Právne vety:
I. Sporné otázky, ktoré vyplynú zo vzájomného súkromnoprávneho vzťahu, a ktoré sa týkajú porušenia tohto vzťahu, majú byť riešené súdmi v civilnom konaní, nakoľko orgány činné v trestnom konaní a ani súd v trestnom konaní nie sú oprávnené nahrádzať ich činnosť. Práve súdy v civilnom konaní zákonodarca povoláva k tomu, aby rozhodovali všetky sporné otázky, ktoré vyplynú zo súkromnoprávnych vzťahov a ktoré sa nevymykajú bežne sa vyskytujúcim obdobným prípadom.
II. Trestné právo je možné použiť len v prípadoch, ktoré možno označiť za závažné excesy zo súkromnoprávnych vzťahov, ktoré už zjavne presahujú ich rámec. Len takémuto striktnému prístupu totiž zodpovedá to, že trestné právo má byť uplatňované len ako najkrajnejší prostriedok k postihu typovo najzávažnejších prípadov porušenia práva a tam, kde prostriedky iných právnych odvetví už nie sú účinné (zásada subsidiarity trestnej represie, tzv. princíp ultima ratio).
III. Prostriedky trestného práva nie je možné využiť len preto, že subjekt, ktorý sa cíti v práve, celkom rezignoval na ochranu, ktorú mu majú poskytnúť súdy v civilnom konaní. Rovnako je neprípustná, v súčasnej dobe zaužívaná prax, keď sa štandardné civilné vzťahy riešia na úkor jedného účastníka prostriedkami trestného práva, pretože týmto spôsobom dochádza k nerovnému postaveniu účastníkov vo vzájomných záväzkových vzťahov.
Z rozsudku súdu (krátené)
1T 219/2008
Okresný súd v Pezinku v trestnej veci vedenej proti obžalovanému D. K. a spol. pre prečin neoprávneného zásahu do práva k domu, bytu alebo nebytovému priestoru podľa § 218 ods. 1, ods. 3 písm. a) Tr. zákona, v konaní pred samosudcom JUDr. Petrom Šamkom, na hlavnom pojednávaní dňa 04.03.2009 takto
r o z h o d o l:
Obžalovaní:
1/ A. K.
2/ D. K.
sa podľa § 285 písm. b) Tr. por. oslobodzujú
spod obžaloby prokurátora Okresnej prokuratúry Bratislava II. sp. zn. 4 Pv 764/06 zo dňa 12.12.2007, ktorý im kládol za vinu spáchanie prečinu neoprávneného zásahu do práva k domu, bytu alebo nebytovému priestoru podľa § 218 ods. 1, ods. 3 písm. a) Tr. zák., ktorého sa mali dopustiť na tom skutkovom základe, že
1/ v období od 12.06.2006 do 15.06.2006 v D. L., okres Senec, vnikli do priestorov nehnuteľnosti vedenej na liste vlastníctva č. ... s parcelnými číslami ... a ..., ktorá je vo vlastníctve Š. B. a to tak, že na vchodovej bráne odrezali visiace zámky, vymenili vchodovú vložku zámku na bráne, poškodili a zvesili vchodové dvere do budovy domu, ktoré nahradili inými, ku ktorým nedali vlastníkovi kľúče a tieto priestory užívali napriek nesúhlasu vlastníka nehnuteľnosti Š.B.,
2/ v období od 16.06.2006 do 29.03.2007 v D. L., okres Senec, naďalej napriek nesúhlasu vlastníka nehnuteľnosti Š.B., vedenej na liste vlastníctva č. ... s parcelnými číslami ... a ..., sa zdržiavali na tejto nehnuteľnosti a užívali ju bez právneho dôvodu a súhlasu vlastníka Š.B.,
3/ obžalovaný D. K. dňa 07.07.2007 v čase okolo 18.00 h až 19.00 h v D. L. okres Senec, na nehnuteľnosti vedenej na liste vlastníctva č. ... s parcelnými číslami ... a ..., ktorá je vo vlastníctve Š. B., bol prichytený majiteľom nehnuteľnosti, že sa naďalej na tejto zdržiava bez právneho dôvodu a súhlasu vlastníka a od presne nezisteného času do dvoch miestností umiestnil rôzny nábytok, ktorý ani po viacerých výzvach vlastníka neodniesol, čím majiteľovi domu Š. B. naďalej bránil v užívaní nehnuteľnosti,
pretože skutky nie sú trestným činom.
