Právne vety:
I. Popis skutku uvedený v skutkovej vete výroku o vine musí byť uvedený tak, aby jednotlivé jeho časti zodpovedali znakom skutkovej podstaty trestného činu, za ktorý bola obžalovaná uznaná vinnou. O takýto prípad však nejde, pokiaľ vo výroku o vine uvedená skutková veta neobsahuje úplný popis skutočností rozhodných pre naplnenie všetkých znakov skutkovej podstaty trestného činu v zmysle § 163 ods. 3 Tr. por. Rovnako tak nestačí, aby sa súd (a pred ním prokurátor) pri popise konania obžalovanej obmedzil v niektorých smeroch len na citáciu zákonných znakov tvoriacich tzv. právnu vetu výroku rozsudku, respektíve, aby v niektorých smeroch tzv. práva veta nemala vôbec odraz v popise skutku, teda z nej vôbec nevyplývala, prípadne, aby niektoré skutkové okolnosti vzbudzovali výrazné pochybnosti o svojej správnosti.
II. Krajský súd poukazuje na pochybné a nelogické časové vymedzenie skutku, keď podľa skutkovej vety obžaloby ako aj napadnutého rozsudku sa obžalovaná mala protiprávnej činnosti dopúšťať „v dobe od októbra 2013 po súčasnosť“. Je zjavné, že už v tejto podstatnej okolnosti možno vidieť nesprávne vymedzenie skutku, pretože skutok nemožno časovo ohraničiť slovným spojením „po súčasnosť“, nakoľko to navodzuje dojem, že obžalovaná sústavne pokračuje v stíhanej trestnej činnosti. Poškodený P J síce v odvolaní uvádza, že obžalovaná naďalej obťažuje jeho kolegov a známych a prenasleduje ho na sociálnych sieťach, avšak vzhľadom na ustanovenie § 122 ods. 13 Tr. zák. by takéto jej prípadné konanie mohlo tvoriť len nový (iný) skutok, než je skutok, ktorý je predmetom obžaloby a preto je pre časové vymedzenie skutku takéto tvrdenie bezpredmetné. Z uvedeného je zrejmé, že skutok uvedený v obžalobe je nevyhnutné ohraničiť časovo a to aj z hľadiska jeho skončenia (aspoň rámcovo), pričom časové ohraničenie skutku musí vyplynúť z vykonaného dokazovania.
K uvedenému odvolací súd dodáva, že časové vymedzenie skutku je pri prečine nebezpečného prenasledovania podľa § 360a ods. 1 Tr. zák. obzvlášť dôležité, pretože obligatórnym znakom predmetného trestného činu je, že páchateľ iného prenasleduje „dlhodobo“, t. j. na naplnenie tohto pojmu sa vyžaduje buď opakovanosť, prípadne dlhšiu dobu trvajúca sústavnosť protiprávneho konania páchateľa (rádovo v mesiacoch). Rovnako tak je nesprávne, ak je v skutku uvedené, že obžalovaná „v poslednom období prostredníctvom...“, nakoľko nie je zrejmé, ktoré obdobie sa považuje za „posledné“ a ani takéto výrazy týkajúce sa času páchania trestnej činnosti by sa v skutkovej vete nemali nachádzať.
III. Ďalším pochybením vymedzenia skutkovej vety je skutočnosť, že neprípustne obsahuje pojem „podstatným spôsobom zhoršuje kvalitu jeho života“, čo je pojem právny, ide o jeden zo znakov stíhanej skutkovej podstaty (následok) obsiahnutý v návetí ustanovenia § 360a ods. 1 Tr. zák. a preto je neprijateľné, aby bol súčasťou opisu skutku. Tzv. skutková veta nemá v tomto smere opisovať právne znaky z Trestného zákona, ale má popisovať ako mala byť konaním obžalovanej podstatne zhoršená kvalita života poškodeného (t. j. v čom spočívalo spôsobenie následku). Vzhľadom k uvedenému je nevyhnutné, aby popis skutku vyslovene uvádzal v čom konkrétnom spočívalo podstatné zhoršenie kvality života poškodeného.
