Autor úvodnej poznámky JUDr. Peter Šamko
Na konci tohto textu je zverejnený rozsudok Špecializovaného trestného súdu vo veci bývalého rektora Policajného zboru v Bratislave, ktorým bola schválená dohoda o vine a treste uzatvorená medzi prokurátorom a obvineným.
Po oboznámení sa s dohodnutým a následne aj súdom schváleným výrokom o treste zastávam názor, že trest, ktorý bol obvinenému uložený nezodpovedá ustanoveniam Trestného zákona. Alebo povedané inak, výrok o treste je v rozpore s ustanovením, ktoré upravuje postup pri znižovaní trestu odňatia slobody pod zákonom ustanovenú dolnú hranicu trestnej sadzby v prípadoch uzatvorenia dohody o vine a treste, t. j. s ustanovením § 39 ods. 4 Tr. zák. Prokurátor a následne ani Špecializovaný trestný súd totiž podľa tohto ustanovenia vôbec nepostupovali (a to aj napriek tomu, že jediným dôvodom znižovania trestnej sadzby pod dolnú hranicu trestnej sadzby bolo v posudzovanom prípade len konanie o dohode o vine a treste), pričom z odôvodnenia rozsudku súdu sa ani nedá zistiť prečo sa tak stalo, teda prečo bývalému rektorovi Policajnej akadémie bol uložený nižší trest než aký zodpovedá ustanoveniam Trestného zákona (§ 39 ods. 4 Tr. zák.).
Bývalému rektorovi Policajnej akadémie bol uložený trojročný trest odňatia slobody so stanovením štvorročnej skúšobnej doby s probačným dohľadom (ako aj peňažný trest, trest prepadnutia veci a trest zákazu činnosti). V ďalšom nás bude zaujímať len dohodnutý a ukladaný trest odňatia slobody.
Prokurátor ako aj Špecializovaný trestný súd pri uzatváraní a schvaľovaní dohody o vine a treste vychádzali pri úprave trestnej sadzby nesprávne z ustanovenia § 39 ods. 3 Tr. zák., ktoré sa síce týka mimoriadneho zníženia trestu odňatia slobody pod dolnú hranicu zákonom ustanovenej trestnej sadzby, avšak z iných dôvodov než je konanie o dohode o vine a treste. Dohody o vine a treste sa týka špeciálne (osobitné) ustanovenie § 39 ods. 4 Tr. zák., ktoré je k ustanoveniu § 39 ods. 3 Tr. zák. v pomere špeciality, t. j. pri uzatváraní dohody o vine a treste možno znižovať dohodnutý trest odňatia slobody len podľa tohto ustanovenia. Použitie ustanovenia § 39 ods. 3 Tr. zák. v prípade bývalého rektora Policajného zboru je preto podľa môjho názoru, vyslovene nesprávne, nakoľko dôvodom na zníženie trestu odňatia slobody bola len okolnosť vykonávania dohadovacieho konania a nie aj iná skutočnosť uvedená v ustanovení § 39 ods. 1 alebo § 39 ods. 2 písm. a) až c), prípadne písm e) Tr. zák.
Ak by prokurátor ako aj Špecializovaný trestný súd postupovali pri dohode o vine a treste v súlade s ustanovením § 39 ods. 4 Tr. zák. bol by výsledkom dohadovacieho konania nasledovný postup:
Obvinenému bol ukladaný trest podľa najprísnejšieho trestného činu, ktorý mu bol kladený za vinu, teda podľa trestnej sadzby zločinu prijímania úplatku podľa § 329 ods. 2 Tr. zák., pri ktorom je trestná sadzba uvedená v osobitnej časti Trestného zákona v rozpätí 5 rokov až 12 rokov.