Z odôvodnenia rozsudku (krátené):
K výroku o oslobodení obžalovaných spod obžaloby:
Vyhodnotením dôkazov vykonaných na hlavnom pojednávaní súd zistil, že je nepochybné a medzi stranami to ani nebolo sporné, že nehnuteľnosť v D. L. vlastní a aj v rokoch 2006 a 2007 (žalované obdobie) vlastnil poškodený Š. B. (ďalej len poškodený). Rovnako je nepochybné, že predmetnú nehnuteľnosť obývala obž. A.K. (ďalej len obžalovaná) s výslovným súhlasom poškodeného. Poškodený teda z časti prenechal užívacie právo k nehnuteľnosti, ktoré inak prináleží vyslovene len vlastníkovi (§ 123 Občianskeho zákonníka), aj svojej dcére (obžalovanej). Nešlo o písomne upravený právny vzťah medzi poškodeným a obžalovanou, avšak z jeho obsahu (prenos užívacieho práva na inú osobu) je evidentné, že išlo o vzťah záväzkovoprávny, ktorý podlieha upráve Občianskeho zákonníka (nejde teda o vzťah, ktorý by vyplýval z právnej úpravy napríklad zákona o rodine). Z ustanovenia § 853 ods. 1 Občianskeho zákonníka možno pritom vyvodiť, že ak ide o občianskoprávne vzťahy, ktoré nie sú vyslovene upravené Občianskym zákonníkom, použijú sa na tieto vzťahy ustanovenia Občianskeho zákonníka, ktoré upravujú vzťahy obsahom aj účelom im najbližšie (ide o prípustné použitie analógie, tzv. analógia legis). Uvedené ustanovenie bolo preto potrebné použiť aj na posudzovaný prípad, avšak súd sa nestotožňuje s argumetnáciou obhajoby uvedenou v záverečnej reči, že na vzťahy medzi obžalovanou a poškodeným treba analogicky použiť ustanovenia o nájomnej zmluve. Nájomný vzťah sa totiž vždy, a za každých okolností, vyznačuje svojou odplatnosťou, pričom z dokazovania na hlavnom pojednávaní nevyplynulo, že by obžalovaná hradila za užívanie nehnuteľnosti poškodenému nájomné. Vzhľadom na uvedené je potrebné požiť na vzájomné vzťahy medzi obžalovanou a poškodeným ustanovenia, ktoré upravujú zmluvu o výpožičke, pričom tá sa využíva aj v prípadoch nehnuteľností (teda nielen hnuteľných vecí) a v podstate ide o bezodplatné prenechanie užívacieho práva k nehnuteľnosti na inú osobu. Z dokazovania taktiež vyplynulo, že v uvedenej nehnuteľnosti sa zvykol bežne zdržiavať aj obž. D. K. (ďalej len obžalovaný), ktorý sa tam vždy zdržiaval so súhlasom obžalovanej, teda v jeho prípade išlo o tzv. odvodené užívacie právo. V tomto smere je bez významu, či obžalovaný bol v nehnuteľnosti aj natrvalo nasťahovaný alebo nie, nakoľko bolo nepochybne preukázané, že sa v nehnuteľnosti pravidlelne zdržiaval. Pre úplnosť je potrebné dodať, že poškodený sa nezbavil užívacieho práva k nehnuteľnosti úplne, pretože do nehnuteľnosti chodil aj naďalej.