IV. Skutok, ktorý je z časti nejasný, z časti neúplný a navyše neprípustne obsahuje aj znak skutkovej podstaty trestného činu nemôže byť podkladom pre výrok o vine obžalovanej zo spáchania stíhaného prečinu.
sp. zn. 4To/62/2016
U z n e s e n i e
Krajský súd v Bratislave, v senáte zloženom z predsedu JUDr. Tibora Kubíka a sudcov JUDr. Danice Veselovskej a JUDr. Petra Šamka, v trestnej veci proti obžalovanej M Č, stíhanej pre prečin nebezpečného prenasledovania podľa § 360a ods. 1 písm. b/, písm. c/, písm. d/, písm. e/ Tr. zák. o odvolaní obžalovanej proti rozsudku Okresného súdu Bratislava I sp. zn. 1T/7/2015 zo dňa 18.01.2016, na neverejnom zasadnutí konanom dňa 07. 07. 2016, takto
r o z h o d o l
I. Podľa § 321 ods. 1 písm. b/, písm. c/ Tr. por. z r u š u j e sa rozsudok Okresného súdu Bratislava I sp. zn. 1T/7/2015 zo dňa 18.01.2016 v celom rozsahu.
Podľa § 322 ods. 1 Tr. por. vec sa v r a c i a okresnému súdu, aby ju v potrebnom rozsahu znovu prejednal a rozhodol.
II. Podľa § 316 ods. 1 Tr. por. sa odvolanie poškodeného P J z a m i e t a.
O d ô v o d n e n i e
Napadnutým rozsudkom Okresného súdu Bratislava I bola obžalovaná M Č uznaná za vinnú za spáchania prečinu nebezpečného prenasledovania podľa § 360a ods. 1 písm. b/, c/, d/, e/ Tr. zák., ktorého sa mala dopustiť na tom skutkovom základe, že
v dobe od októbra 2013 (t.j. po ukončení partnerského vzťahu s poškodeným J) po súčasnosť obvinená na rôznych miestach v Bratislave, najčastejšie však na Ž ulici ... v Bratislave, kontaktuje prostredníctvom elektronickej komunikačnej služby ...... poškodeného P J, ako aj ďalších zamestnancov firmy C s. r. o. so sídlom Ž ..., Bratislava, na ich firemné e-mailové adresy, v ktorých sa vulgárne vyjadruje na adresu K Z, kolegyne poškodeného, ako aj na adresu poškodeného P J, okrem týchto e-mailov poškodenému dňa 28.11.2014 poslala e-mail, v ktorom poškodeného žiada o mimosúdne vyrovnanie vo výške 1.000.000,- Eur za spôsobenú psychickú, emocionálnu, fyzickú a finančnú škodu a neopísateľne existenčné problémy, ďalej v nepravidelných časových intervaloch, tiež v neskorých večerných hodinách ako aj v skorých ranných hodinách, kontaktuje poškodeného v počte aj 5 SMS – správami za deň ako aj viacerými telefonickými volaniami za deň, v intervaloch aj niekoľkých minút a to na poškodeného telefónne číslo .... z telefónneho čísla obvinenej ....., ako aj prostredníctvom pracovného portálu ..... cez ktorý odpoveďami na voľné pracovné pozície spoločnosti C s.r.o., rozposielala zamestnancom predmetnej firmy osobné fotografie a iné dokumenty poškodeného P J, čo robí v poslednom období zase prostredníctvom českého pracovného portálu ...., cez ktorý začala posielať svoje „životopisy“ aj do bývalej sesterskej firmy C s.r.o., spolu so súkromným dokumentmi poškodeného, ako aj vyhľadáva osobnú blízkosť poškodeného na verejných miestach v Bratislave, ako na ulici K v Bratislave, kde poškodený prechodne býva, kedy dňa 05.04.2014 kontaktovala poškodeného tiež v obchodnom nákupnom centre v Auparku v Bratislave, pričom poškodeného aj fyzicky napadla, pokúsila sa mu odcudziť jeho tašku a kľúče, čím uvedeným konaním poškodenému P J, podstatným spôsobom zhoršuje kvalitu jeho života.
Za to bola obžalovaná M Č odsúdená podľa § 360a ods. 1 Tr. zák. k trestu odňatia slobody v trvaní 3 mesiace. Podľa § 49 ods. 1 písm. a/, § 50 ods. 1 Tr. zák. bol obžalovanej výkon trestu podmienečne odložený na skúšobnú dobu v trvaní 1 rok. Podľa § 288 ods. 1 Tr. por. bol poškodený P J so svojim nárokom na náhradu škody odkázaný na občianske súdne konanie.
