Právne vety:
I. Je absolútne neprijateľné, aby osoba, ktorá je objektom ovplyvňovania, bola bez ďalšieho stavaná do postavenia subjektu kolúzneho jednania a to iba na základe čisto hypotetických a logicky úplne absurných úvah založených na predpoklade, že pokiaľ je táto osoba ovplyvňovaná, nie je vylúčené, že sama bude ďalej takto konať.
II. Je potrebné zásadne odmietnuť úvahu o tom, že kolúznym dôvodom je aj pasívne konanie, nakoľko z logicko gramatického výkladu slova kolúzia /ovplyvňovanie/ v spojení s trestným konaním vyplýva, že niečo /dôkazy/ alebo niekoho /obvinených, svedkov, znalcov/ nemožno ovplyvňovať svojou nečinnosťou, nehovoriac už o tom, že pasívny postoj obvineného k vyšetrovaniu je jedným z jeho základných práv.
III. v právnom štáte je neprípustné, aby technické nedostatky súvisiace s výkonom väzby /napr. rekonštrukcia ústavu na výkon väzby a nedostatočná kapacita umiestňovania/ predstavovali čo i len čiastočne legálny a legitímny dôvod obmedzenia osobnej slobody obvinených nad rámec potreby ich neprimeranou izoláciou zostrenými podmienkami väzby.
Okresný súd Bratislava III pred sudcom pre prípravné konanie JUDr. Davidom Lindtnerom v trestnej veci obvineného M. K. a spol. o návrhu prokurátora Okresnej prokuratúry Bratislava III na zmenu dôvodov väzby dňa 09.10.2015 takto
r o z h o d o l:
I. Podľa § 79 ods. 2 Tr. poriadku súd vyhovuje návrhu Okresnej prokuratúry Bratislava III na zmenu dôvodov väzby u obvinenej L. N., t.č. v UVV Bratislava.
II. Podľa § 79 ods. 2 Tr. poriadku súd ponecháva obvinenú L. N.t.č. v UVV Bratislava – vo väzbe s tým, že mení dôvody väzby podľa § 71 ods. 1 písm. b), písm c) Tr. poriadku.
III. Podľa § 80 ods. 1 písm. c) Tr. poriadku súd nenahrádza väzbu obvinenej L. N., t.č. v UVV Bratislava , dohľadom probačného a mediačného úradníka.
IV. Podľa § 79 ods. 2 Tr. poriadku súd návrhu Okresnej prokuratúry Bratislava III na zmenu dôvodov väzby u obvinených:
- M. K., t.č. v UVV Bratislava,
- M. M., t.č. v UVV Bratislava,
- L. Z., t.č. v UVV Bratislava,
nevyhovuje.
V. Podľa § 79 ods. 2 Tr. poriadku súd obvinených:
- M. K., t.č. v UVV Bratislava,
- M. M., t.č. v UVV Bratislava,
- L. Z., t.č. v UVV Bratislava,
ponecháva vo väzbe z dôvodu § 71 ods. 1 písm. c) Tr. poriadku.
VI. Podľa § 80 ods. 1 písm. c) Tr. poriadku súd nenahrádza väzbu obvinených:
- M. K., t.č. v UVV Bratislava,
- M. M., t.č. v UVV Bratislava,
- L. Z., t.č. v UVV Bratislava,
dohľadom probačného a mediačného úradníka.
O d ô v o d n e n i e:
Uznesením sudcu pre prípravné konanie Okresného súdu Bratislava III, sp. zn. Tp 20/2015 zo 30.06.2015 boli obvinení L. N., M. K., M. M. a L. Z. vzatí do väzby z dôvodov uvedených v § 71 ods. 1 písm. c) Trestného poriadku s tým, že väzba začala plynúť dňa 27.06.2015.
