Právne vety:
I. Krajský súd poukazuje na skutočnosť, že pri relevantných poznatkoch o podozrení zo spáchania alebo aktuálneho páchania trestného činu, ktorými polícia disponuje v dostatočnom časovom predstihu, vzniká povinnosť postupu orgánov činných v trestnom konaní podľa Trestného poriadku a nie podľa zákona o Policajnom zbore.
II. Inštitút predvedenia na úkon je procesne úplne odlišným inštitútom ako je obmedzenie osobnej slobody, resp. zadržanie podozrivej osoby. Cieľom predvedenia je zabezpečenie účasti predvádzanej osoby na určitý úkon, pričom je neprijateľné vykonať predvedenie za účelom zadržania
III. Taktiež nie je možné skonvalidovať tento nezákonný postup PZ SR poukazovaním na predchádzajúci súhlas prokurátora. Prokurátor je oprávnený dať predchádzajúci súhlas výlučne na postup podľa § 85 ods. 1 Tr. por., t.j. na zadržanie. V žiadnom prípade však nie je oprávnený dávať súhlas na obmedzenie osobnej slobody podľa § 85 ods. 2 Tr. por., pretože táto podmienka nie je v tomto ustanovení zakotvená a ani nejde o zadržanie a už vôbec nie je oprávnený dávať súhlas na obmedzenie osobnej slobody podľa zákona o Policajnom zbore.
Sp. zn. 2Tpo/1003/2016
U Z N E S E N I E
Krajský súd v Bratislave, v senáte zloženom z predsedu senátu JUDr. Kamila Ivánka a sudcov JUDr. Zuzany Molnárovej a Mgr. Marcely Kosovej, v trestnej veci obvinenému M M, pre zločin týrania blízkej osoby a zverenej osoby podľa § 208 ods. 1 písm. a/, ods. 3 písm. d/ Tr. zák., o sťažnosti Okresnej prokuratúry Bratislava I proti uzneseniu sudcu pre prípravné konanie Okresného súdu Bratislava I sp. zn. 0Tp/432/2016 zo dňa 18.10.2016, na verejnom zasadnutí konanom dňa 25. októbra 2016, takto
r o z h o d o l:
Podľa § 193 ods. 1 písm. c/ Tr. por. sa sťažnosť Okresnej prokuratúry Bratislava I z a m i e t a.
O d ô v o d n e n i e
Uznesením sudcu pre prípravné konanie Okresného súdu Bratislava I sp. zn. 0Tp/432/2016 zo dňa 18.10.2016 bolo rozhodnuté tak, že podľa § 72 ods. 3 Tr. por. sa obvinený M M do väzby neberie a zároveň tohto postupom podľa § 87 ods. 2 Tr. por. prepustil zo zadržania na slobodu. Svoje rozhodnutie odôvodnil tým, že u obvineného neboli dodržané zákonné ustanovenia o obmedzení osobnej slobody, resp. zadržania. V tomto smere poukázal na skutočnosť, že obvinený nebol zadržaný na základe § 85 ods. 2 Tr. por., ako sa to nesprávne uvádza v zápisnici o jeho zadržaní, ale v skutočnosti bol orgánmi PZ SR iba predvedený na základe § 17b zákona č. 171/1993 Zb. o Policajnom zbore. Príslušníci PZ SR nie sú oprávnení voliť v danom prípade medzi obmedzením osobnej slobody podľa Trestného poriadku a zákonom o Policajnom zbore, pretože v danej veci bolo od počiatku zrejmé, že majú postupovať podľa Trestného poriadku. Záverom poukázal na skutočnosť, že v ďalšom už neskúmal nasledujúce podmienky na vzatie menovaného do väzby.
Proti tomuto uzneseniu podal ihneď po jeho vyhlásení sťažnosť prokurátor a to do zápisnice o výsluchu obvineného zo dňa 18.10.2016, v ktorej poukázal na tie isté dôvody, ktoré uviedol v podanom návrhu, ako aj pri výsluchu obvineného. Pokiaľ ide o materiálne podmienky vzatia do väzby, sťažovateľ poukázal na obsah podaného návrhu na vzatie obvineného do väzby a pokiaľ vide o formálne podmienky uviedol, že osobná sloboda obvineného bola podľa jeho názoru obmedzená podľa Trestného poriadku a nešlo o faktické obmedzenie osobnej slobody podľa § 17b Zákona o Policajnom zbore, nakoľko už o 16.15 hod. bol udelený súhlas prokurátora so zadržaním a postup operatívneho oddelenia odboru kriminálnej polície bol len dôsledkom internej spolupráce policajných zložiek. Sťažovateľ poukázal na dodržanie všetkých zákonných lehôt a teda obmedzenie osobnej slobody nemalo vplyv na dĺžku, pokiaľ ide o vykonávanie úkonov a samotnú dĺžku obmedzenia osobnej slobody, teda zákonom stanovená lehota prekročená nebola.