Súd považuje za dokázané aj to, že dňa 23.05.2006 (počas oslavy narodením obžalovaného) došlo k incidentu na nehnuteľnosti v D. L., ktorej právnym následkom bola výzva zo strany poškodeného, aby obžalovaní vypratali predmetnú nehnuteľnosť do 10.06.2006. Do uvedeného dátumu obžalovaná bola osobou oprávnenou úžívať predmetnú nehnuteľnosť a obžalovaný bol taktiež oprávnený sa v nej zdržiavať. Obžalovaní výzvu na opustenie nehnuteľnosti nerešpektovali, čo vyplýva z toho, že poškodení našli, aj po uplynutí stanovenej lehoty, v nehnuteľnosti ich veci (uvedené sa týka hlavne obžalovanej). Poškodený následne na dome vymenil zámky, pričom obžalovaní sa vtedy v dome nenachádzali. Po tomto kroku poškodeného, vymenil zámky na vchodových dverách do domu aj obžalovaný (taktiež v neprítomnosti poškodeného), ktorý to vo svojej výpovdi vysvetlil tak, že sa spolu s obžalovanou nemohli dostať k svojim veciam. Táto výmena zámkov bola následne zdokumentovaná aj príslušníkmi PZ (uvedené vyplýva aj zo zápisnice o ohliadke miesta činu, ktorá je založená vo vyšetrovacom spise). Počas ďalších mesiacov pokračovali a z časti sa aj stupňovali vzájomné konflikty medzi obžalovanými a poškodenými a to v podstate až do júla roku 2007, kedy poškodený opätovne vymenil zámky na dverách od domu. Počas týchto mesiacov sa obžalovaní príležitostne v dome zdržiavali (od vzájomnej svadby medzi obžalovanými v septembri roku 2006 sa obžalovaní mali zdržiavať v dome len sporadicky a išlo skôr o využívanie záhrady domu), mali tam aj svoje veci (napríklad nábytok) a využívali aj záhradu patriaciu k nehnuteľnosti a užívali z nej aj plody, pričom obžalovaný bol pri dome, respektíve vošiel do záhrady aj dňa 07.07.2007.
Z uvedených skutočností preto pre súd vyplýva, že obžalovaní nerešpektovali vôlu poškodeného ako vlastníka nehnuteľnosti, aby túto nehnuteľnosť prestali užívať do určenej lehoty a teda celkom zjavne zasiahli do vlastníckeho práva poškodeného rôznymi neprimeranými zásahmi uskutočnenými po 10.06.2006 (napríklad výmena zámkov na dverách domu, príležitostné užívanie domu a záhrady, príležitostné úžívanie plodov zo záhrady, nevypratanie si nábytku z domu poškodeného a podobne).
Základnou otázkou, ktorú musel súd vyriešiť bolo preto to, či takto zistené a ustálené zásahy do vlastníckeho práva napĺňajú znaky skutkovej podstaty prečinu neoprávneného zásahu do práva k domu, bytu alebo nebytovému priestoru podľa § 218 ods. 1 Tr. zák..
V prvom rade súd konštatuje, že porušenie vlastníckeho práva, t. j. v posudzovanom prípade narúšanie práva vlastníka vec pokojne užívať, nie je, samo o sebe, trestným činom. Skutkové okolnosti a určité zásahy do vlastníckeho práva vyplynuli zo záväzkového vzťahu, ktorý tu evidentne bol medzi poškodeným a obžalovanou a teda tento vzťah mal súkromnoprávny základ. Ochranu vlastníckemu právu pritom primárne poskytuje civilné právo, prioritne Občiansky zákonník, ktorý upravuje možnosť vlastníka obrátiť sa na civilný súd s rôznymi žalobami, napríklad so žalobou o vydanie veci, o vypratanie nehnuteľnosti, o zdržanie sa zásahov do vlastníckeho práva a podobene.
Súd tieto skutočnosti uvádza preto, nakoľko trestné právo je prostriedkom ultima ratio (ide o poslednú a najkrajnejšiu možnosť), čo znamená, že v trestnoprávnej náuke ako aj praxi sa už tradične vychádza zo zásady pomocnej úlohy trestnej represie (zásada subsidiarity). Podľa tejto zásady má byť trestné právo použité len ako najkrajnejší prostriedok a len pri typovo najzávažnejších porušeniach spoločenských vzťahov, záujmov a hodnôt, teda len tam, kde iné možnosti, hlavne prostriedky ostatných právych odvetví, nie sú dostatočné, teda už boli vyčerpané, sú neúčinné alebo zjavne nie sú vhodné.
