Právne vety:
I. Podstatou možnosti uspokojenia pohľadávky veriteľa podľa § 239 Tr. zák. je, okrem iného, aj to, že pohľadávka veriteľa je vo všeobecnej rovine vymáhateľná. Musí ísť teda o takú pohľadávku, ktorej splnenie je možné vynútiť a to prípadne aj proti vôli dlžníka. Skutková podstata trestného činu poškodzovania veriteľa podľa § 239 Tr. zák. teda nechráni majetok veriteľa, ktorý disponuje nevymáhateľnou pohľadávkou voči dlžníkovi (nevymáhateľnými pohľadávkami sú napríklad tzv. naturálne pohľadávky, pri ktorých je síce veriteľ oprávnený požadovať od dlžníka plnenie, avšak svoju pohľadávku nemôže úspešne uplatňovať na súde – napríklad pohľadávky vzniknuté z titulu výhry v stávke alebo hry, respektíve ju síce uplatňovať môže, ale nemôže byť na súde úspešný proti vôli dlžníka – napríklad pohľadávky premlčané), pretože podstatou tohto trestného činu je, aby veriteľ nestratil možnosť s úspechom realizovať svoje zákonné právo na nútené náhradné uspokojenie svojej pohľadávky z dlžníkovho majetku.
II. Z tohto pohľadu sa pri výklade znakov skutkovej podstaty trestného činu poškodzovania veriteľa považuje za nevymáhateľnú pohľadávku aj pohľadávka premlčaná, pretože ju nie je možné vymáhať proti vôli dlžníka (ten môže úspešne vzniesť námietku premlčania), pričom najneskôr okamih, kedy dlžník začne uskutočňovať konanie, ktorého dôsledkom má byť zmarenie možného uspokojenia veriteľa premlčanej pohľadávky možno považovať za konkludentný prejav vôle dlžníka neuspokojiť pohľadávku veriteľa.
III. Z uvedeného vyplýva záver, že ak dlžník napríklad odstraňuje svoj majetok s úmyslom, aby došlo k zmareniu uspokojenia pohľadávky veriteľa a to v čase, keď už je pohľadávka veriteľa premlčaná, nemôže sa dopustiť trestného činu poškodzovania veriteľa podľa § 239 Tr. zák., nakoľko ten tzv. konkludentným spôsobom vyjadril svoj nesúhlas s možným uspokojením premlčanej pohľadávky veriteľa. Skutočnosť, že dlžník je oprávnený vzniesť námietku premlčania a že premlčanú pohľadávku nemožno úspešne vymáhať proti vôli dlžníka spôsobuje, že uvedené konanie dlžníka, ktorým sa zbavuje majetku po premlčaní pohľadávky veriteľa je nutné považovať za legálny výkon práv dlžníka (§ 28 ods. 1 Tr. zák.).
IV. Iná je však situácia v prípade, ak sa dlžník zbavuje majetku použiteľného na uspokojenie pohľadávky veriteľa v čase, keď pohľadávka veriteľa ešte premlčaná nie je. Z uvedeného vyplýva, že podstatným pre správne právne posúdenie konania dlžníka tu bude nielen zistenie kedy a či vôbec došlo k premlčaniu pohľadávky veriteľa, ale aj to, kedy došlo ku konaniu dlžníka, ktoré smerovalo voči jeho majetku s cieľom zmarenia uspokojenia pohľadávky veriteľa. V prípade, ak sa dlžník zbavuje svojho majetku s cieľom zmariť uspokojenie svojho veriteľa a to v čase, keď pohľadávka veriteľa nie je premlčaná, ide v zásade o pohľadávku vymáhateľnú a preto takéto konanie dlžníka môže napĺňať znaky skutkovej podstaty trestného činu poškodzovania veriteľa. To, že následne, až po dokonaní trestného činu poškodzovania veriteľa, príde k premlčaniu pohľadávky veriteľa, pretože veriteľ je napríklad pasívny a pohľadávku neuplatňuje v konaní pred súdom, nespôsobuje spätný zánik trestnej zodpovednosti za spáchanie trestného činu poškodzovania veriteľa, pretože k premlčaniu pohľadávky veriteľa prišlo až po dokonaní trestného činu, t. j. v čase, keď už aj tak nebolo možné uspokojenie pohľadávky veriteľa, pretože z dôvodu protiprávneho konania dlžníka nedisponuje dlžník žiadnym relevantným majetkom.
