Právne vety:
I.
Pre dĺžku premlčacej doby je podstatná
skutočná povaha trestného činu, nie jeho posúdenie prokurátorom v podanej obžalobe.
Súd sa preto nemôže iba striktne držať obžaloby, ale je povinný
právnu kvalifikáciu vyhodnocovať aj podľa svojho uváženia, s ohľadom na
okolnosti spáchania skutku.
II. Z hľadiska dĺžky premlčacej doby je rozhodujúci názor súdu na právnu kvalifikáciu v čase rozhodovania pri predbežnom prejednaní obžaloby v zmysle § 244 ods. 1 písm. c/ Tr. por., resp. jeho názor po vykonaní hlavného pojednávania, a nie to, ako bol skutok kvalifikovaný obžalobou alebo pri vznesení obvinenia v predchádzajúcich štádiách trestného stíhania.
ROZSUDOK
Najvyšší súd Slovenskej republiky na verejnom zasadnutí 24. júna 2015, v senáte zloženom z predsedu JUDr. Štefana Harabina a sudcov JUDr. Gabriely Šimonovej a
JUDr. Viliama Dohňanského v trestnej veci proti obvinenému
F. S. pre organizátorstvo a návod trestného činu vraždy v štádiu pokusu podľa § 10 ods. 1 písm. a/, b/, § 8 ods. 1, § 219 ods. 1 Tr. zák. č. 140/1961 Zb. v znení účinnom do 31. januára 1998, o dovolaní Generálneho prokurátora Slovenskej republiky proti uzneseniu Krajského súdu v Žiline z 12. marca 2014, sp. zn. 2 To 18/2014, taktor o z h o d o l :
Podľa § 386 ods. 1 Tr. por. uznesením Krajského súdu v Žiline z 12. mája 2014, sp. zn. 2To 18/2014 a konaním, ktoré mu predchádzalo z dôvodu uvedeného v § 371 ods. 1 písm. i/ Tr. por.
b o l p o r u š e n ý z á k o n
Podľa § 386 ods. 2 Tr. por. napadnuté uznesenie krajského súdu s a z r u š u j e.
Okresnému súdu Žilina sa p r i k a z u j e , aby vec v potrebnom rozsahu prerokoval a rozhodol.
O d ô v o d n e n i e
Okresný súd Žilina uznesením z 5. decembra 2013, sp. zn. 28 T 53/2013 podľa §§ 244 ods. 1 písm. c/, 215 ods. 1 písm. d/, 9 ods. 1 písm. a/ Tr. por. zastavil trestné stíhanie obvineného F. S. pre organizátorstvo a návod trestného činu vraždy v štádiu pokusu podľa § 10 ods. 1 písm. a/, b/, 8 ods. 1, 219 ods. 1 Tr. zák. č. 140/1961 Zb. v znení účinnom do 31. januára 1998 (ďalej len Trestný zákon) na skutkovom základe uvedenom v uznesení, pretože trestné stíhanie je premlčané.
Proti rozhodnutiu podal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky (ďalej len prokurátor) sťažnosť, ktorú Krajský súd v Žiline uznesením z 12. marca 2014, č. k. 2 To 18/2014-1587 podľa § 193 ods. 1 písm. c/ Tr. por. zamietol.
Obvinený považuje rozhodnutie krajského súdu za zákonné. Vo vyjadrení poukázal na fakultatívnu možnosť súdu prekvalifikovať skutok oproti obžalobe a povinnosť prokurátora ako zástupcu štátu niesť dôkazné bremeno v konaní pred súdom, nie svoje opomenutie reparovať prenesením povinnosti na konajúci súd. Navrhol dovolanie podľa § 382 písm. c/ Tr. por. odmietnuť.
Najvyšší súd ako súd dovolací (§ 377 Tr. por.) predovšetkým skúmal, či má podané dovolanie všetky obsahové a formálne náležitosti, či je prípustné a či bolo podané oprávnenou osobou a pritom dospel k nasledujúcim záverom:
Podľa § 368 ods. 1 Tr. por. dovolaním možno napadnúť len právoplatné rozhodnutie súdu, ktorým bola vec právoplatne skončená. V posudzovanom prípade je napadnutým rozhodnutím uznesenie Krajského súdu v Žiline ako súdu odvolacieho. Proti takémuto druhu rozhodnutia je dovolanie prípustné. Dovolanie bolo podané generálnym prokurátorom, osobou oprávnenou v zmysle § 369 ods. 2 písm. a/ Tr. por. a § 373 Tr. por., na Okresnom súde Žilina, t.j. v mieste uvedenom v ustanovení § 370 Tr. por. a v 6-mesačnej zákonnej lehote.
