právna veta:
Ustanovenie § 49 ods. 2 Tr. zák. nie je možné chápať ako príkaz na uloženie trestu odňatia slobody bez podmienečného odkladu jeho výkonu namiesto uloženia iného prípustného druhu trestu alebo popri inom prípustnom druhu trestu. Nie je preto v rozpore s ustanovením § 49 ods. 2 Tr. zák., ak súd uloží trest povinnej práce ako samostatný trest, ak sú splnené podmienky uvedené v § 54 Tr. zák., a ak je taký trest primeraný.
(Uznesenie Najvyššieho súdu SR z 24. februára 2015, sp. zn. 2 Tdo 11/2015).
Najvyšší súd na neverejnom zasadnutí dovolanie generálneho prokurátora Slovenskej republiky proti uzneseniu Krajského súdu v Prešove z 15.4.2014, sp. zn. 7 To 6/2014 podľa § 382 písm. c/ Tr. por. odmietol, lebo je zrejmé, že nie sú splnené dôvody dovolania podľa § 371 Tr. por.
O d ô v o d n e n i e
Napadnutým uznesením Krajského súdu v Prešove, sp. zn. 7 To 6/2014, z 15.04.2014 bolo podľa § 319 Trestného poriadku zamietnuté odvolanie okresného prokurátora v Prešove podané proti rozsudku Okresného súdu Prešov, sp. zn. 4T 1/2014, z 25. februára 2014.
Týmto rozsudkom bol obžalovaný L.Č. uznaný za vinného zo spáchania prečinu krádeže podľa § 212 odsek 2 písmeno d) Trestného zákona, ktorého sa mal dopustiť na tom skutkovom základe, že
25. mája 2013 v čase o 17.50 h. v katastrálnom území obce S. okr. P., nad rómskou osadou z pozemku patriaceho do lesného pôdneho fondu s parcelným číslom KN X. zapísaného na liste vlastníctva č. X., bez povolenia na zber drevnej hmoty ručnou pílkou, ktorú si za týmto účelom priniesol, zrezal strom druhu Smrekovec opadavý o priemere 14 cm v dĺžke 7 metrov a o objeme 0,10 m3 drevnej hmoty, a tento ťahal domov, pričom bol prichytený hliadkou Policajného zboru, čím takto Lesnej spoločnosti Urbariát H. so sídlom v obci S. spôsobil škodu v sume 10,- €.
Za to mu okresný súd podľa § 212 odsek 1, odsek 2 Trestného zákona (správne podľa § 212 odsek 2 Trestného zákona), za použitie § 54 Trestného zákona a bez vyhodnotenia pomeru poľahčujúcich a priťažujúcich okolností uložil trest povinnej práce vo výmere 300 (tristo) hodín.
Proti tomuto rozsudku okresného súdu podal okresný prokurátor odvolanie do výroku o treste v neprospech obžalovaného L.Č. Podané odvolanie odôvodnil tým, že obžalovaný spáchal stíhaný skutok v skúšobnej dobe podmienečného odsúdenia za iný úmyselný trestný čin, preto bolo potrebné aplikovať ustanovenie § 49 odsek 2 Trestného zákona a uložiť obvinenému nepodmienečný trest odňatia slobody na dolnej hranici zákonom ustanovenej trestnej sadzby.
Krajský súd v Prešove sa s odvolacími námietkami okresného prokurátora nestotožnil a jeho odvolanie podľa § 319 Trestného poriadku zamietol.
Proti uzneseniu krajského súdu podal dovolanie Generálny prokurátor Slovenskej republiky.
Ako právny dôvod dovolania označil dôvod uvedený v § 371 ods. 1 písm. h/ Tr. por.
Podľa tohto ustanovenia dovolanie možno podať ak bol uložený trest mimo zákonom ustanovenej trestnej sadzby alebo bol uložený taký druh trestu, ktorý zákon za prejednávaný trestný čin nepripúšťa.