Dňa 25.09.2015 podala prokurátorka Okresnej prokuratúry Bratislava III v zmysle § 79 ods. 2 Tr. por. návrh na zmenu dôvodov väzby u obvinených L. N., M. K., M. M. a L. Z. s rozšírením väzobného dôvodu v zmysle § 71 ods. 1 písm. b) Tr. por. Predmetný návrh, ktorého dôvody prokurátorka doplnila na neverejnom zasadnutí o rozhodovaní o návrhu na zmenu väzobných dôvodov odôvodnila tým, že z výsluchov svedka I. Š., obvinenej L. N., svedka L. T., svedkyne I. K. a listinných dôkazov /korešpondencia obvinenej L. N. adresovaná obvinenému M.M./ vyplýva dôvodné podozrenie z kolúzneho jednania obvinených. Poukázala na skutočnosť, že z výpovedi svedka I. Š., ako aj obv. L. Z a obv. L.N. vyplýva, že vo výkone väzby nastala komunikácia medzi obvinenými takým spôsobom, že obv. M.K. prostredníctvom obv. L.N. odovzdával odkaz obv. M.M. o tom, aby v predmetnej veci nevypovedal. Taktiež sám obv. L. Z. uvádzal vo svojej výpovedi, že obv. L. N. vo výkone väzby cez iného obvineného v inej trestnej veci mu posielala odkazy, že stiahne svoju výpoveď voči nemu, ak mu vráti hojdaciu sieť. Záverom uviedla, že zariadenie, v ktorom sú obvinení umiestnení, je v súčasnosti v rekonštrukcii a má obmedzenú kapacitu, čoho následkom je, že obvinení sú umiestnení v bezprostrednej blízkosti a preto nie je možné zabezpečiť, aby sa nestretávali.
Na neverejnom zasadnutí súd k okolnostiam, ktoré sú predmetom návrhu prokurátorky, vypočul jednotlivých obvinených, oboznámil sa so svedeckými výpoveďami a výpoveďou obvinenej L. N. z prípravného konania ako aj listinnými dôkazmi ich prečítaním.
Obvinený M. K. uviedol, že nikoho neovplyvňoval, s nikým nekomunikoval, ani nič neodkazoval. S obvinenou L. N. nebol v kontakte. Vo väzbe má celu na tú stranu, kde sa to prerába a teraz ho prehodili na stranu, kde je ihrisko, takže nemá vôbec kontakt so ženami. Na obvineného M. M. nekričal, dokonca ani nevie, kde má celu. Nevie vysvetliť, prečo si obvinená L. N. túto skutočnosť vymyslela. S obvinenou L. N. naposledy komunikoval asi rok a pol dozadu. S obvineným M. M. sú priatelia. V prípravnom konaní doposiaľ nevypovedal, pretože bol v strese, ale chce sa pred vyšetrovateľom k veci vyjadriť, a výsluch je už naplánovaný. Uvažuje o možnosti, že by po splnení podmienok uzatvoril s prokuratúrou dohodu o vine a treste. To čo uvádza obvinená Némethová nie je pravda.
Obvinená L. N. pri svojom výsluchu využila svoje právo a odmietla vypovedať, napriek tomu pri vyjadrení k výpovedi obvineného M. K. uviedla, že menovaný jej vo väzbe povedal, aby pozdravila obvineného M. M., nech sa drží a nech sa neodpúšťa. Vo väzbe bola chvíľu v samotke za to, že vykrikovala v „koridore“. V koridore sa rozprávala so spolubývajúcim obvineného L. Z., ktorý jej povedal, že obvinený L. Z. jej odkázal, aby zmenila výpoveď, ale ona výpoveď nezmení, pretože sama seba potopila. Bolo to ešte predtým, než obvinený L. Z. vo veci vypovedal. Záverom obvinená uviedla, že je to celé robota svedka I. Š. a svedka T.
Obvinená vo svojom výsluchu v prípravnom konaní uviedla, že nemá vedomosť o tom, že by obvinený M. K. kričal na obvineného M. M., on jej to iba povedal a ona to napísala. obvinený M. K. jej v koridore povedal, aby obvinenému M. M. odkázala, nech sa drží, nech sa neopúšťa a nech drží hubu. List, ktorý napísala, odovzdala spoluväzenkyni I. Obvinenému L. Z. nikdy nič nepísala.