Podľa § 39 ods. 4 Tr. zák. v konaní o dohode o uznaní viny a prijatí trestu môže súd uložiť trest odňatia slobody znížený o jednu tretinu pod dolnú hranicu zákonom ustanovenej trestnej sadzby (táto časť ustanovenia neplatí pre niektoré najzávažnejšie trestné činy pri ktorých nemožno dohodnúť trest odňatia slobody kratší ako dvadsať rokov a logicky ani pri trestných činoch, ktoré nemajú dolnú hranicu trestnej sadzby). Jedna tretina z 5 rokov (60 mesiacov) je 1 rok a osem mesiacov (20 mesiacov). Podľa ustanovenia § 39 ods. 4 Tr. zák., ktoré je vyslovene koncipované na využívanie pri dohode o vine a treste, teda bolo možné obvinenému bývalému rektorovi znížiť trest odňatia slobody o jednu tretinu, t. j. maximálne na úroveň 3 roky a štyri mesiace (5 rokov mínus 1 rok a osem mesiacov).
Ak by prokurátor ako aj Špecializovaný trestný súd postupovali pri dohode o vine a treste v súlade s Trestným zákonom (ustanovením § 39 ods. 4 Tr. zák.) bol by najnižší možný trest odňatia slobody, ktorý bolo možné obvinenému uložiť vo výmere 3 roky a štyri mesiace. Nižší trest odňatia slobody nebolo možné v dohadovacom konaní s bývalým rektorom Policajnej akadémie dohodnúť, nakoľko to vyslovene zakazuje ustanovenie § 39 ods. 4 Tr. zák. Keďže ide o trest odňatia slobody presahujúci 3 roky, je zo zákona vylúčené jeho podmienečné odloženie na skúšobnú dobu a preto prichádzal do úvahy len nepodmienečný trest odňatia slobody so zaradením obvineného na výkon trestu do príslušného stupňa stráženia.
Vzhľadom k uvedenému možno uzavrieť, že ak by sa v dohadovacom konaní s bývalým rektorom Policajnej akadémie postupovalo pri výroku o treste v súlade s ustanoveniami Trestného zákona musel by byť bývalému rektorovi ukladaný nepodmienečný trest odňatia slobody v trvaní minimálne 3 roky a 4 mesiace.
Uloženie podmienečného trestu odňatia slobody bolo preto, podľa môjho názoru, v rozpore so zákonom, nakoľko pokiaľ je podstatou znižovania dolnej hranice trestnej sadzby trestu odňatia slobody len dohadovacie konanie nie je možné ignorovať ustanovenie § 39 ods. 4 Tr. zák. (t. j. vôbec ho nepoužiť tak ako sa to stalo v prípade bývalého rektora Policajnej akadémie) a už vôbec nie je možné si pri dohadovacom konaní vyberať pri znižovaní trestu odňatia slobody medzi ustanoveniami § 39 ods. 3 a § 39 ods. 4 Tr. zák. Tu je potrebné zopakovať, že z odôvodnenia rozsudku súdu nie je jasné prečo súd nepoužil ustanovenie § 39 ods. 4 Tr. zák. a z čoho vyvodil, že znížiť trest odňatia slobody pod dolnú hranicu trestnej sadzby trestu odňatia slobody možno pri dohadovacom konaní aj podľa § 39 ods. 3 Tr. zák.
Ak Špecializovaný trestný súd nekonštatoval žiadne iné zákonné okolnosti na zníženie trestu odňatia slobody pod dolnú hranicu trestnej sadzby okrem dohadovacieho konania a chcel znížiť trest odňatia slobody pod dolnú hranicu zákonom ustanovenej trestnej sadzby mohol postupovať len v mantineloch ustanovenia § 39 ods. 4 Tr. zák.
