Právne vety:
I. Zo znenia formálnych znakov základnej skutkovej podstaty trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného podľa § 214 ods. 1 Tr. zák. je zrejmé, že trestným činom nie je len samotná skutočnosť, že zamestnávateľ nevyplatí svojmu zamestnancovi v deň ich splatnosti mzdu, či odstupné na ktorých vyplatenie mal zamestnanec nárok. To platí bezpodmienečne v prípadoch, v ktorých zamestnávateľ nemá finančné prostriedky na ich výplatu, nakoľko v takýchto prípadoch objektívne nie je schopný uspokojiť mzdové nároky zamestnanca. Pokiaľ zamestnávateľ disponuje dostatočným objemom finančných prostriedkov v deň splatnosti mzdy, či odstupného, tak jeho trestná zodpovednosť za ich nevyplatenie zamestnancovi je podmienená tým, že tieto finančné prostriedky nevyhnutne nepotreboval na zabezpečenie svojej činnosti. V takýchto prípadoch možno trestnú zodpovednosť zamestnávateľa vyvodzovať len v prípade, ak táto podmienka nenastane. Uvedené vyplýva z toho, že znakom základnej skutkovej podstaty trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného je aj znak týkajúci sa okolnosti, že zamestnávateľ peňažné prostriedky „nevyhnutne nepotreboval na zabezpečenie (svojej) činnosti“. Tak ako každý znak základnej skutkovej podstaty žalovaného trestného činu, aj tento znak musí vyplynúť z vykonaného dokazovania nepochybne.
II. Pokiaľ prokurátor ako aj poškodený počas trestného konania namietali, že spoločnosť disponovala v čase splatnosti mzdy a odstupného peňažnými prostriedkami na ich výplatu, pretože 22 zamestnancom vyplatila mzdu, tak je potrebné zopakovať, že existencia finančných prostriedkov v čase splatnosti mzdy nezakladá trestnoprávnu zodpovednosť za spáchanie trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného. Tá je totiž podmienená a nastupuje len alebo až v prípade, ak nedošlo k výplate mzdy zamestnancovi hoci zamestnávateľ finančné prostriedky nevyhnutne nepotreboval na zabezpečenie svojej činnosti. Skutočnosť, že zamestnávateľ vyplatí mzdu 22 zamestnancom, ktorí sú s ním v pracovnom pomere možno označiť za nevyhnutné použitie finančných prostriedkov spoločnosti na chod spoločnosti. Z čisto ekonomického hľadiska obchodnej spoločnosti totiž spoločnosť pracovnú činnosť svojich zamestnancov nevyhnutne potrebuje na svoju ďalšiu činnosť. Práve preto, v prípade nedostatku disponibilných zdrojov, selektuje svoje výdavky s tým, že nevypláca tie, ktoré „môžu počkať“, teda napríklad aj mzdové nároky svojich bývalých zamestnancov. Ide celkom určite o konanie protiprávne, avšak nie je, samo osebe, konaním trestným, pretože skutková podstata trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného obsahuje aj znak spočívajúci v tom, že zamestnávateľ peňažné prostriedky nevyhnutne nepotrebuje na zabezpečenie svojej činnosti.
III. Pokiaľ ide, vo všeobecnosti, o problematiku týkajúcu sa toho, kedy zamestnávateľ „nevyhnutne nepotrebuje peňažné prostriedky na zabezpečenie činnosti právnickej osoby alebo činnosti zamestnávateľa, ktorý je fyzickou osobou“, tak je potrebné uviesť, že je spravidla náročné posúdiť, či zamestnávateľ skutočne „nevyhnutne potreboval“ peňažné prostriedky na zabezpečenie svojej činnosti, respektíve, či išlo o takú situáciu, pri ktorej mal zamestnávateľ uprednostniť všetky mzdové nároky zamestnancov (a to aj bývalých), pretože peňažné prostriedky „nevyhnutne nepotreboval“ na zabezpečenie svojej činnosti. Takmer vždy sa totiž táto otázka posudzuje s niekoľko ročným odstupom, pričom hranica medzi „nevyhnutne potreboval“ a „nevyhnutne nepotreboval“ je veľmi úzka a niekedy závisí len na tom, či zamestnávateľ správne alebo nesprávne subjektívne (podľa svojho úsudku a často aj za určitého podnikateľského rizika) vyhodnotil otázku zabezpečenia svojej podnikateľskej činnosti. Zamestnávateľ nevyhnutne potrebuje peňažné prostriedky na zabezpečenie svojej činnosti hlavne vtedy, ak by bez ich vynaloženia mohlo dôjsť k bezprostrednému ohrozeniu činnosti zamestnávateľa.