sp.zn. 4To/82/2015
U Z N E S E N I E
Krajský súd v Bratislave v senáte zloženom z predsedu JUDr. Tibora Kubíka a sudcov JUDr. Karola Kováča a JUDr. Petra Šamka, v trestnej veci proti obžalovanej Z W a spol., stíhaných pre prečin poškodzovania veriteľa spolupáchateľstvom podľa § 20 k § 239 ods. 1 písm. a), ods. 3 písm. a) Tr. zák., o odvolaní obžalovaných proti rozsudku Okresného súdu Bratislava I sp. zn. 2T/25/2014 zo dňa 06.02.2015, na verejnom zasadnutí konanom dňa 05.novembra 2015 takto
r o z h o d o l :
Podľa § 319 Tr. por. sa odvolania obžalovaných J W a Z W zamietajú.
Výňatok z odôvodnenia (krátené)
Napadnutým rozsudkom Okresného súdu Bratislava I sp. zn. 2T/25/2014 zo dňa 06.02.2015 boli obžalovaní J W a Z Wyková uznaní za vinných zo spáchania prečinu poškodzovania veriteľa spolupáchateľstvom podľa § 20 k § 239 ods. 1 písm. a), ods. 3 písm. a) Tr. zák., ktorého sa mali dopustiť na skutkovom základe uvedenom vo výrokovej časti napadnutého rozsudku.
Za to im bol, každému samostatne, podľa § 239 ods. 3 Tr. zák. s použitím § 38 ods. 2 Tr. zák. uložený trest odňatia slobody vo výmere 6 (šesť) mesiacov. Podľa § 49 ods. 1 písm. a), § 50 ods. 1 Tr. zák. bol obžalovaným výkon trestu podmienečne odložený na skúšobnú dobu v trvaní jeden rok.
Podľa § 287 ods. 1 Tr. por. boli obžalovaní J W a Z W zaviazaní spoločne a nerozdielne k náhrade škody poškodenej spoločnosti S s.r.o. vo výške 17.147,71 euro.
Proti tomuto rozsudku podali v zákonnej lehote odvolanie obžalovaný J W ako aj obžalovaná Z W.
Krajský súd v Bratislave podľa § 317 ods. 1 Tr. por. preskúmal zákonnosť a odôvodnenosť napadnutých výrokov rozsudku, proti ktorým odvolatelia podali odvolanie, ako aj správnosť konania, ktoré im predchádzalo a zistil, že podané odvolania obžalovaných nie sú dôvodné.
Podľa § 319 Tr. por. odvolací súd odvolanie zamietne, ak zistí, že nie je dôvodné.
Odvolací súd konštatuje, že v konaní pred okresným súdom ako súdom prvého stupňa nedošlo k žiadnym takým chybám, ktoré by mohli mať vplyv na objasnenie skutkového stavu veci, pričom na hlavnom pojednávaní boli vykonané všetky dostupné a potrebné dôkazy nevyhnutné pre spravodlivé rozhodnutie súdu a súd prvého stupňa vykonané dôkazy správne a logicky vyhodnotil a to spôsobom zodpovedajúcim ustanoveniu § 2 ods. 12 Tr. por.