Vo veci určil sudca pre prípravné konanie termín verejného zasadnutia sťažnostného súdu na deň 25.10.2016, ktorý dňa 18.10.2016 vzal na vedomie aj obvinený M M, avšak sa verejného zasadnutia nezúčastnil. Obhajca obvineného uviedol, že disponuje informáciou, že obvinený je hospitalizovaný na psychiatrickom oddelení Fakultnej nemocnice V Bratislave. Keďže boli splnené zákonné podmienky určené v § 292 ods. 6 Tr. por., sťažnostný súd vykonal verejné zasadnutie v neprítomnosti obvineného M M.
Na verejnom zasadnutí konanom dňa 25.10.2016 zástupkyňa krajskej prokuratúry uviedla, že sa v plnom rozsahu pridržiava podanej sťažnosti a zaujala názor, že ako formálne, tak i materiálne podmienky vzatia do väzby sú dané. Čo sa týka skutočnosti, že obvinený bol predvedený, zaujala názor, že išlo o formálny postup dožiadania a preto bol zadržaný v súlade s § 85 ods. 1 Tr. por. Preto navrhla, aby sťažnostný súd zrušil napadnuté uznesenie a obvineného vzal do väzby z dôvodov uvedených v § 71 ods. 1 písm. c/ Tr. por., nakoľko dôvody väzby sú dané. Čo sa týka možnej náhrady väzby s poukazom na aktuálny zdravotný stav obvineného ponechala na úvahu súdu.
Obhajca obvineného M M JUDr. M J poukázal na dôvody sudcu pre prípravné konanie, s ktorými sa stotožnil. ďalej poukázal na skutočnosť, že jeho mandant s najväčšou pravdepodobnosťou trpí závažnými psychickými poruchami a to dlhodobo, ktoré majú podľa neho vplyv na jeho príčetnosť, podľa všetkého pôjde o paranoju. Pokiaľ vie, tak orgány činné v trestnom konaní s výnimkou zákazu vstupu do bytu zatiaľ po psychickej stránke obvineného nevyvinuli žiadne aktivity. Záverom navrhol, aby bola sťažnosť zamietnutá.
Krajský súd v Bratislave na podklade riadne a včas podanej sťažnosti oprávnenou osobou (§ 186 ods. 1 Tr. por.) preskúmal v zmysle § 192 ods. 1 písm. a/, b/ Tr. por. správnosť výrokov napadnutého uznesenia, proti ktorým mohol sťažovateľ podať sťažnosť, ako aj konanie predchádzajúce týmto výrokom napadnutého uznesenia a dospel k záveru, že sťažnosť prokurátora nie je dôvodná.
Podľa § 71 ods. 1 Tr. por. obvinený môže byť vzatý do väzby len vtedy, ak doteraz zistené skutočnosti nasvedčujú tomu, že skutok, pre ktorý bolo začaté trestné stíhanie, bol spáchaný, má znaky trestného činu, súd dôvody na podozrenie, že tento skutok spáchal obvinený a z jeho konania alebo ďalších konkrétnych skutočností vyplýva dôvodná obava, že
a/ ujde alebo sa bude skrývať, aby sa tak vyhol trestnému stíhaniu alebo trestu, najmä ak nemožno jeho totožnosť ihneď zistiť, ak nemá stále bydlisko alebo ak mu hrozí vysoký trest,
b/ bude pôsobiť na svedkov, znalcov, spoluobvinených alebo inak mariť objasňovanie skutočností závažných pre trestné stíhanie alebo
c/ bude pokračovať v trestnej činnosti dokoná trestný čin, o ktorý sa pokúsil, alebo vykoná trestný čin, ktorý pripravoval alebo ktorým hrozil.