Obvinený L. Z. na neverejnom zasadnutí uviedol, že vo väzbe s nikým so spoluobvinených ani s nikým iným nekomunikoval, ani nikoho neovplyvňoval. Obvineného M. K. vidí dnes prvýkrát. Od obvinenej L. N. obdržal odkaz od jeho spolubývajúceho, že keď jej vráti hojdaciu sieť /ktorú jej v minulosti dal odcudziť a skončila v jeho v rukách/, zmení výpoveď voči nemu. So svojim spolubývajúcim sa nerozprával ani mu nič neodkazoval. Má vedomosť o tom, že jeho spolubývajúci mal niečo hovoriť obvinenej L. N. V prípravnom konaní k veci podrobne vypovedal a ku skutku sa priznal.
Obvinený M. M. uviedol, že drogy, ktoré boli u neho nájdené, používal pre vlastnú spotrebu, takže do tej miery je uznesenie o vznesení obvinenia pravdivé a čo sa týka skutočnosti, že mal byť dodávateľom drog pre obvineného M. K., toto nie je pravda. K návrhu na zmenu dôvodov väzby uviedol, že svedok I. Š. a svedok L. T. mu vo väzbe navrhovali nejakú dohodu a takto ho chcú ovplyvňovať, o čom predložil aj písomnosť od svedka L. T. Tento svedok sedel 14 rokov za vraždu, takže má z neho obavu. On s nikým nekomunikoval, svedok I. Š. si na neho vymýšľa z dôvodu, že nechcel pre neho nakupovať. Má vo väzbe teror už 2 a pol mesiaca. V koridore nebol nikdy so spoluobvinenými, ani ich nevidel. Svedok I. Š. ho krivo obvinil, že počul o ňom, že niekde predával drogy. On M. K. nevidel, žiadny odkaz neodovzdával, ani nevedel, že či je vo väzbe s ním. Kráľoviča nevidel celý ten čas, čo je zadržaný. Je to vykonštruované svedkom L.T. a svedkom I.Š. Možno sa chceli s niekým dohodnúť na nižšom treste, pretože im za toto hrozí doživotie z dôvodu zásady 3krát a dosť.
Svedok L. T. v prípravnom konaní uviedol, že z listu obvinenej L. N. vie, obvinená počula, že obvinený M. K. kričal na obvineného M. M. počas vychádzky v koridore, aby držal hubu a nevypovedal. Uvedené napísala do listu, ktorý poslala k ním na celu, aby to odkázali obvinenému M. M. Obvinený M. M. na to reagoval tak, že on nikoho z nich nepozná a je to celé blbosť. On osobne nepočul, či obvinený M. K. kričal na obvineného M. M.
Svedkyňa I. K. vo svojej výpovedi uviedla, že obvinená L. N. jej dala obálku s listom pre svedka I.Š., obálku neotvárala a nevie čo tam bolo napísané.
Súd sa na neverejnom zasadnutí oboznámil s korešpondenciou obvinenej L. N., ktorú adresovala obvinenému M.M., v ktorej okrem iného prosí svedka I. Š., aby odkázal obvinenému M. M., že mu obvinený M.K. odkazuje, nech sa drží a drží hubu a nech odkáže Lacovi, nech povie tomu Števovi – Ronimu, nech odkáže Louilimu, že možno sa dohodnú, ak jeho mama vráti, čo je on ukradol z dvora, ináč tu zhnije.
Súd obligatórne v zmysle § 79 ods. 2 Tr. por. po obdržaní návrhu prokuratúry na zmenu dôvodov väzby v súlade so svojou povinnosťou skúmať v každom období trestného stíhania, či dôvody väzby trvajú, alebo či sa zmenili, preskúmal, či u obvinených väzobné dôvody ustálené v prvotnom rozhodnutí súdu o ich vzatí do väzby trvajú aj naďalej.
Vo vzťahu ku existencii materiálnych dôvodov väzby súd v danom štádiu trestného konania nezistil žiadne skutočnosti, ktoré by dôvodné podozrenie zo spáchania trestného činu obvinenými vyvracali, resp. znižovali do takej miery, že by nebolo možné väzbu obvinených z materiálneho hľadiska hodnotiť ako zákonnú. Súd konštatuje, že v tomto štádiu trestného konania nedošlo ku zmene dôkaznej situácie, ktorá bola jedným z podkladov pre rozhodnutie sudcu pre prípravné konanie o vzatí obvinených do väzby /práve naopak, obvinený L. K., obvinená L. N. a čiastočne aj obvinený M.M., sa ku skutku, ktorý im je kladený za vinu priznali, obvinený M. K. pred sudcom pre prípravné konanie uviedol, že uvažuje o možnosti uzatvoriť s prokurátorom dohodu o vine a treste/. Z uvedeného dôvodu preto súd iba opätovne poukazuje na dôvody uvedené v primárnom rozhodnutí sudcu pre prípravné konanie, pre ktoré boli obvinení vzatí do väzby, pričom sa s týmito dôvodmi v plnom rozsahu stotožňuje pokiaľ ide o existenciu dôvodnej obavy, že by obvinení mohli pokračovať v trestnej činnosti.
