Právna veta:
Počas prerušenia trestného stíhania „vo veci“ podľa § 228 ods. 1 Tr.por. premlčacia doba trestného stíhania nespočíva. Ustanovenie § 87 ods. 2 písm. e/ Tr.por. je v tomto smere potrebné vykladať reštriktívne, inak by pri nezistení osoby páchateľa (nevznesení obvinenia) v zákonom ustanovenej premlčacej dobe nedošlo ku premlčaniu trestného stíhania u žiadneho trestného činu a tento stav by pretrvával bez časového obmedzenia, čo by popieralo zmyslel a účel inštitútu premlčania.
Uznesenie Krajského súdu v Trenčíne z 8. februára 2016, sp. zn. 23 Tpo 15/2016.
Krajský súd v Trenčíne z podnetu sťažnosti prokurátorky Krajskej prokuratúry Trenčín a obvinených M.B a ml. M.D., ktoré podali proti uzneseniu Okresného súdu Trenčín, sp. zn. 0Tp 12/2016 z 21. januára 2016, rozhodol, že
I. Podľa § 194 ods. 1 písm. a/ Tr. por. sa uznesenie súdu prvého stupňa zrušuje vo všetkých výrokoch týkajúcich sa obv. ml. M.D. a obvinený ml. M.D. sa podľa § 72 ods. 1 písm. b/ Tr. por. prepúšťa ihneď z väzby na slobodu, pretože súd nezistil dôvody väzby podľa § 71 ods. 1 Tr. por.
II. Podľa § 193 ods. 1 písm. c/ Tr. por. sa sťažnosti obv. M.B. a prokurátorky Krajskej prokuratúry Trenčín zamietajú, pretože nie sú dôvodné.
V o d ô v o d n e n í uznesenia krajský súd uviedol:
Uznesením vyšetrovateľa ČVS: PPZ-559-NKA-PZ-ZA-2015 zo dňa 18.1.2016 bolo M. B. a ml. M. D. podľa § 206 ods. 1 Tr.por. vznesené obvinenie pre trestný čin vraždy v spolupáchateľstve podľa § 9 ods. 2 Tr.zák. k § 219 ods. 1, 2 písm. b/, f/ Tr.zák. účinného v čase spáchania skutku, ktorého sa mali dopustiť tak, že obvinený M. B. a obvinený M. D. úmyselne usmrtili poškodeného P. B., nar. X., a to tak, že v nočných hodinách dňa 10.10.1996 až v ranných hodinách dňa 11.10.1996, násilným spôsobom vnikli do rodinného domu č.p. X. nachádzajúcom sa v osade T. v obci S. T., ktorý patril P. B., a ktorý sa v tom čase v predmetnom rodinnom dome nachádzal, následne obvinení začali za účelom získania peňažných prostriedkov prehľadávať predmetný rodinný dom, kde potom, ako boli pri uvedenom vyrušení poškodeným P. B., tohto napadli prinesenou bejzbalovou palicou, kde následkom uvedeného poškodený P. B. utrpel 8 tržnozhmoždených rán na hlave, ktoré boli spôsobené opakovanými údermi vedenými v rôznych smeroch tvrdým predmetom do tvárovej a vlasovej časti hlavy, kde uvedené údery spôsobili otras mozgu a zlomeninu spodiny lebečnej, kde následne obvinení poškodenému zviazali ruky a nohy prinesenou lepiacou páskou a začali poškodeného P. B. škrtiť, kde škrtením došlo k zlomeniu jazylky u poškodeného a k uduseniu poškodeného.
V súvislosti s týmto trestným stíhaním boli uznesením súdu prvého stupňa obidvaja obvinení podľa § 72 ods. 2 Tr.por. vzatí do väzby – obvinený M. B. z dôvodov podľa § 71 ods. 1 písm. a/, b/ Tr.por. a obvinený ml. M. D. z dôvodov podľa § 71 ods. 1 písm. a/ Tr.por. – výrok I.
