Právne vety:
I. Konanie vo vystupňovanom afekte, prípadne situácia, ktorá ho spôsobila, sú skutkovým zistením a preto majú mať odraz v tzv. skutkovej vete výroku o vine. Alebo povedané inak, ustálenie zmenšenej príčetnosti páchateľa v čase spáchania skutku musí byť ako skutkové zistenie súčasťou opisu skutku.
Pokiaľ znalci - psychiatri a po nich aj obhajoba obžalovanej označovali vystupňovaný afekt u obžalovanej aj pojmom „nezvládnuteľný alebo nezvládnutý afekt“, tak postupovali nesprávne. Tento termín totiž býva v praxi samotnými znalcami používaný nejednotne a to buď v zmysle vystupňovaného nepatologického afektu alebo v zmysle „hraničnej varianty“ medzi afektom fyziologickým (normálnym) a chorobným (patickým). Niektorí znalci používajú pojem „nezvládnuteľný afekt“ ako synonymum pre vystupňovaný afekt v smere tzv. afektu hranične chorobného (t. j. afektu, ktorý je „na pol ceste“ medzi afektom vystupňovaným a afektom patickým). Práve pre svoju nejednoznačnosť býva tento pojem odbornou psychiatrickou literatúrou odmietaný (napríklad Pavlovský, P. a kol.: Soudní psychiatrie a psychologie, Grada Publishing 2012 alebo Študent, Soudní psychiatrie a trestní právo, 1989), ktorá neodporúča, aby sa objavoval v znaleckých posudkoch ako označenie pre normálny, nepatologický afekt a to aj preto, že „nezvládnuteľnosť afektu“ stanovená súdnym znalcom implikuje záver o nepríčetnosti, ku ktorej ako k otázke právnej môže dospieť jedine orgán činný v trestnom konaní alebo súd. Krajský súd pripomína, že pojem „nezvládnutý afekt“ nie je medicínsky pojem a nemal byť súčasťou znaleckých psychiatrických posudkov. Navyše pojem „nezvládnutý afekt“ naznačuje, že jeho zvládnutie bolo nad sily jednotlivca, takže to zvádza k tomu, že ide o synonymum pre patický afekt. Pojem „nezvládnutý afekt“ je pritom výrazom pre afekt, ktorý tu je v rámci normálnej psychiky. Tento pojem preto nevystihuje nič patického, ale len to, že išlo o afekt, ktorý páchateľ nezvládol, pretože by sa inak neprejavil a k takémuto zisteniu nie je potrebný psychiater.
II. Z hľadiska znakov skutkovej podstaty trestného činu je afekt v zásade objektívnou okolnosťou, ktorá nemusí byť pokrytá zavinením páchateľa. Je teda ľahostajné, či si je páchateľ v dobe spáchania činu vedomý, že koná v afekte alebo nie. Afekt má však vplyv na posúdenie miery zavinenia, pokiaľ ide o intenzitu vnútorného vzťahu páchateľa k skutočnostiam, ktoré zakladajú trestný čin. Afekt pritom môže ovplyvniť presnosť predstáv páchateľa o závažnosti a rozsahu následkov spáchaného trestného činu.
Páchateľ, ktorý bol v čase spáchania trestného činu v stave zmenšenej príčetnosti je teda v zásade príčetným páchateľom. Stav zmenšenej príčetnosti preto automaticky nevylučuje úmyselné zavinenie, nakoľko sa týka miery zavinenia (t. j. miery autorstva činu, ktoré je pri zmenšene príčetnom páchateľovi znížené oproti páchateľovi plne príčetnému) a nie zavinenia ako takého. Páchateľ, ktorý spáchal trestný čin v stave zmenšenej príčetnosti sa preto zhodne ako plne príčetný páchateľ, môže dopustiť aj trestného činu vraždy (či jeho pokusu) a to aj v priamom úmysle. Stav zmenšenej príčetnosti, teda sám osebe nespôsobuje zánik úmyselného zavinenia vo vzťahu k následku (smrti poškodeného) a nemení ho na zavinenie nedbanlivostné, ako sa mylne domnieva obhajoba. Preto aj pri zmenšene príčetnom páchateľovi je nevyhnutné vyvodzovať jeho zavinenie najmä z okolností prípadu, z druhu použitej zbrane pri útoku na poškodeného, zo spôsobu jej použitia voči poškodenému a podobne.
Úmysel, či už priamy alebo nepriamy, vyžaduje určitú predstavu páchateľa o možnosti výsledku jeho konania. Krajský súd v Bratislave je názoru, že afekt nemá na úmysel páchateľa sám osebe žiadny zásadný vplyv. Charakter afektívneho deliktu je síce iracionálny, ale páchateľ predsa len zvolí úmyselné riešenie stresovej, či konfliktnej situácie, chce ublížiť poškodenému. Pri konaní v nepatologickom afekte tak nemizne úmysel, ale reflexia pravidiel správania. Pri úmyselnom zavinení je preto nutné vychádzať z cieľa, ktorý páchateľ svojím konaním sleduje. Páchateľ, ktorý koná v nepatologickom afekte teda vie čo chce urobiť, nevidí nič okrem tohto cieľa a prostriedkov, ktoré k nemu vedú. Ide preto o páchateľa konajúceho v priamom úmysle, pri ktorom však môže byť skúmaná príčetnosť. Páchateľ trestnoprávne relevantný následok (smrť poškodeného) chce spôsobiť, t. j. ide tu o vlastný cieľ jeho konania a nie len o jeho nutný dôsledok (preto ide o úmysel priamy a nie nepriamy). Takéhoto páchateľa je nutné odlíšiť od páchateľa tzv. patického afektu, pri ktorom je vymiznutá ovládacia ako aj rozpoznávacia zložka, nakoľko takýto páchateľ nevidí ani cieľ a ani prostriedky, pričom u neho dochádza len k „slepému vybitiu afektu“.
III. Ukladanie ochranného dohľadu podľa § 76 ods. 1 Tr. zák. zmenšene príčetným páchateľom, pri ktorých postupuje súd pri ukladaní sankcie podľa § 39 ods. 2 písm. c) Tr. zák. nie je obligatórne.
Ustanovenie § 39 ods. 2 písm. c) Tr. zák. o miernejšom postihu zmenšene príčetného páchateľa vzhľadom na jeho zdravotný stav má charakter tzv. samostatného vymeriavacieho pravidla pri ukladaní sankcií (trestu a ochranného opatrenia). Ide o ustanovenie špeciálne nielen k trestnej sadzbe uvedenej v osobitnej časti Trestného zákona, ale aj k všeobecným ustanoveniam, ktoré sa týkajú ukladania trestu a ochranných opatrení. Z tohto pohľadu je teda ustanovenie § 39 ods. 2 písm. c) Tr. zák. špeciálne aj k ustanoveniam, ktoré sa zaoberajú ukladaním ochranných opatrení a preto má prednosť aj pred ustanovením § 76 ods. 1 Tr. zák. Ustanovenie § 39 ods. 2 písm. c) Tr. zák. sa teda neuplatní vedľa ustanovenia § 76 ods. 1 Tr. zák., ale pred ním s tým, že uloženie ochranného liečenia tu má Trestným zákonom stanovenú prednosť (§ 39 ods. 2 písm. c) Tr. zák.) pred ukladaním ochranného dohľadu (§ 76 ods. 1 Tr. zák.).
Uprednostnenie špeciálneho ustanovenia § 39 ods. 2 písm. c) Tr. zák. pred všeobecným ustanovením § 76 ods. 1 Tr. zák. je preto plne v súlade so zásadami sankcionovania zmenšene príčetných páchateľov, kde dominantnou sankciou by malo byť ukladanie ochranného liečenia a nie ukladanie ochranného dohľadu.
sp.zn. 4To/58/2016
ROZSUDOK
V MENE SLOVENSKEJ REPUBLIKY
Krajský súd v Bratislave v senáte zloženom z predsedu JUDr. Karola Kováča a sudcov JUDr. Danice Veselovskej a JUDr. Petra Šamka, v trestnej veci proti obžalovanej C C, stíhanej pre obzvlášť závažný zločin vraždy v štádiu pokusu podľa § 14 ods. 1 k § 145 ods. 1, ods. 2 písm. c) Tr. zák. a iné o odvolaní obžalovanej a prokurátora proti rozsudku Okresného súdu Bratislava I sp. zn. 8Tk/1/2015 zo dňa 05.04.2016, na verejnom zasadnutí konanom dňa 23.júna 2016 takto
r o z h o d o l :
I. Podľa § 321 ods. 1 písm. b), písm. d), písm. e), ods. 3 Tr. por. zrušuje sa rozsudok Okresného súdu Bratislava I sp. zn. 8Tk/1/2015 zo dňa 05.04.2016 v celom rozsahu.
II. Podľa § 322 ods. 3 Tr. por. obžalovaná
C C, ,
je vinná, že
dňa 05.02.2015 v čase približne od 10.30 hod. do 11.30 hod. v Bratislave na Závodnej ulici č. 3/B v záhradnej chatke a na priľahlom dvore, v stave vystupňovaného afektu s heteroagresiou, ktorý bol zapríčinený kulmináciou negatívnych emócií v spolužití s poškodeným J C, v kombinácii so stresogénnym vplyvom diagnostikovaného závažného somatického ochorenia (adenokarcinóm hrubého čreva), s ktorým súviselo jej masívne depresívne ladenie, so zámerom spôsobiť smrť poškodenému, napadla svojho manžela poškodeného J C a to tak, že nezistením spôsobom podpálila nimi prenajatú chatku, v ktorej sa nachádzal poškodený, pričom po tom, ako poškodený vybehol z horiacej chatky ho následne mačetou s dĺžkou čepele 40 cm bodla do brušnej dutiny a krku, na čo poškodený utekal pred ňou do latríny nachádzajúcej sa na priľahlom dvore, kde ho tehlou opakovane udierala do oblasti hlavy, čím mu spôsobila sečné poranenie dutiny brušnej s vytrhnutím tenkého čreva a krvácaním do brušnej dutiny, štyrmi poškodeniami tenkého čreva a blanitej časti podbrušnice, léziou mezosigmy, viaceré tržnozmliaždené poranenia hlavy v jej vlasatej časti, tržno zmliaždené poranenia krku a pravého zápästia, popáleniny hlavy v jej vlasatej časti, tržnozmliaždené poranenia krku a pravého zápästia, popáleniny hlavy, tváre, krku, hrudníka a ramien II. a III. stupňa v celkovom rozsahu 8% plochy tela, ktoré vyvolali bezprostredné ohrozenie života poškodeného, pričom spôsobenými zraneniami bol narušený obvyklý spôsob života poškodeného v dĺžke minimálne 2,5 mesiaca, pričom v pokračovaní útoku na poškodeného zabránili obžalovanej náhodní svedkovia útoku, ktorí obžalovanú odtiahli od zraneného poškodeného a súčasne obžalovaná podpálením prenajatej chatky spôsobila jej vlastníkovi poškodenému M N škodu v celkovej výške 2786,66 euro,
teda
- dopustila sa konania, ktoré bezprostredne smerovalo k dokonaniu trestného činu a to v úmysle iného usmrtiť a taký čin spáchala na blízkej osobe, pričom k dokonaniu trestného činu nedošlo,
- poškodila cudziu vec a spôsobila na cudzom majetku väčšiu škodu,
čím spáchala
obzvlášť závažný zločin vraždy v štádiu pokusu podľa § 14 ods. 1 k § 145 ods. 1, ods. 2 písm. c) Tr. zák. v jednočinnom súbehu s prečinom poškodzovania cudzej veci podľa § 245 ods. 1, ods. 2 písm. a) Tr. zák.