Princíp trestného práva ako prostriedku ultima ratio sa prejavuje najmä v prípadoch, ktoré majú súkromnoprávny základ, pričom v takýchto prípadoch musia orgány činné v trestnom konaní a súd vykladať znaky skutkových podstát, prevažne majetkových trestných činov (tak ako je to aj v posudzovanom prípade), s vedomím, že princíp ultima rátio je neoddeliteľnou súčasťou formálnych znakov skutkovej podstaty trestného činu a má vplyv aj na subjektívnu stránku trestného činu a musia tiež náležite zvažovať, či je možné využiť inštitúty iných právnych odvetví na namietané porušenie práva a či týmito inštitútmi možno reálne dosiahnuť nápravy, ak k porušeniu práva skutočne došlo. Princíp ultima rátio tak umožňuje orgánom činným v trestnom konaní a súdu odlíšiť prípady, ktoré spadajú výhradne do sféry občinskoprávnych, či obchodných vzťahov od trestnej činnosti.
V tejto súvislosti súd použil aj prípustnú porovnávaciu metódu výkladu práva (t. j. metódu, ktorá umožňuje porovnať zahraničnú podobnú právnu úpravu s právnou úpravou účinnou na území Slovenskej republiky ako aj judikatúru súdov, ktorá sa k nej viaže), pričom zistil, že právna úprava stíhaného prečinu je takmer totožná tak na území Českej republiky ako aj na území Slovenskej republiky, pričom k princípu ultima rátio a ku konaniam, ktoré majú súkromnoprávny základ sa už vyjadroval Ústavný súd Českej republiky (napríklad nálezy zo dňa 30.11.2000 a 23.04.2004), ktorý uviedol, že trestné právo a trestno-právnu kvalifikáciu určitého konania ako trestného činu, ktoré má súkromnoprávny základ, je potrebné považovať za ultima ratio (poslednú možnosť), teda za krajný právny prostriedok, ktorý má význam predovšetkým celospoločenský, t. j. z hľadiska ochrany základných spoločenských hodnôt. V zásade však nemôže slúžiť ako prostriedok nahradzujúci ochranu práv a právnych záujmov osôb v oblasti súkromnoprávnych vzťahov, kde závisí predovšetkým na individuálnej aktivite osôb, aby „strážili“ svoje práva, ktorým má súdna moc poskytovať ochranu. Je v zásade neprijateľné, aby túto ochranu aktívne preberali orgány činné v trestnom konaní a tak nahrádzali činnosť súdov v občianskoprávnom konaní. V právnom štáte je neprípustné, aby prostriedky trestnej represie slúžili k uspokojovaniu subjektívnych práv súkromnoprávnej povahy, pokiaľ nie sú vedľa toho splnené všetky predpoklady vzniku trestno-právnej zodpovednosti, respektíve nie sú tieto predpoklady celkom jasne zistené.
Súd považuje tieto závery za podnentné, správne a v podstate len vyjadrujúce princípy a zásady, ktoré vychádzajú zo spoločnej, ešte československej, trestnoprávnej náuky a ktoré sú deklarované aj v súčasnej odbornej literatúre (napríklad pozri Šanta, J. – Žilinka, M.: Ekonomická trestná činnosť a princíp ultima ratio. Justičná revue, 59, 2007, č. 12). Súd k uvedenému dodáva, že rovnako neprípustným je aj taká prax, keď sa štandartné civilné vzťahy riešia na úkor jedného účastníka prostriedkami trestného práva, nakoľko týmto spôsobom dochádza k nerovnému postaveniu účastníkov vo vzájomných záväzkových vzťahov.
Uvedené právne princípy a zásady musel súd aplikovať aj na posudzovaný prípad, pričom zistil, že obžalovaní nerešpektovali vôlu vlastníka nehnuteľnosti a z nehnuteľnosti sa nevysťahovali v lehote, ktorú poškodený určil. Poškodený bol pritom názoru, že obžalovaní mu zjavne aj naďalej bránili v pokojnom užívaní nehnuteľnosti. Išlo teda o „klasické“ porušenie právneho vzťahu, ktorý tu bol medzi obžalovanou a poškodeným, pričom poškodený sa mohol a mal domáhať ochrany svojich oprávnených práv a záujmov práve prostredníctvom žaloby v občianskom súdnom konaní (napríklad žalobou na vypratanie nehnuteľností, prípadne aj žalobou na zdržanie sa neoprávnených zásahov do svojho vlastníckeho práva).
