Právne vety:
I. Príslušníci služby poriadkovej polície PZ sú oprávnení vykonávať zadržanie podozrivého výlučne len podľa ustanovenia § 85 ods. 1 Tr. por. a dokonca sú oprávnení vydať uznesenie o začatí trestného stíhania podľa § 199 ods. 1 Tr. por., ak osobne vykonali zaisťovací, neopakovateľný alebo neodkladný úkon podľa § 4 písm. a) vyhlášky MV SR č. 648/2008 Z. z. Medzi príslušníkov služby poriadkovej polície PZ je pritom zaradená aj pohotovostná motorizovaná jednotka Krajského riaditeľstva PZ. Je preto nepochybné, že príslušníci poriadkovej polície majú využívať iba ustanovenie § 85 ods. 1 Trestného poriadku, a v žiadnom prípade nie § 85 ods. 2 Trestného poriadku, ktorý je určený všetkým ostatným.
II. Postup upravený v § 85 ods. 2 Tr. por. je totiž podľa právnej teórie definovaný ako občianske zadržanie (právne ani nejde o zadržanie, ale o obmedzenie osobnej slobody), teda podľa tohto ustanovenia môže byť páchateľ zadržaný kýmkoľvek, avšak s výnimkou príslušníka Policajného zboru. Príslušníci Policajného zboru mali postupovať výlučne podľa ustanovenia § 85 ods. 1 Tr. por. s poukazom na § 2 ods. 2, § 4 písm. a) vyššie citovanej vyhlášky.
K uvedenej problematike pozri aj:
http://www.pravnelisty.sk/rozhodnutia/a438-zadrzanie-podozrivej-osoby-policajtom
Deák, M.: Zadržanie podozrivej osoby v trestnom konaní. Bratislava: C.H.Beck, 2015, s. 77 a nasl.
sp. zn. 2Tpo/1002/2016
U Z N E S E N I E
Krajský súd v Bratislave, v senáte zloženom z predsedu senátu JUDr. Kamila Ivánka a sudcov JUDr. Denisy Meszárosovej a JUDr. Petra Šamka, v trestnej veci obvinenému Š K, pre prečin nebezpečného vyhrážania podľa § 364 ods. 1 písm. a/, ods. 2 písm. a/ Tr. zák. a iné, o sťažnosti Okresnej prokuratúry Bratislava IV proti uzneseniu sudkyne pre prípravné konanie Okresného súdu Bratislava IV sp. zn. 0Tp/120/2013 zo dňa 27.07.2016, na verejnom zasadnutí konanom dňa 03. augusta 2016, takto
r o z h o d o l:
Podľa § 193 ods. 1 písm. c/ Tr. por. sa sťažnosť Okresnej prokuratúry Bratislava IV z a m i e t a.
O d ô v o d n e n i e
Uznesením sudkyne pre prípravné konanie Okresného súdu Bratislava IV sp. zn. 0Tp/120/2016 zo dňa 27.07.2016 bolo rozhodnuté tak, že podľa § 72 ods. 3 Tr. por. návrhu Okresnej prokuratúry Bratislava IV (ďalej len prokuratúra) zo dňa 25.07.2016 sp. zn. 2Pv 197/16/1104 na vzatie obvineného Š K do väzby nevyhovuje a tohto prepustila zo zadržania na slobodu. Svoje rozhodnutie odôvodnila tým, že u obvineného sú dané materiálne podmienky na vzatie do väzby, nakoľko je v tomto procesnom štádiu usvedčovaný výpoveďami poškodených, ako aj svedkov. V počiatočnom štádiu je tu dané dôvodné podozrenie, že sa obvinený mal dopustiť skutku, ktorý sa mu kladie za vinu a tento napĺňa znaky uvedenej trestnej činnosti. Podľa jej názoru však nebola splnená druhá z podmienky na rozhodovanie o väzbe, t.j. preukázanie konkrétnych skutočností, ktoré by zakladali existenciu väzobného dôvodu uvedeného v § 71 ods. 1 písm. c/ Tr. por. Záverom poukázala na skutočnosť, že z doposiaľ vykonaného dokazovania nevyplynulo žiadne jeho protiprávne konanie a preto nie je daný väzobný dôvod uvedený v § 71 ods. 1 písm. c/ Tr. por.