Vecne (§ 374 ods. 1 Tr. por.) generálny prokurátor dôvodí:
„Z hľadiska posúdenia zákonnosti rozhodnutia krajského súdu a pred ním aj súdu prvého stupňa, pokiaľ ide o výrok o treste, je potrebné poukázať na skutočnosť, že nesporným je zistenie, podľa ktorého bol obžalovaný, v tom čase mladistvý L.Č., rozsudkom Okresného súdu Prešov, č. k. 41 T 16/2012-79, z 30. marca 2012 uznaný za vinného zo spáchania zločinu sexuálneho zneužívania podľa § 201 odsek 1 Trestného zákona, za ktorý mu bol uložený trest odňatia slobody vo výmere 15 mesiacov, ktorého výkon bol podmienečne odložený na skúšobnú dobu 2 rokov. Rozsudok nadobudol právoplatnosť 30. marca 2012 a skúšobná doba uplynula 30. marca 2014. Teraz posudzovaného skutku sa obvinený L.Č. dopustil 25. mája 2013, teda viac ako po roku od predchádzajúceho odsúdenia, pričom opätovne ide o úmyselný trestný čin.
Súdy oboch stupňov si boli vedomé toho, že obvinený sa ďalšej úmyselnej trestnej činnosti dopustil v skúšobnej dobe predchádzajúceho odsúdenia.
Ustanovenie § 49 odsek 2 Trestného zákona pritom vylučuje použitie odseku 1 v prípade, ak súd odsudzuje páchateľa za úmyselný trestný čin spáchaný v skúšobnej dobe podmienečného odsúdenia, alebo v skúšobnej dobe podmienečného prepustenia z výkonu trestu odňatia slobody. Týmto ustanovením sa zmenila predchádzajúca právna úprava v tom smere, že súdy nemôžu ukladať tzv. "podmienku na podmienku". Spáchanie úmyselného trestného činu v skúšobnej dobe podmienečného odsúdenia je potom takou skutočnosťou, ktorá nasvedčuje tomu, že podmienečný odklad výkonu trestu odňatia slobody v danom prípade nespĺňa svoj účel a preto opätovné povolenie podmienečného odkladu výkonu trestu odňatia slobody sa javí zbytočným a neúčelným.
Pokiaľ teda zákonodarca vylúčil
ukladanie "podmienky na podmienku" vyvstáva otázka, či možno v
takýchto prípadoch uložiť iný druh trestu ako trest odňatia slobody, a či v takom prípade nejde v podstate o obchádzanie obligatórneho postupu
uvedeného
v ustanovení § 49 odsek 2 Trestného zákona. Vychádzajúc z
hodnotenia jednotlivých
druhov
trestov
uvedených
V ustanovení § 32 Trestného zákona
je treba uviesť, že ich zákonné vymedzenie predstavuje určitý systém, v ktorom
sú tresty hierarchicky usporiadané. Hierarchické usporiadanie trestov má význam
najmä z hľadiska odstupňovania ich citeľnosti a závažnosti ako aj z hľadiska
záujmov, ktoré jednotlivé tresty postihujú. Ako vyplýva z ustanovenia § 32
Trestného zákona, prvým je trest odňatia slobody, ktorý je jediným univerzálnym
a najprísnejším druhom trestu, čo
je vyjadrené aj úpravou trestných sadzieb v osobitnej časti Trestného zákona,
kde sú pri jednotlivých trestných činoch uvedené iba trestné sadzby trestu
odňatia slobody. Uvedený trest predstavuje súčasne najciteľnejší zásah do
základných práv
a slobôd odsúdeného.
Napokon je potrebné poukázať aj na ustanovenie § 34 odsek 1 Trestného zákona, podľa ktorého trest má zabezpečiť ochranu spoločnosti pred páchateľom tým, že mu zabráni v páchaní ďalšej trestnej činnosti a vytvorí podmienky na jeho výchovu k tomu, aby viedol riadny život a súčasne iných odradí od páchania trestných činov; trest zároveň vyjadruje morálne odsúdenie páchateľa spoločnosťou.
Je teda nepochybné, že obvineného
neodradila od páchania ďalšej úmyselnej trestnej činnosti ani konkrétna hrozba
výkonu trestu odňatia slobody, ktorej sa dopustil ani nie po roku od právoplatnosti prvého odsudzujúceho rozsudku. Za týchto
podmienok nemali súdy žiadne relevantné argumenty, na základe ktorých by mohli
dospieť k záveru,
že na ochranu spoločnosti, prevýchovu odsúdeného a odradenie iných páchateľov
od páchania trestnej činnosti postačí trest povinnej práce, keď tieto zákonné
požiadavky nesplnila ani hrozba prísnejšieho výkonu trestu odňatia slobody.“
Dovolateľ navrhuje napadnuté rozhodnutie zrušiť a vec vrátiť krajskému súdu na nové konanie s právnym názorom, zodpovedajúcim dovolaniu.