Podľa § 72 ods. 2 Tr. por. konať a rozhodovať možno len o väzbe osoby, proti ktorej bolo vznesené obvinenie. Odôvodnenie rozhodnutia o väzbe obsahuje aj uvedenie skutkových okolností, o ktoré sa výrok rozhodnutia o väzbe opiera. O väzbe koná a rozhoduje súd a v prípravnom konaní na návrh prokurátora sudca pre prípravné konanie, ktorý nie je pri vymedzení dôvodov väzby návrhom prokurátora viazaný. O sťažnosti proti rozhodnutiu súdu alebo sudcu pre prípravné konanie o väzbe koná a rozhoduje nadriadený súd. Pred rozhodnutím o väzbe musí byť obvinený vypočutý; o čase a mieste výsluchu sa vhodným spôsobom upovedomí prokurátor, obvinený a jeho obhajca, ak je dosiahnuteľný. Predseda senátu alebo sudca pre prípravné konanie vypočuje obvineného a potom umožní prísediacim alebo sudcom, prokurátorovi a obhajcovi položiť obvinenému otázky týkajúce sa rozhodnutia o väzbe; bez výsluchu obvineného možno rozhodnúť o väzbe len vtedy, ak obvinený výslovne požiadal, aby sa konalo v jeho neprítomnosti alebo ak zdravotný stav obvineného neumožňuje jeho výsluch. Zástupca záujmového združenia alebo iná osoba ponúkajúca záruku alebo peňažnú záruku sa upovedomí o výsluchu, ak je to potrebné. Návrhy a žiadosti prokurátora sa bezodkladne doručia obvinenému a žiadosti obvineného alebo iných osôb, podané v jeho prospech prokurátorovi tak, aby sa k nim prokurátor a obvinený mali možnosť pred rozhodnutím o väzbe vyjadriť.
Podľa § 72 ods. 3 Tr. por. veta prvá pred bodkočiarkou ak v prípravnom konaní sudca pre prípravné konanie nevyhovie návrhu prokurátora vziať obvineného do väzby, rozhodne o nevzatí uznesením, ktoré v plnom znení s odôvodnením a poučením uvedie v zápisnici o úkone.
Podľa § 193 ods. 1 písm. c/ Tr. por. nadriadený orgán zamietne sťažnosť ak nie je dôvodná.
Sťažnostný súd po postupe nariadenom citovaným ustanovením z predloženého dosiaľ získaného spisového materiálu zistil, že obvinený M M je uznesením OKP OR PZ SR Bratislava I ČVS: ORP-1353/1-VYS-B1-2016 zo dňa 14.10.2016 stíhaný pre zločin týrania blízkej osoby a zverenej osoby podľa § 208 ods. 1 písm. a/, ods. 3 písm. d/ Tr. zák., na skutkovom základe uvedenom na č.l. 2, ako aj v úvodnej časti odôvodnenia napadnutého rozhodnutia sudcu pre prípravné konanie.
Osobná sloboda obvineného M M bola príslušníkmi 3. operatívneho oddelenia OKP OR PZ Bratislava I obmedzená v zmysle § 17 ods. b/ (správne má byť § 17b ods. 1) Zákona NR SR č. 171/1993 o Policajnom zbore na základe ústneho pokynu-dožiadania orgánu činného v trestnom konaní mjr. JUDr. Martinou Morochovičovou dňa 14.10.2016 o 17.15 hod., čoho dôkazom je záznam o predvedení zo dňa 14.10.2016 na č.l. 84.
Prokuratúra nenariadila prepustenie obvineného M M na slobodu, ale pod sp. zn. 4Pv 664/16/1101 dňa 16.10.2016 o 14.25 hod. podala na Okresný súd Bratislava I návrh na jeho vzatie do väzby z dôvodov uvedených v § 71 ods. 1 Tr. por.
Sudca pre prípravné konanie vypočul obvineného M M dňa 18.10.2016 v čase od 11.00 hod. do 11.43 hod. a rozhodol tak, že podľa § 72 ods. 3 Tr. por. obvineného M M do väzby nevzal a tohto prepustila zo zadržania na slobodu.
Sťažnostný súd konštatuje, že zákonné procesné lehoty pred rozhodnutím sudcu pre prípravné konanie v zmysle ustanovenia § 87 ods. 2 Tr. por. boli u obvineného M M zachované.