Väzba obvineného M. B. a započala dňom 18.1.2016 o 06.10 hod. a väzba obvineného ml. M. D. započala 18.1.2016 o 04.50 hod. a bola nariadená vykonávať v Ústave na výkon väzby Ilava – výrok II.
Podľa § 80 ods. 1 písm. b/ Tr.por. súd neprijal písomný sľub obvineného ml. M. D. ako náhradu za jeho väzbu – výrok III.
Napokon podľa § 80 ods. 1 písm. c/ Tr.por. súd nenahradil väzbu obidvoch obvinených ani dohľadom probačného a mediačného úradníka – výrok IV.
Proti tomuto uzneseniu podali v zákonnej lehote sťažnosti prokurátorka Krajskej prokuratúry Trenčín a obidvaja obvinení, ktoré zahlásili do zápisnice o výsluchu obvinených ihneď po vyhlásení uznesenia.
Následne prokurátorka krajskej prokuratúry sťažnosť písomne zdôvodnila v zhode so zahlásenou sťažnosťou tak, že táto smeruje len v neprospech obvineného M. B., pretože súd prvého stupňa nesprávne nevzal tohto obvineného do väzby aj z dôvodu podľa § 71 ods. 1 písm. c/ Tr.por. Obava z pokračovania v trestnej činnosti vyplýva jednak z toho, že tento obvinený bol 4-krát súdne trestaný za majetkovú trestnú činnosť. Taktiež táto obava vyplýva z okolností a spôsobu, akým mal byť skutok spáchaný, t.j. agresívne a násilné konanie voči poškodenému, aj z povahy stíhaného trestného činu. Obvinený je stíhaný z veľmi závažnej trestnej činnosti a v tomto štádiu konania nenastali také okolnosti, ktoré by obavu z možného pokračovania v páchaní trestnej činnosti vyvrátili. Prokurátorka navrhla podľa § 194 ods. 1 písm. a/ Tr.por zrušiť napadnuté uznesenie a obvineného M. B. vziať do väzby aj z dôvodov uvedených v § 71 ods. 1 písm. c/ Tr.por.
Obvinený ml. M. D. písomne zdôvodnil svoju sťažnosť prostredníctvom svojho obhajcu. V úvode dôvodov sťažnosti obhajca urobil výklad ustanovenia § 71 ods. 1 písm. a/, b/, c/ Tr.por. a poukázal aj na konkrétne rozhodnutie Ústavného súdu SR, týkajúce sa kumulatívneho splnenia 4 podmienok väzby. Podľa názoru obhajcu dôvody tzv. „útekovej väzby“ dané nie sú, a to ani z hľadiska výšky trestu, keď konanie obvineného by malo byť prekvalifikované na trestný čin lúpeže podľa § 234 ods. 1, 3 Tr.zák. účinného v čase činu. Pri takto upravenej právnej kvalifikácii dal obhajca do pozornosti súdu aj ustanovenie § 67 Tr.zák. účinného v čase činu, týkajúceho sa premlčania trestného stíhania. Obhajca navrhol obvineného ihneď prepustiť z väzby na slobodu pri nahradení väzby písomným sľubom obvineného, dohľadom probačného a mediačného úradníka a uloženia primeraných obmedzení a povinnosti podľa § 82 Tr.por., ako aj prípadného použitia kontroly technickými prostriedkami podľa zák. č. 78/2015 Z.z.
Aj obvinený M. B. sťažnosť písomne odôvodnil prostredníctvom svojho obhajcu. Obhajca uviedol, že hrozba vysokým trestom nemôže byť jediným dôvodov väzby. Ďalej obhajca poukázal na to, že na druhý deň po objavení tela poškodeného, bol obvinený M. B. vedený ako hlavný podozrivý, pričom zo zaistených stôp na mieste činu nevyplynulo, že by na mieste činu bol. Taktiež neobstojí všeobecné tvrdenie súdu o tom, že by obvinený na slobode pôsobil na svedkov a maril objasňovanie skutočnosti závažných pre trestné stíhanie. Nie sú pre túto obavu dané konkrétne skutočnosti a záver súdu v tomto smere má len povahu domnienky. Obhajca navrhol zrušiť napadnuté uznesenie v celom rozsahu s tým, aby obvinený bol prepustený z väzby na slobodu.