Proti tomuto rozsudku podala obžalovaná odvolanie ihneď po vyhlásení rozsudku. Podané odvolanie odôvodnila písomným podaním prostredníctvom svojho obhajcu. V odvolaní namieta chyby napadnutého rozsudku v zmysle § 321 ods. 1 písm. b/ Tr. por. Uvádza, že v rozsudku použil súd konštatácie o jej konaní v prítomnom čase, napríklad „kontaktuje“ alebo „vyjadruje“. Nejde tu o nepresnosti, ktoré by boli pisárskymi chybami, ale dokazujú, že súd a pred ním ani prokurátor v obžalobe si skutkovú vetu poriadne nepreštudovali. Pokiaľ ide o právnu kvalifikáciu skutku tak je názoru, že z jej konania nemožno vyvodiť záver, že by jej konanie u poškodeného vzbudzovalo dôvodnú obavu o jeho život a zdravie alebo život a zdravie jemu blízkej osoby, čo potvrdil sám poškodený, ktorý obžalovanej konanie charakterizoval ako ohováranie a osočovanie. Nikdy sa mu nevyhrážala smrťou ani ujmou na zdraví, rovnako ani jeho blízkym osobám. Poškodený konanie obžalovanej hodnotil ako obťažovanie ohováraním a osočovaním. V takomto prípade by ale išlo o iný trestný čin než je uvedený v obžalobe a v napadnutom rozsudku. Na základe výpovede poškodeného nie je možné skonštatovať zhoršenie kvality života poškodeného. Vzhľadom k uvedenému je názoru, že jej konanie nenaplnilo všetky znaky skutkovej podstaty prečinu nebezpečného prenasledovania a jej konanie by mohlo byť nanajvýš posúdené ako priestupok proti občianskemu spolunažívaniu. Navrhla, aby krajský súd zrušil napadnutý rozsudok a vec vrátil súdu prvého stupňa, aby ju v potrebnom rozsahu opätovne prejednal a rozhodol, respektíve, aby obžalovanú oslobodil spod obžaloby.
Do výroku o náhrade škody podal odvolanie poškodený P J. V písomných dôvodoch odvolania namieta, že súd prvého stupňa sa nezaoberal rozsahom náhrady škody, pričom sa nezaoberal ani jeho dôkaznými návrhmi, ktoré boli obsiahnuté už v jeho podaní zo dňa 06.11.2015. Vykonaním navrhnutého dokazovania mohol pritom jednoducho určiť nemajetkovú náhradu škody. Ďalej poukázal na to, že obžalovaná naďalej pokračuje vo svojom konaní a obťažuje jeho kolegov a známych. Rovnako tak obžalovaná pokračuje v jeho prenasledovaní na sociálnych sieťach. Navrhol, aby odvolací súd zrušil rozhodnutie súdu prvého stupňa a nariadil vyčíslenie náhrady nemajetkovej ujmy a priamej finančnej škody spôsobenej konaním obžalovanej.
Krajský súd v Bratislave ako súd odvolací podľa § 317 ods.1 Tr. por. preskúmal zákonnosť a odôvodnenosť napadnutých výrokov rozsudku a zistil, že podané odvolanie obžalovanej je dôvodné aj keď čiastočne z iných dôvodov než uvádza v odvolaní a odvolanie poškodeného bolo podané oneskorene.
Podľa § 317 ods. 1 Tr. por. ak nezamietne odvolací súd odvolanie alebo nezruší rozsudok podľa § 316 ods. 3, preskúma zákonnosť a odôvodnenosť napadnutých výrokov rozsudku, proti ktorým odvolateľ podal odvolanie, ako aj správnosť postupu konania, ktoré im predchádzalo. Na chyby, ktoré neboli odvolaním vytýkané, prihliadne len vtedy, ak by odôvodňovali podanie dovolania podľa § 371 ods. 1.
Podľa § 321 ods. 1 písm. b/ Tr. por. odvolací súd zruší napadnutý rozsudok aj pre chyby v napadnutých výrokoch rozsudku, najmä pre nejasnosť alebo neúplnosť jeho skutkových zistení alebo preto, že sa súd nevysporiadal so všetkými okolnosťami významnými pre rozhodnutie.
Podľa § 321 ods. 1 písm. c/ Tr. por. odvolací súd zruší napadnutý rozsudok, ak vzniknú pochybnosti o správnosti skutkových zistení napadnutých výrokov, na ktorých objasnenie treba dôkazy opakovať alebo vykonať ďalšie dôkazy.