Všetky sporné otázky, ktoré vyplývali zo vzájomného súkromnoprávneho vzťahu medzi poškodeným a obžalovanou a ktoré sa týkali porušenia tohto vzťahu mali byť riešené súdmi v civilnom konaní, nakoľko orgány činné v trestnom konaní a ani súd v trestnom konaní nemôžu a ani nie sú oprávnené nahrádzať ich činnosť, pretože práve súdy v civilnom konaní zákonodarca povoláva k tomu, aby rozhodovali všetky sporné otázky, ktoré vyplynú zo súkromnoprávnych vzťahov a ktoré sa nevymykajú bežne sa vyskytujúcim obdobným prípadom (napríklad v praxi sa pomerne bežne vyskytuje to, že nie je rešpektovaná vôla vlastníka nehnuteľnosti a osoba, ktorá sa v nehnuteľnosti vyskytuje sa odmietne vysťahovať, pričom takéto prípady civilné právo predvída a súdy v civilnom konaní ich riešia na podklade žalôb o vypratanie nehnuteľností).
Trestné právo a v tomto prípade skutkovú podstatu prečinu podľa § 218 Tr. zák. je možné použiť len v prípadoch, ktoré možno označiť za závažné excesy zo súkromnoprávnych vzťahov, ktoré už zjavne presahujú ich rámec a napríklad už majú povahu ignorácie právoplatného súdneho rozhodnutia vydaného v civilnom konaní, či úmyselného a bezdôvodného znemožňovania jeho realizácie, respektíve jeho sťažovania (napríklad rozhodnutia súdu, ktoré sa týka povinnosti vypratať nehnuteľnosť a podobne). Len takémuto striktnému prístupu totiž zodpovedá to, že trestné právo má byť uplatňované len ako najkrajnejší prostriedok k postihu typovo najzávažnejších prípadov porušenia práva a tam, kde prostriedky iných právnych odvetví už nie sú účinné (ide o už zmieňovanú subsidiaritu trestnej represie, tzv. princíp ultima ratio).
Súd opätovne pripomína, že nie každé porušenie práva musí nutne znamenať, že došlo aj k spáchaniu trestného činu, nakoľko v opačnom prípade by každé porušenie práva muselo byť riešené v trestnom konaní, čo možno považovať za absurdné. Ak by zákonodarca chcel, aby každé porušenie napríklad vlastníckeho práva bolo riešené prostriedkami trestného práva (prostredníctvom prečinu podľa § 218 Tr. zák.), celkom určite by neupravil systém ochrany vlastníckeho práva v Občianskom zákonníka a nezriaďoval by civilné súdnictvo. Prostriedky trestného práva nie je možné využiť len preto, že subjekt, ktorý sa cíti v práve, celkom rezignoval na ochranu, ktorú mu majú poskytnúť súdy v civilnom konaní.
Nad rámec uvedeného súd konštatuje, že v zmysle § 278 ods. 1 Tr. por. mohol súd rozhodovať len o skutkoch uvedených v obžalobe, teda sa bližšie nezaoberal tvrdeniami poškodeného, že obžalovaní mali užívať nehnuteľnosť devastačným spôsobom, prípadne, že mali nejaké veci odcudziť, respektíve, že adresovali poškodenému rôzne vulgarizmy a vyhrážky. Súd pripomína, že prečiny poškodzovania cudzej veci, krádeže, či nebezpečného vyhrážania neboli predmetom obžaloby a preto ani nemohli byť predmetom rozhodovania súdu.