Za to sa
odsudzuje
podľa § 145 ods. 2, § 41 ods. 2, § 39 ods. 2 písm. c), § 38 ods. 2, § 36 písm. j), § 37 písm. h) Tr. zák. k úhrnnému trestu odňatia slobody vo výmere 4 (štyri) roky.
Podľa § 48 ods. 4 Tr. zák. sa obžalovaná pre výkon trestu odňatia slobody zaraďuje do ústavu na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia.
Podľa § 73 ods. 1, § 74 ods. 1 Tr. zák. sa obžalovanej ukladá ochranné psychiatrické liečenie ústavnou formou.
III. Podľa § 319 Tr. por. sa odvolanie prokurátora zamieta.
O d ô v o d n e n i e
Napadnutým rozsudkom Okresného súdu Bratislava I sp. zn. 8Tk/1/2015 zo dňa 05.04.2016 bola obžalovaná C C uznaná vinnou zo spáchania obzvlášť závažného zločinu vraždy v štádiu pokusu podľa § 14 ods. 1 k § 145 ods. 1, ods. 2 písm. c) Tr. zák. spáchaného v jednočinnom súbehu s prečinom poškodzovania cudzej veci podľa § 245 ods. 1, ods. 2 písm. a) Tr. zák., ktorého sa mala dopustiť na tom skutkovom základe, že
dňa 05.02.2015 v čase približne od 10:30 hod. do 11:30 hod. v Bratislave, na Závodnej ulici č. 3/B, v záhradnej chatke a na priľahlom dvore sa pokúsila usmrtiť manžela – poškodeného J C, a to tak, že nezisteným spôsobom podpílila nimi prenajatú chatku, v ktorej sa nachádzal poškodený, pričom po tom, ako poškodený vybehol s horiacej chatky ho následne mačetou s dĺžkou čepele 40 cm bodla do brušnej dutiny a krku, na čo poškodený utekal pred ňou do latríny nachádzajúcej sa na priľahlom dvore, kde ho tehlou opakovane udierala do oblasti hlavy, čím mu spôsobila sečné poradenie dutiny brušnej s eventeráciou (vyvrhnutím)tenkého čreva hemoperitoneom (krvácanie do brušnej dutiny), štyrmi léziami (poškodeniami) tenkého čreva a mezentéria (blanitá časť pobrušnice), léziou mezosigmy, viaceré tržno – zmliaždené poranenia hlavy v jej vlasatej časti, tržno – zmliaždené poranenie krku a pravého zápästia, popáleniny hlavy, tváre, krku, hrudníka a ramien II. a III. stupňa v celkovom rozsahu 8% plochy tela, ktoré vyvolali bezprostredné ohrozenie života poškodeného a spôsobenými zraneniami bol narušený obvyklý spôsob života poškodeného v dĺžke minimálne 2,5 mesiaca ku dňu podania znaleckého posudku, to jest k dátumu 21. 04. 2015, pričom v pokračovaní útoku obvinenej na poškodeného zabránili náhodní svedkovia incidentu, ktorí útočiacu obvinenú odtiahli od už vážne poradeného poškodeného a súčasne obvinená úmyselným podpálením chatky spôsobila poškodenému M N, škodu v celkovej výške 2786,66 € podľa odborného posudku.
Za to jej bol podľa § 145 ods. 2, § 38 ods. 2, § 36 písm. j), § 37 písm. h), § 41 ods. 2, § 39 ods. 2 písm. c) Tr. zák. uložený úhrnný trest odňatia slobody vo výmere 8 (osem) rokov. Podľa § 48 ods. 2 písm. a) Tr. zák. s poukazom na § 48 ods. 4 Tr. zák. bola obžalovaná na výkon trestu odňatia slobody zaradená do ústavu na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia. Podľa § 60 ods. 1 písm. a) Tr. zák. súd obžalovanej uložil aj trest prepadnutia veci a to jedného kusu mačety a lopaty nachádzajúcich sa v úschove trestného depozitu Okresného súdu Bratislava I č. 8/2015 s tým, že podľa § 60 ods. 6 Tr. zák. sa vlastníkom prepadnutých vecí stáva štát.
Podľa § 73 ods. 1 Tr. zák. súd obžalovanej uložil ochranné psychiatrické liečenie ústavnou formou.
Proti tomuto rozsudku podala v zákonnej lehote odvolanie obžalovaná C C ako aj prokurátor.
Obžalovaná C C odôvodnila odvolanie osobitnými písomnými podaniami prostredníctvom svojich obhajcov.
V dôvodoch odvolania koncipovaných obhajcom Mgr. Petrom Hudecom namieta výrok o treste, nakoľko uložený trest odňatia slobody vo výmere 8 rokov považuje za neprimerane prísny. Účel generálnej a individuálnej prevencie bude v danom prípade u obžalovanej zabezpečovať výkon uloženého ochranného psychiatrického liečenia ústavnou formou. Je názoru, že prípadné uloženie trestu odňatia slobody vo výmere blízkej doposiaľ vykonanej väzbe zabezpečí dosiahnutie účelu trestu. Úvahy súdu prvého stupňa o údajnom dvojitom mimoriadnom znížení trestu sa javia ako nesprávne. Z výrokovej časti napadnutého rozsudku je zrejmé, že súd ukladal trest za použitia ustanovenia § 39 ods. 2 písm. c) Tr. zák., ktoré upravuje osobitný postup pri ukladaní trestu zmenšenému páchateľovi, pričom súd nie je viazaný obmedzeniami uvedenými v ustanovení § 39 ods. 3 Tr. zák. Z odôvodnenia napadnutého rozsudku je teda zrejmé, že súd v podstate neaplikoval pri ukladaní trestu ustanovenie § 39 ods. 2 písm. c) Tr. zák., nakoľko postupoval v súlade s obmedzeniami uvedenými v ustanovení § 39 ods. 3 Tr. zák. Súd prvého stupňa taktiež pri ukladaní trestu nedostatočne zohľadnil zdravotný stav obžalovanej. Celé hlavné pojednávanie sa vykonalo v neprítomnosti obžalovanej a to z dôvodu jej nepriaznivého zdravotného stavu. Ak by obžalovaná nežiadala vykonať hlavné pojednávanie v jej neprítomnosti, bolo by pravdepodobné, že hlavné pojednávanie by nebolo možné uskutočniť, respektíve len s ťažosťami. Závažnosť zdravotného stavu a nutnosť najskoršieho začatia výkonu ochranného psychiatrického liečenia ústavnou formou zjavne súd prvého stupňa nevyhodnotil správne. Zo znaleckého dokazovania na hlavnom pojednávaní totiž vyplýva, že ukladanie trestu odňatia slobody vo výmere niekoľkých rokov sa v prípade obžalovanej javí ako neúčelné. Navrhol, aby odvolací súd zrušil napadnutý rozsudok vo výroku o treste a aby vo veci sám rozhodol.
Obhajca obžalovanej JUDr. Štefan Detvai v doplnení odvolania obžalovanej rozšíril dôvody odvolania aj na výrok o vine. V tejto súvislosti uviedol, že súd prého stupňa skutok nesprávne právne posúdil, nakoľko správe mal byť právne kvalifikovaný ako trestný čin ublíženia na zdraví podľa § 155 ods. 1, ods. 2 písm. b) Tr. zák. Samotná obžalovaná si na priebeh spáchaného skutku nepamätá, pričom skutok bol čiastočne rekonštruovaný na základe výpovedí svedkov, ktorý sa dostavili na miesto činu počas priebehu udalostí. Absentujú však konkrétne informácie, dôkazy o vzniku a čiastočne aj priebehu skutku a najmä o príčine, motivačného pozadia konania obžalovanej. Následne v odvolaní rekapituloval závery znaleckých posudkov, ktoré boli vypracované znalcami z odvetia psychiatria ako aj psychológia, pričom zdôraznil, že podľa znaleckého psychologického dokazovania neprinesie represia pre obžalovanú žiadny zmysluplný benefit v zmysle nápravy, tak ako to chápe zákon. Všetci znalci - psychiatri sa zhodli v tom, že obžalovaná skutok spáchala vo vystupňovanom afekte s tým, že rozpoznávacie a ovládacie zložky boli u obžalovanej ťažko znížené. Navyše z vykonaného dokazovania vyplýva, že obžalovaná bola doposiaľ bezúhonná osoba, pričom neexistuje žiadny dôkaz, ktorý by svedčil k záveru, že mala pohnútku manžela usmrtiť. Práve naopak, manžela mala rada a preto motivačným pozadím jej konania mohol byť len jej zistený psychický stav. Za takéhoto stavu jej vedomia a konania sa stáva spornou otázka zavinenia, kam smeroval jej úmysel v súvislosti s jej chaotickým správaním počas činu, ako aj po čine. Je nesporné, že manželovi spôsobila ťažkú ujmu na zdraví, avšak možno mať vážne pochybnosti, že mala úmysel vraždiť, či už vo forme priameho alebo nepriameho úmyslu. Vzhľadom k zistenej zmenšenej príčetnosti, nie je možné jej konanie posudzovať ako úmyselné konanie niekoho usmrtiť. Vzhľadom k uvedenému mal súd prvého stupňa skutok správne posúdiť ako úmyselný trestný čin ublíženia na zdraví a to len vo forme nepriameho úmyslu. Čo sa týka trestu, súhlasí s dôvodmi, ktoré súd prvého stupňa viedli k aplikovaniu inštitútu o mimoriadnom znížení trestu odňatia slobody, pričom pripomína, že obžalovaná trpí na vážne onkologické ochorenie hrubého čreva a doposiaľ už absolvovala dve operácie. Prognóza vývoja tejto choroby zatiaľ nie je jasná. Všetci znalci sa pritom zhodli, že represia vo vzťahu k obžalovanej neprinesie žiadny efekt ohľadne nápravy obžalovanej. Navrhuje preto zrušiť napadnutý rozsudok v celom rozsahu s tým, aby odvolací súd rozhodol sám a to tak, že ju uzná vinnou zo spáchania trestného činu ublíženia na zdraví podľa § 155 Tr. zák. a uloží je nepodmienečný trest odňatia slobody vo výmere 17 mesiacov so zaradením do ústavu na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia, za súčasného uloženia ochranného psychiatrického liečenia ústavnou formou. Pokiaľ ide o odvolanie prokurátora ohľadne neuloženia ochranného dohľadu obžalovanej, tak to navrhuje zamietnuť, s poukazom na tie dôvody, ktoré uviedol súd prvého stupňa v napadnutom rozsudku.
Prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava odvolaním napadol rozsudok súdu prvého stupňa iba ohľadne chýbajúceho výroku o ochrannom dohľade, ktorý mal byť obžalovanej uložený v zmysle § 76 ods. 1, § 78 ods. 1 Tr. zák. Prokurátor je názoru, že nutnosť uloženia ochranného dohľadu obžalovanej vyplýva už zo samotného znenia ustanovenia § 76 ods. 1 Tr. zák., pretože súd obžalovanú odsúdil za spáchanie obzvlášť závažného zločinu na nepodmienečný trest odňatia slobody. Vzhľadom k uvedenému je názoru, že ukladanie ochranného dohľadu je v danej veci obligatórne. Navrhol, aby odvolací súd bez zrušenia napadnutého rozsudku vec prvostupňovému súdu vrátil s pokynom, aby o chýbajúcom výroku rozhodol.
Krajský súd v Bratislave vykonal verejné zasadnutie v neprítomnosti obžalovanej C C podľa § 293 ods. 7 Tr. por., nakoľko obžalovaná výslovne požiadala o konanie verejného zasadnutia v jej neprítomnosti. Rovnako tak krajský súd vykonal verejné zasadnutie v neprítomnosti poškodeného M N.
Obhajca obžalovanej JUDr. Štefan Detvai uviedol, že sa v plnom rozsahu pridržiava písomne podaného odvolania, ako aj jeho dôvodov. Pokiaľ ide o výrok o vine napadnutého rozsudku, tak poukazuje na to, že samotné ustálenie skutku okresným súdom nemá oporu vo vykonanom dokazovaní. Nebolo preukázané, čo bolo príčinou vzniku konfliktu medzi manželmi a čo bolo motívom konania obžalovanej. Sporným je tu ustálenie úmyslu obžalovanej, pričom treba vychádzať nielen z okolností prípadu, ale aj z motívu páchateľa. Je názoru, že absentuje dôkaz, že obžalovaná chcela manžela usmrtiť. Súd prvého stupňa mal preto konanie obžalovanej posúdiť ako ťažké ublíženie na zdraví a nie ako pokus vraždy. Poukazuje aj na znalecké posudky, kde všetci znalci sa zhodli na tom, že u obžalovanej išlo o vystupňovaný afekt, dokonca jedna znalkyňa hovorila o nepríčetnosti. Pokiaľ ide o výrok o treste, tak poukazuje na ustanovenie § 34 ods. 1 Tr. zák. ako aj na to, že obžalovaná skutok spáchala v zmenšenej príčetnosti. Ochrana spoločnosti v súdenej veci bude zabezpečená predovšetkým uložením ochranného liečenia, pričom trest uložený súdom prvého stupňa považuje za likvidačný a to aj vzhľadom na prečítanú lekársku správu v odvolacom konaní. Pripomína, že súd pri ukladaní trestu zmenšene príčetnému páchateľovi nie je viazaný obmedzeniami uvedenými v ustanovení § 39 ods. 3 Tr. zák. Navrhol, aby odvolací súd zrušil napadnutý rozsudok a sám prekvalifikoval skutok na ťažké ublíženie na zdraví za súčasnej modifikácie skutkovej vety a uložil obžalovanej trest odňatia slobody v takej výmere, ktorá by zodpovedala doposiaľ vykonanej väzbe. V danom prípade treba obžalovanej uložiť ochranné liečenie. Čo sa týka odvolania prokurátora, tak navrhuje, aby ho krajský súd zamietol.
Obhajca obžalovanej Mgr. Peter Hudec uviedol, že sa pripája k prednesu jeho predchodcu, pričom poukazuje na písomné dôvody podaného odvolania. Žiada, aby krajský súd preskúmal nielen výrok o treste, ale aj výrok o vine a následne zrušil napadnutý rozsudok a sám uložil obžalovanej trest odňatia slobody vo výmere blízkej už vykonanej väzbe za súčasného uloženia ochranného liečenia.
Prokurátorka krajskej prokuratúry zotrvala na podanom odvolaní, pričom uviedla, že navrhuje, aby krajský súd doplnil chýbajúci výrok o ochrannom dohľade, nakoľko uloženie ochranného dohľadu je v danej veci obligatórne. Pokiaľ ide o ostatné výroky napadnutého rozsudku, tak tie považuje za správne, vrátane právnej kvalifikácie, ako aj výmery trestu a uložení ochranného liečenia.
Poškodený J C uviedol, že čo sa stalo je obrovská rodinná tragédia. Napriek všetkému manželku miluje. Teraz je s ňou v písomnom aj telefonickom kontakte, pravidelne ju navštevuje vo väznici. Má aj on zdravotné problémy, prišiel o nohu. Napriek všetkému žiada krajský súd, aby bol zhovievavý a vyhovel odvolaniu manželky.
Krajský súd v Bratislave podľa § 317 ods. 1 Tr. por. preskúmal zákonnosť a odôvodnenosť všetkých napadnutých výrokov rozsudku, proti ktorým odvolateľ podal odvolanie, ako aj správnosť postupu konania, ktoré im predchádzalo a zistil, že odvolanie obžalovanej je čiastočne dôvodné a odvolanie prokurátora dôvodné nie je. Len pre úplnosť odvolací súd pripomína, že odvolanie obžalovanej bolo pôvodne obmedzené len do výroku o treste, avšak ešte počas plynutia zákonnej lehoty na podanie odvolania bolo rozšírené aj na výrok o vine. Krajský súd v Bratislave preto na podklade odvolania obžalovanej preskúmal všetky výroky napadnutého rozsudku.
Podľa § 321 ods.1 písm. b) Tr. por. odvolací súd zruší napadnutý rozsudok pre chyby v napadnutých výrokoch rozsudku, najmä pre nejasnosť alebo neúplnosť jeho skutkových zistení alebo preto, že sa súd nevysporiadal so všetkými okolnosťami významnými pre rozhodnutie.
Podľa § 321 ods. 1 písm. d) Tr. por. odvolací súd zruší napadnutý rozsudok, ak bolo napadnutým rozsudkom porušené ustanovenie Trestného zákona.
Podľa § 321 ods. 1 písm. e) Tr. por. odvolací súd zruší napadnutý rozsudok ak je uložený trest neprimeraný.
Podľa § 322 ods.3 Tr.por. veta prvá odvolací súd rozhodne sám rozsudkom vo veci, ak možno nové rozhodnutie urobiť na podklade skutkového stavu, ktorý bol v napadnutom rozsudku správne zistený, alebo doplnený dôkazmi vykonanými pred odvolacím súdom.
Podľa § 319 Tr. por. odvolací súd odvolanie zamietne, ak zistí, že nie je dôvodné.
Odvolací súd je názoru, že v konaní pred okresným súdom ako súdom prvého stupňa nedošlo k žiadnym takým chybám, ktoré by mohli mať vplyv na objasnenie skutkového stavu veci, pričom na hlavnom pojednávaní boli vykonané všetky dostupné a potrebné dôkazy nevyhnutné pre spravodlivé rozhodnutie súdu s tým, že súd prvého stupňa vykonané dôkazy, vo vzťahu k výroku o vine, správne a logicky vyhodnotil a to spôsobom zodpovedajúcim ustanoveniu § 2 ods. 12 Tr. por.
Podľa názoru odvolacieho súdu výrok o vine obžalovanej C C zo spáchania obzvlášť závažného zločinu vraždy v štádiu pokusu podľa § 14 ods. 1 k § 145 ods. 1, ods. 2 písm. c) Tr. zák. spáchaného v jednočinnom súbehu s prečinom poškodzovania cudzej veci podľa § 245 ods. 1, ods. 2 písm. a) Tr. zák. nevzbudzuje žiadne dôvodné (rozumné) pochybnosti.
Pokiaľ obhajca obžalovanej na verejnom zasadnutí odvolacieho súdu namietal, že skutok, ktorý bol vymedzený v obžalobe a následne aj vo výrokovej časti napadnutého rozsudku, nemá oporu vo vykonanom dokazovaní, tak odvolací súd sa s týmto názorom nestotožňuje. V tejto súvislosti krajský súd poukazuje najmä na znalecký posudok z odboru zdravotníctvo a farmácia, odvetvie chirurgia vypracovaný znalcom MUDr. Marekom Čambalom, ktorý sa týkal posudzovania zdravotného stavu poškodeného J C. Z uvedeného znaleckého posudku možno nepochybne vyvodiť, že poškodený utrpel viaceré závažné poranenia, ktoré sú uvedené v tzv. skutkovej vete vo výrokovej časti tohto rozsudku (napríklad sečné poranenie brušnej dutiny, tržnozmliaždené poranenia hlavy, tržnozmliaždené poranenia krku a pravého zápästia, popáleniny hlavy, tváre, krku a hrudníka v celkovom rozsahu 8% plochy tela). Z medicínskeho hľadiska išlo o ťažké zranenia, pri ktorých útoky smerovali na životne dôležité orgány (hlava, krk, brucho), pričom išlo o útoky s použitím sily a viacerých útočných nástrojov, ktoré boli kombinované s pokusom o zapálenie poškodeného. Z predmetného znaleckého posudku možno taktiež vyvodiť, že dokumentované zranenia utrpel poškodený dňa 05.02.2015, t. j. išlo o zranenia čerstvé, ktoré si vyžiadali jeho hospitalizáciu v nemocnici a viaceré operačné zákroky. Znalec za obranné poranenie považoval len reznú ranu na zápästí vpravo s tým, že podľa jeho názoru musel mať útok na poškodeného viacero fáz so zameraním na rozdielne časti tela a to pravdepodobne použitie mačety na oblasť brucha a krku, kusu betónu použitého k útoku na hlavu a krk a použitie ohňa najmä na oblasť hlavy, krku a hrudníka. Výsledkom útoku na poškodeného bolo bezprostredné ohrozenie života poškodeného. Pokiaľ ide o mechanizmus vzniku zranení, tak zopakoval, že poranenie brucha vzniklo ostrým nástrojom (nožom alebo mačetou), poranenia hlavy a krku vznikli opakovaným násilným pôsobením tvrdého nástroja (pravdepodobne kusom betónu), rezné rany na krku mohli vzniknúť aj použitím ostrého nástroja a popáleniny hlavy, krku, hrudníka a ramien vznikli pôsobením termickej energie pri horení s pravdepodobným použitím aktivátora horenia, zrejme tekutiny naliatej na postihnuté časti tela poškodeného.