V štádiu pred rozhodnutím Krajského súdu v Trenčíne o sťažnostiach bol doručený Krajskému súdu v Trenčíne od Krajskej prokuratúry Trenčín (prostredníctvom Okresného súdu Trenčín) písomný návrh ďalšieho obhajcu obvineného ml. M. D. zo dňa 28. januára 2016. Tento návrh podľa obsahu považoval senát nadriadeného súdu za možné doplnenie dôvodov sťažnosti tohto obvineného aj keď išlo o návrh adresovaný Krajskej prokuratúre Trenčín na zastavenie trestného stíhania. Obhajca vo svojom návrhu poukázal na to, že skutok, ktorý je predmetom trestného stíhania, mal obvinený M. D. spáchať ako mladistvý pred dovŕšením 18. roku svojho života. K tomu poukázal na ustanovenia §§ 2 ods. 1, 96 ods. 1 Tr.zák. z ktorých vyplýva, že skutok je už premlčaný, pretože od jeho spáchania uplynulo viac ako 19 rokov. Skutok je premlčaný s ohľadom na osobu páchateľa a trestnosť tohto trestného činu zanikla. Obhajca preto v tomto návrhu žiadal, aby prokurátor v súlade s ustanovením § 215 ods. 1 písm. h/ Tr.por. trestné stíhanie proti obvinenému ml. M. D. zastavil a zároveň rozhodol o jeho prepustení z väzby, ak k prepustenie z väzby už nedošlo.
Krajský súd na neverejnom zasadnutí podľa § 192 ods. 1 Tr.por. preskúmal správnosť všetkých výrokov napadnutého uznesenia, ako aj konanie, ktoré týmto výrokom predchádzalo a dospel k záveru, že obvinený ml. M. D. musí byť prepustený z väzby na slobodu a sťažnosti prokurátorky a obvineného M. B. nie sú dôvodné.
Sudca pre prípravné konanie súdu prvého stupňa správne procesne postupoval, keď o návrhu prokurátorky na vzatie obvinených do väzby v prípravnom konaní, rozhodoval na osobitnom procesnom úkone – výsluchu obvinených. Obidvaja obvinení tu mali možnosť v prítomnosti svojich obhajcov sa vyjadriť pred súdom, ako k dôvodnosti svojho trestného stíhania, tak aj k dôvodom, pre ktoré navrhovala prokurátorka ich vzatie do väzby.
Sudca pre prípravné konanie a orgány činné v trestnom konaní dodržali zákonné lehoty (§§ 86 ods. 1, 87 ods. 2 Tr.por.) od zadržania obvinených až po rozhodnutie sudcu pre prípravné konanie o ich vzatí do väzby. Osobná sloboda obvineného M. B. bola zadržaním obmedzená 18.1.2016 o 06.10 hod. a u ml. M. D. dňa 18.1.2016 o 04.50 hod., čo potvrdili obvinení aj pri svojom výsluchu pred sudcom pre prípravné konanie. Prokurátorka podala návrh na vzatie obvinených do väzby na Okresný súd Trenčín dňa 19.1.2016 o 14.37 hod., pričom sudca pre prípravné konanie rozhodol dňa 21. januára 2016 do 12.25 hod.
K sťažnosti obvineného ml. M. D. uvádza senát krajského súdu nasledovné. Predovšetkým je potrebné uviesť, že ani v návrhu prokurátorky Krajskej prokuratúry Trenčín na vzatie obvinených do väzby ani v pripojenom vyšetrovacom spise ČVS: PPZ-559/NKA-PZ-ZA-2015, najmä v uznesení o vznesení obvinenia podľa § 206 ods. 1 Tr.por. nie je obvinený M. D. označovaný ako mladistvá osoba (ustálená prax používa pred menom skratku „ml.“). Z príslušných ustanovení ako Trestného zákona účinného v čase činu (zák. č. 140/1961 Zb.), tak aj ustanovení Trestného zákona v súčasnosti účinného (zák. č. 300/2005 Z.z.) vyplýva, že osoba, ktorá v čase spáchania trestného činu neprekročila 18. rok svojho veku, sa považuje za mladistvú a má byť takto aj označovaná.