sp.zn. 4To/114/2015
Rozsudok v mene Slovenskej republiky
Krajský súd v Bratislave v senáte zloženom z predsedu JUDr. Tibora Kubíka a sudcov JUDr. Karola Kováča a JUDr. Petra Šamka, v trestnej veci proti obžalovanému M M stíhaného pre prečin nevyplatenia mzdy a odstupného § 214 ods. 1, ods. 2 písm. a) Tr. zák., o odvolaní obžalovaného proti rozsudku Okresného súdu Bratislava V sp. zn. 5T/90/2015 zo dňa 24.06.2015, na verejnom zasadnutí konanom dňa 10.marca 2016 takto
r o z h o d o l :
Podľa § 321 ods.1 písm. d) Tr. por. zrušuje sa rozsudok Okresného súdu Bratislava V sp. zn. 5T/90/2015 zo dňa 24.06.2015 v celom rozsahu.
Podľa § 322 ods. 3 Tr. por. s použitím § 285 písm. b) Tr. por. sa obžalovaný
M M....
oslobodzuje
spod obžaloby prokurátora Okresnej prokuratúry Bratislava V sp. zn. 1Pv 166/2012 zo dňa 10.09.2014, pre skutok právne kvalifikovaný ako prečin nevyplatenia mzdy a odstupného podľa § 214 ods. 1, ods. 2 písm. a) Tr. zák., ktorého sa mal dopustiť na tom skutkovom základe, že
ako predseda predstavenstva spoločnosti Ch a.s. so sídlom....., v riadnom výplatnom termíne dňa 28.06.2011 nevyplatil zamestnancovi – poškodenému Ing. M P, zamestnanému v uvedenej spoločnosti od 01.08.2009 do 31.05.2011 mzdu za mesiac máj 2011 a odstupné v sume dvojnásobku priemerného mesačného zárobku, napriek tomu, že uvedená spoločnosť ku dňu splatnosti predmetnej mzdy a odstupného disponovala finančnými prostriedkami na zaplatenie mzdových nárokov poškodeného, ktoré neboli nevyhnutne potrebné na zabezpečenie činnosti spoločnosti, čím poškodenému Ing. M P spôsobil celkovú škodu vo výške 3.560,40 euro
lebo
skutok nie je trestným činom.
Podľa § 288 ods. 3 Tr. por. sa poškodený Ing. M P. odkazuje s nárokom na náhradu škody na občianske súdne konanie.
Výňatok z odôvodnenia súdu:
Napadnutým rozsudkom Okresného súdu Bratislava V sp. zn. 5T/90/2015 zo dňa 24.06.2015 bol obžalovaný M M uznaný vinným zo spáchania prečinu nevyplatenia mzdy a odstupného podľa § 214 ods. 1, ods. 2 písm. a) Tr. zák., ktorého sa dopustil na tom skutkovom základe, že
ako predseda predstavenstva spoločnosti Ch a.s. so sídlom...., v riadnom výplatnom termíne dňa 28.06.2011 nevyplatil zamestnancovi – poškodenému Ing. M P, zamestnanému v uvedenej spoločnosti od 01.08.2009 do 31.05.2011 mzdu za mesiac máj 2011 a odstupné v sume dvojnásobku priemerného mesačného zárobku, napriek tomu, že uvedená spoločnosť ku dňu splatnosti predmetnej mzdy a odstupného disponovala finančnými prostriedkami na zaplatenie mzdových nárokov poškodeného, ktoré neboli nevyhnutne potrebné na zabezpečenie činnosti spoločnosti, čím poškodenému Ing. M P spôsobil celkovú škodu vo výške 3.560,40 euro
Za to mu bol podľa § 214 ods. 2, § 38 ods. 3, § 36 písm. j) Tr. zák. uložený trest odňatia slobody vo výmere 16 (šestnásť) mesiacov. Podľa § 49 ods. 1 písm. a), § 50 ods. 1 Tr. zák. súd obžalovanému výkon trestu odňatia slobody podmienečne odložil na skúšobnú dobu v trvaní 2 (dva) roky.