Súd v tomto štádiu trestného konania tiež dôsledne skúmal rešpektovanie práv obvinených na prednostné a urýchlené vybavenie ich trestnej veci z dôvodu ich väzobného stíhania orgánmi činnými v trestnom konaní pričom nezistil, že by bol v predmetnej trestnej veci obvinených vyšetrovateľ nečinný. Vyšetrovateľ vo veci vykonal množstvo výsluchov smerujúcich k objasneniu veci a jej ukončeniu, je teda zrejmé, že vo veci bezodkladne koná tak, ako mu to ukladá ustanovenie § 2 ods. 6 Tr. por. Vzhľadom na vyššie uvedené súd preto v danom štádiu trestného konania konštatuje, že v konaní orgánov činných v trestnom konaní nezistil žiadne prieťahy ani závažné procesné pochybenia, ktoré by mali za následok porušenie práva na obhajobu a tým by zakladali nezákonnosť väzobného stíhania obvinených.
V súvislosti s obligatórnym skúmaním možnosti nahradenia väzby dohľadom probačného a mediačného úradníka súd uvádza, že nahradenie väzby týmto spôsobom je za daných okolnosti pri podozrení z uvedenej závažnej drogovej trestnej činnosti absolútne nedostatočné, nakoľko materiálno-technické zabezpečenie probačného a mediačného úradníka neumožňuje dostatočne efektívne kontrolovať obvinených v prípade ich prepustenia na slobodu v rozsahu, ako by to bolo v tomto konkrétnom prípade z hľadiska požiadaviek súdu smerujúcich k ochrane spoločnosti pred potenciálnym ďalším nelegálnym nakladaním obvinených s drogami, potrebné.
V neposlednom rade z hľadiska zásady primeranosti väzobného trestného stíhania súd poukazuje aj na tú relevantnú skutočnosť, že vzhľadom k trestu, ktorý možno uložiť pre trestný čin, z ktorého sú obvinení podozriví /trestná sadzba 10 až 15 rokov/, nemožno v prípade uznania ich viny v konaní pred súdom vylúčiť uloženie nepodmienečného trestu odňatia slobody, a teda ich väzobné stíhanie nie je ani z hľadiska princípu proporcionality neprimerané.
Vzhľadom k uvedeným záverom súd všetkých obvinených ponechal vo väzbe, v súvislosti s návrhom prokuratúry na zmenu dôvodov väzby u obvinených sa však súd s návrhom na zmenu dôvodov väzby stotožnil iba čiastočne.
Vo vzťahu k obvinenej L. N. súd zo všetkých zistených skutočností dospel k záveru, že jej aktívne konanie smerujúce k pokusu ovplyvniť výpoveď obvineného M. M. a obvineného L. Z. prostredníctvom listu, ktorý napísala a menovaným sprostredkovane poslala, je spôsobilé založiť dôvodnú obavu súdu z jej kolúzneho jednania. Z tohto dôvodu súd vyhovel návrhu prokuratúry a rozšíril väzobný dôvod u obvinenej aj o dôvod v zmysle § 71 ods. 1 písm. b) Tr. por., nakoľko svojim konaním obvinenná založila reálnu obavu /kedže pôsobila na spoluobvinených/, že by mohla mariť objasňovanie skutočností závažných pre trestné stíhanie.