Proti tomuto uzneseniu podal ihneď po jeho vyhlásení sťažnosť prokurátor a to do zápisnice o výsluchu obvineného, v ktorej zaujal názor, že súd postupoval nesprávne, keď hodnotil skutkový stav, sťažovateľ mal za to, že sudca sa mal venovať len tomu, či dôvody väzby v tejto trestnej veci sú alebo nie sú. Sťažovateľ zaujal názor, že dôvody väzby podľa § 71 ods. 1 písm. c/ Tr. por. sú dané, v tomto smere poukázal na výsluchy poškodených, na rozdiel od súdu zaujal názor, že tieto sú hodnoverné, nakoľko zhodným spôsobom opisujú udalosti skutku na zastávke. Poškodení I D a M L zhodne tvrdia, že priebeh skutku trval približne dve hodiny, počas tohto skutku bol obvinený vulgárny a agresívny, bol silne pod vplyvom alkoholu, neodborným spôsobom v stave silnej opitosti manipuloval so strelnou zbraňou, touto strelnou zbraňou mieril po idúcich autách a prostriedkoch hromadnej dopravy a ľuďoch cestujúcich v MHD, zároveň mieril na telá poškodených, pričom na Miroslavu Luknárovú mieril z bezprostrednej blízkosti a do spánkovej oblasti, počas toho opakovane stláčal kohútik zbrane, taktiež mieril na poškodeného I D a tiež stláčal kohútik zbrane a je iba zhodou okolností, že táto zbraň v čase stlačenia kohútika nebola nabitá, nakoľko obvinený mal 5 nábojov, nevie ani povedať, koľkokrát vystrelil, je len zhodou okolností, že nespôsobil vážne následky. Výpovede poškodených sú podľa sťažovateľa hodnoverné, nakoľko zo spisu nevyplýva žiadna skutočnosť, pre ktorú by chceli trestným stíhaním ublížiť obvinenému, nakoľko ho poznali len krátku dobu. Poukázal taktiež na zápisnicu o ohliadke miesta činu a o doobhliadke MČ zo dňa 25.07.2016, pričom z tejto vyplýva, že je tu reálna možnosť, že obvinený strieľal do zastávky, v súčasnosti nie je jasný ani motív konania obvineného, spúšťacím motívom je pravdepodobne požitie alkoholu, v tomto smere je potrebné vykonať dokazovanie a sťažovateľ zaujal názor, že do doplnenia dokazovania znaleckým skúmaním je potrebné rozhodnúť o ponechaní vo väzbe, nakoľko jeho pobyt na slobode a prípadné ďalšie užitie alkoholu môže spôsobiť pokračovanie v trestnej činnosti.
Na verejnom zasadnutí konanom dňa 03.08.2016 zástupkyňa krajskej prokuratúry uviedla, že sa v plnom rozsahu pridržiava podanej sťažnosti a navrhla, aby sťažnostný súd zrušil napadnuté uznesenie a obvineného vzal do väzby z dôvodov uvedených v § 71 ods. 1 písm. c/ Tr. por.
Obhajca obvineného Š K dal do pozornosti skutočnosť, že dôvody väzby u jeho mandanta dané nie sú. Jeho mandant doposiaľ nebol súdne trestaný a ani prejednávaný za priestupok. Navyše poukázal na skutočnosť, že sú čiastočné rozpory vo výpovediach u poškodených, ktorí na jednej strane tvrdili, že obvineného nepoznajú, na druhej strane sa však preukázalo, že s týmito pred skutkom popíjali niekoľko hodín na chate. Z tohto dôvodu boli v čase svojho výsluchu silne pod vplyvom alkoholu a preto navrhol sťažnosť prokurátora zamietnuť.
Obvinený Š K uviedol, že je mu veľmi ľúto toho, čo sa stalo. V ten deň požil nejaké podporné látky-proteíny a navyše to zmiešal s alkoholom. dal do pozornosti skutočnosť, že bol s oboma poškodenými na chate u známej, kde pred jeho zadržaním pili niekoľko hodín. Nevie si vysvetliť, prečo obaja poškodení zhodne uvádzajú, že ho spoznali až na tej zastávke MHD.
Krajský súd v Bratislave na podklade riadne a včas podanej sťažnosti oprávnenou osobou (§ 186 ods. 1 Tr. por.) preskúmal v zmysle § 192 ods. 1 písm. a/, b/ Tr. por. správnosť výrokov napadnutého uznesenia, proti ktorým mohol sťažovateľ podať sťažnosť, ako aj konanie predchádzajúce týmto výrokom napadnutého uznesenia a dospel k záveru, že sťažnosť prokurátora nie je dôvodná.