Podľa § 287 ods. 1 Tr. por. súd obžalovaného zaviazal na náhradu škody voči poškodenému Ing. M P vo výške 3.560,40 euro.
Proti tomuto rozsudku podal v zákonnej lehote odvolanie obžalovaný, ktoré odôvodnil osobitným písomným podaním prostredníctvom obhajcu. V odvolaní namieta, že súd prvého stupňa sa nedôsledne zaoberal výkladom všetkých znakov skutkovej podstaty trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného. Súd prvého stupňa opomenul, že na naplnenie formálnych znakov tejto skutkovej podstaty sa vyžaduje, aby právnická osoba v mene ktorej koná štatutárny orgán mala nielen v deň splatnosti mzdy alebo odstupného peňažné prostriedky na ich výplatu, ale zároveň musí byť splnená podmienka, že ich nepotrebovala nevyhnutne na zabezpečenie svojej činnosti. Napriek skutočnosti, že znalecké dokazovanie, výsluch svedka Ing. M ako aj výsluch obžalovaného jednoznačne preukázali, že pokiaľ by aj spoločnosť Ch a.s. v predmetnom čase mala akékoľvek prostriedky, tieto vzhľadom na stav svojej prevádzkovej ekonomiky bez akýchkoľvek pochybností nevyhnutne potrebovala na zabezpečenie svojej činnosti. Tieto skutočnosti neboli žiadnym vykonaným dôkazom spochybnené a to ani výsluchom poškodeného, nakoľko ten z titulu svojho zamestnania nikdy nemal prístup k účtovníctvu spoločnosti. Naviac, nebolo preukázané, že evidovaný účtovný stav poklade zodpovedal realite, čo potvrdil svedok Ing. M, podľa ktorej také hotovostné prostriedky na pokladni nikdy neboli. Súd prvého stupňa trvalo ignoroval dôkazy, závery znaleckého dokazovania a svedecké výpovede, na základe ktorých bolo už počas prípravného konania zrejmé, že nedošlo k naplneniu objektívnej stránky prečinu pre ktorý sa trestné konanie viedlo. Poukazuje tiež na to, že len samotný dostatok finančných prostriedkov na úhradu mzdy a odstupného bývalému zamestnancovi, bez toho, aby bolo spoľahlivo zistené, či tieto peňažné prostriedky neboli nevyhnutne potrebné na zabezpečenie činnosti právnickej osoby, nenapĺňa skutkovú podstatu žalovaného prečinu. V tomto smere znalec celkom jednoznačne dospel k záveru, že zdroje, ktoré boli v spoločnosti Ch a.s. vykázané, spoločnosť nevyhnutne potrebovala na zabezpečenie činnosti právnickej osoby. Okrem objektívnej a subjektívnej stránky konania obžalovaného sa súd prvého stupňa nezaoberal ani otázkou materiálneho korektívu v zmysle ustanovenia § 10 ods. 2 Tr. zák. Navrhol, aby odvolací súd zrušil napadnutý rozsudok a sám oslobodil obžalovaného spod obžaloby, pretože prejednávaný skutok nie je trestným činom.
Krajský súd v Bratislave podľa § 317 ods. 1 Tr. por. preskúmal zákonnosť a odôvodnenosť napadnutých výrokov rozsudku, proti ktorým odvolateľ podal odvolanie, ako aj správnosť postupu konania, ktoré im predchádzalo a zistil, že podané odvolanie obžalovaného je dôvodné.
Podľa § 321 ods.1 písm. d) Tr.por. odvolací súd zruší napadnutý rozsudok ak bolo napadnutým rozsudkom porušené ustanovenie Trestného zákona.
Podľa § 322 ods.3 Tr.por. veta prvá odvolací súd rozhodne sám rozsudkom vo veci, ak možno nové rozhodnutie urobiť na podklade skutkového stavu, ktorý bol v napadnutom rozsudku správne zistený, alebo doplnený dôkazmi vykonanými pred odvolacím súdom.
V prvom rade je nutné skonštatovať, že odvolací súd môže aj bez vykonania ďalších dôkazov zrušiť napadnutý rozsudok a sám za podmienok uvedených v ustanovení § 322 ods. 3 Tr. por. vo veci rozhodnúť a prípadne aj oslobodiť obžalovaného spod obžaloby, ak súd prvého stupňa správne a úplne zistil skutkový stav veci a odvolací súd svoj odlišný záver v otázke viny urobí len na podklade iného právneho posúdenia správnych skutkových zistení urobených súdom prvého stupňa (primerane judikatúra Najvyššieho súdu ČR R 57/1998).