Podľa skutkovej vety uvedenej vo vyššie uvedenom uznesení o vznesení obvinenia sa skutok, ktorý je predmetom tohto trestného konania mal stať dňa 10.10.1996 až v ranných hodinách dňa 11.10.1996. Obvinený ml. M. D. sa pritom narodil dňa X., teda v čase, kedy sa skutok mal stať, tento obvinený neprekročil 18. rok svojho veku, a preto bolo povinnosťou v súlade s Trestným zákonom tohto považovať za mladistvého, a to nielen formálne, ale ako bude nižšie podrobne rozvedené najmä materiálne.
Dôvody väzby sú uvedené v § 71 ods. 1 Tr.por. tak, že do väzby môže byť vzatá len obvinená osoba a súčasne z konkrétnych skutočností musí vyplývať dôvodná obava, že obvinený ujde alebo sa bude skrývať ..., alebo bude pôsobiť na svedkov ..., alebo bude pokračovať v trestnej činnosti ... Z uvedeného teda vyplýva, že súd rozhodujúci o návrhu prokurátora na vzatie obvineného do väzby v prípravnom konaní musí primárne skúmať tzv. materiálnu stránku, resp. podmienku na vzatie do väzby. Takéto skúmanie sa neobmedzuje len na formálne preskúmanie, či určitá osoba už bola obvinená z trestného činu (§ 206 ods. 1 Tr.por.), ale súd musí tiež skúmať zákonnosť a dôvodnosť trestného stíhania.
Zákonnosť trestného stíhania primárne skúma okrem iných podľa § 9 Tr.por. z toho pohľadu, či vôbec je trestné stíhanie prípustné. Dôvodnosť trestného stíhania skúma prostredníctvom toho, či doteraz zistené skutočnosti nasvedčujú tomu, že skutok, pre ktorý bolo začaté trestné stíhanie, bol spáchaný, má znaky trestného činu a sú dôvody na podozrenie, že tento skutok spáchal obvinený.
Pri skúmaní znakov konkrétneho trestného činu teda musí súd skúmať, či sú súčasne naplnené všetky 4 znaky spočívajúce v subjekte v subjektívnej stránke, objekte a objektívnej stránke. Pri skúmaní subjektu trestného činu (páchateľ trestného činu) súdy rozhodujúce o väzbe nemôžu obmedziť svoju prieskumnú povinnosť len na zistenie, či osoba obvinená z trestného činu je trestne zodpovedná osoba, ale aj to, či trestné stíhanie takto obvinenej osoby je vôbec prípustné.
Do väzby pritom nemôže byť vzatá osoba, ktorej trestné stíhanie je neprípustné (§ 9 Tr.por.).
Už bolo vyššie podrobne uvedené, že obvinený M. D. sa mal stíhanej trestnej činnosti dopustiť ako mladistvý. Podľa § 2 ods. 1 Tr.zák. sa trestnosť činu posudzuje a trest sa ukladá podľa zákona účinného v čase, keď bol čin spáchaný (v tomto prípade by malo ísť o zák. č. 140/1961 Zb. – Trestný zákon). Ak však v čase medzi spáchaním činu a vynesením rozsudku nadobudnú účinnosť viaceré zákony, trestnosť činu sa posudzuje a trest sa ukladá podľa zákona, ktorý je pre páchateľa priaznivejší. Niet pritom pochybností o tom, že pod pojmom trestnosť činu uvedenom v tomto ustanovení Trestného zákona o časovej pôsobnosti sa má na mysli aj posudzovanie, či trestnosť činu nezanikla, napríklad z dôvodu premlčania trestného stíhania. Podľa § 9 ods. 1 písm. a/ Tr.por. pritom nie je prípustné trestné stíhanie, ak je trestné stíhanie premlčané.
