Právne vety:
I. Súd môže pri rozhodovaní o väzbe vychádzať len z obvinení, ktoré boli riadne vznesené a nemôže brať do úvahy bližšie nekonkretizované „rozbehnuté akcie“, ktoré sa mali „rozbehnúť“ v čase pred vznesením obvinenia a v čase rozhodovania o väzbe nie je vôbec isté o čo konkrétne ide a či bude niekedy v budúcnosti, už vznesené obvinenie, rozšírené o ďalšie skutky. Súd v žiadnom prípade nemôže oprieť väzobný dôvod len o domnienky, či indície.
II. Dôvod väzby uvedený v § 71 ods. 1 písm. c) Tr. por. je konštruovaný tak, že obvinený bude, po prípadnom prepustení zo zadržania, páchať ďalšiu trestnú činnosť, teda že je s určitým dostatočne odôvodneným predpokladom možné uvažovať o tom, že obvinený spácha trestný čin v budúcnosti a nie, že sa nejakej trestnej činnosti mal dopustiť v minulosti.
Z rozhodnutia súdu (zo zápisnice o výsluchu obvineného):
Tp 8/09
Uznesenie
Okresný súd v Pezinku, v konaní pred sudcom pre prípravné konanie JUDr. Petrom Šamkom, o návrhu Vojenskej obvodnej prokuratúry v Bratislave na vzatie obv. P.Z. do väzby, takto
r o z h o d o l :
I. Podľa § 72 ods. 1, ods. 3 Tr. por. súd nevyhovuje návrhu prokurátora Vojenskej obvodovej prokuratúry v Bratislave na vzatie do väzby obvineného P.Z., pretože tu nie sú dôvody väzby.
II. Podľa § 87 ods. 2 Tr. por. súd obvineného P. Z. prepúšťa zo zadržania na slobodu.
O d ô v o d n e n i e
Okresnému súdu v Pezinku bol dňa 19.06.2009 doručený návrh prokurátora Vojenskej obvodovej prokuratúry v Bratislave na vzatie obv. P. Z. do väzby z dôvodu uvedeného v § 71 ods. 1 písm. c) Tr. por..
Sudca pre prípravné konanie preskúmal návrh prokurátora na vzatie obvineného do väzby, celý predložený spisový materiál, vypočul obvineného, pričom zistil, že policajt dňa 17.06.2009 postupom podľa § 206 ods. 1 Tr. por. vzniesol obvinenie P. Z. pre prečin podľa § 326 ods. 1 písm. b), Tr. zák. na skutkovom základe uvedenom v uznesení policajta, pričom návrh prokurátora na vzatie obvineného do väzby bol podaný v zákonnej lehote.
Z uvedeného vyplýva, že boli splnené formálne podmienky na rozhodnutie o väzbe a sudca pre prípravné konanie preto zisťoval, či sú splnené aj materiálne podmienky na rozhodnutie o vzatí do väzby, t. j., či je vznesené obvinenie dôvodné a následne, či z konkrétnych skutočností vyplýva aj niektorý z väzobných dôvodov.
Preskúmaním doposiaľ zabezpečených dôkazov a to z výsluchov R. M. ako aj z vyhotoveného prepisu záznamu uskutočnenej telekomunikačnej prevádzky a z záznamu o zaistení finančnej sumy u obvineného, ktorú mal poskytnúť R. M., možno dospieť k záveru, že je tu dôvodné podozrenie, že obvinený prezentoval M. možnosť ovplyvniť rozhodovanie o priestupku za určitú sumu, čím mal konať v rozpore s príslušnými policajnými zákonmi.
Z uvedených skutočností možno preto vyvodiť, že nazhromaždené dôkazy postačujú na dôvodnosť vznesenia obvinenia obvinenému, čím je naplnená podmienka stanovená v návetí ustanovenia § 71 ods.1 Tr. por., pričom súd zdôrazňuje, že túto podmienku je potrebné považovať za základnú podmienku k tomu, aby bolo vôbec možné uvažovať o väzobných dôvodoch.
Súd preto pristúpil k skúmaniu väzobných dôvodov, avšak nezistil žiadny z väzobných dôvodov uvedených v ustanovení § 71 ods.1 písm. a), b), c) Tr. por..
Vo všeobecnosti súd konštatuje, že väzobný dôvod môže vyplynúť buď z okolností prípadu alebo z osoby obvineného, pričom väzobný dôvod sa zosilňuje v prípadoch, ak ho možno vyvodiť aj z okolností prípadu a aj z osoby obvineného.