Podľa § 71 ods. 1 Tr. por. obvinený môže byť vzatý do väzby len vtedy, ak doteraz zistené skutočnosti nasvedčujú tomu, že skutok, pre ktorý bolo začaté trestné stíhanie, bol spáchaný, má znaky trestného činu, súd dôvody na podozrenie, že tento skutok spáchal obvinený a z jeho konania alebo ďalších konkrétnych skutočností vyplýva dôvodná obava, že
a/ ujde alebo sa bude skrývať, aby sa tak vyhol trestnému stíhaniu alebo trestu, najmä ak nemožno jeho totožnosť ihneď zistiť, ak nemá stále bydlisko alebo ak mu hrozí vysoký trest,
b/ bude pôsobiť na svedkov, znalcov, spoluobvinených alebo inak mariť objasňovanie skutočností závažných pre trestné stíhanie alebo
c/ bude pokračovať v trestnej činnosti dokoná trestný čin, o ktorý sa pokúsil, alebo vykoná trestný čin, ktorý pripravoval alebo ktorým hrozil.
Podľa § 72 ods. 2 Tr. por. konať a rozhodovať možno len o väzbe osoby, proti ktorej bolo vznesené obvinenie. Odôvodnenie rozhodnutia o väzbe obsahuje aj uvedenie skutkových okolností, o ktoré sa výrok rozhodnutia o väzbe opiera. O väzbe koná a rozhoduje súd a v prípravnom konaní na návrh prokurátora sudca pre prípravné konanie, ktorý nie je pri vymedzení dôvodov väzby návrhom prokurátora viazaný. O sťažnosti proti rozhodnutiu súdu alebo sudcu pre prípravné konanie o väzbe koná a rozhoduje nadriadený súd. Pred rozhodnutím o väzbe musí byť obvinený vypočutý; o čase a mieste výsluchu sa vhodným spôsobom upovedomí prokurátor, obvinený a jeho obhajca, ak je dosiahnuteľný. Predseda senátu alebo sudca pre prípravné konanie vypočuje obvineného a potom umožní prísediacim alebo sudcom, prokurátorovi a obhajcovi položiť obvinenému otázky týkajúce sa rozhodnutia o väzbe; bez výsluchu obvineného možno rozhodnúť o väzbe len vtedy, ak obvinený výslovne požiadal, aby sa konalo v jeho neprítomnosti alebo ak zdravotný stav obvineného neumožňuje jeho výsluch. Zástupca záujmového združenia alebo iná osoba ponúkajúca záruku alebo peňažnú záruku sa upovedomí o výsluchu, ak je to potrebné. Návrhy a žiadosti prokurátora sa bezodkladne doručia obvinenému a žiadosti obvineného alebo iných osôb, podané v jeho prospech prokurátorovi tak, aby sa k nim prokurátor a obvinený mali možnosť pred rozhodnutím o väzbe vyjadriť.
Podľa § 72 ods. 3 Tr. por. veta prvá pred bodkočiarkou ak v prípravnom konaní sudca pre prípravné konanie nevyhovie návrhu prokurátora vziať obvineného do väzby, rozhodne o nevzatí uznesením, ktoré v plnom znení s odôvodnením a poučením uvedie v zápisnici o úkone.
Podľa § 193 ods. 1 písm. c/ Tr. por. nadriadený orgán zamietne sťažnosť ak nie je dôvodná.
Podľa § 2 ods. 2 vyhlášky Ministerstva vnútra Slovenskej republiky z 15. decembra 2008 o rozsahu vykonávania rozhodnutí, opatrení a úkonov trestného konania vo vyšetrovaní alebo skrátenom policajt služby poriadkovej polície, služby železničnej polície a služby dopravnej polície môže vydávať rozhodnutia podľa § 2 ods. 1 písm. a) až d) a ods. 2 písm. a) až d), h) a i), vykonávať opatrenia podl'a § 3 a vykonávať úkony podl'a § 4 písm. a) až n), p) až t), v), x) až z).
Podľa § 2 ods. 2 písm. i) vyhlášky policajt je oprávnený v rozsahu podľa § S vydať uznesenie o začatí trestného stíhania podľa § 199 ods. 1 Trestného poriadku, ak osobne vykonal zaisťovací úkon, neopakovateľný úkon alebo neodkladný úkon podľa§ 4 písm. a), b), c), i), j), k), l), m) alebo q).