Pri rozhodovaní o podanom návrhu na vzatie do väzby musia byť kumulatívne splnené nasledujúce podmienky:
1/ dodržanie zákonných procesných lehôt v zmysle ustanovenia § 87 ods. 2 Tr. por., pričom už ako bolo skonštatované vyššie, tieto lehoty boli v prípade obvineného M M zachované.
Čo sa týka sťažnostných námietok sťažovateľa, ktorý obhajoval údajnú zákonnosť dodržania celého postupu obmedzenia osobnej slobody obvineného poukazovaním na dodržanie zákonných lehôt uvedených v § 87 ods. 2 Tr. por., sťažnostný súd konštatuje, že s takouto argumentáciou nie je možné súhlasiť. Dodržanie postupu pri obmedzení osobnej slobody obvineného je jeden procesný inštitút a dodržanie zákonných lehôt pri takomto postupe je úplne iný inštitút.
Nie je teda možné konvalidovať nedodržanie zákonnosti postupu pri obmedzení osobnej slobody poukazovaním na dodržanie zákonných lehôt, pretože ide o dva rozdielne inštitúty.
2/ dodržanie zákonného postupu podľa § 85 ods. 1 Tr. por.
Podľa názoru sťažnostného súdu však u obvineného M M nebola splnené zákonné podmienky na rozhodovanie o vzatí do väzby a to v súvislosti s postupom orgánov PZ SR a to na základe nasledujúcich skutočností:
Najskôr bolo uznesením OKP OR PZ SR Bratislava I ČVS: ORP-1353/1-VYS-B1-2016 zo dňa 14.10.2016 začaté trestné stíhanie vo veci pre zločin týrania blízkej osoby a zverenej osoby podľa § 208 ods. 1 písm. a/, ods. 3 písm. d/ Tr. zák. (č.l. 1).
Následne bolo uznesením OKP OR PZ SR Bratislava I ČVS: ORP-1353/1-VYS-B1-2016 zo dňa 14.10.2016 vznesené obvinenie obvinenému M M pre zločin týrania blízkej osoby a zverenej osoby podľa § 208 ods. 1 písm. a/, ods. 3 písm. d/ Tr. zák. (č.l. 2).
Následne zo zápisnice o zadržaní a obmedzení osobnej slobody podozrivej osoby zo dňa 14.10.2016 na č.l. 5 vyplýva, že dňa 14.10.2016 o 16.15 hod. dal prokurátor Okresnej prokuratúry Bratislava I JUDr. M predchádzajúci telefonický súhlas so zadržaním podozrivého M M.
Zo záznamu o predvedení zo dňa 14.10.2016 na č.l. 84 však vyplýva, že mjr. JUDr. M M dala ústny pokyn-dožiadanie na predvedenie M M, v dôsledku čoho bola vyslaná trojčlenná skupina príslušníkov 3. operatívneho oddelenia OKP OR PZ Bratislava I a následne týmito bol M M predvedený v zmysle § 17 ods. b/ (správne má byť § 17b ods. 1) zákona NR SR č. 171/1993 o Policajnom zbore na políciu.
Následne však z už citovanej zápisnice o zadržaní a obmedzení osobnej slobody podozrivej osoby zo dňa 14.10.2016 na č.l. 5 vyplýva odlišný údaj a to, že M M bol obmedzený na osobnej slobode podľa § 85 ods. 2 Tr. por. o 17.15 hod. hliadkou OKP.
Tento údaj je však v priamom rozpore s údajmi uvedenými v zázname o predvedení z č.l. 84, z ktorého vyplýva, že menovaný bol predvedený podľa § 17b zákona NS SR č. 171/1993 Zb. o Policajnom zbore a teda nebol zadržaný ani podľa § 85 ods. 1 a ani podľa § 85 ods. 2 Tr. por.
Napokon zo zápisnice o zadržaní zo dňa 14.10.2016 na č.l. 5 vyplýva, že dňa 14.10.2016 o 17.35 hod. bol M M zadržaný podľa § 85 ods. 1 Tr. por.