Podľa § 322 ods. 1 Tr. por. ak po zrušení napadnutého rozsudku alebo niektorej jeho časti treba urobiť vo veci nové rozhodnutie, vráti odvolací súd vec spravidla súdu prvého stupňa, aby ju v potrebnom rozsahu znovu prejednal a rozhodol.
Odvolací súd pripomína, že prokurátor kladie obžalovanej M Č za vinu spáchanie prečinu nebezpečného prenasledovania podľa § 360a ods. 1 písm. b/ (vyhľadávanie blízkosti poškodeného alebo jeho sledovanie), písm. c/ (kontaktovanie poškodeného prostredníctvom tretej osoby alebo elektronickej komunikačnej služby, písomne alebo inak proti jeho vôli), písm. d/ (zneužitie osobných údajov poškodeného na účel získania osobného alebo iného kontaktu), písm. e/ (iné obmedzovanie poškodeného v jeho obvyklom spôsobe života).
Tento popis konania obžalovanej vyjadruje obsah tzv. právnej vety uvedenej v napadnutom rozsudku a predtým aj v obžalobnom návrhu, avšak protiprávne konanie, ktoré prokurátor kladie obžalovanej za vinu musí byť jasne, stručne a zrozumiteľne popísané v tzv. skutkovej vete (v skutku), ktorý sa obžalovanej kladie za vinu a musí zo skutkového popisu nepochybne vyplynúť.
V tomto smere odvolací súd upozorňuje, že tzv. skutková veta rozsudku (ako aj obžaloby) musí pri výroku o vine vždy odrážať všetky znaky skutkovej podstaty trestného činu pre ktorý sa trestné stíhanie vedie a všetky znaky skutkovej podstaty trestného činu, ktorý sa obžalovanej kladie za vinu, musia byť predmetom dokazovania na hlavnom pojednávaní a z týchto dôkazov musia bez rozumných pochybností vyplynúť.
Krajský súd pripomína, že predmetom trestného konania je vždy skutok, v ktorom je videný konkrétny trestný čin. Podstatou skutku je trestnoprávne konanie a ním zapríčinený trestnoprávne významný následok. Vzhľadom k uvedenému je nutné skutok popísať tak, aby nemohol byť zamenený s iným a predovšetkým, aby vyjadroval všetky okolnosti významné z hľadiska jeho právnej kvalifikácie a znakov konkrétneho trestného činu. Od skutku je potrebné odlíšiť jeho popis, ktorý musí obsahovať tie skutkové okolnosti, ktoré sú právne významné z hľadiska naplnenia jednotlivých znakov skutkovej podstaty stíhaného trestného činu.
Alebo povedané inak, popis skutku uvedený v skutkovej vete výroku o vine musí byť uvedený tak, aby jednotlivé jeho časti zodpovedali znakom skutkovej podstaty trestného činu, za ktorý bola obžalovaná uznaná vinnou. O takýto prípad však nejde, pokiaľ vo výroku o vine uvedená skutková veta neobsahuje úplný popis skutočností rozhodných pre naplnenie všetkých znakov skutkovej podstaty trestného činu v zmysle § 163 ods. 3 Tr. por. Rovnako tak nestačí, aby sa súd (a pred ním prokurátor) pri popise konania obžalovanej obmedzil v niektorých smeroch len na citáciu zákonných znakov tvoriacich tzv. právnu vetu výroku rozsudku, respektíve, aby v niektorých smeroch tzv. práva veta nemala vôbec odraz v popise skutku, teda z nej vôbec nevyplývala, prípadne, aby niektoré skutkové okolnosti vzbudzovali výrazné pochybnosti o svojej správnosti.
Súd prvého stupňa pritom vo výroku napadnutého rozsudku len mechanicky opísal skutok z obžalobného návrhu prokurátora, a aj to z časti chybne, bez toho, aby skúmal, či je skutok dostatočne vymedzený pre výrok o vine a či použitá právna kvalifikácia má svoj úplný odraz v popise skutku.