V tomto smere krajský súd poukazuje aj na kamerový záznam spoločnosti P s.r.o., z ktorého možno zistiť, že dňa 05.02.2015 o 11.29 hod. sa okolo chatky, v ktorej žila obžalovaná s poškodeným začal šíriť hustý dym a v čase o 11.32 hod. začala chatka horieť. Skutočnosť, že chatka dňa 05.02.2015 horela možno vyvodiť aj zo zápisnice o ohliadke miesta činu, ako aj z výpovedí príslušníkov PZ - svedkov V K a M K, ktorí prišli na miesto činu dňa 05.02.2015 okolo 11.45 hod., pričom na mieste spozorovali obžalovanú, ktorá bola od krvi s tým, že poškodeného práve nakladali do sanitky, pričom záhradná chatka horela.
Podľa názoru odvolacieho súdu možno z uvedených dôkazov nepochybne vyvodiť, že k útoku na poškodeného J C došlo dňa 05.02.2015 približne v čase od 10.30 hod. do 11.30 hod. a to v Bratislave, na Závodnej ulici č. 3/B v záhradnej chatke a na priľahlom dvore. V zhode so závermi znaleckého dokazovania vykonaného znalcom z odboru zdravotníctvo možno nepochybne konštatovať, že útok na poškodeného prebiehal vo viacerých relatívne samostatných fázach (najmenej v troch), keď došlo k útoku na poškodeného horľavinou, potom ostrým nástrojom a napokon kusom betónu na oblasť hlavy. Všetky tieto skutočnosti vrátane zranení, ktoré utrpel pri útokoch poškodený sú súčasťou tzv. skutkovej vety a majú oporu vo vykonanom dokazovaní. Odvolací súd považuje za nepochybné aj to, že na poškodeného útočila práve obžalovaná C C. Napokon, táto skutočnosť ani nebola medzi stranami sporná a aj obhajoba obžalovanej vychádzala z toho, že obžalovaná spôsobila poškodenému dokumentované zranenia, avšak nie s úmyslom ho usmrtiť. To, že na poškodeného útočila práve obžalovaná možno pritom vyvodiť aj z výpovedí viacerých svedkov (napríklad svedka I P či G Š), z ktorých vyplýva, že obžalovaná stála pred latrínou, v ľavej ruke držala kus betónu, otvorila pravou rukou dvere na latríne, kde sedel poškodený, ktorý bol celý krvavý a mal zohnutú hlavu. Ako tie dvere otvorila, tak ho tým betónom trafila do hlavy, poškodený sa vôbec nebránil. Potom ho znovu trafila do hlavy.
Z výpovede svedkov možno teda vyvodiť, že videli konečnú fázu útoku obžalovanej na poškodeného, ktorá ho opakovane udierala do hlavy a jej ďalším útokom na poškodeného následne zabránili a to aj v spojitosti s hliadkou PZ, ktorá sa dostavila na miesto činu. V čase, keď obžalovaná útočila na poškodeného kusom betónu na oblasť jeho hlavy už záhradná chatka horela a poškodený už mal čerstvé sečné rany brucha a krku, t. j. bol od krvi a od krvi bola aj obžalovaná.
Odvolací súd uzatvára, že vzhľadom na vykonané dôkazy možno urobiť spoľahlivý záver o tom, že skutok sa stal tak, ako je popísaný v tzv. skutkovej vete výrokovej časti tohto rozsudku a tento skutok spáchala obžalovaná. Nemožno preto akceptovať námietky obhajcu obžalovanej, že ustálené skutkové okolnosti nemajú oporu vo vykonanom dokazovaní, respektíve, že z vykonaného dokazovania nepochybne nevyplývajú.
Pokiaľ obhajoba obžalovanej namietala, že nebol zistený motív konania obžalovanej a čo vyvolalo jej útočné konanie dňa 05.02.2015, tak odvolací súd pripomína, že obžalovaná mala podľa všetkých troch vypracovaných znaleckých posudkov z odvetvia psychiatrie, konať vo vystupňovanom afekte. Tento stav je pritom charakteristický afektívnym raptom. Krajský súd uvádza, že tzv. raptus je náhle vzniknutá prechodná porucha s veľkým nepokojom a nemotivovaným útočným správaním. Spravidla vzniká zo silnej úzkosti. V rapte dochádza k násilným trestným činom. Páchateľ afektívneho deliktu potrebuje stále väčšie množstvo síl, aby udržal svoje negatívne emócie pod kontrolou. Pretože sa páchateľ snaží ovládať, k vybitiu afektu dochádza až po prekročení určitej kritickej hranice. Určitý impulz potom v konečnej fáze vedie k výbuchu nahromadených negatívnych emócií, ktoré výrazným spôsobom zúžia vnímanie a sústredia ich na určitý bezprostredný cieľ, čím sa oslabia etické regulačné mechanizmy správania. Motív konania obžalovanej tu preto možno spoľahlivo zistiť práve z dokazovaním ustáleného vystupňovaného afektu, v ktorom sa obžalovaná nachádzala v čase činu a ktorý vznikol z depresií, možnej disharmónie vo vzťahu s poškodeným, ako aj zo zisteného onkologického ochorenia. Frustrácia a depresia sa v obžalovanej hromadila (stupňovala), pričom v takýchto prípadoch býva spúšťacím mechanizmom násilného konania páchateľa spravidla banálny podnet. Páchatelia v prípadoch afektívneho deliktu spravidla nekonajú racionálne a ich pohnútky často zostávajú bližšie neobjasnené. Z tohto pohľadu je preto bez významu, čo dňa 05.02.2015 „spustilo“ násilné konanie obžalovanej, nakoľko podstatným je to, že obžalovaná konala vo vystupňovanom afekte, ktorý bol následkom hromadenia sa jej depresívnych stavov.
Z hľadiska skúmania príčetnosti, zmenšenej príčetnosti, či nepríčetnosti obžalovanej v čase spáchania skutku je nutné zdôrazniť, že nepríčetnosť je v Trestnom zákone konštruovaná na základe tzv. biologického kritéria, ktoré predpokladá významnú odchýlku od normy v psychike páchateľa, teda duševnú poruchu alebo chorobu, ktorá je tu v dobe spáchania činu a bráni páchateľovi chápať protiprávnosť jeho konania, respektíve svoje konanie ovládať.
Pokiaľ ide o násilné trestné činy spáchané v afekte, tak je potrebné uviesť, že pojem afektívny delikt sa definuje ako trestný čin spáchaný pod vplyvom silných emócií, keď emočné vzrušenie predchádza racionálnej rozvahe. Pod pojem afektívny delikt sa podraďujú aj tzv. situačne podmienené skutky spáchané v silnom rozrušení, ktoré predstavujú spontánnu reakciu páchateľa na mimoriadne ťaživú životnú situáciu. Afekty sú silné pocity (emócie), formy prežívania, ktorými človek reaguje na vonkajšie ako aj vnútorné podnety. Ide o reakcie spontánne, subjektívne, ktoré tvoria určitý protipól k reakcii rozumovej (intelektuálnej). Ide spravidla o silnú emocionálnu reakciu vysokej intenzity, ktorá síce vedomie zužuje, ale nezastiera ho a ktorá nie je chorobného pôvodu. Intenzívne prežívaná tendencia k uvoľneniu napätia môže potlačiť rozumovú úvahu a obvyklé zábrany. Človek sa pod vplyvom afektu chová odlišne od svojej osobnej a všeobecnej normy.
Pre afekty ako pocitové reakcie je príznačné ich krátke trvanie a prechodný charakter. Neplatí to však bezvýhradne. Z hľadiska psychiatrického sa rozlišuje medzi afektmi normálnymi (fyziologickými), ktoré nie sú prejavom duševnej poruchy a predstavujú reakciu na podnet určitej intenzity a afektmi patologickými (chorobnými). Jednotlivé osoby sa pritom líšia svojím sklonom k afektívnemu prežívaniu. Miera afektibility závisí napríklad na faktoroch genetických ako aj kultúrne sociálnych, pričom k ich zmenám môže dochádzať v závislosti na veku, aktuálnom zdravotnom stave a podobne.
Páchateľ afektívneho deliktu síce svoju vôľu navonok prejavuje, ale jeho schopnosť adekvátne vážiť spoločensky prijateľné a neprijateľné reakcie je obmedzená, hodnotový motivačný rebríček je vplyvom afektu deformovaný. Pri afekte teda ide o formu prežívania, ktorá síce má subjektívny vnútorný charakter, zároveň je však nezávisle na vôli páchateľa objektívne pozorovateľná (somatické prejavy, zmeny správania a podobne). Objektívny charakter afektu ako psychického stavu je zrejmý zo skutočnosti, že je mu pričítaný potenciálny význam na príčetnosť páchateľa.
Afekt odbúrava bežné zábrany páchateľa, respektíve bráni racionálnemu uvažovaniu, ktoré zahŕňa tak právne ako aj etické normy, takže páchateľ koná tak, ako by za iných okolností nekonal. Aj keď schopnosť páchateľa ovládať svoje konanie a vnímať protiprávnosť svojho konania nie je úplne vymiznutá (v smere nepríčetnosti), sústredí svoju motiváciu na vybitie afektu a inak rešpektované pravidlá strácajú z dôvodu mimoriadneho pohnutia mysle pre páchateľa svoju presvedčivosť. Kvalifikovaný afekt teda radikálne mení priority páchateľa. Intenzívny pud k vybitiu afektívnej tenzie zastiera jeho rešpekt k pravidlám, ako aj strach z prípadnej trestnej sankcie. Vplyvom afektu sa dočasne mení štruktúra osobnosti páchateľa a dostavuje sa tzv. primitívna reakcia.
Forenzo-psychiatrická a trestnoprávna náuka (a to tak slovenská, česká a napríklad aj rakúska, napríklad Hořák, J.: Trestněprávní a kriminologické aspekty vražd, Univerzita Karlova, Praha 2011) rozoznáva prosté afekty, ktorými sa rozumie stav silnejších emócií, pri ktorých vo väčšej, či menšej miere dochádza prakticky u každého páchateľa úmyselného trestného činu. Vyjadrujú obvyklý stres z rizkantnej situácie a nemajú na psychiku páchateľa zásadný vplyv. Do druhej kategórie afektívnych konaní patrí afekt vystupňovaný (silný), pri ktorom sa pripúšťa jeho vplyv na príčetnosť páchateľa. Tieto dva stupne afektu (prostý a vystupňovaný) sú považované za normálne prejavy ľudskej psychiky. Oproti tomu tretí typ, tzv. afekt najvyššieho stupňa (patický afekt) má už jednoznačne charakter duševnej poruchy (ide o stav, ktorý je výsledkom psychiatrického ochorenia s konkrétnou lekárskou diagnózou), ktorý má zásadný vplyv na psychiku páchateľa a spôsobuje nepríčetnosť páchateľa.
