Právne vety:
I. Napriek tomu, že policajt, prokurátor a napokon ani súd v kontinentálnom právnom systéme nie sú viazaní judikatúrou, nemožno ustálenú súdnu prax ignorovať, pretože racionálne nemožno predpokladať ani očakávať, že v skutkovo a právne totožných trestných veciach /v ktorých navyše existuje množstvo identických rozhodnutí/sa budú súdy bez ďalšieho odchyľovať od svojej ustálenej rozhodovacej činnosti.
II. Vznesenie obvinenia, podanie obžaloby alebo dokonca podanie odvolania proti rozhodnutiu, ktoré kopíruje dlhoročnú rozhodovaciu činnosť súdov za situácie, kedy neexistuje žiadna nová relevantná okolnosť, na podklade ktorej by bolo možné racionálne predpokladať iný, ako už opakovane súdmi vyslovený záver, nie je ničím iným, ako v právnom štáte neprijateľným a neprípustným prepínaním trestnej represie, ktoré je nielen v rozpore so zásadou hospodárnosti trestného konania, ale čo je závažnejšie, predstavuje absolútne nerešpektovanie zásady predvídateľnosti práva a princípu právnej istoty.
sp. zn. 1T 220/2015
ROZSUDOK
V MENE SLOVENSKEJ REPUBLIKY
Okresný súd Bratislava III v Bratislave. pred samosudcom JUDr. Davidom Lindtnerom, na hlavnom pojednávaní konanom dňa 18.11.2015 takto
rozhodol:
Podľa § 285 písm. c) Tr. poriadku
súd obžalovaného P.G.
oslobodzuje,
spod obžaloby Okresnej prokuratúry Bratislava III, sp. zn. 4Pv 687/14 zo dňa 07.09.2015 pre prečin krádeže podľa § 212 ods. 2 písm. a/Tr. zákona, na tom skutkovom základe,
že
v presne nezistenom čase od 13.00 hod. dňa 19.09.2014 do 10.00 hod. dňa 23.09.2014 v obci B. v záhradkárskej časti zvanej S., vnikol na oplotený pozemok záhrady pod č. 88, kde následne rozbil okno a vnikol do chatky, kde odcudzil záhradné kreslo zelenej farby v hodnote 25,-eur a záhradné lehátko zelenej farby v hodnote 40,-eur, čím spôsobil poškodenému Š. Z. škodu vo výške 65,-eur ,
pretože nebolo dokázané, že skutok spáchal obžalovaný.
Podľa § 288 ods. 3 Tr. poriadku súd poškodeného Š. Z., odkazuje s nárokom na náhradu škody na občianske súdne konanie.
Súd na hlavnom pojednávaní po oznámení prejednávanej veci a po vyhlásení obžalovaného P. G.v zmysle § 257 ods. 1 písm. a) Tr. por. o tom, že je nevinný, vykonal dokazovanie výsluchom obžalovaného, prečítaním výpovede obžalovaného a poškodeného z prípravného konania, prečítaním znaleckého posudku KEÚ PZ Bratislava a oboznámil sa s relevantnými listinnými dôkazmi zabezpečenými v rámci prípravného konania ako aj na hlavnom pojednávaní. Na základe takto vykonaného dokazovania na hlavnom pojednávaní súd dospel k skutkovým a právnym záverom, ktoré ho viedli k oslobodeniu obžalovaného spod obžaloby z dôvodu, že nebolo dokázané že skutok, ktorý je obžalovanému kladený za vinu, spáchal obžalovaný.
Obžalovaný P. G., ktorého výpoveď z prípravného konania v procesnom postavení obvineného súd na návrh prokurátora v zmysle § 258 ods. 4 Tr. por. hlavnom pojednávaní prečítal, vo svojej výpovedi poprel spáchanie skutku. Uviedol, že skutok nespáchal, v Bernolákove nikdy nebol a v čase skutku bol doma. Vždy, keď spáchal nejaký skutok priznal sa, ale tento skutok nespáchal takže nemá dôvod sa priznať. On cigarety Philip Morris nefajčí, fajčí iba značku LM.