V dovolaní musí byť ďalej uvedené, z akých dôvodov je rozhodnutie napádané, tak aby bolo zrejmé, v ktorej časti sa rozhodnutie napáda a aké chyby sa vytýkajú rozhodnutiu alebo konaniu, ktoré rozhodnutiu predchádzalo. Generálny prokurátor poukazuje na dôvody uvedené v ustanovení § 371 ods. 1 písm. i/ Tr. por. teda, že rozhodnutie je založené na nesprávnom právnom posúdení zisteného skutku, alebo na nesprávnom použití iného hmotnoprávneho ustanovenia; správnosť a úplnosť zisteného skutku však dovolací súd nemôže skúmať a meniť.
Dovolací súd sa nestotožnil s názorom odvolacieho súdu, že právnym posudzovaním konania obvineného oproti obžalobe by súd napomáhal prokurátorovi a porušoval zásadu rovnosti strán.
Úlohou súdu síce nie je naprávať pochybenia prokurátora, ale za každých okolností musí dbať na dodržiavanie zákona.
V zmysle § 243 ods. 4 Tr. por. pri predbeţnom prejednaní obžaloby súd preskúma obžalobu a zákonnosť dôkazného materiálu; predseda senátu alebo ním poverený člen senátu z tohto hľadiska podá správu, pričom sa zameria na otázky, ktoré treba riešiť.
V zmysle § 244 ods. 2 Tr. por. ak súd dôjde k záveru, že skutok, ktorý je predmetom obţaloby, pri správnom použití zákona treba posudzovať podľa iného ustanovenia zákona, ako ho posudzuje obžaloba, oboznámi s touto skutočnosťou osoby, ktorým sa doručuje rovnopis obžaloby a prokurátora, a vyzve obvineného a prokurátora, aby písomne oznámili súdu a sebe navzájom návrhy na vykonanie dôkazov, ktoré dosiaľ nenavrhli. Zároveň ich upozorní na ustanovenie § 252 ods. 2 až 5.
Až na podklade správne ustálenej právnej kvalifikácie môže súd rozhodnúť o ďalšom postupe a skúmať premlčanie trestného stíhania. Pre dĺžku premlčacej doby je teda podstatná skutočná povaha trestného činu, nie jeho posúdenie prokurátorom v podanej obžalobe. Súd sa preto nemôže iba striktne držať obžaloby, ale je povinný právnu kvalifikáciu vyhodnocovať aj podľa svojho uváženia, s ohľadom na okolnosti spáchania skutku.
Z hľadiska dĺžky premlčacej doby je rozhodujúci názor súdu na právnu kvalifikáciu v čase rozhodovania pri predbežnom prejednaní obžaloby v zmysle § 244 ods. 1 písm. c/ Tr. por., resp. jeho názor po vykonaní hlavného pojednávania, a nie to, ako bol skutok kvalifikovaný obžalobou alebo pri vznesení obvinenia v predchádzajúcich štádiách trestného stíhania.
V danom prípade prokurátor kládol obvinenému za vinu organizovanie usmrtenia
M. H. pomocou nástražného výbušného systému, ktorý mal byť umiestnený pod jeho vozidlom, resp. v blízkosti vchodu do diskobaru B.. Iniciovaním výbušniny mohla byť spôsobená nenapraviteľná škoda, ujma na zdraví, príp. smrť H. alebo ďalších nezainteresovaných osôb.
Okresný súd postupoval v rozpore s Trestným poriadkom, keď neskúmal konanie obvineného v širších súvislostiach. Krajský súd toto pochybenie nenapravil, preto najvyšší súd rozsudkom vyslovil, že uznesením krajského súdu a konaním, ktoré mu predchádzalo, bol porušený zákon v ustanoveniach §§ 193 ods. 1 písm. c/, 244 ods. 1 písm. c/, 215 ods. 1 písm. d/ Tr. por., §§ 219 ods. 1, 2 písm. b/, 67 ods. 1 písm. b/ Tr. zák. účinného do 30. novembra 2003 v prospech obvineného F. S.. Napadnuté uznesenie a rozsudok prvostupňového súdu zrušil a Okresnému súdu Žilina prikázal, aby vec v potrebnom rozsahu znova prerokoval a rozhodol. Tento súd je viazaný právnym názorom dovolacieho súdu v zmysle § 391 ods. 1, 2 Tr. por.
P o u č e n i e : Proti tomuto rozsudku opravný prostriedok nie je prípustný.
V Bratislave 24. júna 2015 JUDr. Štefan H a r a b i n , v. r.
predseda
senátu
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.