Patický afekt je v českej ako aj slovenskej psychiatrickej literatúre (napríklad Pavlovský, P. a kol.: Soudní psychiatrie a psychologie, Grada Publishing 2012 alebo Študent, Soudní psychiatrie a trestní právo, 1989), považovaný za extrémne vystupňovaný afekt s tým, že vrcholné afektívne vzrušenie páchateľa prechádza v kulminačnom bode do krátkodobého mrákotného stavu. Mrákotný stav doprevádza búrlivý nepokoj a agresia voči okoliu, ktorá má spravidla nekoordinovaný charakter. Vo vrcholovej fáze patického afektu býva páchateľ dezorientovaný, môže skĺznuť do automatického konania. Pre ústupovú fázu patického afektu je charakteristické veľké fyzické a psychické vyčerpanie, nezriedka upadnutie do spánku, po ktorom nasleduje buď čiastočná alebo úplná amnézia na rozhodujúcu dobu afektu a konania. Patický afekt je psychiatricky hodnotený ako krátkodobá psychóza, respektíve porucha vedomia a jeho forenzným následkom je nepríčetnosť. V odbornej literatúre panuje zhoda, že ide o prejav celkom ojedinelý.
Naopak u afektov fyziologických (tzv. normálnych – ide o prvé dva hore uvedené typy), t. j. vrátane vystupňovaného afektu, ktoré nepredstavujú chorobný stav, nepríčetnosť v zásade neprichádza do úvahy. Možno preto zhrnúť, že nepríčetnosť len v dôsledku fyziologického afektu je v rámci normálnej psychiky zriedkavým javom.
Vzhľadom k uvedenému považuje krajský súd závery znaleckého posudku znalcov - psychiatrov MUDr. Márie Ohrablovej a MUDr. Andrei Žiškovej, podľa ktorých mala obžalovaná v čase spáchania skutku vymiznuté rozpoznávacie, ako aj ovládacie schopnosti, s poukazom na to, že trpela akútnou reakciou na stres a vystupňovaným afektom so znížením vedomia, za nesprávne. Opätovne odvolací súd dáva do pozornosti, že znalci - psychiatri sa zhodli v tom, že obžalovaná konala vo vystupňovanom afekte, pričom vystupňovaný afekt sa považuje za afekt fyziologický, teda za normálny prejav ľudskej psychiky, ktorý nemá základ v duševnej poruche, či chorobe s tým, že z hľadiska príčetnosti spravidla znižuje, prípadne podstatne znižuje ovládacie schopnosti páchateľa. Pre patický afekt, ktorý spôsobuje nepríčetnosť páchateľa (t. j. vymiznutie ovládacích a rozpoznávacích schopností) je pritom typické to, že páchateľ už trpí duševnou poruchou alebo chorobou (v zmysle lekárskej psychiatrickej diagnózy) s tým, že pre ústupovú fázu patického afektu je charakteristické veľké fyzické a psychické vyčerpanie, často upadnutie do spánku, po ktorom nasleduje buď čiastočná alebo úplná amnézia na rozhodujúcu dobu afektu a konania. U obžalovanej pritom nebola zistená žiadna duševná porucha alebo choroba a ani neboli dokumentované vyššie uvedené prejavy, ktoré typicky sprevádzajú konanie páchateľa v patickom afekte. Z tohto pohľadu je preto nepochybné, že obžalovaná nebola v čase spáchania skutku v patickom afekte, čo je napokon podľa odbornej lekárskej literatúry stav ojedinelý, a preto ani nie je možné hovoriť o vymiznutí ovládacích, či rozpoznávacích schopností obžalovanej v čase spáchania skutku.
V tomto smere sa krajský súd stotožňuje so závermi znaleckého dokazovania vykonaného znalcami - psychiatrami MUDr. Rudolfom Múdrym a MUDr. Klaudiou Stanislavovou, ako aj kontrolného znaleckého posudku vypracovaného Ústavom pre znaleckú činnosť v psychológii a psychiatrii, z ktorých vyplýva, že ovládacie a rozpoznávacie schopnosti obžalovanej v čase spáchania skutku boli forenzne významným spôsobom znížené, pričom znalci uviedli, že išlo o ťažké zníženie ovládacích, ako aj rozpoznávacích schopností obžalovanej. Obžalovaná bola v čase spáchania skutku vo vystupňovanom afekte (t. j. nie v patickom) s heteroagresiou, pričom tento stav bol charakterizovaný afektívnym raptom bez mrákotného stavu. Z psychiatrického hľadiska trpí obžalovaná depresívnou poruchou so suicidálnymi tendenciami. Odporučili uložiť obžalovanej ochranné psychiatrické liečenie ústavnou formou.
Pri posudzovaní príčetnosti obžalovanej v čase spáchania skutku možno preto nepochybne vylúčiť nepríčetnosť obžalovanej v čase spáchania skutku, ako aj jej „plnú“ príčetnosť. Znalecky dokumentované podstatné zníženie rozpoznávacích a ovládacích schopností obžalovanej v čase spáchania skutku možno charakterizovať ako jej zmenšenú príčetnosť v čase spáchania skutku spôsobenú vystupňovaným afektom. K uvedenému krajský súd dodáva, že emócie vo vystupňovanom afekte vedú zo svojej podstaty k zníženiu schopnosti páchateľa (v danom prípade obžalovanej) svoje správanie a konanie racionálne korigovať, pričom silne rozrušená obžalovaná chápala v čase činu vyhrotenú situáciu a svoje protiprávne konanie len rámcovo. Judikatúra ako aj trestnoprávna náuka pritom pripúšťa zmenšenú príčetnosť aj v dôsledku afektu vyvolaného konfliktnou situáciu alebo dlhotrvajúcou stresovou situáciou s tým, že stav zmenšenej príčetnosti nemusí byť spôsobený len duševnou chorobou, ale postačuje aj napríklad krátkodobá porucha duševných funkcií (primerane R 61/1971).
Zmenšená príčetnosť prítom v zásade nevylučuje trestnú zodpovednosť páchateľa, ale ju iba modifikuje a odôvodňuje osobitný postup voči páchateľovi. Obžalovaná C C teda mala v čase spáchania stíhaného skutku podstatne znížené rozpoznávacie a ovládacie schopnosti, čo však nemá vplyv na existenciu jej trestnej zodpovednosti za stíhané konanie.
Znalci - psychiatri zhodne označili zníženie rozpoznávacích, ako aj ovládacích schopností obžalovanej za „ťažké“, čo krajský súd chápe tak, že obžalovaná mala výrazne (podstatne) zníženú ovladaciu a rozpoznávaciu zložku, pričom išlo o stav, ktorý sa blížil nepríčetnosti. V tomto smere je potrebné uviesť, že zmenšená príčetnosť je priestor medzi príčetnosťou a nepríčetnosťou, v ktorom môže byť ovládacia alebo rozpoznávacia zložka znížená rôznou mierou. Aj odborná psychiatrická literatúra uvádza, že medzi príčetnosťou a zmenšenou príčetnosťou leží široký medzipriestor a osoby, ktoré doň spadajú, buď plne nechápu protiprávnosť svojho konania, alebo nemajú potrebné zábrany proti trestnému konaniu, alebo oboje. Sú síce z právneho hľadiska zodpovedné, ale ich vina v porovnaní s úplne zdravým človekom je menšia. Sú príčetní so zmenšenou vinou, čiže zmenšene zodpovední. Zmenšená príčetnosť má právny význam ako osobitný prípad príčetnosti a nie je akýmsi tretím stavom. Takéto osoby sú síce z právneho hľadiska trestne zodpovedné, ale ich vina je v porovnaní s úplne zdravým človekom menšia. Sú príčetní so zmenšenou vinou, čiže zmenšene zodpovední (Študent, V.: Soudní psychiatrie a trestní právo. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1989).
Súd prvého stupňa preto postupoval správne, keď ustálil, že obžalovaná C C bola v čase spáchania skutku zmenšene príčetná. Pochybením okresného súdu a pred ním aj prokurátora bolo to, že toto zistenie žiadnym spôsobom nepremietol do tzv. skutkovej vety, t. j. do skutku zo spáchania, ktorého bola obžalovaná uznaná vinnou. V tejto súvislosti odvolací súd upozorňuje, že inštitút mimoriadneho zníženia trestu odňatia slobody patrí svojim systematickým zaradním k pravidlám pre ukladanie trestu a netvorí skutok, či právnu kvalifikáciu skutku. Preto len použitím tohto inštitútu nie je možné vyjadriť odlišnú mieru zavinenia páchateľa, ktorý konal vo vystupňovanom afekte. Konanie vo vystupňovom afekte, prípadne situácia, ktorá ho spôsobila, sú skutkovým zistením a preto majú mať odraz v tzv. skutkovej vete výroku o vine. Alebo povedané inak, ustálenie zmenšenej príčetnosti páchateľa v čase spáchania skutku musí byť ako skutkové zistenie súčasťou opisu skutku.
Uvedené pochybenie okresného súdu bolo preto apelačným dôvodom výroku o vine, pretože tu išlo o chybu v napadnutom výroku rozsudku (§ 321 ods. 1 písm. b) Tr. por.). Toto pochybenie naravil odvolací súd tak, že skutkovú vetu doplnil v tom smere, že skutku sa obžalovaná dopustila „v stave vystupňovaného afektu s heteroagresiou, ktorý bol zapríčinený kulmináciou negatívnych emócií v spolužití s poškodeným J C, v kombinácii so stresogénnym vplyvom diagnostikovaného závažného somatického ochorenia (adenokarcinóm hrubého čreva) s ktorým súviselo jej masívne depresívne ladenie, so zámerom spôsobiť smrť poškodenému, napadla svojho manžela poškodeného J C...“.