V predmetnej veci pritom vo vzťahu k obvinenému ml. M. D. o takýto prípade ide. Obvinený ml. M. D. je v prípravnom konaní stíhaný pre trestný čin vraždy podľa § 219 ods. 1, 2 písm. b/ f/ Tr.zák. účinného v čase spáchania skutku – zák. č. 140/1961 Zb. Za tento trestný čin možno uložiť výnimočný trest. Výnimočným trestom podľa § 29 Tr.zák. účinného do 31.12.2005 je trest odňatia slobody nad 15 rokov do 25 rokov alebo trest odňatia slobody na doživotie. Podľa § 67 ods. 1 písm. a/ Tr.zák. účinného do 31.12.2005 trestnosť činu pri trestnom čine, za ktorý zákon v osobitnej časti dovoľuje uložiť výnimočný trest, zaniká uplynutím premlčacej doby, ktorá je 30 rokov.
Z ustanovenia v súčasnosti platného Trestného zákona - § 96 ods. 1 písm. a/ (osobitné ustanovenie o stíhaní mladistvých) však vyplýva, že trestnosť činu zaniká uplynutím premlčacej doby, ktorá je 10 rokov, ak ide o trestný čin, za ktorý Trestný zákon ustanovuje trest odňatia slobody na doživotie.
Ak by teda konanie obvineného ml. M. D. bolo kvalifikované podľa v súčasnosti platného Trestného zákona - § 144 eventuálne § 145, 10-ročná premlčacia doba týkajúca sa týchto trestných činov u mladistvých je priaznivejšia, ako premlčacia doba 30 rokov uvedená v Trestnom zákone účinnom v čase, keď bol čin spáchaný (rok 1996).
Vychádzajúc z ustanovenia § 2 ods. 1 Tr.zák. o časovej pôsobnosti Trestného zákona sa mala trestnosť činu u ml. M. D. posudzovať podľa Trestného zákona účinného od 1.1.2006 – zák. č. 300/2005 Z.z. Pri takomto posudzovaní trestného činu potom orgány činné v trestnom konaní mali zistiť, že trestné stíhanie obvineného ml. M. D. je z dôvodu premlčania neprípustné a mali trestné stíhanie zastaviť, resp. trestné stíhanie voči tejto osobe vôbec nezačať. Orgány činné v trestnom konaní musia pritom otázku prípustnosti trestného stíhania skúmať z úradnej povinnosti, teda aj bez návrhu obhajcu.
Napriek tomu, že orgány činné v trestnom konaní v dobe rozhodovania Krajského súdu v Trenčíne o sťažnosti obvineného ml. M. D. proti uzneseniu o vzatí do väzby, trestné stíhanie nezastavili, musel senát krajského súdu na premlčanie trestného stíhania pri svojom rozhodovaní o väzbe prihliadnuť sám.
Súčasne senát krajského súdu vyslovuje nasledovný právny názor týkajúci sa ustanovenia § 87 ods. 2 písm. e/ Tr.zák., podľa ktorého sa do premlčacej doby nezapočítava doba, po ktorú bolo prerušené trestné stíhanie. Z vyšetrovacieho spisu totiž vyplývajú nasledovné skutočnosti a procesné úkony, ktoré by mohli mať vplyv na posudzovanie behu premlčacej doby. Už vyššie je uvedené, že predmetný skutok sa mal stať 10.10. až 11.10.1996. Ml. M. D. bolo podľa § 206 ods. 1 Tr.por. vznesené obvinenie pre trestný čin vraždy podľa § 219 ods. 1, 2 písm. b/, f/ Trestného zákona č. 140/1996 Zb. dňa 18.1.2016 (v ten istý deň bolo obvinenému obvinenie aj oznámené pri jeho výsluchu).