Podľa § 4 vyhlášky policajt je oprávnený v rozsahu podľa § 2
a) zadržať podozrivého podľa§ 85 ods. 1Trestného poriadku,
b) zaistiť na účely trestného konania vec dôležitú pre trestné konanie podľa § 89 ods. 1Trestného poriadku,
c) odňať vec podľa § 91ods. 2 Trestného poriadku,
d) prevziať vec podľa § 92 Trestného poriadku,
e) vrátiť vec alebo uložiť vec do úschovy na základe uznesenia podľa§ 97 ods. 1 Trestného poriadku,
f) odovzdať vec na predaj na základe uznesenia podľa § 97 ods. 3 Trestného poriadku, g) vydať vec obvinenému na základe uznesenia podľa§ 98 ods. 2 Trestného poriadku, h) zničiť vec na základe uznesenia podľa § 98 ods. 3 Trestného poriadku,
i) vykonať osobnú prehliadku podľa § 99 ods. 3 Trestného poriadku,
j) vykonať osobnú prehliadku podľa§ 99 ods. 4 Trestného poriadku,
k) vykonať na základe príkazu domovú prehliadku podľa§ 100 ods. 2 Trestného poriadku, prehliadku iných priestorov a pozemkov podľa§ 101 ods. 2 Trestného poriadku a osobnú prehliadku podľa§ 102 ods. 2 Trestného poriadku,
l) vykonať prehliadku iných priestorov alebo pozemkov podľa § 101 ods. 3 Trestného poriadku,
m) vykonať osobnú prehliadku podľa§ 102 ods. 4 Trestného poriadku,
n) vstúpiť do obydlia, iných priestorov alebo na pozemok podľa§ 103 Trestného poriadku,
o) otvoriť zásielku podľa§ 109 ods. 1Trestného poriadku,
p) vykonať výsluch svedka podľa § 131 až 139 Trestného poriadku k okolnostiam, ktoré súvisia s vykonanými zaisťovacími úkonmi, neopakovateľnými úkonmi alebo neodkladnými úkonmi podľa písmena a), b), c), i), j), k), 1), m) alebo q),
q) vykonať obhliadku podľa§ 154 ods. 1Trestného poriadku,
r) vykonať prehliadku tela podľa§ 155 ods. 1Trestného poriadku,
s) vykonať odber biologického materiálu podľa§ 155 ods. 2 Trestného poriadku,
t) vykonať úkony na zistenie totožnosti osoby podľa§ 155 ods. 5 Trestného poriadku,
u) vykonať vyšetrovací pokus podľa § 157 ods. 1 Trestného poriadku,
v) vykonať previerku výpovede na mieste činu podľa § 158 ods. 1Trestného poriadku,
w) vykonať hlasovú skúšku podľa§ 160 Trestného poriadku,
x) prijať trestné oznámenie podľa§ 196 ods. 1Trestného poriadku,
y) doplniť trestné oznámenie a vypočuť osobu, ktorú na základe trestného oznámenia alebo iného podnetu je potrebné vypočuť k okolnostiam nasvedčujúcim, že mala spáchať trestný čin podľa § 196 ods. 2 Trestného poriadku,
z) vyhľadať a zabezpečiť dôkazy, aby mohli byť vykonané v ďalšom konaní podľa § 203 ods. 1písm. b) Trestného poriadku.
Sťažnostný súd po postupe nariadenom citovaným ustanovením z predloženého dosiaľ získaného spisového materiálu zistil, že obvinený Š K je uznesením OO PZ SR Bratislava IV Devínska Nová Ves ČVS: ORP-652/DN-B4-2016 zo dňa 24.07.2016 stíhaný z prečinu nebezpečného vyhrážania podľa § 364 ods. 1 písm. a/, ods. 2 písm. a/ Tr. zák. a z prečinu výtržníctva podľa § 364 ods. 1 písm. a/, ods. 2 písm. b/ Tr. zák. na skutkovom základe uvedenom na č.l. 2-3.
Osobná sloboda obvineného Š K bola príslušníkmi hliadky PMJ obmedzená v zmysle § 85 ods. 2 Tr. por. dňa 24.07.2016 o 00.10 hod., čoho dôkazom je úradný záznam zo dňa 24.07.2016 na č.l. 55.
Prokuratúra nenariadila prepustenie obvineného Š K na slobodu, ale pod sp. zn. 2Pv 197/16/1104 dňa 25.07.2016 o 18.05 hod. podala na Okresný súd Bratislava IV návrh na jeho vzatie do väzby z dôvodov uvedených v § 71 ods. 1 Tr. por.