Len pre úplnosť odvolací súd uvádza, že v posudzovanej trestnej veci znalci - psychiatri a po nich aj obhajoba obžalovanej označovali vystupňovaný afekt u obžalovanej aj pojmom „nezvládnuteľný alebo nezvádnutý afekt“. Tento termín býva v praxi samotnými znalcami používaný nejednotne a to buď v zmysle vystupňovaného nepatologického afektu alebo v zmysle „hraničnej varianty“ medzi afektom fyziologickým (normálnym) a chorobným (patickým). Niektorí znalci používajú pojem „nezvládnuteľný afekt“ ako synonymum pre vystupňovaný afekt v smere tzv. afektu hranične chorobného (t. j. afektu, ktorý je „na pol ceste“ medzi afektom vystupňovaným a afektom patickým). Práve pre svoju nejednoznačnosť býva tento pojem odbornou psychiatrickou literatúrou odmietaný (napríklad Pavlovský, P. a kol.: Soudní psychiatrie a psychologie, Grada Publishing 2012 alebo Študent, Soudní psychiatrie a trestní právo, 1989), ktorá neodporúča, aby sa objavoval v znaleckých posudkoch ako označenie pre normálny, nepatologický afekt a to aj preto, že „nezvládnuteľnosť afektu“ stanovená súdnym znalcom implikuje záver o nepríčetnosti, ku ktorej ako k otázke právnej môže dospieť jedine orgán činný v trestnom konaní alebo súd. Podľa názoru krajského súdu postupovali znalci - psychiatri v predmetnej trestnej veci v tomto smere nesprávne, nakoľko pojem „nezvládnutý afekt“ nie je medicínsky pojem a nemal byť súčasťou ich znaleckých psychiatrických posudkov. Navyše pojem „nezvládnutý afekt“ naznačuje, že jeho zvládnutie bolo nad sily jednotlivca, takže to zvádza k tomu, že ide o synonymum pre patický afekt. Pojen „nezvládnutý afekt“ je pritom výrazom pre afekt, ktorý tu je v rámci normálnej psychiky. Tento pojem preto nevystihuje nič patického, ale len to, že išlo o afekt, ktorý páchateľ nezvládol, pretože by sa inak neprejavil a k takémuto zisteniu nie je potrebný psychiater.
Obžalovaná prostredníctvom obhajcov namietala, že prípadná smrť poškodeného nebola pokrytá jej úmyselným zavinením a preto je nutné skutok práve kvalifikovať ako trestný čin ublíženia na zdraví. Obhajoba obžalovanej tu vychádzala z toho, že zmenšená príčetnosť obžalovanej (vystupňovaný afekt) tu vylučuje jej úmyselné zavinenie. S týmto názorom na odvolací súd nestotožňil.
Krajský súd v Bratislave pripomína, že z hľadiska znakov skutkovej podstaty trestného činu je afekt v zásade objektívnou okolnosťou, ktorá nemusí byť pokrytá zavinením páchateľa. Je teda ľahostajné, či si je páchateľ v dobe spáchania činu vedomý, že koná v afekte alebo nie. Afekt má však vplyv na posúdenie miery zavinenia, pokiaľ ide o intenzitu vnútorného vzťahu páchateľa k skutočnostiam, ktoré zakladajú trestný čin. Afekt pritom môže ovplyvniť presnosť predstáv páchateľa o závažnosti a rozsahu následkov spáchaného trestného činu.
Páchateľ, ktorý bol v čase spáchania trestného činu v stave zmenšenej príčetnosti je teda v zásade príčetným páchateľom. Stav zmenšenej príčetnosti preto automaticky nevylučuje úmyselné zavinenie, nakoľko sa týka miery zavinenia (t. j. miery autorstva činu, ktoré je pri zmenšene príčetnom páchateľovi znížené oproti páchateľovi plne príčetnému) a nie zavinenia ako takého. Páchateľ, ktorý spáchal trestný čin v stave zmenšenej príčetnosti sa preto zhodne ako plne príčetný páchateľ, môže dopustiť aj trestného činu vraždy (či jeho pokusu) a to aj v priamom úmysle. Stav zmenšenej príčetnosti, teda sám osebe nespôsobuje zánik úmyselného zavinenia vo vzťahu k následku (smrti poškodeného) a nemení ho na zavinenie nedbanlivostné, ako sa mylne domienva obhajoba obžalovanej. Preto aj pri zmenšene príčetnom páchateľovi je nevyhnutné vyvodzovať jeho zavinenie najmä z okolností prípadu, z druhu použitej zbrane pri útoku na poškodeného, zo spôsobu jej použitia voči poškodenému a podobne.
Pokiaľ má páchateľ svoju obeť úmyselne usmrtiť, musí byť s takýmto následkom prinajmenšom uzrozumený. Úmysel, či už priamy alebo nepriamy, vyžaduje určitú predstavu páchateľa o možnosti výsledku jeho konania. Krajský súd v Bratislave je názoru, že afekt nemá na úmysel páchateľa sám osebe žiadny zásadný vplyv. Charakter afektívneho deliktu je síce iracionálny, ale páchateľ predsa len zvolí úmyselné riešenie stresovej, či konfliktnej situácie, chce ublížiť poškodenému. Pri konaní v nepatologickom afekte tak nemizne úmysel, ale reflexia pravidiel správania. Pri úmyselnom zavinení je preto nutné vychádzať z cieľa, ktorý páchateľ svojím konaním sleduje. Páchateľ, ktorý koná v nepatologickom afekte teda vie čo chce urobiť, nevidí nič okrem tohto cieľa a prostriedkov, ktoré k nemu vedú. Ide preto o páchateľa konajúceho v priamom úmysle, pri ktorom však môže byť skúmaná príčetnosť. Páchateľ trestnoprávne relevantný následok (smrť poškodeného) chce spôsobiť, t. j. ide tu o vlastný cieľ jeho konania a nie len o jeho nutný dôsledok (preto ide o úmysel priamy a nie nepriamy). Takéhoto páchateľa je nutné odlíšiť od páchateľa tzv. patického afektu, pri ktorom je vymiznutná ovládacia ako aj rozpoznávacia zložka, nakoľko takýto páchateľ nevidí ani cieľ a ani prostriedky, pričom u neho dochádza len k „slepému vybitiu afektu“.
Aj podľa dostupnej judikatúry nemá zmenšená príčetnosť vplyv na zavinenie páchateľa ako také (t. j. na skutočnosť, že by sa páchateľ nemohol dopustiť úmyselného trestného činu), ale zmenšená príčetnosť je okolnosťou ovplyvňujúcou mieru zavinenia s tým, že zmenšená príčetnosť aj charakterizuje páchateľa ako subjekt trestného činu (napríklad primerane R 41/1976).
Súd prvého stupňa preto postupoval správne, keď vo vzťahu k možnej smrti poškodeného ustálil priamy úmysel obžalovanej v zmysle § 15 písm. a) Tr. zák. a skutok právne kvalifikoval ako obzvlášť závažný zločin vraždy v štádiu pokusu podľa § 14 ods. 1 k § 145 ods. 1, ods. 2 písm. c) Tr. zák. Z trojfázového útoku obžalovanej na poškodeného (obliatie horľavinou a zapálenie, sečné rany ostrým predmetom do oblasti brucha a krku a opakované údery kusom betónu do hlavy poškodeného) možno nepochybne vyvodiť, že cieľom (zámerom) obžalovanej bolo spôsobiť poškodenému smrť. Odvolací súd do výroku o vine preto pojal z napadnutého rozsudku nezmenenú právnu kvalifikáciu skutku a to aj ohľadne prečinu poškodzovania cudzej veci podľa § 245 ods. 1, ods. 2 písm. a) Tr. zák., ktorá má svoj podklad v požiari záhradnej chatky a v spôsobení majetkovej škody vo výške 2786,66 euro.
Pokiaľ ide o výroky o treste a ochrannom opatrení, tak medzi stranami nebolo sporné, že v posudzovanom prípade boli splnené všetky zákonné podmienky pre mimoriadne zníženie trestu odňatia slobody pod dolnú hranicu trestnej sadzby ustanovenej zákonom za súčasného uloženia ochranného liečenia podľa § 39 ods. 2 písm. c) Tr. zák. Rovnakého názoru bol aj súd prvého stupňa, ktorý podľa výrokovej časti napadnutého rozsudku ukladal obžalovanej trest za použitia tohto ustanovenia.
Podľa § 39 ods. 2 písm. c) Tr. zák. súd môže znížiť trest pod dolnú hranicu trestnej sadzby ustanovenej zákonom aj vtedy, ak odsudzuje páchateľa, ktorý spáchal trestný čin v stave zmenšenej príčetnosti a súd má za to, že vzhľadom na zdravotný stav páchateľa by bolo možné za súčasného uloženia ochranného liečenia dosiahnuť ochranu spoločnosti aj trestom kratšieho trvania, pričom nie je viazaný obmedzeniami uvedenými v § 39 ods. 3 a zároveň uloží ochranné liečenie.
Predmetné ustanovenie o miernejšom postihu zmenšene príčetného páchateľa má charakter tzv. samostatného vymeriavacieho pravidla pri ukladaní trestu. Ide o ustanovenie špeciálne, nielen k trestnej sadzbe uvedenej v osobitnej časti Trestného zákona, ale aj k všeobecným ustanoveniam, ktoré sa týkajú ukladania trestu a ochranných opatrení.
Odvolací súd považuje ukladanie trestu odňatia slobody v spojitosti s ústavným ochranným psychiatrickým liečením podľa § 39 ods. 2 písm. c) Tr. zák. za správne, nakoľko obžalovaná sa dopustila stíhanej trestnej činnosti v stave zmenšenej príčetnosti, pričom jej zdravotný stav je naďalej neuspokojivý, pretože podľa lekárskej správy musí byť naďalej v psychiatrickej starostlivosti (fakticky celý čas jej väzobného trestného stíhania bola obžalovaná umiestnená na psychiatrickom oddelení v Nemocnici pre obvinených a odsúdených v Trenčíne). Navyše, počas výkonu väzby podstúpila obžalovaná dve operácie v súvislosti s jej onkologickým ochorením.
V tomto smere odvolací súd konštatuje, že stav páchateľa so zmenšenou príčetnosťou (to sa týka aj obžalovanej C C), býva často taký, že táto osoba nie je plne spôsobilým objektom výkonu trestu, ako to je v prípade iných páchateľov. Preto je namieste, najmä s prihliadnutím k psychickému stavu obžalovanej, voliť také prostriedky, ktoré by čo najlepšie viedli k cieľu, ktorým je hlavne účinná ochrana ostatných pred možnými činmi obžalovanej do budúcnosti. Tento osobitný postup, ktorý zmenšená príčetnosť odôvodňuje je v súlade so zásadou, podľa ktorej inštitút zmenšenej príčetnosti neznamená menej trestať, ale znamená trestať inak.