Na strane druhej však súd vyhodnotením vykonaného dokazovania v tomto smere vo vzťahu k obvineným M.K., M.M. a L.Z. v tomto štádiu trestného konania nezistil žiadne také konkrétne skutočnosti, ktoré by zakladali obavu z ich kolúzneho jednania a to z nasledovných dôvodov:
- jedinou skutočnosťou, ktorá by mohla zakladať podozrenie z kolúzneho jednania obvineného M.K., je pochybné, miestami vnútorne rozporné a preto málo dôveryhodné tvrdenie obvinenej L.N. o tom, že menovaný jej mal povedať, aby obvinenému M.M. odkázala, nech sa drží, nech sa neopúšťa a nech drží hubu, pričom vedené tvrdenie nie je navyše ničím verifikovateľné,
- rovnako mimoriadne nízku výpovednú hodnotu má jej tvrdenie, že v koridore sa rozprávala so spolubývajúcim obvineného L.Z., ktorý jej povedal, že obvinený L.Z. jej odkázal, aby zmenila výpoveď, a to najmä v kontexte so skutočnosťou, že obvinený L.Z. sa ku skutku v plnom rozsahu priznal, takže takéto jeho konanie by bolo v úplnom rozpore s princípmi elementárnej logiky /v tejto súvislosti je dôležité poukázať aj na úplnú nespôsobilosť potenciálneho kolúzneho jednania obvineného L.Z. ovplyvniť vyšetrovanie za danej dôkaznej situácie podporenej jeho vlastným priznaním/,
- vo vzťahu k osobe obvineného M.M. je potrebné zdôrazniť, že je neprijateľné, aby osoba, ktorá je objektom ovplyvňovania /v tomto prípade obvinený M. M./, bola bez ďalšieho stavaná do postavenia subjektu kolúzneho jednania a to iba na základe čisto hypotetických a logicky úplne absurných úvah o tom, že pokiaľ je táto osoba ovplyvňovaná, nie je vylúčené, že sama bude ďalej takto konať. Rovnako je potrebné zásadne vylúčiť úvahu o tom, že kolúznym dôvodom je aj pasívne konanie, nakoľko z logicko gramatického výkladu slova kolúzia /ovplyvňovanie/ v spojení s trestným konaním vyplýva, že niečo /dôkazy/ alebo niekoho /obvinených, svedkov, znalcov/ nemožno ovplyvňovať svojou nečinnosťou, nehovoriac už o tom, že pasívny postoj obvineného k vyšetrovaniu je jedným z jeho základných práv.
Súd vo všeobecnosti v súvislosti s väzobným dôvodom podľa § 71 ods. 1 písm. b) Tr. por. uvádza, že kolúznu väzbu môžu odôvodňovať iba konkrétne skutočnosti odôvodňujúce obavu z kolúzneho jednania obvineného. Iba hypotetická úvaha orgánov činných v trestnom konaní bez konkrétnych zistení potvrdzujúcich aspoň v minimálnom rozsahu opodstatnenosť predpokladu kolúzneho konania obvineného, nie je spôsobilá založiť dôvod kolúznej väzby.
Súd v danej veci po dôslednom vyhodnotení všetkých zistených okolností dospel k záveru, že v tomto štádiu trestného konania neboli produkované žiadne také relevantné dôkazy, z ktorých by bolo možné dovodiť akúkoľvek obavu a konkrétne nebezpečenstvo, že obvinení M.K., M.M. a L.Z. budú vo väzbe ovplyvňovať spoluobvinených, prípadne doposiaľ nevypočutých svedkov alebo inak mariť vyšetrovanie.
V neposlednom rade súd zdôrazňuje, že v právnom štáte je neprípustné, aby technické nedostatky súvisiace s výkonom väzby /v danom prípade rekonštrukcia ústavu na výkon väzby a nedostatočná kapacita umiestňovania/ predstavovali čo i len čiastočne legálny a legitímny dôvod obmedzenia osobnej slobody obvinených nad rámec potreby ich neprimeranou izoláciou zostrenými podmienkami väzby.
Vzhľadom na vyššie uvedené súd rozhodol tak, ako je uvedené v enunciáte tohto uznesenia.
P o u č e n i e : Proti tomuto rozhodnutiu možno podať sťažnosť v lehote 3 dní odo dňa jeho oznámenia na Krajský súd v Bratislave prostredníctvom Okresného súdu Bratislava III.
Okresný súd Bratislava III
v Bratislave dňa 09.10.2015
JUDr. David L i n d t n e r
sudca pre prípravné konanie
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.