Odvolací súd konštatuje, že z dokazovania vykonaného na hlavnom pojednávaní nepochybne vyplýva, a to ani nebolo medzi stranami sporné, že obžalovaní J W a Z W boli konateľmi spoločnosti T s.r.o., pričom ako štatutárni zástupcovia tejto spoločnosti mohli konať v mene spoločnosti samostatne. Rovnako nebolo medzi stranami sporné, že predmetná obchodná spoločnosť odoberala tovar na podklade objednávok od podnikateľského subjektu O S – T S v období od novembra roku 2008 do júna roku 2009 s tým, že z tohto záväzkového vzťahu vzniklo podnikateľskému subjektu O S – T S právo na plnenie (pohľadávka) voči spoločnosti T s.r.o. v celkovej výške 17.147,71 euro. Taktiež z vykonaného dokazovania nesporne vyplýva, že spoločnosť T s.r.o. (v postavení dlžníka) neuhradila tento svoj dlh s tým, že dňa 14.01.2009 došlo k predaju nehnuteľnosti, ktorého vlastníkom bola spoločnosť T s.r.o. za kúpnu cenu 33.194 euro. Tieto finančné prostriedky, ktoré boli kupujúcim nehnuteľnosti aj reálne vyplatené v hotovosti, neboli použité na úhradu splatných pohľadávok predmetnej spoločnosti. A napokon nebolo medzi stranami sporné ani to, že spoločnosť T s.r.o. nemala, okrem uvedenej nehnuteľnosti, žiadny iný relevantný majetok, z ktorého by mohol veriteľ (podnikateľský subjekt O S – T S) uspokojiť svoju splatnú pohľadávku (dlžník bol v úpadku) a preto na majetku veriteľa došlo k vzniku skutočnej škody (reálnemu zníženiu majetku dodaním tovaru, ktorý zostal nezaplatený) vo výške neuhradenej pohľadávky, t. j. vo výške 17.147,71 euro.
Odvolací súd opakuje, že všetky vyššie uvedené okolnosti, ktoré sú aj obsahom skutkovej vety (výroku o vine) napadnutého rozsudku vyplývajú nielen z vykonaného dokazovania (z výpovedí svedka O S, obžalovaných ako aj listinných dôkazov), ale nenamietali ich ani obžalované osoby (a to ani v konaní pred súdom prvého stupňa a ani v odvolacom konaní).
Skutok uvedený vo výrokovej časti napadnutého rozsudku sa teda nepochybne stal, pričom vykazuje aj znaky objektívnej stránky prečinu poškodzovania veriteľa podľa § 239 ods. 1 písm. a), ods. 3 písm. a) Tr zák. V tomto smere odvolací súd pripomína, že spoločnosť T s.r.o. v mene ktorej konali obžalovaní bola v postavení dlžníka voči svojmu veriteľovi (podnikateľskému subjektu O S – T S s.r.o.), pričom obžalované osoby ako osoby konajúce v mene dlžníka (§ 128 ods. 8 Tr. zák.) odstránili majetok dlžníka (finančné prostriedky z predaja nehnuteľnosti) a vzhľadom k nemajetnosti dlžníka spôsobili, že veriteľ už nemal reálnu možnosť získať plnenie z majetku dlžníka a v príčinnej súvislosti s týmto konaním mu vznikla väčšia škoda (väčšou škodou sa podľa § 125 ods. 1 Tr. zák. rozumie škoda dosahujúca najmenej desaťnásobok sumy 266 euro). Súd prvého stupňa pritom v právnej vete napadnutého rozsudku správne ustálil, že protiprávne konanie obžalovaných tu nespočívalo v samotnom predaji nehnuteľnosti, pretože dlžníkovi nič nebráni v tom, aby predával svoj majetok iným osobám (a to aj v tedy, ak je v úpadku), teda len samotný predaj nehnuteľnosti nemohol spôsobiť zmarenie uspokojenia pohľadávky (fakticky sa tu nehnuteľnosť dlžníka len „premenila“ na finančné prostriedky, t. j. na inú zložku majetku dlžníka).
