Právna veta:
Podanie návrhu obvineného na Generálnu prokuratúru SR na postup podľa § 363 Tr. por. nemôže byť nikdy, samo osobe, dôvodom na predĺženie lehoty väzby v prípravnom konaní, pretože nebráni prokurátorovi vypracovať konečné rozhodnutie vo veci, t. j. nebráni mu ani v tom, aby podal na obvineného obžalobu na súd.
Trestný poriadok totiž nezakazuje prokurátorovi podať obžalobu na obvineného z dôvodu, že ten zaslal Generálnemu prokurátorovi SR podnet na postup podľa § 363 Tr. por. Alebo povedané inak, žiadne ustanovenie Trestného poriadku neprikazuje prokurátorovi, aby pred podaním obžaloby vyčkával na rozhodnutie Generálneho prokurátora SR o podnete obvineného, ktorý je vo väzbe.
Pokiaľ prokurátor okresnej prokuratúry považoval za nevyhnutné vyčkať výsledok preskúmania podnetu zo strany Generálnej prokuratúry SR, nič nebránilo tejto nadriadenej prokuratúre, aby podnet obvineného preskúmala operatívne, napríklad priamo na podriadenej prokuratúre a to tak, aby prokurátor mohol urobiť adekvátne rozhodnutie vo veci ešte v rámci plynutia základnej lehoty trvania väzby v prípravnom konaní.
Navyše, ak by aj výsledkom postupu Generálnej prokuratúry SR podľa § 363 Tr. por. bolo to, že orgány činné v trestnom konaní porušili zákon v neprospech, či v prospech obvineného, išlo by o pochybenie týchto orgánov, ktoré nie je možné klásť na ťarchu obvinenému a prípadne len z tejto okolnosti vyvodzovať dôvod na predĺženie lehoty trvania väzby v prípravnom konaní.
sp. zn. 4Tpo/86/2016
U z n e s e n i e
Krajský súd v Bratislave v senáte zloženom z predsedu JUDr. Tibora Kubíka a sudcov JUDr. Ivety Zelenayovej a JUDr. Petra Šamka v trestnej veci proti obvinenému A M stíhaného pre zločin krádeže podľa § 212 ods. 1, ods. 4 písm. b) Tr. zák. o sťažnosti prokurátora proti uzneseniu Okresného súdu Bratislava IV sp. zn. 0Tp/103/2016 zo dňa 20.12.2016, na neverejnom zasadnutí konanom dňa 27.decembra 2016 takto
r o z h o d o l :
Podľa § 193 ods.1 písm. c) Tr. por., sa sťažnosť prokurátora z a m i e t a.
O d ô v o d n e n i e
Napadnutým uznesením sudca pre prípravné konanie Okresného súdu Bratislava IV pod sp. zn. 0Tp/103/2016 zo dňa 20.12.2016 rozhodol tak, že podľa § 76 ods. 2 Tr. por. zamietol návrh Okresného prokurátora pre Bratislavu IV zo dňa 07.12.2016 sp. zn. 1 Pv 42/2016 na predĺženie lehoty trvania väzby u obvineného A M.
Proti tomuto uzneseniu podal prokurátor ihneď po vyhlásení uznesenia sťažnosť, ktorú odôvodnil tak, že u obvineného sú naďalej dané dôvody väzby tak ako boli vymedzené sudcom pre prípravné konanie pri rozhodovaní o vzatí obvineného do väzby. Obvinený je stíhaný pre pokračovací zločin krádeže s tým, že Trestný poriadok upravuje trvanie väzby v prípravnom konaní až na 19 mesiacov. Je názoru, že sú dané zákonné podmienky na predĺženie lehoty trvania väzby v prípravnom konaní. Vyšetrovací spis má 1000 strán, vo veci figurujú štyria obvinení, ktorí sú stíhaní väzobne. V priebehu vyšetrovania bolo vypočutých 24 svedkov a bolo realizované aj znalecké dokazovanie. Vyšetrovanie je skončené a vyšetrovateľ predložil vec na prokuratúru spolu s návrhom na podanie obžaloby. Vyšetrovanie bolo ukončené v primeranej lehote tak, aby bolo možné podať obžalobu. Dňa 28.11.2016 však podal obvinený Malý na Generálnu prokuratúru SR návrh na postup podľa § 363 Tr. por. Ide o zjavnú obštrukciu obhajoby. Na uvedené mal súd prihliadať pri rozhodovaní. Vzhľadom k uvedenému mal súd rozhodnúť o predĺžení trvania väzby.