Nebezpečnosť obžalovanej, ktorá sa dopustila trestného činu v stave zmenšenej príčetnosti je tu vyvažovaná povinným ukladaním ochranného liečenia. Takýto postup je plne odôvodnený zdravotným stavom obžalovanej. Odvolací sa sa pritom plne stotožňuje so závermi znaleckého psychiatrického dokazovania podľa ktorého, stav obžalovanej vyžaduje hlavne (prioritne) systematickú psychiatrickú liečbu v „klasickom“ liečebnom zariadení. Vzhľadom k uvedenému musí byť pri sankcionovaní obžalovanej dominantné uloženie ochranného psychiatrického liečenia ústavnou formou, ktoré tu do určitej miery nahrádza aj trest odňatia slobody, pretože práve liečebným prístupom možno dosiahnuť ochranu spoločnosti účelnejšie než výkonom trestu odňatia slobody. Nahradenie trestu ochranným liečením je u obžalovanej nevyhnutné, pretože obžalovanej zdravotný stav nie je možné pozitívne a účinne ovplyvniť výkonom trestu odňatia slobody, pričiom práve ochranné ústavné psychiatrické liečenie je schopné eliminovať hrozbu opakovania trestnej činnosti zo strany obžalovanej, alebo aspoň zastaviť hroziace zhoršenie zdravotného stavu obžalovanej.
Podľa názoru odvolacieho súdu má z hľadiska generálnej prevencie v podobných trestných veciach význam, pri zvažovaní ukladania trestu v zmysle § 39 ods. 2 písm. c) Tr. zák., aj pôvod afektu, teda rozlišovanie medzi afektami podmienenými vonkajšími okolnosťami (tzv. situačný afekt) a afektami, ktoré majú svoju príčinu v osobnostných rysoch, či sklonoch páchateľa (ide o afekt, ktorý má svoj pôvod v osobe páchateľa, ktorý má napríklad sklony k výbuchom nekontrolovateľnej agresie aj na malý podnet). Privilegovaný pri ukladaní trestu by mal byť taký páchateľ, ktorý konal pod vplyvom vystupňovaného afektu vyvolaného celkom výnimočnou situáciou, teda konal spôsobom, ktorý nezodpovedá jeho povahovým rysom a jeho osobnosti. Aby teda prítomnosť afektu mohla odôvodniť použitie privilegovaného vymeriacacieho pravidla pri trestaní takéhoto páchateľa v zmysle § 39 ods. 2 písm. c) Tr. zák., musí byť situácia, ktorá afekt u páchateľa vyvolala mimoriadna. Táto mimoriadnosť situácie sa teda vzťahuje vždy k psychickému stavu páchateľa (k afektu) a nie ku skutku, ktorý v ňom bol spáchaný. Podľa názoru odvolacieho súdu všetky tieto atribúty obžalovaná spĺňa (išlo o výnimočný prípad, keď vystupňovaný afekt bol u obžalovanej vyvolaný celkom mimoriadnymi okolnosťami, t. j. išlo o tzv. situačný afekt) a preto je ukladanie trestu odňatia slobody v spojitosti s ochranným ústavným psychiatrickým liečením obžalovanej podľa § 39 ods. 2 písm. c) Tr. zák. plne odpodstatnené.
Pre úplnosť odvolací súd dodáva, že z hľadiska účelu trestu je potrebné mať za to, že páchatelia afektívnych vrážd (či ich pokusov) sú výrazne odlišní od páchateľov vrážd s lúpežným, zakrývacím, či sexuálnym motívom. Nutnosť uložiť trest páchateľovi situačne podmienenej afektívnej vraždy, či jej pokusu, je daná predovšetkým významom objektu tohto trestného činu ako aj tým, že zmenšene príčetnému páchateľovi sa okrem uloženia ochranného liečenia musí vždy uložiť aj trest odňatia slobody. Diferenciácia trestného postihu za rôzne závažné typy úmyselných usmrtení je dôležitá z hľadiska proporcionality uplatňovanej v trestnom práve.
Napokon mimoriadne znižovanie trestu odňatia slobody pod dolnú hranicu zákonom ustanovenej trestnej sadzby pri afektívnych násilných trestných činoch je v súlade aj s doterajšiu súdnou praxou. Z judikatúry (napríklad rozhodnutie NS ČSR 4 To 1/1970) možno zistiť, že za výnimočné okolnosti prípadu bolo považované spáchanie trestného činu v silnom rozrušení, v afekte so zníženou rozpoznávacou a ovládacou zložkou, pri ktorom došlo k dvojnásobnému trestnému činu vraždy (obžalovaný usmrtil manželku s jej milencom, po čine sa pokúsil spáchať samovraždu strelením do hlavy, pričom oslepol na obidve oči), pričom uložený trest odňatia slobody bol vo výmere 5 a pol roka. Pokiaľ ide o pokus vraždy spáchaný v afektívnom výbuchu hnevu, tak judikatúra pripustila mimoriadne zníženie trestu odňatia slobody pod dolnú hranicu trestnej sadzby aj v prípadoch afektívneho deliktu, ktorý zostal v štádiu pokusu, poškodený zostal bez následkov a obžalovaný bol inak bezúhonný (napríklad rozhodnutie NS ČSR 4 To 58/1987). Judikatúra akceptuje mimoriadne zníženie trestu odňatia slobody aj v prípade vážnej choroby páchateľa, pokiaľ by výkon trestu bol pre neho vzhľadom k tejto chorobe obzvlášť obtiažny (napríklad rozhodnutie R 47/1974). Judikatúra pri ukladaní trestu odňatia slobody privilegovala aj páchateľku trestného činu vraždy, ktorá sa ho dopustila v afekte úzkosti a strachu vyvolanom dlhodobou partnerskou disharmóniou a chronickou konfliktnou situáciou, ktorý podstatne znížil jej schopnosť ovládať jej konanie (napríklad rozhodnutie R 111/1999).
Už bolo uvedené vyššie, že v zmysle § 39 ods. 2 písm. c) Tr. zák. nepostačuje uložiť zmenšene príčetnému páchateľovi len ochranné liečenie, ale Trestný zákon tu obligatórne vyžaduje aj uloženie trestu odňatia slobody, aj keď kratšieho než sa ukladá obvykle, ktorý neohrozí páchateľov zdravotný stav. Trestnom kratšieho trvania sa tu má na mysli len trest odňatia slobody. Nie je pritom možné pri postupe podľa § 39 ods. 2 písm.c) Tr. zák. uložiť len iný druh trestu, respektíve namiesto ochranného liečenia uložiť len iné ochranné opatrenie. Pri ustanovení § 39 ods. 2 písm. c) Tr. zák. je uloženie ochranného liečenia obligatórne, pričom ochranné liečenie tu z podstatnej časti nahrádza trest a účelnejšie čelí závažnosti trestného činu podmieneného zmenšenou príčetnosťou páchateľa (R I/1969).
Súd prvého stupňa však postupoval nesprávne pri určovaní výmery trestu odňatia slobody obžalovanej. Z výrokovej časti napadnutého rozsudku síce vyplýva, že súd ukladal obžalovanej trest odňatia slobody za použitia § 39 ods. 2 písm. c) Tr. zák., avšak z odôvodnenia napadnutého rozsudku je zrejmé, že napokon trest odňatia slobody vo výmere 8 rokov uložil obžalovanej v zmysle § 39 ods. 3 písm. b) Tr. zák. Takýto postup súdu prvého stupňa je zmätočný a nelogický, nakoľko v ustanovení § 39 ods. 2 písm. c) Tr. zák. je vyslovene uvedené, že súd pri ukladaní trestu odňatia slobody zmenšene príčetnému páchateľovi nie je viazaný obmedzeniami uvedenými v ustanovení § 39 ods. 3 Tr. zák. Odvolací súd opätovne pripomína, že ustanovenie § 39 ods. 2 písm. c) Tr. zák. je špeciálnym (osobitným) ustanovením týkajúcim sa ukladania trestu zmenšene príčetnému páchateľovi, ktorý viac ako ukladanie trestu odňatia slobody potrebuje liečenie, ktoré sa zabezpečuje povinným ukladaním ochranného liečenia.
Vzhľadom k uvedenému je logická zákonná úprava, ktorá pri ukladaní trestu odňatia slobody zmenšene príčetnému páchateľovi nestanovuje žiadne mantinely pri výmere ukladaného trestu odňatia slobody. Jedinou zákonnou požiadavkou pri ukladaní trestu zmenšene príčetnému páchateľovi podľa ustanovenia § 39 ods. 2 písm. c) Tr. zák. je to, aby súd okrem ochranného liečenia uložil aj trest odňatia slobody. Pokiaľ však ide o jeho výmeru, tu Trestný zákon nestanovuje žiadne trestné sadzby, či obmedzenia (čo je napokon vyslovene uvedené v ustanovení § 39 ods. 2 písm. c) Tr. zák.) a výmeru trestu odňatia slobody ponecháva na zhodnotení súdu, pretože tá bude závisieť najmä od zdravotného stavu zmenšene príčetného páchateľa. Žiadne tzv. dvojité mimoriadne zníženie trestu odňatia slobody, tak ako to uvádza súd prvého stupňa v odôvodnení napadnutého rozsuku, neexistuje (Trestný zákon žiadny takýto pojem a postup nepozná, navyše ani nerozdeľuje zmenšene príčetných páchateľov na tých, ktorí konali v afekte a ich afekt pominul a na ostatných, tak ako to naznačuje súd prvého stupňa v odôvodnení napadnutého rozsudku), pretože ustanovenie § 39 ods. 3 Tr. zák. sa pri ukladaní trestu odňatia slobody zmenšene príčetnému páchateľovi podľa § 39 ods. 2 písm. c) Tr. zák. vôbec nepoužije.
Pri určovaní výmery trestu odňatia slobody obžalovanej je nutné opätovne zdôrazniť, že skutok spáchala vo vystupňovanom afekte, pričom jej ovládacie, ako aj rozpoznávacie schopnosti boli podstatne zníženie s tým, že jej stav v čase spáchania činu na blížil k nepríčetnosti. Taktiež je nevyhnutné zohľadniť aktuálny zdravotný stav obžalovanej, keď síce už nie je vo vystupňovanom afekte (ako na to poukazuje súd prvého stupňa), avšak jej zdravotný stav je naďalej nepriaznivý, nakoľko ani väzenská správa nedokáže zaistiť bezpečnosť obžalovanej mimo psychiatrického oddelenia Nemocnice pre obvinených a odsúdených vzhľadom na jej psychický stav (obžalovaná už pritom podstupuje určitú psychiatrickú liečbu), t. j. ide o osobu, ktorá nie je spôsobilým objektom výkonu trestu odňatia slobody. V rámci posudzovania zdravotného stavu obžalovanej je nevyhnutné zohľadniť aj jej závažné onkologické ochorenie, ktoré si počas výkonu väzbu vyžiadalo už dve operácie. Napokon je nutné uviesť aj to, že obžalovaná doposiaľ nebola súdne trestaná a jej afektívne konanie bolo situačné, teda násilná agresivita ako taká, nie je súčasťou osobnostnej výbavy obžalovanej. Vo svetle týchto skutočností je súdom prvého stupňa ukladaný trest odňatia slobody vo výmere 8 rokov neprimerane prísny, čo bolo apelačným dôvodom podľa § 321 ods. 1 písm. e) Tr. zák. Krajský súd je názoru, že okrem uloženia ochranného ústavného psychiatrického liečenia obžalovanej, ktoré má a musí byť v prípade obžalovanej dominantné, postačí uloženie trestu odňatia slobody vo výmere 4 roky, pretože len trest kratšieho trania umožní, aby sa obžalovaná, čo možno najskôr začala podrobovať psychiatrickej ústavnej liečbe, pričom by sa tak malo stať mimo väzenské ústavy a to v špecializovanom liečebnom zariadení.