Podstatným tu bolo nadväzujúce konanie obžalovaných, ktorí spôsobili taký reálny stav, že finančné prostriedky utŕžené z predaja nehnuteľnosti neboli použité na úhradu splatnej pohľadávky veriteľa, ale sa s nimi naložilo nezisteným spôsobom (faktickým odstránením z majetku a dispozície dlžníka) a možno pochybovať, či sa vôbec reálne dostali do majetku dlžníka. Iný majetok dlžníka spôsobilý na uspokojenie pohľadávky veriteľa pritom neexistoval. Takéto nadväzujúce konanie už možno označiť za protiprávne konanie (za „iné odstránenie majetku“ v zmysle skutkovej podstaty trestného činu podľa § 239 ods. 1 písm. a) Tr. zák.), ktoré vo svojich dôsledkoch spôsobilo škodu na majetku veriteľa (v dôsledku nemožnosti vymôcť uspokojenie pohľadávky z majetku dlžníka). Konanie obžalovaných ako štatutárnych zástupcov dlžníka tu bolo príčinnou toho, že veriteľ nemohol úplne (a v danom prípade ani čiastočne) uspokojiť svoju pohľadávku z majetku dlžníka. Dlžník (v jeho mene obžalované osoby) teda neuhradil pohľadávku veriteľa nie preto že by nemohol, ale preto že nechcel a to aj napriek tomu, že pohľadávku žiadnym spôsobom nenamietal (napríklad jej výšku, respektíve jej existenciu). Princíp ultima ratio tu teda nebráni vyvodiť trestnoprávnu zodpovednosť za protiprávne konanie, tak ako to namieta obžalovaná Z W vo svojom odvolaní, nakoľko tu konanie obžalovaných zjavne „prekročilo“ občianskoprávny rozmer veci a už naplnilo znaky skutkovej podstaty trestného činu. Obžalovaní nie sú pritom trestnoprávne sankcionovaní za to, že dlžníkovi zostal neuhradený dlh, ale preto, že tento dlh zostal neuhradený v dôsledku ich konania, ktoré zbavilo dlžníka majetku relevantného na uspokojenie pohľadávky veriteľa.
Jedinú námietku týkajúcu sa objektívnej stránky prečinu poškodzovania veriteľa vyslovila vo svojom odvolaní obžalovaná Z W, ktorá uvádzala, že pohľadávka veriteľa je evidentne premlčaná podľa občianskoprávnych predpisov, nakoľko veriteľ neučinil žiadne právne kroky k jej uplatneniu na súde, respektíve iným vhodným spôsobom. Podľa názoru obžalovanej malo práve premlčanie pohľadávky spôsobiť stav, že veriteľ použil trestnoprávne normy na vyvodenie zodpovednosti voči obžalovanej, pretože iné právne inštitúty už nemal k dispozícii.
K uvedenej odvolacej námietke krajský súd uvádza, že podstatou možnosti uspokojenia pohľadávky veriteľa v zmysle znaku individuálneho objektu trestného činu poškodzovania veriteľa podľa § 239 Tr. zák. je, okrem iného, aj to, že pohľadávka veriteľa je vo všeobecnej rovine vymáhateľná. Musí ísť teda o takú pohľadávku, ktorej splnenie je možné vynútiť a to prípadne aj proti vôli dlžníka. Skutková podstata trestného činu poškodzovania veriteľa podľa § 239 Tr. zák. teda nechráni majetok veriteľa, ktorý disponuje nevymáhateľnou pohľadávkou voči dlžníkovi (nevymáhateľnými pohľadávkami sú napríklad tzv. naturálne pohľadávky, pri ktorých je síce veriteľ oprávnený požadovať od dlžníka plnenie, avšak svoju pohľadávku nemôže úspešne uplatňovať na súde – napríklad pohľadávky vzniknuté z titulu výhry v stávke alebo hry, respektíve ju síce uplatňovať môže, ale nemôže byť na súde úspešný proti vôli dlžníka – napríklad pohľadávky premlčané), pretože podstatou tohto trestného činu je, aby veriteľ nestratil možnosť s úspechom realizovať svoje zákonné právo na nútené náhradné uspokojenie svojej pohľadávky z dlžníkovho majetku. Zmyslom inštitútu nevymáhateľných pohľadávok nie je pritom dať veriteľovi k dispozícii právny dôvod k domáhaniu sa určitého plnenia voči dlžníkovi (dlžník totiž v týchto prípadoch nie je povinný plniť), ale priznať právnu relevanciu určitému dôvodu, z ktorého dlžník svojmu veriteľovi prípadne už plnil, a tak zabrániť možnému uplatňovaniu nároku na vydanie bezdôvodného obohatenia. V dôsledku uvedených argumentov absentuje racionálny dôvod trestnoprávnej ochrany možného uspokojenia veriteľovej nevymáhateľnej pohľadávky.