Sudkyňa pre prípravné konanie vypočula obvineného Š K dňa 27.07.2016 v čase od 09.00 hod. do 11.00 hod. a rozhodla tak, že podľa § 72 ods. 3 Tr. por. návrhu na vzatie obvineného Š K do väzby nevyhovuje a tohto prepustila zo zadržania na slobodu.
Sťažnostný súd konštatuje, že zákonné procesné lehoty pred rozhodnutím sudcu pre prípravné konanie v zmysle ustanovenia § 87 ods. 2 Tr. por. boli u obvineného Š K zachované.
Pri rozhodovaní o podanom návrhu na vzatie do väzby musia byť kumulatívne splnené nasledujúce podmienky:
1/ dodržanie zákonných procesných lehôt v zmysle ustanovenia § 87 ods. 2 Tr. por., pričom už ako bolo skonštatované vyššie, tieto lehoty boli v prípade obvineného Š K zachované.
2/ dodržanie zákonného postupu podľa § 85 ods. 1 Tr. por.
Podľa názoru sťažnostného súdu však u obvineného Š K neboli splnené zákonné podmienky na rozhodovanie o vzatí do väzby a to v súvislosti s postupom uvedeným v § 85 ods. 1 Tr. por. a to na základe nasledujúcich skutočností:
V úvodnej fáze postupovali príslušníci hliadky PMJ v súlade so zákonom, keď aplikovali pri svojom postupu ustanovenia Trestného poriadku a nie zákona o Policajnom zbore.
V tomto smere sťažnostný súd poukazuje na skutočnosť, že ak pri relevantných poznatkoch o podozrení zo spáchania alebo aktuálneho páchania trestného činu, ktorými polícia disponuje v dostatočnom časovom predstihu, vzniká povinnosť postupu orgánov činných v trestnom konaní podľa Trestného poriadku a nie podľa zákona o Policajnom zbore. V takom prípade možno dôkaz pre trestné konanie získať len trestno-procesným postupom (R 47/2013-I).
Ako vyplýva z úradného záznamu zo dňa 24.07.2016 na č.l. 55 príslušníci PMJ dňa 24.07.2016 o 00:10 hod. postupom podľa § 85 ods. 2 Tr. por., zadržali osobu obvineného z dôvodu podozrenia zo spáchania trestnej činnosti.
Z vyššie uvedených citovaných zákonných ustanovení však nepochybne vyplýva, že príslušníci služby poriadkovej polície PZ sú oprávnení vykonávať zadržanie podozrivého výlučne len podľa ustanovenia § 85 ods. 1 Tr. por. a dokonca sú oprávnení vydať uznesenie o začatí trestného stíhania podľa § 199 ods. 1 Tr. por., ak osobne vykonali zaisťovací, neopakovateľný alebo neodkladný úkon podľa § 4 písm. a) citovanej vyhlášky. Medzi príslušníkov služby poriadkovej polície PZ je pritom zaradená aj pohotovostná motorizovaná jednotka Krajského riaditeľstva PZ. Je preto nepochybné, že príslušníci poriadkovej polície majú využívať iba ustanovenie § 85 ods. 1 Trestného poriadku, a v žiadnom prípade nie § 85 ods. 2 Trestného poriadku, ktorý je určený všetkým ostatným.
Postup upravený v § 85 ods. 2 Tr. por. je totiž podľa právnej teórie definovaný ako občianske zadržanie, teda podľa tohto ustanovenia môže byť páchateľ zadržaný kýmkoľvek, avšak s výnimkou príslušníka Policajného zboru. Príslušníci Policajného zboru mali postupovať výlučne podľa ustanovenia § 85 ods. 1 Tr. por. s poukazom na § 2 ods. 2, § 4 písm. a) vyššie citovanej vyhlášky.
Navyše sťažnostný súd poukazuje na uznesenie Najvyššieho súdu Slovenskej republiky sp. zn. 1 Tdo V 1/2011 zo dňa 14.06.2011, z ktorého vyplýva, že obmedzenie osobnej slobody podozrivej osoby je špeciálny prípad zadržania osoby, ktorá bola pristihnutá pri trestnom čine alebo bezprostredne po ňom. Podmienkou nie je existencia niektorého z dôvodov väzby, postačuje skutočnosť, že zadržanie je potrebné na zistenie totožností osoby, zabránenie jej úteku, zabezpečenie dôkazov alebo na zabránenie ďalšiemu páchaniu trestnej činnosti. Na tento úkon je oprávnený ktokoľvek s výnimkou policajta, ktorý je oprávnený použiť inštitút zadržania podozrivej osoby.