Vo vyšetrovacom spise sa ďalej nachádzajú nasledovné rozhodnutia orgánov činných v trestnom konaní upravujúce priebeh trestného konania:
Dňa 27.3.1997 bola uznesením vyšetrovateľa ČVS: KUV-4/10-97 podľa § 159 ods. 4 Tr.por. vec trestného činu vraždy uložená, pretože sa nepodarilo zistiť skutočnosti, oprávňujúce začať trestné stíhanie (č.l. 185-197).
Dňa
29.7.1999 bola uznesením vyšetrovateľa ČVS: KUV-4/10-1997 podľa § 159
ods. 4 Tr.por. táto vec znovu uložená, pretože sa nepodarilo zistiť
skutočnosti, oprávňujúce začať trestné stíhanie (č.l. 188-189).
Dňa 14.2.2003 bolo v predmetnej veci vyšetrovateľom uznesením ČVS: KUV-4/10-1997 podľa § 173 ods. 2 Tr.por. rozhodnuté tak, že sa v tejto veci pokračuje v trestnom stíhaní, lebo dôvod na prerušenie trestného stíhania pominul (č.l. 190).
Dňa 13.4.2003 bolo v predmetnej veci vyšetrovateľom uznesením ČVS: KUV-4/10-1997 podľa § 173 ods. 1 písm. f/ Tr.por. prerušené trestné stíhanie, lebo sa nepodarilo zistiť skutočnosti, oprávňujúce vykonať trestné stíhanie voči určitej osobe (č.l. 191).
Dňa
22.7.2015 bolo v predmetnej veci vyšetrovateľom uznesením ČVS:
PPZ-559/NKA-PZ-ZA-2015 (prezident PZ predtým Opatrením určil výberovú
príslušnosť) podľa
§ 228 ods. 5 Tr.por. rozhodnuté tak, že sa pokračuje v trestnom stíhaní,
lebo dôvod na prerušenie odpadol.
Uvedené rozhodnutia orgánov činných v trestnom konaní o prerušení trestného stíhania (pokiaľ ide o uloženie veci pozri aj čl. II zák. č. 272/1999 Z.z. bod 3) v tomto prípade však nespôsobovali spočívanie premlčacej doby podľa § 87 ods. 2 písm. e/ Tr.zák. Ustanovenie § 87 ods. 2 písm. e/ Tr.zák., v ktorom je uvedený procesný úkon v podobe prerušenia trestného stíhania, nie je v tomto prípade možné v hmotnoprávnom predpise (Trestný zákon) vykladať v celej šírke procesnoprávneho predpisu (Trestný poriadok). Predovšetkým prerušenie trestného stíhania podľa § 228 ods. 1 Tr.por. tzv. vo veci nemôže vyvolať účinky spočívania premlčacej doby, pretože by každým takýmto rozhodnutím došlo k zmareniu účelu sledovaného hmotnoprávnym ustanovením o premlčaní trestného stíhania. Opačný výklad by totiž znamenal, že vo všetkých trestných veciach, vrátane aj prečinov, by v prípade nezistenia páchateľa bolo možné vydať uznesenie o prerušení trestného stíhania podľa § 228 ods. 1 Tr.por. (trestné stíhanie vo veci), ktoré uznesenie by malo hmotnoprávne účinky v podobe „zastavenia“ behu premlčacej doby, hoci aj na „neurčito“. Dovedené do „absurdna“ by to znamenalo, že za prečin by mohol byť páchateľ stíhaný aj po 50 rokoch, ak predtým bolo trestné stíhanie podľa § 228 ods. 1 Tr.por. prerušené (trestné stíhanie vo veci).
Účel hmotnoprávneho ustanovenia o premlčaní trestného stíhania ani výklad § 87 Tr.zák. však túto vyššie uvedenú „absurdnú“ situáciu nepripúšťajú.
Účelom zavedenia inštitútu premlčania trestného stíhania je zavedenie dobrodenia zákona vyplývajúceho z toho, že plynutím času sa postupne zoslabuje až úplne zaniká potreba trestnoprávnej reakcie na trestný čin, a to ako z pohľadu generálnej prevencie, tak aj prevencie individuálnej.