Treba opätovne pripomenúť, že ustanovenie § 39 ods. 4 Tr. zák. je špeciálnym ustanovením podľa ktorého sa má postupovať, ak súčasťou dohody o vine a treste je aj dohoda o mimoriadnom znížení trestu odňatia slobody (len pre úplnosť možno dodať, že pri dohode o vine a treste sa trest môže dohodnúť aj v zákonom stanovenej trestnej sadzbe, avšak pri závažnejších trestných činoch sa ochota obžalovaného uzatvoriť dohodu o vine a treste spravidla kompenzuje uložením miernejšieho trestu, než aký stanovuje Trestný zákon v osobitnej časti Trestného zákona pri jednotlivých trestných činoch).
Znižovanie trestu odňatia slobody pod zákonom ustanovenú trestnú sadzbu pri dohode o vine a treste však nie je bez zákonných pravidiel a nemôže byť bezbrehé (ľubovoľné). Práve ustanovenie § 39 ods. 4 Tr. zák. je vyjadrením vole zákonodarcu, aby tresty dohadované a následne súdom ukladané v konaní o schválení dohody o vine a treste boli predvídateľné a zároveň, aby dohodnuté tresty odňatia slobody neboli znižované až príliš.
Ustanovenie § 39 ods. 4 Tr. zák. preto stanovuje mechanizmus znižovania dolnej hranice trestnej sadzby pod zákonom ustanovenú trestnú sadzbu v konaní o dohode o vine a treste tak, že trest môže byť maximálne znížený o jednu tretinu. Ustanovenie § 39 ods. 4 Tr. zák. je teda všeobecným pravidlom, ktoré stanovuje zrejmú hranicu kam až možno znižovať dohadovaný trest odňatia slobody. Ide o hranicu, ktorá je v konaní o dohode o vine a treste neprekročiteľná.
Ak by zákonodarca chcel alebo predpokladal, že pri dohode o vine a treste možno dohodnúť a uložiť aj trest odňatia slobody nižší ako je jedna tretina vypočítaná z dolnej hranice trestnej sadzby ustanovenej Trestným zákonom, respektíve, že pri dohode o vine a treste možno použiť (či využiť) namiesto ustanovenia § 39 ods. 4 Tr. zák. ustanovenie § 39 ods. 3 Tr. zák. (ktoré sa týka mimoriadneho znižovania trestu odňatia slobody pod dolnú hranicu zákonom ustanovenej trestnej sadzby z iných dôvodov, než je uzatváranie dohody o vine a treste), tak by ustanovenie § 39 ods. 4 Tr. zák. vôbec do Trestného zákona nevkladal, respektíve by pravidlo v ňom uvedené vôbec nekoncipoval, nakoľko by nedávalo žiadny zmysel.
Prokurátor si pri uzatváraní dohody o vine a treste preto nemôže vyberať podľa ktorého ustanovenia bude trest odňatia slobody znižovať, teda, či trest odňatia slobody zníži podľa § 39 ods. 3 Tr. zák. alebo podľa § 39 ods. 4 Tr. zák., nakoľko dohody o vine a treste sa vyslovene týka len ustanovenie § 39 ods. 4 Tr. zák. Ak by si prokurátor mohol vyberať medzi týmito ustanoveniami, nemala by existencia ustanovenia § 39 ods. 4 Tr. zák. vôbec logické opodstatnenie.
Vzhľadom k tomu, že proti rozsudku Špecializovaného trestného súdu nie je možné podať odvolanie a v podstate ani dovolanie (nedá sa v dovolaní napadnúť porušenie ustanovení Trestného zákona pri ukladaní trestu v prospech obvineného, nakoľko išlo o dohodu o vine a treste) je podstatou tohto príspevku viesť diskusiu o možnostiach a postupoch pri ukladaní trestu odňatia slobody v konaní o dohode o vine a treste. V žiadnom prípade netvrdím, že môj výklad ustanovenia § 39 ods. 4 Tr. zák. je zaručene správny a jediný možný, avšak doposiaľ som sa vo svojej praxi nestretol s tým, že by sa pri znižovaní trestu odňatia slobody pod dolnú hranicu trestnej sadzby v dohadovacom konaní nevyužilo ustanovenie § 39 ods. 4 Tr. zák. a že by sa namiesto neho v konaní o dohode o vine a treste použilo úplne iné ustanovenie (ktoré sa dohadovacieho konania vôbec netýka), tak ako sa to stalo v prípade bývalého rektora Policajného zboru.