Potom, ako by mal byť ako podozrivý pri páchaní prečinu obvinený PMJ zadržaný podľa citovaného § 85 ods. 1 Tr. por., mali následne príslušníci PMJ túto skutočnosť podľa § 85 ods. 1 veta druhá Tr. por. bezodkladne oznámiť prokurátorovi, spísať zápisnicu o zadržaní obvineného a jej rovnopis bezodkladne doručiť prokurátorovi postupom podľa § 85 ods. 3 Trestného poriadku, čo však príslušníci PMJ neučinili.
Príslušníci PMJ však úplne v rozpore s už citovanými ustanoveniami Trestného poriadku, ako aj elementárnou logikou ani jeden z vyššie požadovaných zákonných úkonov nevykonali, ale naopak, obvineného Š K predviedli dňa 24.07.2016 na OO PZ SR Bratislava IV Devínska Nová Ves, chýba však presný čas preeskortovania.
Napokon, podľa zápisnice o zadržaní a obmedzení osobnej slobody podozrivej osoby zo dňa 24.07.2016 na č. l. 5 bol obvinený Š K povereným príslušníkom PZ prevzatý a zadržaný dňa 24.07.2016 o 04.40 hod., tentoraz podľa § 85 ods. 3 Tr. por.
Sťažnostný súd konštatuje, že vyššie podrobne popísaný postup polície bol nezákonný a v rozpore s citovanými ustanoveniami Trestného poriadku, ako aj zákona o Policajnom zbore a to na základe nedodržania zákonného postupu. Úvodné elementárne pochybenie príslušníkov PMJ na mieste činu, ktorí nezákonne aplikovali ustanovenie § 85 ods. 2 Tr. por. v ďalšom už v žiadnom prípade nie je možné zhojiť a konvalidovať následným postupom orgánov OO PZ SR Bratislava IV Devínska Nová Ves, pretože postup podľa § 85 ods. 3 Tr. por. bol v danom prípade naviazaný na nezákonný postup hliadky PMJ podľa § 85 ods. 2 Tr. por. Napokon tento nezákonný postup nie je možné v konečnom dôsledku zhojiť ani jeho oznámením prokurátorovi, resp. súhlasom prokurátora podľa § 85 ods. 1 veta druhá Tr. por.
Z nepráva totiž nemôže vzniknúť právo a preto i nasledujúce úkony OO PZ SR Bratislava IV Devínska Nová Ves ohľadne obmedzenia osobnej slobody a zadržania obvineného sú právne neúčinné a procesne nepoužiteľné.
Pozornosti sťažnostného súdu neuniklo, že v zápisnici o zadržaní a obmedzení osobnej slobody podozrivej osoby zo dňa 24.07.2016 na č.l. 5 je nesprávne uvedené, že hliadka PMJ zadržala obvineného podľa § 85 ods. 1 Tr. por. a že OO PZ SR Bratislava IV Devínska Nová Ves obvineného prevzala a zadržala postupom podľa § 85 ods. 2 Tr. por., čo sa nezakladá na pravde a je v rozpore s podrobne vyššie rozobratými listinnými dôkazmi.
3/ materiálna stránka rozhodovania o väzbe, t.j. preukázanie dôvodného podozrenia, že skutok, pre ktorý je obvinený stíhaný sa stal, že vykazuje všetky znaky trestného činu a že ho spáchal obvinený.
Z úradného záznamu PMJ zo 17.7.2016 ďalej vyplýva, že na mieste bolo sťažovateľovi vykonané oprávnenie v zmysle § 22 zákona č. 171/1993 Z. z. o Policajnom zbore a tohto prehľadali s tým, že u neho bola nájdená nevystrelená nábojnica v peňaženke (č.l. 55). Obvinený mal však byť v súlade s ustanovením § 89 ods. 1 Tr. por. najskôr vyzvaný na vydanie veci s tým, že zároveň mal byť poučený o tom, že nemusí vydať vec, ak by si tým privodil trestné stíhanie. Právo neprispievať k vlastnému obvineniu alebo usvedčeniu spočíva v rešpektovaní práva mlčať a v zákaze akéhokoľvek donucovania k aktívnemu konaniu, ktoré by priamo alebo nepriamo viedlo k vlastnému obvineniu alebo usvedčeniu. Právo neprispievať k vlastnému obvineniu alebo usvedčeniu spočíva v rešpektovaní práva mlčať a v zákaze akéhokoľvek donucovania k aktívnemu konaniu, ktoré by priamo alebo nepriamo viedlo k vlastnému obvineniu alebo usvedčeniu (ZSP 38/2015-II).
