany iných dôležitých práv či záujmov chránených právom ( život Jakoba), a nemôže byť využívané ani na ochranu celého národa.
V otázke prípustnosti dôkazov z „otráveného stromu“ súd konštatoval, že použitie dôkazov, ktoré boli získané po procedúre voči Gäfgenovi, nemožno použiť a že ako celok by bolo konanie s týmito dôkazmi nespravodlivé, no podotkol, že aj keď bolo celé konanie označené ako nespravodlivé, je nutné pristupovať s ohľadom na všetky skutočnosti prípadu, ako aj dodržiavanie resp. nedodržiavanie ďalších práv vyplývajúcich z dohovoru. Dôkazy získané na základe mučenia sú považované za nespravodlivé ( Gäfgenove priznanie). Dôkazy získané ako priamy dôsledok zlého zaobchádzania ( dôkazy od udalostí pri jazere Birstein) sú taktiež neprípustné (ovocie z otráveného stromu). Opak by viedol k „zahaleniu brutality do plášťu práva“.
Aj napriek týmto „zničujúcim“ konštatovaniam súd odmietol Gäfgenovu žiadosť o zrušenie konania voči jeho osobe.
Odôvodnil to tým, že ani samotný Európsky súd pre ľudské práva vo svojej judikatúre neriešil prípad, v ktorom by použitie dôkazov pochádzajúcich z porušenia čl. 3 urobilo súdny proces nespravodlivým, bez ohľadu na ďalšie skutočnosti. Súd vyšiel so záverom, že tak ako čl. 3 absolútne chráni civilizačnú hodnotu, a to zákaz mučenia a neľudského konania, tak je nutné chrániť aj ďalšiu civilizačnú hodnotu, a to hodnoty súdneho procesu vychádzajúce z konceptu právneho štátu. Ani porušenie čl. 3 nezakladá dôvod na odmietnutie spravodlivosti a k uznaniu súdneho procesu ako neplatného.[8]
Súdny dvor pristúpil k ojedinelému intelektuálnemu konceptu, ktorý možno nazvať „obnovená reťaz“. Podľa tohto konceptu možno všetky dôkazy do bodu, kedy bol Gäfgen podrobený procedúre ( sledovanie políciou od prevzatia výkupného, zadržanie, domová prehliadka, poznámky, časť výkupného, výpoveď Jakobovej sestry) považovať za prípustné v súdnom konaní. Dôkazy získané priamo alebo nepriamo na základe Gefgänovej výpovede po procedúre sú neprípustné. Ďalšia prípustnosť dôkazov nastáva momentom prvého pojednávania, kde bol Gefgän nanovo poučený o svojom práve na obhajobu, o nevypovedaní ako aj zákazu nútenia a najmä poučenie, že všetky tvrdenia môžu byť v konaní použité proti nemu a pod. Práve Gäfgenove priznanie sa, pred Krajským súdom považoval Európsky súd za prijateľné a rozhodujúce. Neprípustné dôkazy z fázy po procedúre do hlavného pojednávania mohli slúžiť len na overenie pravdivosti jeho priznania ( výsledky pitvy ohľadne dôvodu úmrtia, stopy pneumatík pri rybníku) pred Krajským súdom. Súd teda selektoval vyzbierané ovocie zo sadu, no pre nazbierané „ovocie z otráveného stromu“ odmietol uznať celý zber za zbytočný.
Konštatovanie súdu je jasné: „Súd došiel k záveru, že za zvláštnych okolností prípadu obžalovaného, kde sa nepodarilo vylúčiť napadnuté skutkové dôkazy, ktoré boli zaistené a extrahované pomocou neľudského zaobchádzania, no tie nemali vplyv na presvedčenie o vine obžalovaného. Najmä, ak už boli rešpektované práva obžalovaného na jeho právo odoprieť výpoveď, musí byť jeho proces ako celok považovaný za spravodlivý.“[9]
Súd teda v závere uznal porušenie čl. 3, no odmietol porušenie čl. 6 Európskeho dohovoru o ľudských právach v pomere 11:6. Za zmienku stojí aj spomenutie dvoch odlišných stanovísk. Tie veľmi ostro kritizovali koncept „obnovenej reťaze“. Spomína sa v nich, že hoci je to ťažké pre verejnosť, a obzvlášť pre pozostalých, no je nutné uplatňovať čl. 3 ako absolútny aj z hľadiska čl.6. Nemožno tolerovať fakt, že konanie v ktorom sa použilo mučenie možno na základe nových intelektuálnych konštruktov tolerovať. Nesúhlasné stanovisko taktiež varovalo pred uplatňovaním taktiky roztrhnutia reťaze, kedy by sa fakticky mohla prerušiť zákonnosť a regulárnosť trestného konania a vytvoril by sa tak priestor pre získavanie poznatkov v rozpore s ideami Európskeho dohovoru pre ľudské práva.
[1]Čl. 136a Trestného poriadku : „ Sloboda obvineného, na prejav svojej vôle, nesmie byť narušená zlým zaobchádzaním, vyvolaním únavy, fyzickým zranením, podaním lieku, trápením, klamaní alebo hypnózou. Nátlak môže byť použitý len v rozsahu, v akom je to dovolené zákonom v trestnom konaní...“
[2]Čl. 81a Trestného zákona: „Telesné vyšetrenie obvineného možno vykonať za účelom zistenia skutočností významných pre konanie. Za týmto účelom môžu byť vykonaný odber krvi, ako aj ďalšie lekárske zásahy vykonané v súlade s pravidlami lekárskej vedy za účelom vyšetrenia aj bez súhlasu obvineného, za predpokladu, že neexistuje žiadne riziko poškodenia jeho zdravia.“
[3]Spoločné odlišné stanovisko sudcov Ress, Pellonpää, Baka, Šikuta, je súčasťou rozsudku ESDĽP - Jalloh v. NEMECKO č. 54810/00
[4]Čl. 3 – zákaz mučenia, Čl. 6 – právo na spravodlivý súdy proces
[5]Rozsudok ESDĽP - Gäfgen v. NEMECKO, bod č. 27.
[6]Čl. 3 Zákaz mučenia - „Nikoho nemožno mučiť alebo podrobovať neľudskému alebo ponižujúcemu zaobchádzaniu alebo trestaniu.“
[7]Rozsudok ESDĽP - Gäfgen v. NEMECKO, bod č. 103
[8]Súd konštatoval, že pri porušení čl. 3 musí existovať mechanizmus náhrady škody, obnovenia dôvere ako aj potrestania vinníkov. Tie majú byť dostatočné a nie je nutné pristupovať k inštitútu absolútnej neprípustnosti súdnych konaní.
[9]Rozsudok ESDĽP - Gäfgen v. NEMECKO, bod č. 187
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.