Krajský súd na podklade podaných sťažností podľa § 192 ods. 1 písm. a/, b/ Tr. por., preskúmal správnosť všetkých výrokov napadnutého uznesenia, proti ktorým môže sťažovateľ podať sťažnosť, ako aj konanie predchádzajúce napadnutému uzneseniu a tak zistil, že sťažnosť prokurátora nie je dôvodná.
Podľa § 193 ods. 1 písm. c/ Tr. por. nadriadený orgán zamietne sťažnosť ak nie je dôvodná.
Sťažnostný súd z predloženého spisového materiálu zistil, že obvinený A M bol vzatý do väzby uznesením Okresného súdu Bratislava IV sp. zn. 0Tp/103/2016 zo dňa 24.06.2016 a to z dôvodu uvedeného v ustanovení § 71 ods. 1 písm. a), písm. c) Tr. por. s tým, že väzba u obvineného začala plynúť dňom 21.06.2016.
Dňa 07.12.2016 bol na Okresný súd Bratislava IV doručený návrh prokurátora na predĺženie lehoty trvania väzby v prípravnom konaní u obvineného A M do 21.03.2017, ktorý bol odôvodnený tak, že vzhľadom k podaniu spoluobvineného R M, ktorý adresoval na Generálnu prokuratúru SR návrh na postup podľa § 363 Tr. por. nemohlo byť rozhodnuté a návrhu vyšetrovateľa na podanie obžaloby po skončení vyšetrovania.
Sťažnostný súd konštatuje, že návrh prokurátora na predĺženie lehoty trvania väzby v prípravnom konaní bol podaný na vecne a miestne príslušný súd a to v lehote dlhšej ako dvadsať pracovných dní pred uplynutím základnej lehoty trvania väzby v prípravnom konaní (§ 76 ods. 2, ods. 4 Tr. por.). Formálne podmienky na rozhodnutie sudcu pre prípravné konanie o návrhu na predĺženie lehoty trvania väzby v prípravnom konaní boli preto splnené.
Sťažnostný súd pri rešpektovaní prezumpcie neviny obvineného dospel na podklade dôkazov doposiaľ zabezpečených v prípravnom konaní k záveru, že obvinenie zo spáchania stíhaného zločinu sa nezoslabilo natoľko, aby bolo možné skonštatovať jeho zjavnú neopodstatnenosť. V tomto smere poukazuje sťažnostný súd na výsledky dokazovania vykonaného v prípravnom konaní, ktoré viedli vyšetrovateľa k podaniu návrhu prokurátorovi na podanie obžaloby, t. j. k tomu, že postavenie obvineného pred súd je dôvodné. Napokon, pretrvávajúca dôvodnosť vzneseného obvinenia u obvineného A M nebola ani medzi stranami sporná. Podmienka uvedená v návetí ustanovenia § 71 ods.1 Tr. por. je preto splnená aj naďalej.
Krajský súd taktiež konštatuje, že dôvody väzby podľa § 71 ods. 1 písm. a), písm. c) Tr. por. trvajú u obvineného aj naďalej.
Pokiaľ ide o dôvod väzby uvedený v ustanovení § 71 ods. 1 písm. a) Tr. por. tak ten je založený na skutočnosti, že obvinený bol pred vzatím do väzby bezdomovec, nemal žiadne trvalejšie miesto pobytu, na ktorom by mohol byť pre orgány činné v trestnom konaní reálne dostupný. Viedol túlavý spôsob života a doposiaľ trvá hrozba, že v prípade prepustenia z väzby na slobodu by bol pre orgány činné v trestnom konaní, respektíve pre súd nedosiahnuteľný.
