Manipulácia polície s obhajcami - vec Dvorski proti Chorvátsku
Európsky súd pre ľudské práva v konaní pred Veľkým senátom rozsudkom vo veci Dvorski proti Chorvátsku zo dňa 20.10.2015 rozhodol tak, že došlo k porušeniu práva na spravodlivý proces porušením článku 6 ods. 1 a ods. 3 písm. c) Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd.
Skutkovo išlo o prípad, v ktorom bol sťažovateľ obvinený, okrem iného, z trojnásobnej vraždy. Sťažovateľ bol zadržaný políciou, pričom rodičia sťažovateľa mu zvolili na plnú moc obhajcu. Zvolený obhajca sa dostavil na políciu, kde bol sťažovateľ umiestnený a kde mal prebiehať jeho prvý výsluch a žiadal, aby sa mohol so sťažovateľom dostať do kontaktu a poskytnúť mu právnu pomoc, polícia mu to však nedovolila.
Polícia sťažovateľovi zamlčala, že mu jeho rodičia zvolili na plnú moc obhajcu a že tento zvolený obhajca sa nachádza na polícii, pričom mu uviedli, aby si vybral obhajcu zo zoznamu advokátov, ktorý bude prítomný pri jeho výsluchu. Sťažovateľ tak urobil a následne vypovedal za prítomnosti advokáta, ktorého si vybral zo zoznamu advokátov (ten pred výsluchom vykonal so sťažovateľom poradu v dĺžke 10 minút), pričom sa k trestnej činnosti priznal.
Následne, v konaní pred súdom, už bol sťažovateľ zastúpený obhajcom, ktorého mu zvolili jeho rodičia, pričom spáchanie trestnej činnosti popieral a namietal, že mu pred prvým výsluchom na polícii nebola poskytnutá náležitá právna pomoc zo strany zvoleného obhajcu (obhajcu, ktorého mu zvolili jeho rodičia a ktorý sa dožadoval kontaktu so sťažovateľom). Vnútroštátne súdy však na tieto námietky sťažovateľa žiadnym spôsobom nereagovali, nepokúsili sa objasniť okolnosti jeho výsluchu na polícii a jeho priznanie vykonané vo výsluchu na polícii bolo pripustené ako dôkaz v konaní pred súdom.
Veľký senát Európskeho súdu pre ľudské práva skonštatoval, že vnútroštátne súdy neprijali žiadne opatrenia, aby zabezpečili sťažovateľovi spravodlivý proces, čím došlo k porušeniu článku 6 ods. 1, ods. 3 písm. c) Dohovoru.
Z uvedeného rozhodnutia je možné vyvodiť, že akékoľvek manipulovanie zo strany polície (a to napríklad aj manipulovanie s obhajcami) môže mať zásadný vplyv na použiteľnosť vykonaného dôkazu v konaní pred súdom. Manipuláciu zo strany polície je preto vždy potrebné hodnotiť ako konanie protiprávne ktorého dôsledkom by mala byť absolútna nepoužiteľnosť dôkazu, ktorý bol v príčinnej súvislosti s takýmto manipulovaním získaný.
Podrobnosti a prehlad rozsudkov Európskeho súdu pre ľudské práva prinášajú pravidelne napríklad časopisy „Přehled rozsudku evropského soudu pro lidská práva“ ako aj „Jurisprudence“ – časopis Právnické fakutly Univerzity Karlovy (www.jurisprudence.cz) ktoré vydáva vydavateľstvo Wolters Kluwer.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.