V tejto súvislosti poukazuje krajský súd v prvom rade na pochybné a nelogické časové vymedzenie skutku, keď podľa skutkovej vety obžaloby ako aj napadnutého rozsudku sa obžalovaná mala protiprávnej činnosti dopúšťať „v dobe od októbra 2013 po súčasnosť“. Je zjavné, že už v tejto podstatnej okolnosti možno vidieť nesprávne vymedzenie skutku, pretože skutok nemožno časovo ohraničiť slovným spojením „po súčasnosť“, nakoľko to navodzuje dojem, že obžalovaná sústavne pokračuje v stíhanej trestnej činnosti. Poškodený P J síce v odvolaní uvádza, že obžalovaná naďalej obťažuje jeho kolegov a známych a prenasleduje ho na sociálnych sieťach, avšak vzhľadom na ustanovenie § 122 ods. 13 Tr. zák. by takéto jej prípadné konanie mohlo tvoriť len nový (iný) skutok, než je skutok, ktorý je predmetom obžaloby a preto je pre časové vymedzenie skutku takéto tvrdenie bezpredmetné. Z uvedeného je zrejmé, že skutok uvedený v obžalobe je nevyhnutné ohraničiť časovo a to aj z hľadiska jeho skončenia (aspoň rámcovo), pričom časové ohraničenie skutku musí vyplynúť z vykonaného dokazovania. K uvedenému odvolací súd dodáva, že časové vymedzenie skutku je pri prečine nebezpečného prenasledovania podľa § 360a ods. 1 Tr. zák. obzvlášť dôležité, pretože obligatórnym znakom predmetného trestného činu je, že páchateľ iného prenasleduje „dlhodobo“, t. j. na naplnenie tohto pojmu sa vyžaduje buď opakovanosť, prípadne dlhšiu dobu trvajúca sústavnosť protiprávneho konania páchateľa (rádovo v mesiacoch). Rovnako tak je nesprávne, ak je v skutku uvedené, že obžalovaná „v poslednom období prostredníctvom...“, nakoľko nie je zrejmé, ktoré obdobie sa považuje za „posledné“ a ani takéto výrazy týkajúce sa času páchania trestnej činnosti by sa v skutkovej vete nemali nachádzať.
Ďalším pochybením vymedzenia skutkovej vety je skutočnosť, že neprípustne obsahuje pojem „podstatným spôsobom zhoršuje kvalitu jeho života“, čo je pojem právny, ide o jeden zo znakov stíhanej skutkovej podstaty (následok) obsiahnutý v návetí ustanovenia § 360a ods. 1 Tr. zák. a preto je neprijateľné, aby bol súčasťou opisu skutku. Tzv. skutková veta nemá v tomto smere opisovať právne znaky z Trestného zákona, ale má popisovať ako mala byť konaním obžalovanej podstatne zhoršená kvalita života poškodeného (t. j. v čom spočívalo spôsobenie následku). Vzhľadom k uvedenému je nevyhnutné, aby popis skutku vyslovene uvádzal v čom konkrétnom spočívalo podstatné zhoršenie kvality života poškodeného.
V tejto súvislosti možno poukázať aj na aktuálnu judikatúru Najvyššieho súdu SR (uznesenie sp. zn. 2 Tdo 62/2015 zo dňa 14.12.2015) podľa ktorej v skutkovej vete výroku odsudzujúceho rozsudku sa necituje formulácia kvalifikačne použitého ustanovenia Trestného zákona, táto formulácia zodpovedá tzv. právnej vete, citovanej v kvalifikačnej časti výroku o vine. Skutková veta musí zodpovedať právnej vete obsahovo, teda tak, aby bolo možné konštatovať naplnenie zákonných znakov trestného činu (subsumovať zistený skutkový stav pod príslušné ustanovenie osobitnej časti Trestného zákona).
Pokiaľ prokurátor v obžalobe ako aj súd prvého stupňa v napadnutom rozsudku kladie obžalovanej za vinu, že mala zneužiť osobné údaje poškodeného, tak je nevyhnutné v skutkovej vete uviesť čo konkrétne sa v danej veci považuje za osobný údaj poškodeného a ako konkrétne mal byť tento osobný údaj obžalovanou zneužitý. Slovné spojenia ako „osobné fotografie a iné dokumenty“, či „súkromné dokumenty poškodeného“, ktoré sú uvedené v popise skutku sú až príliš neurčité a všeobecné, aby sa z nich dalo nepochybne zistiť, čo konkrétne sa pod týmito pojmami rozumie.