Dôvod väzby uvedený v § 71 ods. 1 písm. c) Tr. por. vychádza z toho, že obvinený je trestne stíhaný pre pokračovaciu trestnú činnosť, t. j. za to, že už pokračoval v páchaní zhodnej trestnej činnosti a to z dôvodu zabezpečenia si finančných prostriedkov na krytie svojich životných potrieb, nakoľko nedisponuje žiadnym relevantným príjmom a je bez pracovného pomeru. Navyše, obvinený je recidivista, ktorý už bol v minulosti súdne trestaný pre majetkovú trestnú činnosť. Vzhľadom k uvedenému existuje reálna obava, že v prípade prepustenia obvineného z väzby na slobodu, by sa mohol opätovne dopúšťať majetkovej trestnej činnosti, aby si tak zabezpečil finančné prostriedky na úhradu svojich životných nákladov.
Vzhľadom k charakteru konštatovaných dôvodov väzby nie je možné zatiaľ u obvineného nahradiť väzbu dohľadom probačného alebo mediačného úradníka. A M je obvinený zo spáchania pokračovacieho majetkového zločinu, pričom sťažnostný súd upozorňuje, že pri zvažovaní nahradenia väzby niektorým z inštitútov uvedených v ustanovení § 80 ods. 1 Tr. por. je nutné vychádzať „z osoby obvineného a povahy prejednávaného prípadu“. V danej veci osoba obvineného (bezdomovca) v spojitosti s charakterom prejednávaného prípadu (pokračovacia forma páchania trestnej činnosti) znemožňujú zatiaľ nahradiť väzbu, pretože dohľad probačného úradníka nedokáže eliminovať hrozbu z opätovného páchania obdobnej trestnej činnosti, ktorá už mala mať (podľa uznesenia o vznesení obvinenia) podobu dlhšie trvajúceho konania. Sťažnostný súd uzatvára, že u obvineného sú dané dôvody väzby podľa § 71 ods. 1 písm. a), písm. c) Tr. por. a vzhľadom na jeho osobu a charakter stíhanej trestnej činnosti (zločin), nie je možné zatiaľ účel väzby dosiahnuť iným opatrením (zásada subsidiarity).
Sťažnostný súd pripomína, že existencia dôvodov väzby, sama osebe, nepostačuje na to, aby mohlo byť rozhodnuté o predĺžení lehoty trvania väzby v prípravnom konaní. Podľa § 76 ods. 3 Tr. por. je totiž možné predĺžiť lehotu trvania väzby v prípravnom konaní len vtedy, ak pre obtiažnosť veci alebo z iných závažných dôvodov nebolo možné trestné stíhanie skončiť a prepustením obvineného na slobodu hrozí, že bude zmarené alebo podstatne sťažené dosiahnutie účelu trestného konania.
Pokiaľ prokurátor v sťažnosti poukazuje na skutočnosť, že obvinený môže byť v prípravnom konaní vo väzbe až 19 mesiacov, tak sťažnostný súd pripomína, že predĺženie lehoty trvania väzby v prípravnom konaní nad základnú sedemmesačnú lehotu trvania väzby je výnimkou zo zásady, že väzba môže trvať len nevyhnutný čas (§ 76 ods. 1 Tr. por.) a preto musí byť odôvodnené skutočnosťami, ktoré musia byť mimoriadnej povahy. Na predĺženie lehoty trvania väzby teda celkom určite nepostačuje skutočnosť, že obvinený je trestne stíhaný pre pokračovaciu trestnú činnosť a ani to, že vo veci sú dané naďalej dôvody väzby.
V zmysle judikatúry obtiažnosť veci podľa § 76 ods. 3 Tr. por. nikdy nespočíva v právnej kvalifikácii skutku, keďže platí pravidlo „iura novit curia“, ale spočíva v zložitosti, komplikovanosti a tým aj časovej náročnosti náležitého zistenia skutkového stavu potrebného na rozhodnutie, vrátane preverenia obhajoby obvineného dokazovaním. Pod pojmom „iné závažné dôvody“ treba rozumieť dôvody spočívajúce mimo procesnej aktivity orgánov činných v trestnom konaní, ako je napríklad sebapoškodzovanie sa obvineného, jeho opakované neúspešné námietky zaujatosti úradných osôb, neopodstatnené výmeny obhajcov a podobne (uznesenie Najvyššieho súdu SR zo dňa 05.06.1998, sp. zn. Ntv 28/1998).