Nasleduje rozsudok Špecializovaného trestného súdu:
Špecializovaný trestný súd v senáte zloženom z predsedníčky senátu JUDr. Ruženy Sabovej a členov senátu JUDr. Vladimíra Peteju a Mgr. Ivana Matela v trestnej veci proti obžalovanému prof. Ing. V K CSc. pre pokračovací zločin prijímania úplatku podľa § 329 ods. 1, ods. 2 Tr. zák. a prečin zneužívania právomoci verejného činiteľa podľa § 326 ods. 1 písm. a) Tr. zák. v štádiu pokusu podľa § 14 ods. 1 Tr. zák., po schválení dohody o vine a treste podľa § 334 odsek 4 Trestného poriadku uzavretej medzi prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry GP SR a obžalovaným prof. Ing. V K CSc, na hlavnom pojednávaní dňa 13. apríla 2015 v Pezinku, takto
rozhodol:
obžalovaný
prof. Ing. V. K.
je vinný,že
1/
v presne nezistenom čase, v období Veľkonočných sviatkov odo dňa 06.04.2012 do dňa 09.04.2012, v obci Rovné, okres Humenné, v priestoroch rodinného domu č. 93, prevzal od M E úplatok vo forme finančnej hotovosti vo výške 3.000,-Eur za to, že ako rektor Akadémie Policajného zboru v Bratislave zabezpečí prijatie jeho syna M E na štúdium na Akadémiu PZ v školskom roku 2012/2013,
2/
v období odo dňa 28.05.2012 do dňa 10.06.2012 v kancelárii rektora Akadémie Policajného zboru v Bratislave, na Sklabinskej ulici č. 1 v Bratislave, prijal od pplk. Mgr. M T úplatok vo forme finančnej hotovosti vo výške 2.000,- Eur za to, že ako rektor Akadémie Policajného zboru zabezpečí prijatie M D na štúdium na Akadémiu PZ v školskom roku 2012/2013, v období od 30.04.2012 do 29.06.2012 na ulici Sklabinská c. 1 v Bratislave, v priestoroch Akadémie Policajného zboru v Bratislave (ďalej len APZ), plk. prof. Ing. V K CSc. v postavení rektora APZ, Ing. I S v postavení kvestora APZ a Ing. P K ako zamestnanec APZ, po predchádzajúcej vzájomnej dohode, v prijímacom konaní zabezpečili uprednostnenie a prijatie vopred vybraných uchádzačov na štúdium APZ tak, že Ing. P K na príkaz rektora alebo kvestora vykonal dodatočné úpravy a zmeny vo vyplnených odpoved'ových formulároch alebo vykonal výmenu týchto formulárov za iné formuláre obsahujúce správne odpovede, čím zasiahli do konečného poradia uchádzačov, ktorí mali byť v tomto prijímacom konám riadne prijatí, pričom takto konali v dňoch od 11.06.2012 do 15.06.2012, kedy v rozpore s ustanovením § 55 ods. 2, ods. 3, ods. 7, § 57 ods. 1, ods. 3, § 58 ods. 1, ods. 6 zákona č. 131/2002 Z. z. - o vysokých školách a v rozpore so skutočnými výsledkami prijímacieho konania umožnili najmenej 29 uchádzačom pod kódovými označeniami: 9712R01744, 9712R01117, 9712R00502, 9712R00973, 9712R00463, 9712R00296, 9712R01018, 9712R00079, 9712R01647, 9712R01606, 9712R01753, 9712R00017, 9712R00896, 9712R01447, 9712R01176, 9712R01410, 9712R00127, 9712R00583, 9712R01909, 9712R00678, 9712R01674, 9712R00387, 9712R00069, 9712R00522, 9712R01460, 9712R00138, 9712R00032, 9712R00616, 9712R00337, úspešné absolvovanie prijímacieho konania, na základe čoho následne prijímacia komisia odporučila rektorovi prijať uchádzačov na štúdium na APZ pre akademický rok 2012/2013, k čomu nakoniec nedošlo v dôsledku zásahu polície a iného rozhodnutia akademického orgánu APZ,