Skutočnosti, ktoré vo výpovedi na svoju obranu uviedol obžalovaný, teda jeho tvrdenie v prípravnom konaní, že sa v rozhodnom čase ani nikdy inokedy na inkriminovanom mieste, kde došlo ku krádeži nenachádzal, neboli žiadnym z produkovaných dôkazov dostatočne vyvrátené. Jediným dôkazom, o ktorý obžaloba opiera záver o tom, že skutok spáchal obžalovaný, je biologická stopa DNA obžalovaného nachádzajúca sa na ohorku cigarety, ktorý bol nájdený na balkóne záhradnej chatky. Na tomto mieste je potrebné zdôrazniť, že uvedená biologická stopa obžalovaného na cigaretovom ohorku /jedná sa o prenosnú stopu/ nijako nevypovedá o spôsobe vykonania a priebehu samotného skutku teda o tom, ako ku skutku došlo a či to bol práve obžalovaný, ktorý sa skutku spôsobom uvedeným v obžalobe dopustil. V konaní totiž neboli produkované žiadne iné relevantné dôkazy podporujúce záver o vine obžalovaného.
Súd následne na hlavnom pojednávaní so súhlasom obžalovaných a prokurátora podľa § 263 ods. 1 Tr. poriadku prečítal svedeckú výpoveď poškodeného Š. Z. z prípravného konania, ktorý vo svojej výpovedi v prípravnom konaní uviedol rozsah odcudzených vecí z jeho záhradnej chatky, pričom doplnil, že naposledy bol v chatke dňa 19.09.2014 a túto riadne uzamkol a keď dňa 23.09.2014 na chatu prišiel zistil, že bola vykradnutá. Kamerový systém ani alarm nemá, susedia mu ohľadom potenciálnych páchateľov nič neuviedli. Pamätá si, že predtým sa pri bránke zastavili nejakí Rumuni, ktorí mu ponúkali veci na oblečenie, ale to bolo už dávno.
Súd ďalej na hlavnom pojednávaní so súhlasom obžalovaného a prokurátora podľa § 268 ods. 2 Tr. poriadku prečítal tiež znalecký posudok KEÚ Bratislava č. 14565/2014 z odboru prírodovedného skúmania a kriminalistických analýz, zo záveru ktorého vyplynulo, že na skúmanej stope – cigaretový ohorok značky Philip Morris bola zabezpečená vzorky upotrebiteľná pre analýzu DNA, pri ktorej bola zistená zhoda s DNA profilom porovnávacej vzorky bukálneho výteru osoby P. G.
Na hlavnom pojednávaní súd následne oboznámil s relevantným listinným dôkazom a to zápisnicou o ohliadke miesta činu, ktorej súčasťou je aj fotodokumentácia z miesta činu, zachytávajúca okrem iného aj balkón záhradnej chatky teda miesto, kde bol zaistený ohorok cigarety s DNA obžalovaného.
Súd vyhodnotením hore uvedených výpovedí obžalovaného a ďalších dôkazov jednotlivo, ako aj v ich vzájomnej súvislosti ustálil, že žalovaný skutok sa nepochybne stal a je trestným činom, avšak vykonaným dokazovaním nebolo žiadnym z produkovaných dôkazov bez akýchkoľvek dôvodných pochybností preukázané, že osobou, ktorá spôsobom, ako je to uvedené v skutkovej vete výrokovej časti rozsudku, odcudzila poškodenému deklarované veci, bol práve obžalovaný P. G.
Súd v danej veci konštatuje absolútnu absenciu čo i len jedného relevantného usvedčujúceho dôkazu, s výnimkou jedinej biologickej stopy obžalovaného nájdenej na mieste činu, ktorý však nemožno označiť za usvedčujúci z hľadiska možnosti vyslovenia záveru o vine obžalovaného. V tomto smere súd zdôrazňuje, že v prípade existencie iba jedného nepriameho dôkazu tak, ako je tomu v danom prípade /navyše dôkazu potvrdzujúceho iba potenciálnu prítomnosť obžalovaného na mieste činu, nie je možné totiž rozumne vylúčiť, že sa predmetný cigaretový ohorok na miesto činu dostal inak ako jeho zanesením obžalovaným/ nemožno o takýto jediný nepriamy dôkaz oprieť rozhodnutie súdu o vine /nepriamy dôkaz má totiž svoju dôkaznú hodnotu iba v spojení s ďalšími, aj prípadne nepriamymi dôkazmi/. Pre takýto postup je nevyhnutné, aby pri neexistencii akýchkoľvek priamych dôkazov súbor vykonaných nepriamych dôkazov /teda viacerých/ tvoril logickú, ničím nespochybnenú sústavu navzájom sa doplňujúcich dôkazov, ktorá vo svojom celku spoľahlivo preukazuje všetky relevantné okolnosti žalovaného skutku a usvedčuje z jeho spáchania práve obžalovaného, a súčasne vylučuje možnosť akéhokoľvek iného skutkového záveru.