Odvolací súd je názoru, že súd prvého stupňa vykonal dokazovanie na hlavnom pojednávaní zákonným spôsobom, pričom vykonal všetky relevantné dôkazy, ktoré boli podstatné pre zistenie skutkového stavu v žalovanej trestnej veci. Krajský súd v Bratislave však konštatuje, že z dôkazov vykonaných na hlavnom pojednávaní nemožno urobiť, bez rozumných pochybností, záver o vine obžalovaného zo spáchania trestného činu nevypaltenia mzdy a odstupného podľa § 214 ods. 1 Tr. zák.
Odvolací súd pripomína, že výrok o vine zo spáchania trestného činu (ohľadne všetkých znakov skutkovej podstaty žalovaného trestného činu) nie je možné založiť len na indíciách, domnienkach, či len na do určitej miery pravdepodobných skutkových záveroch, ktoré majú napĺňať znaky skutkovej podstaty trestného činu alebo len na skutočnosti, že nemožno vylúčiť, že došlo k spáchaniu trestného činu, ktorého páchateľom mal byť obžalovaný. Výrok o vine musí byť založený na skutkovom stave, o ktorom nie sú dôvodné (rozumné) pochybnosti a ktorý nepochybne vyplýva z vykonaných dôkazov.
V posudzovanej trestnej veci nebolo medzi stranami sporné, že poškodený Ing. M P bol zamestnancom spoločnosti Ch a.s., pričom predmetná obchodná spoločnosť mu po skončení jeho pracovného pomeru nevyplatila mzdu za mesiac máj roku 2011 a odstupné v sume dvojnásobku priemerného mesačného zárobku. Rovnako tak nebolo medzi stranami sporné, že obžalovaný RNDr. M M bol v čase rozhodnom na výplatu mzdy a odstupného poškodenému predsedom predstavenstva spoločnosti Ch a.s., teda jej štatutárnym orgánom. Tieto skutkové závery považuje odvolací súd za nepochybne preukázané vykonaným dokazovaním. Z vykonaného dokazovania taktiež nevyplývajú žiadne také skutočnosti, ktoré by mohli relevantne spochybniť právny nárok poškodeného na výplatu mzdy za mesiac máj roku 2011 ako aj na výplatu odstupného.
Vzhľadom k uvedenému je zrejmé, že podstatná časť skutkového deja uvedeného v skutkovej vete obžaloby (a následne aj napadnutého rozsudku) sa nepochybne stala. Odvolací súd teda vychádzal zo zásady, že pokiaľ sa skutok uvedený v obžalobe stal aspoň z časti, nie je možné obžalovaného oslobodiť spod obžaloby postupom podľa § 285 písm. a) Tr. por., t. j. že sa skutok nestal. Odvolací súd sa následne zameral na to, či nepochybne zistené skutkové okolnosti napĺňajú znaky základnej skutkovej podstaty trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného podľa § 214 Tr. zák.
Podľa § 214 ods. 1 Tr. zák. sa trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného dopustí ten, kto ako štatutárny orgán právnickej osoby nevyplatí svojmu zamestnancovi mzdy, plat alebo inú odmenu za prácu, náhradu mzdy alebo odstupné, na ktorých vyplatenie má zamestnanec nárok, v deň ich splatnosti, hoci v tento deň mal peňažné prostriedky na ich výplatu, ktoré nevyhnutne nepotreboval na zabezpečenie činnosti právnickej osoby alebo vykoná opatrenia smerujúce k zmareniu vyplatenia týchto peňažných prostriedkov.