Sťažnostný súd konštatuje, že vyššie podrobne rozobratý postup polície bol v príkrom rozpore so zákonom. V úvodnej fáze príslušníci PZ SR disponovali dostatkom relevantných informácii, z ktorých mohli jednoznačne a bez akýchkoľvek pochybností vyvodiť záver o podozrení zo spáchania trestnej činnosti. Ak by i napriek tomuto ešte stále mali akési pochybnosti, tieto mali byť definitívne rozptýlené predchádzajúcim telefonickým súhlasom prokurátora na zadržanie M M podľa § 85 ods. 1 Tr. por.
Na základe tohto teda nemali príslušníci PZ SR na výber, či budú postupovať podľa zákona o PZ SR alebo podľa Trestného poriadku, ale výlučne mali aplikovať pri svojom postupu len ustanovenia Trestného poriadku.
V tomto smere sťažnostný súd poukazuje na skutočnosť, že ak pri relevantných poznatkoch o podozrení zo spáchania alebo aktuálneho páchania trestného činu, ktorými polícia disponuje v dostatočnom časovom predstihu, vzniká povinnosť postupu orgánov činných v trestnom konaní podľa Trestného poriadku a nie podľa zákona o Policajnom zbore (R 47/2013-I).
Na tomto nič nemení ani skutočnosť, že kompetentný orgán PZ SR, tj. OKP, postupom podľa § 17b zákona č. 171/1993 Zb. o Policajnom zbore využil inštitút dožiadania za účelom predvedenia M M.
Podľa § 17b ods. 1 zákona č. 171/1993 Zb. o Policajnom zbore policajt je oprávnený predviesť osobu na základe dožiadania súdu, orgánu činného v trestnom konaní, správneho orgánu alebo iného orgánu podľa osobitných predpisov. Dožiadanie o predvedenie musí obsahovať osobné údaje podľa § 76a ods. 8 v rozsahu, v akom sú pre dožiadajúci orgán dostupné, ustanovenie osobitného predpisu, na základe ktorého má byť osoba predvedená, a dôvod predvedenia.
Inštitút predvedenia na úkon je totiž procesne úplne odlišným úkonom ako je obmedzenie osobnej slobody, resp. jej zadržanie. Cieľom predvedenia je zabezpečenie účasti predvádzanej osoby na úkone, takže M M mohol byť napríklad predvedený na úkon svojho výsluchu, resp. výsluch svedka a podobne. Menovaný teda nemohol byť predvedený za účelom svojho následného zdržania, ako to mylne uvádza sťažovateľ. Inštitút predvedenia totiž v žiadnom prípade nie je možné použiť ani nebol zriadený za účelom následného zadržania takto predvádzanej osoby podľa § 85 ods. 1 Tr. por. Za danej situácie teda nemohol byť M M predvedený podľa citovaného ustanovenia zákona o Policajnom zbore, ale mal byť zadržať podľa § 85 ods. 1 Tr. por. ihneď priamo na mieste po príchode príslušníkov PZ SR.
Čo sa týka sťažnostnej námietky sťažovateľa, že v danom vyššie podrobne popísanom postupe išlo iba o internú spoluprácu policajných zložiek, sťažnostný súd dáva do pozornosti, že i za takejto internej spolupráce musia spolupracujúce zložky v každom prípade dodržiavať zákon, čo v tomto prípade nebolo dodržané.
Zo zápisnice zo dňa 14.10.2016 na č.l. 5 ďalej vyplýva, že dňa 14.10.2016 o 17:15 hod. postupom podľa § 85 ods. 2 Tr. por., bola obmedzená osobná sloboda M M. Tento údaj však nie je pravdivý a i keby teoreticky pravdivý bol, tak by M M bol obmedzený na osobnej slobode nezákonne.
Postup upravený v § 85 ods. 2 Tr. por. je totiž podľa právnej teórie definovaný ako občianske zadržanie, teda podľa tohto ustanovenia môže byť páchateľ zadržaný kýmkoľvek, avšak s výnimkou príslušníka Policajného zboru. Príslušníci Policajného zboru mali postupovať výlučne podľa ustanovenia § 85 ods. 1 Tr. por.