Tento vyššie popísaný postup príslušníkov PMJ bol rovnako nezákonný, pretože mali v tomto prípade postupovať nie podľa zákona o Policajnom zbore, ale podľa § 99 ods. 4 v spojení s § 102 ods. 4 Tr. por.
Ak vecný dôkaz a to 1 ks nábojnice v peňaženke boli získané vyššie podrobne popísaným nezákonným spôsobom, v ďalšom nemôžu slúžiť ako dôkaz v trestnom konaní.
Z doposiaľ zabezpečených a predložených listinných dokladov vyplýva, že hliadka PMJ síce nezákonne ale predsa len disponovala s osobou obvineného Š K dňa 24.07.2016 v rozpätí od 00.10 hod., kedy ho podľa § 85 ods. 2 Tr. por. zadržala, až do 04.40 hod., kedy ho podľa § 85 ods. 3 Tr. por. taktiež nezákonne prevzala a zadržala OO PZ SR Bratislava IV Devínska Nová Ves.
Na č.l. 44-45 sa nachádza originál, ako aj opis zápisnice o obhliadke miesta činu, ktorú malo vykonať OO PZ SR Bratislava IV Devínska Nová Ves dňa 24.07.2016 v čase od 02.30 hod. do 03.40 hod. Totožné skutočnosti taktiež vyplývajú z úradného záznamu na č.l. 56.
Na č.l. 1 sa nachádza uznesenie OO PZ SR Bratislava IV Devínska Nová ves sp. zn. ČVS:ORP-652/DN-B4-2016 zo dňa 24.07.2016, ktorým podľa § 199 ods. 1 Tr. por. bolo začaté trestné stíhanie vykonaním neodkladného a neopakovateľného úkonu a to ohliadkou miesta činu zo dňa 24.07.2016 v čase o 02.30 hod.
Ako však vyplýva zo zápisnice uvedenej v predchádzajúcom odseku, obvinený bol na OO PZ SR Bratislava IV Devínska Nová Ves zdržaný a prevzatý až o 04.40 hod. Je teda nesporné, že OO PZ SR Bratislava IV Devínska Nová Ves mohlo vykonávať akékoľvek úkony trestného konania najskôr o 04.40 hod. a ak vykonávala úkony pred touto hodinou, tak boli vykonané v rozpore so zákonom, pretože s osobou obvineného právne nedisponovala, pretože túto neprevzala.
Vzhľadom na vyššie podrobne rozobraté procesné pochybenia sťažnostný súd konštatuje, že OO PZ SR Bratislava IV Devínska Nová Ves nemalo žiadny zákonný podklad na vykonanie ohliadky miesta činu dňa 24.07.2016 v čase od 02.30 hod do 03.40 hod. a teda nemohlo týmto nezákonným úkonom ani začať postupom podľa § 199 ods. 1 Tr. por. trestné stíhanie. Priamym dôsledkom tohto konania je skutočnosť, že je dôvodne spochybnená zákonnosť uznesenia o vznesení obvinenia, pretože z nepráva právo vzniknúť nemôže.
Zo všetkých vyššie podrobne špecifikované skutočností sťažnostný súd vyvodil, že u obvineného Š K neboli naplnené materiálne podmienky na jeho vzatie do väzby, t.j. preukázanie dôvodnosti vzneseného obvinenia. Uvedené pochybenia majú totiž za následok vyvolanie oprávnených pochybností aj o tom, či začaté trestné stíhanie, ako aj vznesené obvinenie, bolo vôbec vykonané v súlade so zákonom.
4/ existencia väzobného dôvodu podľa § 71 ods. 1 písm. c/ Tr.por., t.j. konkrétnych skutočností, ktoré odôvodňujú obavu, že by obvinený Š K pokračoval v páchaní trestnej činnosti, ktorú započal alebo inú trestnú činnosť.
Podľa názoru sťažnostného súdu u obvineného Š K nebola splnená druhá a tretia z uvedených podmienok na rozhodovanie o vzatí do väzby a preto z tohto dôvodu sa sťažnostný súd už v ďalšom nezaoberal štvrtou podmienkou na rozhodovanie o väzbe, t.j. či boli alebo neboli u obvineného Š K dané konkrétne skutočnosti, ktoré by zakladali existenciu väzobného dôvodu uvedeného v § 71 ods. 1 písm. c/ Tr. por.