teda
v bode 1/, v bode 2/
v súvislosti s obstarávaním veci všeobecného záujmu priamo pre seba prijal úplatok, a taký čin spáchal ako verejný činiteľ,
v bode 3/
ako verejný činiteľ v úmysle zadovážiť inému neoprávnený prospech, vykonával svoju právomoc spôsobom odporujúcim zákonu, pričom nedošlo ku dokonaniu tohto trestného činu,
čím spáchal
v bode 1/, v bode 2/
pokračovací zločin prijímania úplatku podľa § 329 ods. 1, ods. 2 Trestného zákona,
v bode 3/
prečin zneužívania právomoci verejného činiteľa podľa § 326 ods. 1 písm. a) Trestného zákona v štádiu pokusu podľa § 14 ods. 1 Trestného zákona.
Za to sa odsudzuje:
podľa § 329 ods. 2 Trestného zákona s použitím § 39 ods. 2 písm. d), ods. 3 písm. d) Trestného zákona, s poukazom na ustanovenie § 41 ods. 1, ods. 2 Trestného zákona s prihliadnutím na § 36 písm. j), písm. 1), § 38 ods. 2, ods. 3 Trestného zákona na úhrnný trest odňatia slobody vo výmere 3 (tri) roky;
podľa § 51 ods. 1, ods. 2 Trestného zákona s poukazom na § 49 ods. 1 písm. a) Trestného zákona sa výkon trestu odňatia slobody podmienečne odkladá a zároveň sa mu ukladá probačný dohľad s ustanovením skúšobnej doby na 4 (štyri) roky;
podľa § 51 ods. 2, ods. 4 písm. g) Trestného zákona mu súd ukladá povinnosť podrobiť sa v súčinnosti s probačným a mediačným úradníkom alebo iným odborníkom programu sociálneho výcviku alebo inému výchovnému programu;
podľa § 56 ods. 1 Trestného zákona sa mu ukladá peňažný trest vo výške 5.000,- Eur (slovom: päťtisíc eur);
podľa § 57 ods. 3 Trestného zákona pre prípad, že by výkon peňažného trestu mohol byť úmyselne zmarený, sa ustanovuje náhradný trest odňatia slobody vo výmere 6 (šesť) mesiacov;
podľa § 60 ods. 1 písm. c) Trestného zákona sa mu ukladá trest prepadnutia veci peňažnej čiastky v sume 5.000,-Eur (slovom: päťtisíc eur), ktorá je uložená na depozitnom účte Špecializovaného trestného súdu;
podľa § 60 ods. 6 Trestného zákona sa vlastníkom prepadnutej veci stáva Slovenská republika;
podľa § 61 ods. 1, ods. 2 Trestného zákona sa ukladá i trest zákazu činnosti spočívajúci v zákaze vykonávať riadiace alebo vedúce funkcie v oblasti verejnej správy na dobu 5 (päť) rokov.
Odôvodnenie
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry GP SR dňa 04.12.2013, pod č. k. V1I/1 Gv 102/13-7, podal obžalobu na prof. Ing. V K CSc. pre pokračovací zločin prijímania úplatku podľa § 329 ods. 1, ods. 2 Tr. zák. a prečin zneužívania právomoci verejného činiteľa podľa § 326 ods. 1 písm. a) Tr. zák. v štádiu pokusu podľa § 14 ods. 1 Tr. zák.