Ďalším podstatným pochybením je skutočnosť, že obžalovaná bola uznaná vinnou aj za spáchanie prečinu nebezpečného prenasledovania podľa § 360a ods. 1 písm. e/ Tr. zák., teda, že poškodeného „inak obmedzuje v jeho obvyklom spôsobe života“. Nie je pritom jasné, a súd to ani nevysvetlil v odôvodnení napadnutého rozsudku, ktorá časť skutkovej vety má zodpovedať tejto právnej kvalifikácii. V popise skutku sa napríklad uvádza, že obžalovaná mala poškodeného sledovať, otravovať mailmi, sms správami, telefonátmi a podobne. Týmto skutkovým okolnostiam by mala zodpovedať právna kvalifikácia skutku podľa § 360a ods. 1 písm. b/, c/, d/ Tr. zák. Je potom otázne, ktoré skutkové okolnosti sa majú týkať právnej kvalifikácie podľa § 360a ods. 1 písm. e/ Tr. zák.
Navyše, zo zápisnice o hlavnom pojednávaní zo dňa 18.01.2016 vyplýva, že obžalovaná mala byť uznaná vinnou skutkovo aj právne v zmysle obžaloby, avšak z písomne vyhotoveného rozsudku je zrejmé, že súd prvého stupňa vynechal zo skutkovej vety obžaloby časť popisu konania obžalovanej podľa ktorého mala obžalovaná „intenzívne vyzváňať na zvonček dverí bytu poškodeného a búchať na jeho dvere, pričom mala vulgárne nadávať na adresu poškodeného dožadujúc sa rozhovoru s ním, kde aj následne osobne kontaktovala susedov poškodeného“. Ďalej podľa skutkovej vety obžaloby mala obžalovaná kontaktovať poškodeného v Auparku dňa 22.04.2014, pričom podľa skutkovej vety napadnutého rozsudku sa tak malo stať dňa 05.04.2014. Nie je jasné, či tu ide len o pisársku chybu v prepise skutku z obžaloby alebo o cielené vynechanie časti skutkových okolností z obžalobného návrhu.
Pokiaľ obžalovaná v odvolaní namietala, že poškodenému a ani nikomu inému sa nevyhrážala smrťou a ani ujmou na zdraví, tak je nutné uviesť, že konanie popísané v písmene a) ustanovenia § 360a ods. 1 Tr. zák., ktoré hovorí o vyhrážaní sa ublížením na zdraví alebo inou ujmou poškodenému alebo jeho blízkej osobe sa obžalovanej nekladie za vinu. Napokon, obžalovaná ani nebola uznaná vinnou v zmysle § 360a ods. 1 písm. a/ Tr. zák. Ak tu mala obžalovaná na mysli spôsobenie následku stíhaného trestného činu, ktorý je uvedený v návetí ustanovenia § 360a ods. 1 Tr. zák. a ktorý spočíva v tom, že prenasledovanie musí byť vykonávané takým spôsobom, že to môže vzbudiť dôvodnú obavu o jeho (poškodeného) život alebo zdravie, život alebo zdravie jemu blízkej osoby alebo podstatným spôsobom zhoršiť kvalitu jeho (poškodeného) života, tak tieto následky sú tu stanovené vedľa seba (alternatívne), t. j. stačí spôsobiť čo i len jeden z nich. Už bolo uvedené vyššie, že prokuratúra tu zrejme vyvodzovala spôsobenie následku v „prenasledovaní, ktoré podstatným spôsobom zhoršilo kvalitu života poškodeného“, avšak v popise skutku nie je tento znak skutkovej podstaty popísaný presvedčivým spôsobom, ale je vyjadrený len použitím právneho pojmu. Podstatné zhoršenie kvality života poškodeného teda musí byť predmetom podrobnejšieho dokazovania a zisťovania v čom konkrétnom malo spočívať a ako konkrétne zhoršilo kvalitu života poškodeného. Následne zistený skutkový údaj musí byť súčasťou opisu skutku. Pokiaľ však prokurátor v právnej vete obžaloby a súd prvého stupňa v právnej vete napadnutého rozsudku hovorí aj o tom, že obžalovaná prenasledovala iného takým spôsobom, že to „mohlo vzbudiť dôvodnú obavu o jeho život alebo zdravie alebo zdravie jemu blízkej osoby“ tak nič také z popisu skutku nevyplýva, teda nie je jasné v čom konkrétnom mal byť ohrozený život alebo zdravie poškodeného a ktorá konkrétna blízka osoba poškodeného mala byť ohrozená na živote, či na zdraví konaním obžalovanej.