Už zo znenia formálnych znakov základnej skutkovej podstaty predmetného trestného činu je zrejmé, že nie je trestným činom len samotná skutočnosť, že zamestnávateľ nevyplatí svojmu zamestnancovi v deň ich splatnosti mzdu, či odstupné na ktorých vyplatenie mal zamestnanec nárok. To platí bezpodmienečne v prípadoch, v ktorých zamestnávateľ nemá finančné prostriedky na ich výplatu, nakoľko v takýchto prípadoch objektívne nie je schopný uspokojiť mzdové nároky zamestnanca. Pokiaľ zamestnávateľ disponuje dostatočným objemom finančných prostriedkov v deň splatnosti mzdy, či odstupného, tak jeho trestná zodpovednosť za ich nevyplatenie zamestnancovi je podmienená tým, že tieto finančné prostriedky nevyhnutne nepotreboval na zabezpečenie svojej činnosti. V takýchto prípadoch možno trestnú zodpovednosť zamestnávateľa vyvodzovať len v prípade, ak táto podmienka nenastane. Uvedené vyplýva z toho, že znakom základnej skutkovej podstaty trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného je aj znak týkajúci sa okolnosti, že zamestnávateľ peňažné prostriedky „nevyhnutne nepotreboval na zabezpečenie (svojej) činnosti“. Tak ako každý znak základnej skutkovej podstaty žalovaného trestného činu, aj tento znak musí vyplynúť z vykonaného dokazovania nepochybne. Alebo povedané inak, ak z vykonaného dokazovania vyplývajú dôvodné (rozumné) pochybnosti čo i len o jednom zo znakov základnej skutkovej podstaty trestného činu, nie je možné uznať obžalovaného za vinného zo žalovaného trestného činu.
Pokiaľ ide o skutkový dej, ktorý nepochybne vyplýva z vykonaného dokazovania a ktorý sa týka toho, že obžalovaný ako štatutárny zástupca zamestnávateľa poškodeného nevyplatil poškodenému mzdu a odstupné v deň ich splatnosti, tak tieto skutočnosti, samé osobe, nenapĺňajú znaky skutkovej podstaty trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného, pretože nehovoria nič o tom, či bola splnená podmienka týkajúca sa toho, že zamestnávateľ finančné prostriedky nevyhnutne nepotreboval na zabezpečenie svojej činnosti.
Predmetom sporu medzi stranami, a to bola aj podstata odvolacích námietok obžalovaného, bolo teda to, či tento znak základnej skutkovej podstaty trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného (t. j. znak „peňažné prostriedky, ktoré nevyhnutne nepotreboval na zabezpečenie svojej činnosti“) bol alebo nebol nepochybne preukázaný. Odvolací súd pripomína, že len v prípade, ak by nepochybne preukázaný bol, bolo by možné vysloviť výrok o vine obžalovaného zo spáchania žalovaného trestného činu.
Krajský súd v Bratislave sa stotožňuje s odvolaním obžalovaného v tom, že v konaní pred súdom prvého stupňa nebolo nepochybne preukázané, že spoločnosť Ch a.s. disponovala v rozhodnom období takým objemom finančných prostriedkov, ktoré nevyhnutne nepotrebovala na krytie potrieb vyplývajúcich z jej činnosti. Ohľadne tejto podstatnej skutkovej okolnosti prokurátor neuniesol dôkazné bremeno.
V tomto smere odvolací súd poukazuje najmä na znalecký posudok znalca Ing. D K, znalca z odboru ekonómia a manažment, účtovníctvo a daňovníctvo, ktorá v záveroch svojho znaleckého posudku dospela k záveru, že disponibilné zdroje spoločnosti Ch a.s. tvorili pokladničné hotovosti a finančné prostriedky na bankových účtoch. Spoločnosť ich používala na krytie svojich prevádzkových potrieb a na zabezpečenie činnosti právnickej osoby. Peňažné prostriedky boli použité po termíne výplaty mzdy poškodeného napríklad na úhradu dodávateľských faktúr, na poštovné, ako záloha na prevádzkové výdavky, prípadne ako dotácia na bankový účet. Peňažné prostriedky, ktoré boli poukázané spoločnosti z Českej republiky boli použité na výplaty iných zamestnancov, medzi ktorými poškodený nebol s tým, že tieto finančné prostriedky boli použité aj na úhradu dodávateľských faktúr, na úhrady poistného poisťovni Dôvera a Union, centrálnemu depozitáru cenných papierov a na ďalšie prevádzkové potreby spoločnosti. Spoločnosť teda mala finančné prostriedky na úhradu mzdy a odstupného poškodenému v deň ich splatnosti, avšak zdroje nevyhnutne potrebovala na zabezpečenie činnosti právnickej osoby, pretože v skúmanom čase evidovala záväzky voči svojim dodávateľom, záväzky z titulu krátkodobých finančných výpomocí, záväzky voči zamestnancom a záväzky voči daňovému úradu. Tento svoj záver potvrdila znalkyňa aj pri svojom výsluchu na hlavnom pojednávaní, pričom uviedla, že peniaze dané do spoločnosti boli dané do chodu spoločnosti.