V tomto smere sťažnostný súd poukazuje na uznesenie Najvyššieho súdu Slovenskej republiky sp. zn. 1 Tdo V 1/2011 zo dňa 14.06.2011, z ktorého vyplýva, že obmedzenie osobnej slobody podozrivej osoby je špeciálny prípad zadržania osoby, ktorá bola pristihnutá pri trestnom čine alebo bezprostredne po ňom. Podmienkou nie je existencia niektorého z dôvodov väzby, postačuje skutočnosť, že zadržanie je potrebné na zistenie totožností osoby, zabránenie jej úteku, zabezpečenie dôkazov alebo na zabránenie ďalšiemu páchaniu trestnej činnosti. Na tento úkon je oprávnený ktokoľvek s výnimkou policajta, ktorý je oprávnený použiť inštitút zadržania podozrivej osoby.
Sťažnostný súd konštatuje, že vyššie podrobne popísaný postup polície bol nezákonný a v rozpore s citovanými ustanoveniami Trestného poriadku, ako aj zákona o Policajnom zbore a to na základe nedodržania zákonného postupu. Úvodné elementárne pochybenie príslušníkov PZ SR na mieste činu, ktorí nezákonne aplikovali ustanovenie § 17b zákona č. 171/1993 Zb. o Policajnom zbore, v ďalšom už v žiadnom prípade nie je možné zhojiť a konvalidovať následným postupom orgánov OKP OR PZ SR Bratislava I, pretože následný postup podľa § 85 ods. 1 Tr. por. bol v danom prípade naviazaný na predchádzajúci nezákonný postup príslušníkov PZ SR.
Taktiež nie je možné skonvalidovať tento nezákonný postup PZ SR poukazovaním na predchádzajúci súhlas prokurátora, tak ako to mylne tvrdí sťažovateľ. Prokurátor je oprávnený dať predchádzajúci súhlas výlučne na postup podľa § 85 ods. 1 Tr. por., t.j. na zadržanie. V žiadnom prípade však nie je oprávnený dávať súhlas na obmedzenie osobnej slobody podľa § 85 ods. 2 Tr. por., pretože táto podmienka nie je v tomto ustanovení zakotvená a ani nejde o zadržanie a už vôbec nie je oprávnený dávať súhlas na obmedzenie osobnej slobody podľa zákona o Policajnom zbore.
Z nepráva totiž nemôže vzniknúť právo a preto i nasledujúce úkony OKP OR PZ SR Bratislava I ohľadne zadržania M M sú právne neúčinné a procesne nepoužiteľné.
3/ materiálna stránka rozhodovania o väzbe, t.j. preukázanie dôvodného podozrenia, že skutok, pre ktorý je obvinený stíhaný sa stal, že vykazuje všetky znaky trestného činu a že ho spáchal obvinený.
4/ existencia väzobného dôvodu podľa § 71 ods. 1 písm. c/ Tr.por., t.j. konkrétnych skutočností, ktoré odôvodňujú obavu, že by obvinený M M pokračoval v páchaní trestnej činnosti, ktorú započal alebo inú trestnú činnosť.
Podľa názoru sťažnostného súdu sudca pre prípravné konanie postupoval správne, keď sa už v ďalšom nezaoberal treťou a štvrtou podmienkou určenou na vzatie do väzby menovaného.
S poukazom na vyššie uvedené podrobne rozobraté dôvody sťažnostný súd teda uzatvára, že u obvineného M M nebol dodržaný postup jednoznačne určený Trestným poriadkom pri jeho obmedzení osobnej slobody a následnom vykonávaní procesných úkonov, čo malo za následok vyslovenia nezákonnosti uvedeného postupu.
Správne preto sudca pre prípravné konanie postupoval, keď sa zaoberal so zistenými skutočnosťami, pričom sa správne primárne zameral na všetky vyššie podrobne špecifikované skutočnosti a z týchto vyvodil, že u obvineného M M neboli splnené zákonom predpísané esenciálne podmienky ohľadne obmedzenia jeho osobnej slobody a jeho zadržania.
Radiac sa uvedenými úvahami sťažnostný súd dospel k záveru, že sťažnosť prokurátora proti napadnutému rozhodnutiu je nedôvodná a preto ju postupom podľa § 193 ods. 1 písm. c/ Tr. por. ako nedôvodnú zamietol.
To sú dôvody, na základe ktorých sťažnostný súd rozhodol tak, ako je uvedené vo výrokovej časti toho uznesenia.
P o u č e n i e: Proti tomuto uzneseniu ďalší riadny opravný prostriedok nie je prípustný.
Krajský súd v Bratislave 2Tpo
V Bratislave 25. októbra 2016
JUDr. Kamil Ivánek
predseda senátu
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.