Taktiež výkladom ustanovenia § 87 ods. 2 Tr.zák. možno dôvodiť, že dôvody tu uvedené v písm. a/ až d/ sú viazané už na páchateľa trestného činu, resp. obvineného a vo vzťahu k tejto osobe sú tu stanovené dôvody, pre ktoré si takáto osoba „nezaslúži“ dobrodenie zákona v podobe behu premlčacej doby a táto spočíva. Je potom len logické, že aj dôvod uvedený ako posledný v písm. e/ tohto ustanovenia zákona sa viaže na osobu obvineného, čomu zodpovedá prerušenie trestného stíhania podľa § 228 ods. 2 Tr.por., ale nie aj podľa § 228 ods. 1 Tr.por.
Nemožno pritom napríklad ani prerušiť
premlčaciu dobu procesným úkonom v podobe začatia trestného stíhania podľa
§ 199 ods. 1 Tr.por. len vo veci, čo vyplýva priamo z ustanovenia § 87
ods. 3 Tr.zák., kde až vznesenie obvinenia a nasledovné procesné úkony
orgánov činných v trestnom konaní a súdu sú dôvodom pre prerušenie
premlčania. Logicky potom možno uzavrieť, že ani prerušenie takéhoto trestného
stíhania vo veci podľa § 228
ods. 1 Tr.por. nemôže mať vplyv na beh premlčacej doby.
Senát nadriadeného súdu teda vyslovuje právny názor, že v predmetnej veci rozhodnutia o prerušení trestného stíhania, ktoré sa viedlo len vo veci, nemá vplyv na beh premlčacej doby, pretože účinky spočívania premlčacej doby nastávajú iba v prípade (najmä v prípade), pokiaľ je trestné stíhanie vedené (alebo môže byť vedené) proti konkrétnej osobe.
Tento názor vyplýva aj zo zásady právnej istoty, ktorá je nedeliteľnou súčasťou právneho štátu. Súčasťou právnej istoty v tomto prípade je aj zo zákona odvodené právo osoby, voči ktorej sa v premlčacej lehote orgánom činným v trestnom konaní alebo súdu nepodarilo vyvodiť trestnú zodpovednosť za spáchanie trestného činu, dosiahnuť po jej uplynutí zánik trestnej zodpovednosti. To platí aj v prípade tak mimoriadne závažného trestného činu, ako je vražda, pretože zákonodarca v ustanovení § 91 Tr.zák. tento trestný čin z premlčania nevylúčil.
Z takto rozvedených dôvodov krajský súd vzhľadom k tomu, že nebola splnená materiálna podmienka pre vzatie obvineného ml. M. D. do väzby podľa § 71 ods. 1 Tr.por. v podobe oprávneného a zákonného trestného stíhania tohto obvineného, zrušil napadnuté uznesenie u tohto obvineného v celom rozsahu a sám rozhodol o jeho prepustení z väzby na slobodu. Za situácie, kedy je senát krajského súdu toho názoru, že trestné stíhanie tohto obvineného pre skutok uvedený v uznesení o vznesení obvinenia je neprípustné z dôvodu premlčania, je rovnako neprípustné, aby obvinený bol ponechaný vo väzbe, a to bez ohľadu na to, že v tomto štádiu trestného stíhania nie je konajúci súd inak sám oprávnený meritórne rozhodnúť o ďalšej oprávnenosti trestného stíhania tohto obvineného.
Vzhľadom na vyššie uvedené dôvody, pre ktoré rozhodol krajský súd o prepustení obvineného ml. M. D. na slobodu, sa ďalšími dôvodmi sťažnosti tohto obvineného súd nezaoberal.
V ďalších častiach odôvodnenia uznesenia st. 7 až 9 odvolací súd reagoval na argumenty uvedené v sťažnosti obvineného M. B. a v sťažnosti prokurátorky krajskej prokuratúry.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.