Na hlavnom pojednávaní dňa 13.04.2015 prokurátor a obvinený sa vyjadrili, že chcú konať o dohode o vine a treste a za tým účelom navrhli prerušiť hlavné pojednávanie na dve hodiny. Súd podľa § 255 ods. 3 Tr. por. hlavné pojednávanie prerušil do 12.00 h a umožnil prokurátorovi a obvinenému uzavrieť dohodu o vine a treste.
Následne prokurátor predložil súdu na schválenie návrh dohody o vine a treste, a to s takto dohodnutým výrokom o treste:
I. Podľa § 329 ods. 1, ods. 2 Trestného zákona s použitím § 39 ods. 2 písm. d), ods. 3 písm. d), ods. 4 Trestného zákona, s poukazom na ustanovenie § 41 ods. 1 Trestného zákona, sa ukladá úhrnný trest odňatia slobody vo výmere 3 (tri) roky.
Podľa § 51 ods. 1, ods. 2 Trestného zákona s poukazom na § 49 ods. 1 písm. a) Trestného zákona sa výkon trestu odňatia slobody podmienečne odkladá a zároveň sa ukladá probačný dohľad s ustanovením skúšobnej doby na 4 (štyri) roky.
II. Podľa § 56 ods. 1 Trestného zákona sa ukladá peňažný
trest vo výške 5.000-, Eur (päť tisíc
Eur).
Podľa § 57 ods. 3 Trestného zákona pre prípad, že by výkon peňažného trestu mohol byť úmyselne zmarený, sa ustanovuje náhradný trest odňatia slobody vo výmere 6 (šesť) mesiacov.
III. Podľa § 60 ods. 1 písm. c) Trestného zákona sa ukladá
trest prepadnutia veci peňažnej
čiastky v sume 5.000,-Eur.
Podľa § 60 ods. 6 Trestného zákona sa vlastníkom prepadnutej veci stáva Slovenská republika.
IV. Podľa § 61 ods. 1, ods. 2 Trestného zákona sa ukladá
trest zákazu činnosti spočívajúci
v zákaze vykonávať riadiace alebo vedúce funkcie v oblasti verejnej správy po
dobu 5 rokov.
Predsedníčka senátu postupom podľa § 331 ods. 1 Tr. por. preskúmala predložený návrh dohody o vine a treste a pred pokračovaním v hlavnom pojednávaní predložila návrh senátu. Postupom podľa § 255 ods. 3 Tr. por., so zámerom prejednať návrh dohody o vine a treste, súd pokračoval v hlavnom pojednávaní a návrh prejednal postupom podľa § 331, 333 a 334 Tr. por.
Na hlavnom pojednávaní prokurátor predniesol písomne podaný návrh dohody o vine a treste. Súd oznámil stranám tieto výhrady k prednesenému návrhu:
° pri ukladaní úhrnného trestu odňatia slobody je zákonný postup podľa § 329 ods. 2, § 41 ods. 1, ods. 2, Tr. zák., § 39 ods. 2 písm. d), ods. 3 písm. d) Tr. zák., s prihliadnutím na § 36 písm. j), písm. 1), § 38 ods. 2, ods. 3 Tr. zák.;
° podľa § 51 ods. 2, ods. 4 písm. g) Trestného zákona sa ukladá obžalovanému povinnosť podrobiť sa v súčinnosti s probačným a mediačným úradníkom alebo iným odborníkom programu sociálneho výcviku alebo inému výchovnému programu.
Následne prokurátor navrhol nové znenie dohody o vine a treste, v ktorom uplatnil vyššie uvedené výhrady súdu. Obžalovaný, a to i prostredníctvom svojho obhajcu, vyslovil súhlas s takto modifikovaným znením dohody o vine a treste, a dohodu o vine a treste v tomto znení navrhol schváliť.