Zo všetkých uvedených skutočností je zrejmé, že skutok tak ako bol formulovaný (popísaný) v tzv. skutkovej vete napadnutého rozsudku nemôže byť podkladom pre výrok o vine obžalovanej zo spáchania stíhaného prečinu, nakoľko je z časti nejasný, z časti neúplný a neprípustne obsahuje aj znak skutkovej podstaty trestného činu. Práve v týchto skutočnostiach videl odvolací súd kasačný dôvod v zmysle § 321 ods. 1 písm. b/ Tr. por.
V ďalšom priebehu trestného konania bude vecou prokurátora (teda nie súdu), aby si na hlavnom pojednávaní sám (bez pomoci súdu) doplnil dokazovanie a prípadne aj zmenil skutkovú vetu, či právnu kvalifikáciu. Nateraz pre súd prvého stupňa platí záväzný názor odvolacieho súdu, že skutok tak ako bol formulovaný v obžalobnom návrhu nemôže stačiť na výrok o vine.
V tomto smere krajský súd upozorňuje, že dôkazné bremeno v konaní pred súdom ťaží vždy a len prokurátora, ktorý je povinný aktívne viesť dokazovanie na hlavnom pojednávaní a dokazovať všetky znaky konkrétnej skutkovej podstaty či už žalovaného alebo iného trestného činu, pričom povinnosťou súdu je len spravodlivo vo veci rozhodnúť, teda posúdiť, či prokurátor uniesol alebo neuniesol dôkazné bremeno (v zmysle § 2 ods. 10 Tr. por. majú povinnosť dokazovať a objasňovať rozhodné skutkové okolnosti len orgány činné v trestnom konaní, ale nie aj súd). Dôkazné bremeno prokurátora ohľadne viny zahŕňa nielen aktívne vykonávanie dokazovania na hlavnom pojednávaní, ale vecou prokurátora sú aj prípadné návrhy zmien skutkovej, či právnej vety, respektíve návrh na zmenu alebo úpravu právnej kvalifikácie skutku. Práve preto aj v posudzovanej trestnej veci bude primárne úlohou prokurátora ako nositeľa dôkazného bremena ohľadne výroku o vine, aby si doplnil dokazovanie (minimálne výsluchom obžalovanej a poškodeného napríklad ohľadne časového ohraničenia skutku, či podstatného zhoršenia kvality života poškodeného, t. j. v čom spočívalo, ako sa prejavovalo a podobne) a následne navrhol zmeny v skutkovej vete, prípadne aj v právnej vete, či v právnej kvalifikácii skutku a umožnil obhajobe na tieto zmeny reagovať.
Krajský súd opakuje, že dokazovanie viny (a tým pádom aj starostlivosť o popis skutku, právnej vety, či právnej kvalifikácie) je v zásade len vecou prokurátora, ktorého v konaní pred súdom ťaží v tomto smere dôkazné bremeno. V prípade, ak by do tejto sféry prokurátora aktívne na hlavnom pojednávaní vstupoval súd, a to bez akejkoľvek ingerencie prokurátora, išlo by o zjavné porušenie rovnosti strán v konaní pred súdom (§ 2 ods. 14 Tr. por.), pretože súd by celkom evidentne vystupoval na strane prokurátora a pomáhal by mu „držať“ obžalobu a usvedčovať obžalovanú. Možnosť súdu vstúpiť do dokazovania aj z vlastnej iniciatívny (§ 2 ods. 11 Tr. por.) ako aj možnosť súdu zmeniť právnu kvalifikáciu (§ 278 ods. 3 Tr. por.), či skutkovú vetu rozhodne nie je možné chápať tak, že súd je predĺženou rukou, či pomocníkom prokurátora, ktorý mu iniciatívne doplní alebo dotvorí dokazovanie tak, aby mu mohol vyhovieť (tieto závery možno vyvodiť aj z rozhodovacej činnosti Najvyššieho súdu SR napríklad uznesenie sp. zn. 1Tost 18/2014 zo dňa 28.05.2014, uznesenie sp. zn. 2Tost 4/2014 zo dňa 02.04.2014).
Pokiaľ však súd prvého stupňa dospeje po doplnení dokazovania k záveru, že prokurátor ohľadne viny obžalovanej uniesol dôkazné bremeno bude jeho povinnosťou podrobne zdôvodniť svoje úvahy a závery o tom či bolo bez rozumných pochybností preukázané, že sa stal skutok uvedený v obžalobe, že ho spáchala obžalovaná a že napĺňa znaky skutkovej podstaty konkrétneho trestného činu a vyložiť ich v odôvodnení rozsudku presvedčivým spôsobom, ktorý zodpovedá ustanoveniu § 168 ods. 1 Tr. por. V tejto súvislosti je potrebné zdôrazniť, že súd prvého stupňa neuviedol v napadnutom rozsudku žiadne relevantné právne úvahy, z ktorých by sa dalo vyvodiť v čom konkrétnom videl naplnenie jednotlivých znakov základnej skutkovej podstaty prečinu nebezpečného prenasledovania.