Obvinený vo svojom vyjadrení
navrhuje dovolanie generálneho prokurátora
ako nedôvodné odmietnuť.
Najvyšší súd zistil, že nie je dôvod na odmietnutie dovolania z formálnych dôvodov (§ 382 písm. a/, b/ alebo d/ až f) Tr. por.) Zároveň však zistil, že zrejme nie sú splnené dôvody dovolania podľa § 371 (v tomto prípade ods. 1 Tr. por.).
Námietka uplatnená generálnym prokurátorom smeruje (obsahovo) ku primeranosti trestu (ktorej kritériá sú uvedené najmä v § 34 ods. 1 až 5 Tr. zák.), nie ku chybe zohľadnitelnej v zmysle § 371 ods. 1 písm. h/ Tr. por.
Podľa tohto ustanovenia dovolanie možno podať, ak bol uložený trest mimo zákonom ustanovenej trestnej sadzby alebo bol uložený taký druh trestu, ktorý zákon za prejednávaný trestný čin nepripúšťa.
Nejde teda pri možnom splnení tohto
dôvodu dovolania ani o zákonné podmienky
na uloženie určitého druhu trestu, v tomto prípade trestu povinnej práce,
ktorého podmienky sú však, bez ohľadu na túto okolnosť, v zmysle § 54 Tr.
zák. splnené (prečin s hornou hranicou trestu odňatia slobody neprevyšujúcou
päť rokov).
Ustanovenie § 49 Trestného zákona znie:
(1) Súd môže podmienečne odložiť výkon trestu odňatia slobody neprevyšujúceho dva roky, ak
a) vzhľadom na osobu páchateľa,
najmä s prihliadnutím na jeho doterajší život
a prostredie, v ktorom žije a pracuje, a na okolnosti prípadu, má dôvodne za
to,
že na zabezpečenie ochrany spoločnosti a nápravu páchateľa výkon trestu odňatia
slobody
nie je nevyhnutný, alebo
b) prijme záruku za nápravu páchateľa a ak vzhľadom na výchovný vplyv toho, kto záruku ponúkol, má za to, že výkon trestu odňatia slobody nie je nevyhnutný.
(2) Ustanovenie odseku 1 sa nepoužije, ak súd odsudzuje páchateľa za úmyselný trestný čin spáchaný v skúšobnej dobe podmienečného odsúdenia alebo v skúšobnej dobe podmienečného prepustenia z výkonu trestu odňatia slobody.
Ustanovenie § 49 ods. 2 Tr. zák. nie je možné chápať ako príkaz na uloženie trestu odňatia slobody bez podmienečného odkladu jeho výkonu namiesto uloženia iného prípustného druhu trestu, alebo popri inom prípustnom druhu trestu; to neplatí, ak je splnená premisa ustanovenia § 34 ods. 6 Tr. zák. (horná hranica sadzby trestu odňatia slobody ustanovená v osobitnej časti prevyšujúca päť rokov); je však vždy nutné zohľadniť ustanovenia o nezlučiteľnosti trestov (§ 34 ods. 7, § 56 ods. 2 Tr. zák.). Ak nastanú okolnosti uvedené v § 49 ods. 2 Tr. zák., súd môže uložiť trest povinnej práce, ak sú zároveň splnené podmienky uvedené v § 54 Tr. zák., a ak je taký trest primeraný. V takom prípade však súd neuloží trest odňatia slobody (§ 34 ods. 7 písm. b/ Tr. zák.).
K tomu je potrebné opätovne uviesť, že v dovolacom konaní sa primeranosť uloženého trestu neskúma.
Výklad ustanovenia § 54 ods. 2 Tr. zák. ako prikazujúceho, uložiť „nepodmienečný“ trest odňatia slobody by odporoval v nálezoch Ústavného súdu Slovenskej republiky často zdôrazňovanému princípu ústavnokonformnej interpretácie zákona (najmä jeho represívnych ustanovení) v tom zmysle, že sa použije výkladová verzia výhodnejšia pre dotknutú osobu, v tomto prípade páchateľa (obvineného), a že nedostatok prísnosti zákona možno odstrániť len jeho zmenou.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.