Na tomto mieste súd považuje za mimoriadne dôležité /už opakovane v krátkom časovom úseku jedného roka/ pripomenúť, že vyššie uvedené úvahy, ktoré súd viedli k oslobodeniu obžalovaného spod obžaloby, nepredstavujú žiadne názorové nóvum, práve naopak, jedná sa o úvahy opierajúce sa nielen o bohatú judikatúru, ktorá je navyše v prípadoch identického charakteru ako je žalovaný trestný čin, úplne jednotná, ale primárne tiež o už ustálenú rozhodovaciu činnosť Okresného súdu Bratislava III v skutkovo a právne prakticky totožných trestných veciach. V tejto súvislosti súd poukazuje analogicky na Nález Ústavného súdu ČR, sp. zn. II. ÚS 418/99, Nález Ústavného súdu ČR, sp. zn. I. ÚS 394/97, uznesenie NS ČR, sp. zn. 4Tz 107/202/vzhľadom na podobnosť právnych úprav ako aj faktickú zhodu trestnoprávnych zásad, na ktorých pilieroch sú Trestné poriadky oboch štátov založené, možno aj judikatúru ČR, najmä keď judikatúra slovenských súdov vyššieho stupňa je pomerne chudobná, použiť ako prameň práva/ ktoré konštatujú, že vzhľadom k tomu, že pachová stopa /analogicky biologická stopa DNA/ je dôkazom, ktorý je ďalej nepreskúmateľný, možno s takýmto dôkazom zaobchádzať iba ako s dôkazom podporným. Na jeho základe možno totiž dospieť iba k záveru, že sa určitá osoba na danom mieste v bližšie neurčenej dobe s najvyššou pravdepodobnosťou nachádzala, nie je však z neho možné jednoznačne a bez akýchkoľvek pochybností dospieť k záveru, že práve táto osoba sa trestného činu na danom mieste dopustila. K tomu, aby bolo možné rozhodnúť o vine je potrebné, aby reťazec dôkazov nevykazoval medzery a nevyvolával dôvodné pochybnosti. Z rozhodovacej činnosti Okresného súdu Bratislava III je potrebné poukázať rozsudok Okresného súdu Bratislava III zo dňa 17.09.2014, sp. zn. 1T 221/2013, ktorý nadobudol právoplatnosť dňa 03.10.2014 po tom, čo sa prokurátor so závermi súdu vedúce k oslobodeniu obžalovaných spod obžaloby v skutkovo a právne takmer identickej trestnej veci /DNA na cigaretovom ohorku na mieste činu ako jediný produkovaný dôkaz/ stotožnil a odvolanie proti rozsudku nepodal, ako aj rozsudok Okresného súdu Bratislava III zo dňa 28.10.2014, sp. zn. 1T 155/2014, ktorý nadobudol právoplatnosť v spojení s uznesením Krajského súdu Bratislava zo dňa 12.02.2015, sp. zn. 4To/148/2014, ktorým odvolací súd odvolanie prokurátora proti rozsudku prvostupňového súdu, ktorým obžalovaného oslobodil spod obžaloby v skutkovo a právne prakticky identickej trestnej veci /opäť DNA na cigaretovom ohorku na mieste činu ako jediný produkovaný dôkaz/ zamietol.
V danej veci za súčasnej existencie niekoľkých racionálne možných a logicky prípustných alternatív priebehu skutkového deja, ktoré nie je možné bez akýchkoľvek dôvodných pochybností potvrdiť, ale ani úplne vylúčiť, súd nemohol nepripustiť možnosť konštatovania, že skutku uvedenom vo výrokovej časti rozsudku sa dopustila/i iná/é osoba/y ako obžalovaný. Keďže nebolo ničím jednoznačne preukázané, že by obžalovaný spôsobom uvedeným vo výrokovej časti rozsudku odcudzil tam sa nachádzajúce veci a súčasne nie je možné ani jednoznačne vylúčiť, že si tieto veci mohli prisvojiť iné osoby, nemožno bez ďalších relevantných dôkazov za páchateľa predmetného skutku označiť práve obžalovaného iba na základe skutočnosti, že sa v priestoroch chatky /navyše vo vonkajších – na balkóne/ nachádzal ohorok cigarety s jeho DNA. Súd na hlavnom pojednávaní vykonal všetky dostupné relevantné dôkazy, avšak bez ďalších dôkazov nemohol bez závažných dôvodných pochybností ustáliť existenciu skutkového a právneho stavu tak, ako ho ustálila obžaloba, a teda nemohol ani konštatovať nepochybný záver o vine obžalovaného. Povedané inak, súd z vykonaného dokazovania v danej veci nemohol bez porušenia princípu prezumpcie neviny učiniť záver, že páchateľom žalovaného skutku bol práve obžalovaný.