Z predloženého spisového materiálu vyplýva, že vyšetrovanie vo veci bolo už ukončené návrhom na podanie obžaloby. Vzhľadom k uvedenému je bez právneho významu rekapitulácia obsahu spisu uvedená prokurátorom v sťažnosti, ktorou poukazoval na rozsiahlosť vykonaného dokazovania v prípravnom konaní, nakoľko „obtiažnosť veci“ v zmysle § 76 ods. 3 Tr. por. sa viaže na nemožnosť skončiť trestné stíhanie v prípravnom konaní a nie na situácie, keď už vyšetrovanie (dokazovanie vrátane preštudovania spisového materiálu) bolo skončené. Podstatným tu je skutočnosť, že vyšetrovanie už bolo skončené a to v lehote umožňujúcej prokurátorovi podanie obžaloby, či vypracovanie iného meritórneho rozhodnutia vo veci samej.
Krajský súd sa plne stotožňuje s názorom sudcu pre prípravné konanie, že prokurátorovi nič nebránilo v tom, aby sa návrhom vyšetrovateľa na podanie obžaloby riadne zaoberal a rozhodol o ňom konkrétnym rozhodnutím a to ešte v rámci plynutia základnej lehoty trvania väzby v prípravnom konaní. Trestný poriadok totiž nebráni prokurátorovi podať obžalobu na obvineného z dôvodu, že ten zaslal Generálnemu prokurátorovi SR podnet na postup podľa § 363 Tr. por. Alebo povedané inak, žiadne ustanovenie Trestného poriadku neprikazuje prokurátorovi, aby pred akýmkoľvek meritórnym rozhodnutím v prípravnom konaní vyčkával na rozhodnutie Generálneho prokurátora SR o podnete obvineného, ktorý je vo väzbe. Taktiež možno akceptovať názor sudcu pre prípravné konanie, že ak prokurátor považoval za nevyhnutné vyčkať výsledok preskúmania podnetu zo strany Generálnej prokuratúry SR, nič nebránilo tejto prokuratúre, aby podnet obvineného preskúmala operatívne, napríklad priamo na podriadenej prokuratúre a to tak, aby prokurátor mohol urobiť adekvátne rozhodnutie vo veci ešte v rámci plynutia základnej lehoty trvania väzby v prípravnom konaní.
Možno preto uzatvoriť, že podanie návrhu obvineného na Generálnu prokuratúru SR na postup podľa § 363 Tr. por. nemôže byť nikdy, samo osobe, dôvodom na predĺženie lehoty väzby v prípravnom konaní, pretože nebráni prokurátorovi konajúcemu vo veci vypracovať konečné rozhodnutie vo veci. Navyše, ak by aj výsledkom postupu Generálnej prokuratúry SR podľa § 363 Tr. por. bolo to, že orgány činné v trestnom konaní porušili zákon v neprospech, či v prospech obvineného, išlo by o pochybenie týchto orgánov, ktoré nie je možné klásť na ťarchu obvinenému a prípadne z toho vyvodzovať dôvod na predĺženie lehoty trvania väzby v prípravnom konaní. Uvedené platí o to viac, ak obvinený A M, ktorého sa napadnuté uznesenie týka, žiadny podnet na Generálnu prokuratúru SR nedal, pretože tak spravil len jeho spoluobvinený. Napokon, ak by aj bolo prípadné pochybenie orgánov činných v trestnom konaní zásadné (podstatné), nič nebráni prokurátorovi, aby po podaní obžaloby postupoval v zmysle ustanovenia § 239 ods. 1 Tr. por.
Vzhľadom na uvedené skutočnosti bolo potrebné rozhodnúť tak ako je uvedené vo výrokovej časti tohto uznesenia, nakoľko nebolo zistené naplnenie zákonných podmienok na predĺženie lehoty trvania väzby v prípravnom konaní v zmysle § 76 ods. 3 Tr. por.
P o u č e n i e : Proti tomuto uzneseniu sťažnosť nie je prípustná.
Krajský súd v Bratislave,
dňa 27.decembra 2016
JUDr. Tibor Kubík
predseda senátu
Vypracoval : JUDr. Peter Šamko
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.