Z vykonaného znaleckého dokazovania teda odvolací súd vyvodzuje, že zamestnávateľ poškodeného mal síce v deň splatnosti mzdy a odstupného určitý objem finančných prostriedkov k dispozícii, avšak ich nevyhnutne potreboval na zabezpečenie svojej činnosti a to hlavne v dôsledku evidovania pomerne vysokých záväzkov spoločnosti s tým, že tieto finančné prostriedky boli aj evidentne použité na chod spoločnosti. Spoločnosť Ch a.s. bola podľa odvolacieho súdu v úpadku, nakoľko mala viac ako jedného veriteľa a nedokázala počas dlhšej doby uhrádzať všetky svoje záväzky po lehote ich splatnosti. Tomu nasvedčuje aj to, že predmetná spoločnosť napokon skončila v konkurznom konaní s tým, že nedisponovala majetkom použiteľným na úhradu pohľadávok svojich veriteľov.
Znaleckému dokazovaniu zodpovedá aj výpoveď svedkyne Ing. Ľ M, účtovníčky spoločnosti Ch a.s, ktorá uviedla, že spoločnosť mala neustále finančné problémy, výplaty meškali alebo sa vyplácali iba čiastočne a pokiaľ vie nebol to problém len poškodeného. Niekedy sa vyplácali výplaty pomerne, inokedy sa 3-4 zamestnancom nevyplatila mzda vôbec a to najmä riaditeľovi spoločnosti. Reálny stav pokladne nezodpovedal účtovnému, reálne tam tie peniaze neboli. Spoločnosť negenerovala dostatok tržieb na pokrytie svojich záväzkov. Rozdiely boli sanované tak, že niekedy obžalovaný vyplatil mzdy zo svojho súkromného účtu a niekoľkokrát dodal na účet spoločnosti peniaze označené ako pôžička a riešilo sa to preklenovacím úverom z Tatra banky. Spoločnosť nedisponovala dostatočným množstvom finančných prostriedkov, stále ju ohrozovali exekúcie zo strany Sociálnej poisťovne a podobne.
Uvedené dokazovanie teda potvrdzuje obhajobu obžalovaného, že v rozhodnom období mala spoločnosť finančné problémy s tým, že peniaze, ktoré boli k dispozícii boli použité prednostne na úhradu záväzkov, ktoré zabezpečovali riadny chod spoločnosti. Boli to najmä sociálne, daňové odvody, nájomné a podobne. Mzdy spoločnosť uhradila 22 zamestnancom.
Z dokazovania vykonaného na hlavnom pojednávaní nevyplýva nič, čo by spochybňovalo obhajobu obžalovaného v tom smere, že disponibilné zdroje boli nevyhnutne potrebné na chod spoločnosti, t. j. na zabezpečenie jej činnosti a neboli v takom objeme, aby mohla spoločnosť uhradiť všetky svoje splatné záväzky. Práve naopak, znalecké dokazovanie ako aj výpoveď účtovníčky spoločnosti nasvedčujú tomu, že finančné prostriedky boli výhrade použité na úhradu nevyhnutných záväzkov, ktorých neuhradenie by ohrozovalo ďalšiu činnosť spoločnosti.
Vzhľadom k uvedenému možno dospieť k záveru, že neboli naplnené všetky znaky základnej skutkovej podstaty trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného podľa § 214 ods. 1 Tr. zák., pretože spoločnosť Ch a.s. síce v deň splatnosti mzdy a odstupného poškodenému disponovala určitým objemom finančných prostriedkov, avšak tieto finančné prostriedky nevyhnutne potrebovala na zabezpečenie svojej činnosti. Odvolací súd opakuje, že v dokazovaní na hlavnom pojednávaní nebol produkovaný žiadny dôkaz, ktorý by tento záver spochybňoval.