S poukazom na vyššie uvedené podrobne rozobraté dôvody sťažnostný súd teda uzatvára, že u obvineného Š K nebol dodržaný postup jednoznačne určený Trestným poriadkom pri jeho obmedzení osobnej slobody a následnom vykonávaní procesných úkonov, čo malo za následok vyslovenia nezákonnosti uvedeného postupu, ako aj takto získaných dôkazov.
Sudkyňa pre prípravné konanie sa nezaoberala so zistenými skutočnosťami, pričom sa mala primárne zamerať na všetky vyššie podrobne špecifikované skutočnosti a už z týchto vyvodiť, že u obvineného Š K neboli splnené zákonom predpísané esenciálne podmienky ohľadne obmedzenia jeho osobnej slobody a jeho zadržania naplnené materiálne podmienky na jeho vzatie do väzby, t.j. dôvodnosť vzneseného obvinenia.
Čo sa týka sťažnostnej námietky sťažovateľa, ktorý uviedol, že sudkyňa pre prípravné konanie postupovala nesprávne, keď hodnotila skutkový stav a mala sa venovať len tomu, či dôvody väzby v tejto trestnej veci sú alebo nie sú, sťažnostný súd konštatuje, že táto nemá oporu v zákone.
Aj v konaní po podaní návrhu na vzatie do väzby totiž musí sudca pre prípravné konanie najskôr skúmať, či dôkazy, ktoré boli vykonané a spolu s takýmto návrhom predložené, boli vykonané v súlade s Trestným poriadkom. V prípade že zistí, že predložené dôkazy boli vykonané nezákonným spôsobom, nemôže a ani nesmie brať do úvahy pri svojom rozhodovaní ich obsahovú stránku, nech by bola akákoľvek.
V prípade, že zistí, že predložené dôkazy boli vykonané zákonným spôsobom, musí sudca pre prípravné konanie z týchto vychádzať a to prinajmenšom v rozsahu, či tieto preukazujú dôvodnosť vzneseného obvinenia ako esenciálnej podmienky rozhodovania o väzbe, t.j. materiálnej stránky.
Dôvodné podozrenie predpokladá existenciu faktov alebo informácií, ktoré by objektívnemu pozorovateľovi umožnili úsudok o tom, že konkrétna osoba mala spáchať trestný čin, pričom jeho dôvodnosť závisí vždy od všetkých okolností konkrétneho prípadu. Takéto dôvodné podozrenie však nie je potrebné v konaní o rozhodovaní o návrhu na vzatie do väzby dokladovať aj nezvratnými dôkazmi, pretože by bolo nelogické, aby boli trestné činy jednoznačne definované a aj preukázané už v tomto štádiu trestného stíhania, t.j. prípravného konania, keďže toto je cieľom až následného vyšetrovania a najmä konania pred súdom.
Sťažnostný súd teda uzatvára, že sudkyňa pre prípravné konanie bola oprávnená, ba dokonca musela skúmať skutkový stav, ako aj jednotlivé vykonané dôkazy a to v takom rozsahu, aký vymedzil sťažnostný súd v predchádzajúcich troch odsekoch.
Napokon pozornosti sťažnostnému súdu neuniklo pochybenie sudkyne pre prípravné konanie, ktorá uviedla v napadnutom uznesení čiastočne nesprávne poučenie, pretože s poukazom na ustanovenie § 83 ods. 2 prvá veta pred bodkočiarkou Tr. por. proti uzneseniu o nevzatí do väzby môže podať sťažnosť len prokurátor len ihneď po jeho vyhlásení, avšak nie samotný obvinený.
Radiac sa uvedenými úvahami sťažnostný súd dospel k záveru, že sťažnosť prokurátora proti napadnutému rozhodnutiu je nedôvodná a preto ju postupom podľa § 193 ods. 1 písm. c/ Tr. por. ako nedôvodnú zamietol.
To sú dôvody, na základe ktorých sťažnostný súd rozhodol tak, ako je uvedené vo výrokovej časti toho uznesenia.
P o u č e n i e: Proti tomuto uzneseniu ďalší riadny opravný prostriedok nie je prípustný.
Krajský súd v Bratislave 2Tpo
V Bratislave 03. augusta 2016
JUDr. Kamil Ivánek
predseda senátu
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.