V žiadnom prípade nebolo možné uložiť obžalovanej iba trest odňatia slobody s podmienečným odkladom výkonu trestu so skúšobnou dobou, pretože vzhľadom na závažné okolnosti prípadu nie sú splnené podmienky uvedené v ustanovení § 49 ods. 1 písm. a) Tr. zák.
Odvolací súd preto v zmysle ustanovenia § 39 ods. 2 písm. c) Tr. zák. uložil obžalovanej trest odňatia slobody vo výmere 4 roky so zaradením do ústavu na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia. Výrok o zaradení obžalovanej do ústavu s minimálnym stupňom stráženia prevzal odvolací súd z napadnutého rozsudku, pričom ten ani nebol napadnutý odvolaním a v tomto smere ani neprichádzalo do úvahy zhoršenie postavenia obžalovanej.
Tak ako to vyžaduje ustanovenie § 39 ods. 2 písm. c) Tr. zák. ako aj zdravotný stav obžalovanej, odvolací súd kombinoval ukladanie trestu odňatia slobody s uložením ochranného psychiatrického liečenia obžalovanej a to ústavnou formou, pričom pri ukladaní predmetného ochranného opatrenia postupoval nielen podľa § 73 ods. 1 Tr. zák. (tak ako aj súd prvého stupňa), ale aj podľa § 74 ods. 1 Tr. zák., pretože uvedené ustanovenia až vo svojom súhrne charakterizujú skutočnosť, že sa obžalovanej nielen ukladá ochranné liečenie, ale že ho bude musieť absolvovať aj určitou formou.
Súd prvého stupňa postupoval v rozpore s ustanoveniami Trestného zákona pri ukladaní trestu prepadnutia vecí a to jedného kusu mačety a lopaty. Z uvedeného dôvodu krajský súd zrušoval výrok o treste aj v zmysle ustanovenia § 321 ods. 1 písm. d) Tr. zák. V tomto smere odvolací súd zdôrazňuje, že uloženie akéhokoľvek druhu trestu musí vychádzať z ustanovenia § 31 ods. 2 Tr. zák., podľa ktorého je trest ujma na osobnej slobode, majetkových alebo iných právach odsúdeného. Sankcia, ktorá by nebola pre odsúdeného ujmou, nie je preto trestom a nie je možné ju v trestnom konaní uložiť. Ujmu je pritom potrebné vykladať tak, že ide o podstatné obmedzenie práv odsúdeného, teda také, ktoré citeľne zasiahne do jeho života. Toto konštatovanie sa týka aj trestu prepadnutia veci, pri ktorom je podľa názoru krajského súdu nadbytočné ukladať trest prepadnutia vecí, ktoré majú len minimálnu, či zanedbateľnú hodnotu a ktorých strata nepredstavuje pre odsúdeného žiadnu ujmu na jeho majetkových právach. To platí o tom viac za situácie, keď má ísť o prepadnutie vecí, ktorých držanie je dovolené a ktoré si odsúdený môže bez väčšej majetkovej námahy zabezpečiť pomerne ľahko znovu. Odvolací súd preto dospel k záveru, že uloženie trestu prepadnutia jedného kusu mačety a lopaty, by bolo v rozpore s ustanovením § 31 ods. 2 Tr. zák., nakoľko obžalovanej by takýto výrok nespôsobil žiadnu podstatnú ujmu na jej majetkových právach. Navyše počas dokazovania na hlavnom pojednávaní ani nebolo nepochybne preukázané vlastnícke právo obžalovanej k predmetným veciam, pričom podľa § 60 ods. 4 Tr. zák. môže súd trest prepadnutia vecí uložiť len ak ide o vec patriacu páchateľovi. Krajský súd preto trest prepadnutia veci obžalovanej neuložil.
Pokiaľ ide o odvolanie prokurátora ohľadne chýbajúceho výroku o ochrannom dohľade, tak odvolací súd je názoru, že postup súdu prvého stupňa, ktorý obžalovanej neuložil ochranný dohľad bol správny a zákonný. Odvolací súd však viedli k tomuto záveru sčasti iné dôvody, než uvádza súd prvého stupňa v napadnutom rozsudku.
Krajský súd opakuje, že ustanovenie § 39 ods. 2 písm. c) Tr. zák. o miernejšom postihu zmenšene príčetného páchateľa vzhľadom na jeho zdravotný stav má charakter tzv. samostatného vymeriavacieho pravidla pri ukladaní sankcií (trestu a ochranného opatrenia). Ide o ustanovenie špeciálne nielen k trestnej sadzbe uvedenej v osobitnej časti Trestného zákona, ale aj k všeobecným ustanoveniam, ktoré sa týkajú ukladania trestu a ochranných opatrení. Z tohto pohľadu je teda ustanovenie § 39 ods. 2 písm. c) Tr. zák. špeciálne aj k ustanoveniam, ktoré sa zaoberajú ukladaním ochranných opatrení a preto má prednosť aj pred ustanovením § 76 ods. 1 Tr. zák. Ustanovenie § 39 ods. 2 písm. c) Tr. zák. sa teda neuplatní vedľa ustanovenia § 76 ods. 1 Tr. zák., ale pred ním s tým, že uloženie ochranného liečenia tu má Trestným zákonom stanovenú prednosť (§ 39 ods. 2 písm. c) Tr. zák.) pred ukladaním ochranného dohľadu (§ 76 ods. 1 Tr. zák.).
Zákonodarca kombináciou ukladania konkrétneho druhu trestu (trestu odňatia slobody) a konkrétneho druhu ochranného opatrenia (ochranného liečenia) jednoznačne preferuje potrebu liečenia zmenšene príčetného páchateľa pred akoukoľvek inou sankciou (či už iným trestom alebo iným ochranným opatrením). Pri postupe podľa ustanovenia § 39 ods. 2 písm. c) Tr. zák. preto už sám zákonodarca rozhodol, akým druhom trestu a ochranného opatrenia je nevyhnutné reagovať na zmenšenú príčetnosť páchateľa a jeho zdravotný stav.
Odvolací súd v tomto smere poukazuje aj na základnú zásadu ukladania ochranných opatrení vyjadrenú v § 35 ods. 5 Tr. zák. podľa ktorej, súd pri ukladaní ochranných opatrení sa neriadi zásadou úmernosti k spáchanému trestnému činu, ale potrebou ochrany spoločnosti, pričom prihliada aj na potrebu liečenia, výchovy alebo dovŕšenia nápravy páchateľa alebo inej osoby. Predmetné ustanovenie taktiež dáva do popredia najmä „liečenie“ páchateľa, ktoré sa pri postupe § 39 ods. 2 písm. c) Tr. zák. zabezpečuje prostredníctvom ochranného liečenia, nakoľko tento druh ochranného opatrenia v takýchto prípadoch (v prípadoch zmenšenej príčetnosti) zabezpečí ochranu spoločnosti účinnejšie ako trest. O dovŕšení nápravy páchateľa z hľadiska možného ukladania ochranného dohľadu (ktorého podstatou je, že sa týka dovŕšenia nápravy páchateľa) nemožno v takýchto prípadoch uvažovať, nakoľko zmenšene príčetný páchateľ je nebezpečný pre spoločnosť práve v dôsledku svojho zdravotného stavu na ktoré je reagované ochranným liečením s tým, že v prípade výrazného zlepšenia zdravotného stavu sa znižuje alebo úplne mizne nebezpečnosť páchateľa pre spoločnosť a tým aj akýkoľvek dôvod nielen na ďalšie trvanie ochranného liečenia, ale mizne aj účel ochranného dohľadu. Aj z tohto dôvodu by bolo paralelné ukladanie ochranného liečenia a ochranného dohľadu zmenšene príčetnému páchateľovi neúčelné, nadbytočné a zjavne len formálne. Uprednostnenie špeciálneho ustanovenia § 39 ods. 2 písm. c) Tr. zák. pred všeobecným ustanovením § 76 ods. 1 Tr. zák. je preto plne v súlade so zásadami sankcionovania zmenšene príčetných páchateľov, kde dominantnou sankciou by malo byť ukladanie ochranného liečenia.
V tomto smere je nevyhnutné vychádzať aj zo zásady primeranosti a subsidiarity ukladania sankcií v trestnom práve, z ktorej pre posudzovanú vec vyplýva, že ak z viacerých ochranných opatrení, pre ktorých uloženie sú formálne splnené zákonné podmienky, možno dosiahnuť sledovaný účel len jedným z nich, uloží sa len takéto jedno ochranné opatrenie. V prípade § 39 ods. 2 písm. c) Tr. zák. určil sám zákonodarca, že takýmto ochranným opatrením je ochranné liečenie.
Pre úplnosť odvolací súd dodáva, že ustanovenie § 76 ods.1 Tr. zák. hovorí o ukladaní ochranného dohľadu páchateľovi, čím sa má zjavne na mysli „plne“ príčetný páchateľ, t. j. len v prípadoch, ktoré sa týkajú „plne“ príčetného páchateľa by mal byť postup podľa § 76 ods. 1 Tr. zák. obligatórny. Naproti tomu, ustanovenie § 39 ods. 2 písm. c) Tr. zák. hovorí o odsudzovaní páchateľa, ktorý spáchal trestný čin v stave zmenšenej príčetnosti. Je zrejmé, že toto ustanovenie sa týka len špecifického okruhu zmenšene príčetných páchateľov a preto je zjavne v pomere špeciality k ustanoveniu § 76 ods. 1 Tr. zák.
Vzhľadom na uvedené skutočnosti Krajský súd v Bratislave rozhodol tak, ako je uvedené vo výrokovej časti tohto rozsudku.
Poučenie: Proti tomuto rozsudku nie je prípustný ďalší riadny opravný prostriedok.
Krajský súd v Bratislave, dňa 23. júna 2016
JUDr. Karol Kováč
predseda senátu
Vypracoval: JUDr. Peter Šamko
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.