Pokiaľ prokurátor ako aj poškodený počas trestného konania namietali, že spoločnosť disponovala v čase splatnosti mzdy a odstupného peňažnými prostriedkami na ich výplatu, pretože 22 zamestnancom vyplatila mzdu, tak je potrebné zopakovať, že existencia finančných prostriedkov v čase splatnosti mzdy nezakladá trestnoprávnu zodpovednosť za spáchanie trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného. Tá je totiž, tak ako to bolo uvedené vyššie, podmienená a nastupuje len alebo až v prípade, ak nedošlo k výplate mzdy zamestnancovi hoci zamestnávateľ finančné prostriedky nevyhnutne nepotreboval na zabezpečenie svojej činnosti. Skutočnosť, že zamestnávateľ vyplatí mzdu 22 zamestnancom, ktorí sú s ním v pracovnom pomere možno označiť za nevyhnutné použitie finančných prostriedkov spoločnosti na chod spoločnosti. Z čisto ekonomického hľadiska obchodnej spoločnosti totiž spoločnosť pracovnú činnosť svojich zamestnancov nevyhnutne potrebuje na svoju ďalšiu činnosť. Práve preto, v prípade nedostatku disponibilných zdrojov, selektuje svoje výdavky s tým, že nevypláca tie, ktoré „môžu počkať“, teda napríklad aj mzdové nároky svojich bývalých zamestnancov. Ide celkom určite o konanie protiprávne, avšak nie je, samo osebe, konaním trestným, nakoľko skutková podstata trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného obsahuje aj znak spočívajúci v tom, že zamestnávateľ peňažné prostriedky nevyhnutne nepotrebuje na zabezpečenie svojej činnosti.
Pokiaľ ide, vo všeobecnosti, o problematiku týkajúcu sa toho, kedy zamestnávateľ „nevyhnutne nepotrebuje peňažné prostriedky na zabezpečenie činnosti právnickej osoby alebo činnosti zamestnávateľa, ktorý je fyzickou osobou“, tak je potrebné uviesť, že je spravidla náročné posúdiť, či zamestnávateľ skutočne „nevyhnutne potreboval“ peňažné prostriedky na zabezpečenie svojej činnosti, respektíve, či išlo o takú situáciu, pri ktorej mal zamestnávateľ uprednostniť všetky mzdové nároky zamestnancov (a to aj bývalých), pretože peňažné prostriedky „nevyhnutne nepotreboval“ na zabezpečenie svojej činnosti. Takmer vždy sa totiž táto otázka posudzuje s niekoľko ročným odstupom, pričom hranica medzi „nevyhnutne potreboval“ a „nevyhnutne nepotreboval“ je veľmi úzka a niekedy závisí len na tom, či zamestnávateľ správne alebo nesprávne subjektívne (podľa svojho úsudku a často aj za určitého podnikateľského rizika) vyhodnotil otázku zabezpečenia svojej podnikateľskej činnosti. Zamestnávateľ nevyhnutne potrebuje peňažné prostriedky na zabezpečenie svojej činnosti hlavne vtedy, ak bez ich vynaloženia by mohlo dôjsť k bezprostrednému ohrozeniu činnosti zamestnávateľa. Zo žiadneho dôkazu vykonaného na hlavnom pojednávaní nevyplýva, že by takáto situácia nebola v spoločnosti Ch a.s. vo výplatnom termíne poškodeného, respektíve, že by finančné prostriedky, ktoré mala spoločnosť k dispozícii neboli vynaložené na nevyhnutné zabezpečenie jej ďalšej činnosti.
Vzhľadom k uvedenému možno uzatvoriť, že v konaní pred súdom prvého stupňa nebolo preukázané, že boli naplnené všetky znaky základnej skutkovej podstaty trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného podľa § 214 ods. 1 Tr. zák. a preto nie je možné dospieť k záveru o spáchaní tohto trestného činu zo strany obžalovaného.
S poukazom na uvedené skutočnosti Krajský súd v Bratislave postupom podľa § 285 písm. b) Tr. por. oslobodil obžalovaného spod obžaloby, pretože tie skutkové okolnosti uvedené v skutkovej vete napadnutého rozsudku, ktoré sa nepochybne stali nenapĺňajú znaky žiadneho trestného činu. Pokiaľ ide o trestný čin nevyplatenia mzdy a odstupného, tak prokurátor v konaní pred súdom neuniesol dôkazné bremeno ohľadne všetkých znakov základnej skutkovej podstaty tohto trestného činu. Len pre úplnosť odvolací súd dodáva, že vzhľadom na vyhlásenie oslobodzujúceho rozsudku musela byť poškodená osoba obligatórne odkázaná na občianske súdne konanie (§ 288 ods. 3 Tr. por.).
P o u č e n i e : Proti tomuto rozsudku nie je prípustný riadny opravný prostriedok.
Krajský súd v Bratislave
dňa 10.marca 2016
JUDr. Tibor Kubík
predseda senátu
Vypracoval: JUDr. Peter Šamko
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.