Keďže zásada objektívnej pravdy vyžaduje, aby súd svoje rozhodnutie oprel o fakty, ktoré sú jednoznačné a nepochybné, a nielen v rovine pravdepodobnosti, súd musel obligatórne v zmysle zásady „in dubio pro reo“ vychádzať pri svojom rozhodnutí zo skutkových okolností pre obžalovaného najpriaznivejších, teda v danom konkrétnom prípade z tvrdení obžalovaného, že sa skutku, ktorý mu je kladený za vinu, nedopustil. Súd týmto nekonštatuje, že obžalovaný skutok nespáchal, uzatvára však, že nebolo preukázané, že sa skutku dopustil. Nedokázaná vina má však rovnaký význam ako dokázaná nevina.
Na základe takto vykonaného dokazovania súd, hodnotiac produkované dôkazy podľa svojho vnútorného presvedčenia založeného na starostlivom uvážení všetkých okolností prípadu jednotlivo, ako aj v ich súhrne a vzájomnej súvislosti v zmysle § 2 ods. 12 Tr. por., dospel ku skutkovým a právnym záverom, ktoré ho viedli k rozhodnutiu o oslobodení obžalovaného spod obžaloby v celom rozsahu z dôvodu, že nebolo dokázané, že tento skutok spáchal obžalovaný.
Súd v súvislosti s náhradou spôsobenej škody v rámci adhézneho konania, ktorú si poškodený Š. Z. uplatnil riadne a včas v prípravnom konaní, vzhľadom na skutočnosť, že obžalovaného spod obžaloby oslobodil, obligatórne podľa § 288 ods. 3 Tr. por. poškodeného Š. Z. s nárokom na náhradu škody odkázal na občianske súdne konanie.
Záverom si súd nad rámec vyššie uvedeného dovoľuje vysloviť konštatovanie, že za daných okolností ako tomu je v danom prípade, v kontexte predchádzajúcej rozhodovacej činnosti Okresného súdu Bratislava III, vyššie uvedeného rozhodnutia Krajského súdu Bratislava, faktického stotožnenia sa Okresnej prokuratúry Bratislava III v jednom prípade s rozhodnutím Okresného súdu Bratislava III o oslobodení spod obžaloby v skutkovo a právne totožnej trestnej veci, ako aj vyššie citovanej ustálenej judikatúry súdov vyššieho stupňa, súd považuje postup orgánov činných v trestnom konaní v tejto trestnej veci /policajta už pri vznesení obvinenia a prokurátora pri následnom podaní obžaloby/ za postup účelový, nehospodárny, procesne absolútne formalistický a v rozpore so základnými trestnoprávnymi zásadami. Je totiž dôležité si uvedomiť, že napriek tomu, že policajt, prokurátor a napokon ani súd v kontinentálnom právnom systéme nie sú viazaní judikatúrou, nemožno ustálenú súdnu prax ignorovať, pretože racionálne nemožno predpokladať ani očakávať, že v skutkovo a právne totožných trestných veciach /v ktorých navyše existuje množstvo identických rozhodnutí/sa budú súdy odchyľovať od svojej ustálenej rozhodovacej činnosti. Vznesenie obvinenia, podanie obžaloby alebo dokonca podanie odvolania proti rozhodnutiu, ktoré kopíruje dlhoročnú rozhodovaciu činnosť súdov za situácie, kedy neexistuje žiadna nová relevantná okolnosť, na podklade ktorej by bolo možné racionálne predpokladať iný, ako už opakovane súdmi vyslovený záver, nie je potom ničím iným, ako v právnom štáte neprijateľným a neprípustným prepínaním trestnej represie, ktoré je nielen v rozpore so zásadou hospodárnosti trestného konania, ale čo je závažnejšie, predstavuje absolútne nerešpektovanie zásady predvídateľnosti práva a princípu právnej istoty.
P o u č e n i e: Proti tomuto rozsudku je možné podať odvolanie v lehote do 15 dní odo dňa jeho vyhlásenia prostredníctvom Okresného súdu Bratislava III na Krajský súd v Bratislave.
Okresný súd Bratislava III
v Bratislave, dňa 18.11.2015
JUDr. David L i n d t n e r
samosudca
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.