Predsedníčka senátu poučila obžalovaného o jeho právach a formou otázok kladených podľa §-u 333 odsek 3 písmeno a) až j) Tr. por. zisťovala nasledujúce skutočnosti:
a) Rozumiete podanému
návrhu na dohodu o vine a treste?
Odpoveď obžalovaného: Áno.
b) Súhlasíte, aby sa Vaša trestná vec prejednala
touto skrátenou formou, čím sa
vzdávate práva na verejný súdny proces?
Odpoveď obžalovaného: Áno.
c) Rozumiete, čo tvorí podstatu
skutkov, ktorý sa Vám kladie za vinu?
Odpoveď obžalovaného: Áno.
d) Boli ste ako
obžalovaný poučený o svojich právach, najmä o práve na obhajobu,
bola Vám daná možnosť na slobodnú voľbu obhajcu a mohli ste sa s obhajcom
radiť o spôsobe obhajoby?
Odpoveď obžalovaného: Áno.
e) Rozumiete podstate konania o
návrhu na dohodu o vine a treste?
Odpoveď obžalovaného: Áno.
f) Rozumiete
právnej kvalifikácii skutku ako pokračovacieho zločinu prijímania
úplatku podľa § 329 ods. 1, ods. 2 Tr. zák. a prečinu zneužívania právomoci
verejného činiteľa podľa § 326 ods. 1 písm. a) Tr. zák. v štádiu pokusu podľa §
14
ods. 1 Tr. zák.?
Odpoveď obžalovaného: Áno.
g) Boli ste
oboznámený s trestnými sadzbami, ktoré zákon ustanovuje za trestné činy,
ktoré sa Vám kladú za vinu?
Odpoveď obžalovaného: Áno.
h) Dobrovoľne ste sa priznali a uznali ste vinu za spáchané skutky, ktoré sa v návrhu dohody o vine a treste kvalifikujú ako pokračovací zločin prijímania úplatku podľa § 329 ods. 1, ods. 2 Tr. zák. a prečin zneužívania právomoci verejného činiteľa podľa § 326 ods. 1 písm. a) Tr. zák. v štádiu pokusu podľa § 14 ods. 1 Tr. zák.?
Odpoveď obžalovaného: Áno.
i) Súhlasíte s navrhovaným trestom, trest prijímate a v stanovených lehotách sa
podriadite výkonu trestu? Odpoveď obžalovaného: Áno.
j) Uvedomujete si, že ak súd prijme návrh na dohodu o vine a treste a vynesie rozsudok, ktorý nadobudne právoplatnosť vyhlásením, nebude možné proti tomuto rozsudku podať odvolanie? Odpoveď obžalovaného: Áno.
Na základe položených otázok, na ktoré obžalovaný odpovedal slovíčkom „Áno", súd nadobudol presvedčenie o dobrovoľnosti dohody zo strany obžalovaného a i o tom, že pochopil podstatu dohody o vine a treste, je s ňou uzrozumený a je si vedomý následkov takejto dohody. Súd posudzoval skutok, jeho právnu kvalifikáciu a primeranosť trestu a na základe takto zistených skutočností dohodu o vine a treste vyhodnotil ako primeranú a spravodlivú. Rozhodnutím podľa § 334 odsek 4 Trestného poriadku predloženú dohodu o vine a treste schválil a schválenú dohodu potvrdil vyhláseným rozsudkom.
Podľa § 334 odsek 5 Trestného poriadku rozsudok nadobudol právoplatnosť jeho vyhlásením.
Poučenie: Proti tomuto rozsudku nie je prípustné odvolanie (§ 334 odsek 4 Trestného poriadku). Dovolanie, ako mimoriadny opravný prostriedok, je prípustné iba za podmienky uvedenej podľa § 371 ods. 1 písm. c) Trestného poriadku.
|
Pezinok 13. apríla 2015
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.