Pokiaľ ide o odvolanie poškodeného Ing. P. J, tak krajský súd konštatuje, že bolo podané oneskorene.
Podľa § 309 ods. 1 Tr. por. odvolanie sa podáva na súde, proti ktorého rozsudku smeruje, a to do 15 dní od oznámenia rozsudku. Oznámením rozsudku je jeho vyhlásenie v prítomnosti toho, komu treba rozsudok doručiť. Ak sa rozsudok vyhlásil v neprítomnosti takejto osoby, oznámením je až doručenie rozsudku.
Podľa § 316 ods. 1 Tr. por. odvolací súd zamietne odvolanie, ak bolo podané oneskorene, osobou neoprávnenou alebo osobou, ktorá sa odvolania výslovne vzdala alebo znovu podala odvolanie, ktoré v tej istej veci už predtým výslovne vzala späť.
Zo zápisnice o hlavnom pojednávaní konanom dňa 18.01.2016 vyplýva, že poškodený P J bol na hlavnom pojednávaní prítomný, pričom bol prítomný aj pri vyhlásení napadnutého rozsudku a uviedol, že sa k rozsudku nevyjadruje (obžalovaná podala odvolanie ihneď po vyhlásení rozsudku a prokurátor sa vzdal práva na podanie odvolania).
Vzhľadom k tomu, že rozsudok bol vyhlásený v prítomnosti poškodeného, začala pätnásťdňová lehota na podanie odvolania poškodenému plynúť podľa § 309 ods. 1 Tr. por. dňom vyhlásenia rozsudku a nie až dňom doručenia rozsudku.
Z uvedeného vyplýva, že zákonná pätnásťdňová lehota na podanie odvolania (do ktorej sa nezapočítava deň oznámenia - vyhlásenia rozsudku), začala poškodenému plynúť dňa 19.01.2016, t.j. nasledujúci deň po oznámení napadnutého rozsudku a uplynula dňa 02.02.2016. Deň 02.02.2016 bol posledným dňom kedy poškodený v danej trestnej veci mohol právne účinne podať odvolanie proti napadnutému rozsudku do výroku o náhrade škody. Poškodený P J však podal odvolanie až dňa 10.05.2016 (podľa prezenčnej pečiatky Okresného súdu Bratislava I bolo podané osobne do podateľne predmetného súdu), teda po uplynutí zákonnej pätnásťdňovej lehoty na podanie odvolania voči rozsudku súdu prvého stupňa.
Odvolací súd na základe uvedených skutočností, odvolanie poškodeného Ing. P J podľa § 316 ods. 1 Tr. por. zamietol ako oneskorene podané, bez meritórneho prejednania jeho odvolania, nakoľko nie je možné preskúmavať rozsudok súdu prvého stupňa, v danom prípade výrok o odkázaní poškodeného na občianske súdne konanie, na podklade odvolania, ktoré bolo podané oneskorene.
Krajský súd v Bratislave pripomína, že v ďalšom priebehu trestného konania už nebude možné rozhodovať o nároku poškodeného na náhradu škody (v smere priznania nároku na náhradu škody), nakoľko napadnutý rozsudok bol zrušený iba z dôvodu odvolania podaného zo strany obžalovanej, teda v zmysle § 327 ods. 2 Tr. por. v novom konaní nemôže dôjsť k zmene rozhodnutia v neprospech obžalovanej. Toto konštatovanie však nič nemení na skutočnosti, že si poškodený môže prípadne uplatňovať nárok na náhradu škody voči obžalovanej prostredníctvom civilného procesu.
Vzhľadom na uvedené skutočnosti Krajský súd v Bratislave rozhodol tak ako je uvedené vo výrokovej časti tohto uznesenia.
P o u č e n i e : Proti tomuto uzneseniu sťažnosť nie je prípustná.
Krajský súd v Bratislave, odd. 4To
Bratislava, 07. 07. 2016
JUDr. Tibor K u b í k , v.r.
predseda senátu
Vypracoval:
JUDr. Peter Šamko
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.