Z tohto pohľadu sa pri výklade znakov skutkovej podstaty trestného činu poškodzovania veriteľa považuje za nevymáhateľnú pohľadávku aj pohľadávka premlčaná, pretože ju nie je možné vymáhať proti vôli dlžníka (ten môže úspešne vzniesť námietku premlčania), pričom najneskôr okamih, kedy dlžník začne uskutočňovať konanie, ktorého dôsledkom má byť zmarenie možného uspokojenia veriteľa premlčanej pohľadávky možno považovať za konkludentný prejav vôle dlžníka neuspokojiť pohľadávku veriteľa.
Z uvedeného vyplýva záver, že ak dlžník napríklad odstraňuje svoj majetok s úmyslom, aby došlo k zmareniu uspokojenia pohľadávky veriteľa a to v čase, keď už je pohľadávka veriteľa premlčaná, nemôže sa dopustiť trestného činu poškodzovania veriteľa podľa § 239 Tr. zák., nakoľko ten tzv. konkludentným spôsobom vyjadril svoj nesúhlas s možným uspokojením premlčanej pohľadávky veriteľa. Skutočnosť, že dlžník je oprávnený vzniesť námietku premlčania a že premlčanú pohľadávku nemožno úspešne vymáhať proti vôli dlžníka spôsobuje, že uvedené konanie dlžníka, ktorým sa zbavuje majetku po premlčaní pohľadávky veriteľa je nutné považovať za legálny výkon práv dlžníka (§ 28 ods. 1 Tr. zák.).
Iná je však situácia v prípade, ak sa dlžník zbavuje majetku použiteľného na uspokojenie pohľadávky veriteľa v čase, keď pohľadávka veriteľa ešte premlčaná nie je. Z uvedeného vyplýva, že podstatným pre správne právne posúdenie konania dlžníka tu bude nielen zistenie kedy a či vôbec došlo k premlčaniu pohľadávky veriteľa (keďže ide o otázku, na ktorej závisí posúdenie viny obžalovaného musia si ju vyriešiť orgány činné v trestnom konaní a súd samostatne ako otázku predbežnú, pričom nie sú viazaní ani prípadným rozhodnutím súdu, ktoré bolo vydané v občianskom súdnom konaní), ale aj to, kedy došlo ku konaniu dlžníka, ktoré smerovalo voči jeho majetku s cieľom zmarenia uspokojenia pohľadávky veriteľa. V prípade, ak sa dlžník zbavuje svojho majetku s cieľom zmariť uspokojenie svojho veriteľa a to v čase, keď pohľadávka veriteľa nie je premlčaná, ide v zásade o pohľadávku vymáhateľnú a preto takéto konanie dlžníka môže napĺňať znaky skutkovej podstaty trestného činu poškodzovania veriteľa. To, že následne, až po dokonaní trestného činu poškodzovania veriteľa, príde k premlčaniu pohľadávky veriteľa, pretože veriteľ je napríklad pasívny a pohľadávku neuplatňuje v konaní pred súdom, nespôsobuje spätný zánik trestnej zodpovednosti za spáchanie trestného činu poškodzovania veriteľa, pretože k premlčaniu pohľadávky veriteľa prišlo až po dokonaní trestného činu, t. j. v čase, keď už aj tak nebolo možné uspokojenie pohľadávky veriteľa, pretože z dôvodu protiprávneho konania dlžníka nedisponuje dlžník žiadnym relevantným majetkom.