Súd taktiež poznamenáva, že výmena zámkov (odrezanie zámkov zo strany obžalovaného – skutok 1 obžaloby) a ich nahradenie inými zámkami, nenapĺňa znaky skutkovej podstaty prečinu podľa § 218 Tr. zák., nakoľko výmena zámkov, sama o sebe, nemôže brániť oprávnenému subjektu v užívaní nehnuteľnosti, pretože vlastníkovi nebráni nič v tom, aby tieto zámky vymenil za zámky svoje (napríklad za využitia § 6 Občianskeho zákonníka) a prípadne podal žalobu na náhradu škody, ktorá mu vznikla z opätovného vymienania zámkov (súd pripomína, že poškodený vymenil na dome 12.06.2006 zámky a preto, potom čo ich obžalovaný následne vylomil a vymenil, mohol ich poškodený opätovne vymeniť, čo napokon aj v júli roku 2007 urobil). Podporne tu možno vychádzať aj z judikatúry Najvyššieho súdu Českej republiky, ktorý uvádza, že len samotné neodovzdanie kľúčov poškodenému, nemožno, bez ďalšieho, pokladať za trestný čin (napríklad usnesenie zo dňa 26. 9. 2006, sp. zn. 7 Tdo 1169/2006)
Podľa názoru súdu, skutkové okolnosti pozostávajúce v tom, že v dvoch miestnostiach domu obžalovaní umiestnili nábytok a napriek výzvam poškodeného si ho neodniesli (skutok 3 obžaloby), už vôbec nemožno označiť za konanie, ktoré by bránilo poškodenému v užívaní nehnuteľnosti. Poškodenému nič nebráni v tom, aby tento nábytok uskladnil na inom vhodnom mieste a to prípadne aj na náklady obžalovaných. Napokon, pre súd je evidentné, že poškodený užíva nehnuteľnosť aj napriek tomu, že tam je nábytok obžalovaných. Rovnako tak to, že obžalovaný mal byť dňa 07.07.2007 pri nehnuteľnosti poškodeného a mal vôjsť do záhrady (skutok 3 obžaloby), nie je bránením v užívaní záhrady, respektíve neoprávnením užívaním, pretože poškodený v tom čase v nehnuteľnosti bol a celkom zjavne ju aj užíval. To, že obžalovaný mal len vstúpiť na jeho pozemok nemôže byť preto prečinom podľa § 218 Tr. zák.. Napokon, ak obžalovaní neoprávnene zbierali úrodu zo záhrady poškodeného, mohlo by ísť najviac o tzv. „krádež úrody“, avšak nie o prečin podľa § 218 Tr. zák.. Súd taktiež pochybuje, či to, že sa niekto zdržiava v nehnuteľnosti (skutok 2 obžaloby) možno označiť za konanie, ktoré bráni vlastníkovi, aby nehnuteľnosť užíval. Uvedené „zdržiavanie sa v nehnuteľnosti“ nemusí brániť vlastníkovi v užívaní nehnuteľnosti, pričom zdržiavanie sa v nehnuteľnosti nemusí byť napokon ani jej užívaním (obžalovaní nemali trvalo nehnuteľnosť užívať, mali sa tam príležitostne zdržiavať). Možno len zopakovať, že poškodený sa mohol kedykoľvek obrátiť na civilný súd so žalobou, ktorou sa mohol domáhať, aby bolo obžalovaným zakázané sa zdržiavať čo i len príležitostne v nehnuteľnosti a zasahovať tak do jeho vlastníckeho práva.
Vzhľadom na uvedené skutočnosti súd rozhodol tak, ako je uvedené vo výrokovej časti tohto rozsudku, pretože dospel k záveru, že skutky uvedené v obžalobe nie sú trestným činom, ale ide o „klasický“ súkromnoprávny vzťah, pri ktorých všetky otázky z nich vzniknuté musia primárne riešiť súdy v občianskom súdnom konaní. Súd o náhrade škody žiadnym spôsobom nerozhodoval, nakoľko poškodených s nárokom na náhradu škody nepripustil na hlavné pojednávanie (§ 256 ods. 4 Tr. por. per analogiam). V prípravnom konaní totiž nebol nárok na náhradu škody uplatnený riadne v zmysle § 46 ods. 3 Tr. por. (t. j. konkrétnou sumou do skončenia vyšetrovania, z ktorej by bola zrejmé, že škoda vyplýva z konania uvedeného v obžalobe a nie napríklad z prípadného iného protiprávneho konania obžalovaných).
P o u č e n i e: Proti tomuto rozsudku je možné podať odvolanie do 15 dní odo dňa jeho oznámenia cestou Okresného súdu v Pezinku na Krajský súd v Bratislave. Odvolanie má odkladný účinok.
V písomne podanom odvolaní je potrebné uviesť voči ktorým výrokom rozsudku odvolanie smeruje a či smeruje aj proti konaniu, ktoré rozsudku predchádzalo.
Okresný súd Pezinok
V Pezinku, dňa 04.03.2009
JUDr. Peter Šamko
samosudca
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.