V návrhu prokuratúry je uvedený väzobný dôvod v zmysle § 71 ods. 1 písm. c) Tr. por., ktorý je odôvodnený v podstate tak, že obvinený je príslušníkom PZ, disponuje preto oprávneniami, ktoré môže použiť vo svoj prospech, aby dokonal pripravované konania, pričom prípadov zvýhodňovania priestupcov by malo byť viac s tým, že obvineného je potrebné izolovať, aby nedošlo k mareniu ďalších výsledkov vyšetrovania so zreteľom na pokračovanie doposiaľ „rozbehnutých akcií“.
Súd konštatuje, že samotné podozrenie zo spáchania trestného činu nestačí na vzatie obvineného do väzby, pričom súd môže pri rozhodovaní o väzbe vychádzať len z obvinení, ktoré boli riadne vznesené a nemôže brať do úvahy nejaké bližšie nekonkretizované „rozbehnuté akcie“, ktoré sa mali „rozbehnúť“ v čase pred vznesením obvinenia a v čase rozhodovania o väzbe nie je vôbec isté o čo konkrétne ide a či vôbec bude niekedy v budúcnosti už vznesené obvinenie rozšírené o ďalšie skutky. Súd v žiadnom prípade nemôže oprieť väzobný dôvod len o domnienky, či indície a založiť dôvod väzby na tom, že sa má vykonať dokazovanie k prípadnej ďalšej trestnej činnosti obvineného. Navyše, dôvod väzby uvedený v § 71 ods. 1 písm. c) Tr. por. je konštruovaný tak, že obvinený bude, po prípadnom prepustení zo zadržania, páchať ďalšiu trestnú činnosť, teda že je s určitým dostatočne odôvodneným predpokladom možné uvažovať o tom, že obvinený spácha trestný čin v budúcnosti a nie, že sa nejakej trestnej činnosti mal dopustiť v minulosti.
Súd poukazuje aj na to, že obvinený sa mal dopustiť stíhanej trestnej činnosti v súvislosti s tým, že je príslušníkom PZ, ktorý mal, z titulu svojho zaradenia, prístup k priestupkovým veciam. Súd je názoru, že v danom prípade je možné eliminovať možnosť obvineného pokračovať v obdobnej trestnej činnosti aj miernejším opatrením než je vzatie obvineného do väzby, ktoré treba považovať za najkrajnejší prostriedok (ultima rátio) a vždy len subsidiárne. Súd poukazuje na ustanovenie § 46 ods. 1 zákona č. 73/1998 Z. Z. o štátnej službe príslušníkov PZ, ktoré ukladá povinnosť (teda nie len možnosť) dočasne pozbaviť policajta výkonu štátnej služby, ak by jeho ďalšie ponechanie vo výkone štátnej služby ohrozilo dôležitý záujem štátnej služby alebo priebeh objasňovania jeho konania a je dôvodne podozrivý, že spáchal trestný čin, pričom podľa § 46 ods. 2 dočasné pozastavenie výkonu funkcie malo trvať až do právoplatného skončenia trestného stíhania policajta. Z uvedených zákonných ustanovení súd vyvodil, že samotný Policajný zbor disponuje obligatórnym opatrením, ktoré musí využiť (dočasné pozbavenie výkonu štátnej služby) a ktoré „vyradí“ obvineného z akéhokoľvek rozhodovacieho procesu v rámci Policajného zboru. Takéto opatrenie považuje súd za dostačujúce, ktoré účel väzby dostatočne splní.
Súd uzatvára, že v predmetnej veci nie je daný dôvod väzby podľa § 71 ods. 1 písm. c) Tr. por. a vzhľadom na povahu a závažnosť trestného činu, ktorý sa obvinenému kladie za vinu, ako aj vzhľadom na okolnosti prípadu, nie možné účel väzby dosiahnuť aj iným opatrením (zásada subsidiarity). Nebezpečenstvo páchania trestnej činnosti zo strany obvineného nehrozí preto akútne, teda bezprostredne. V záujme účinnej ochrany spoločnosti nie je preto potrebné dať prednosť ochrane spoločnosti pred osobnou slobodou obvineného.
Súd preto, po preskúmaní charakteru spáchanej trestnej činnosti ako aj osoby obvineného, nezistil žiadne také významné skutočnosti, ktoré by ho oprávňovali zbaviť obvineného osobnej slobody a preto obvineného prepustil zo zadržania na slobodu.
P o u č e n i e : Proti tomuto uzneseniu možno podať sťažnosť do troch dní odo dňa jeho oznámenia, cestou Okresného súdu v Pezinku, na Krajský súd v Bratislave. Sťažnosť nemá odkladný účinok. Proti tomuto uzneseniu môže prokurátor podať sťažnosť len ihneď po vyhlásení uznesenia.
JUDr. Peter Šamko
sudca pre prípravné konanie
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.