V posudzovanej trestnej veci pritom pohľadávky veriteľa (podnikateľského subjektu O S – T S) vznikali a stávali sa splatnými postupne v priebehu roku 2008 a 2009, pričom k protiprávnemu konaniu obžalovaných, t. j. k odstráneniu finančných prostriedkov získaných za predaj nehnuteľnosti, došlo po predaji nehnuteľnosti, ktorý sa uskutočnil dňa 14.01.2009, teda v priebehu roku 2009. Z uvedeného je zjavné, že k protiprávnemu konaniu obžalovaných osôb došlo v čase, keď pohľadávka veriteľa evidentne premlčaná nebola. To, že veriteľ následne túto pohľadávku neuplatňoval v občianskom súdnom konaní je pre naplnenie znakov skutkovej podstaty trestného činu poškodzovania veriteľa bezvýznamné. V tomto smere je nutné zdôrazniť aj to, že spáchaním trestného činu poškodzovania veriteľa vzniká veriteľovi nárok na náhradu škody spôsobenej úmyselným trestným činom, ktorý spravidla nastupuje na miesto pôvodnej pohľadávky veriteľa, ktorej uspokojenie bolo konaním dlžníka zmarené. V dôsledku toho veriteľovi aj naďalej zostane zachovaná možnosť žiadať dlžné plnenie alternatívne na dvoch rôznych právnych subjektoch a to na páchateľovi trestného činu (nárok na náhradu škody) a na dlžníkovi (uspokojenie pôvodnej pohľadávky veriteľa, pričom dlžník nemusí byť totožnou osobou s páchateľom trestného činu – tu však ide už len o teoretickú možnosť, nakoľko dlžník v dôsledku svojho protiprávneho konania nedisponuje už žiadnym relevantným majetkom). Tento vyšší štandard právnych možností veriteľa samozrejme neznamená, že veriteľ sa môže domôcť dvojitého plnenia poskytnutého z rôznych právnych titulov, pretože každé z týchto plnení predstavuje vždy alternatívu k plneniu zostávajúcemu a preto prijatie niektorého z týchto plnení zo strany veriteľa má za následok zánik možnosti veriteľa domáhať sa rovnakého majetkového plnenia z iného právneho titulu. Ak teda poškodený subjekt riadne uplatnil nárok na náhradu škody v trestnom konaní (v prípravnom konaní), má táto skutočnosť za následok zastavenie plynutia premlčacej doby (ohľadne nároku, ktorý sa uplatňuje) v zmysle § 112 Občianskeho zákonníka (R III/1967).
Možno preto zhrnúť, že v posudzovanej trestnej veci došlo k protiprávnemu konaniu obžalovaných v čase, keď pohľadávka veriteľa premlčaná nebola a následne ohľadne nároku na náhradu škody došlo k spočívaniu premlčacej lehoty v dôsledku uplatnenia si práva poškodeného na náhradu škody v trestnom konaní. Námietka obžalovanej Z W ohľadne premlčania pohľadávky veriteľa preto nie je právne relevantná v danej trestnej veci.
P o u č e n i e : Proti tomuto uzneseniu sťažnosť nie je prípustná.
Krajský súd v Bratislave
dňa 05.novembra 2015
JUDr. Tibor Kubík
predseda senátu
Vypracoval: JUDr. Peter Šamko
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.