Práve vety:
Metóda využitia pachovej stopy pre identifikáciu podozrivej osoby z pohľadu platného dôkazného práva v trestnom konaní nie je v Trestnom poriadku výslovne upravená. Z tohto dôvodu sa pri dokazovaní pachovou stopou v trestnom konaní použije všeobecná smernica obsiahnutá v § 119 ods. 2 Tr. por. „ako dôkaz môže slúžiť všetko čo môže prispieť na náležité objasnenie veci a čo sa získalo z dôkazných prostriedkov podľa tohto zákona alebo podľa osobitného zákona“. Súčasná judikatúra uznáva výsledky pachovej identifikácie len ako dôkaz nepriamy, použiteľný len v uzavretom kruhu nepriamych dôkazov, alebo ako dôkaz podporný k priamemu dôkazu. Pachová identifikácia sama o sebe preto nemôže slúžiť ako hlavný usvedčujúci dôkaz viny obžalovaného, ale musí byť doplnená inými dôkazmi.
Dôvodov, prečo môže byť pachová stopa hodnotená len ako nepriamy dôkaz je niekoľko:
Pachová stopa je založená na použití vycvičených psov, ktorí sú schopní stotožniť pach človeka zaistený z dvoch predmetov alebo miest, avšak pes (rovnako ako človek) sa môže mýliť.
Výsledky nie je možné overiť exaktnou vedeckou metódou, ide hlavne o to či pachová stopa je vhodná a spôsobilá pre individuálnu identifikáciu ľudského jedinca, aké má táto stopa vlastnosti, či je technickými prostriedkami zistiteľná a či je vycvičený pes schopný túto stopu identifikovať. Toto platí aj napriek tomu, že v súčasnosti, (na rozdiel od doterajších len empirických zistení) bola vedecky preukázaná existencia molekúl, ktoré umožňujú individuálnu identifikáciu páchateľa trestného činu a bola potvrdená mimoriadna schopnosť vycvičených psov takúto identifikáciu vykonať.
Páchateľ mohol na mieste činu zanechať podvrhnutú pachovú stopu, (v posudzovanom prípade obvinený bežne prichádzal na miesto činu a celkom bežne tam zotrvával aj po dlhšiu dobu, keďže tam chodil za priateľkou).
Aj napriek zachovania prísnych požiadaviek odberu a porovnania pachových stôp policajnými orgánmi, aj za predpokladu ich prevedenia nespochybniteľným spôsobom dôkazy používajúce pachové stopy sú nepriame a ako jediné neobstoja, pretože preukazujú, že obvinený bol na mieste činu alebo ináč preniesol pach na veci súvisiace s trestnou činnosťou, ale nepreukazujú, že čin priamo spáchal. Preto je potrebné, aby tento dôkaz nebol pre uznanie viny jediným, osamoteným.
N aj v y š š í s ú d 4 Tdo 49/2016
Slovenskej republiky
U Z N E S E N I E
Najvyšší súd Slovenskej
republiky na neverejnom
zasadnutí konanom
dňa
6. júna 2017 v senáte
zloženom z predsedu senátu
JUDr. Pavla Farkaša
a sudcov
JUDr. Martina Piovartsyho a JUDr. Štefana
Harabina v trestnej veci proti obvinenému Z. B .
pre obzvlášť závažný zločin vraždy podľa § 145 ods. 1, ods. 2
písm. b/, písm. e/ Tr. zák. s poukazom na § 138 písm. c/ Tr. zák. o dovolaní
ministra spravodlivosti Slovenskej republiky na podnet námestníka generálneho prokurátora Slovenskej republiky proti uzneseniu Krajského súdu v Trnave, zo dňa 10. apríla 2014, sp. zn. 6 To 12/2014 takto
r o z h o d o l :
Podľa § 382 písm. c/ Tr. por. dovolanie ministra spravodlivosti Slovenskej republiky s a o d m i e t a.
O d ô v o d n e n i e
Rozsudkom Okresného súdu Trnava zo 17. októbra 2013, sp. zn. 6 T 58/2012, bol obvinený Z. B. oslobodený spod obžaloby pre obzvlášť závažný zločin vraždy podľa § 145 ods. 1, ods. 2 písm. b/, písm. e/ Tr. zák. s poukazom na § 138 písm. c/ Tr. zák., ktorého sa mal dopustiť na tom skutkovom základe, že
dňa 14.12.2008 v čase medzi 14.37 - 15.10 hod. v obci M., na námestí,
okr.
D., v stávkovej kancelárii N., patriacej N., s.r.o., B., počas prevádzkovej
doby s cieľom
získať finančné prostriedky napadol so sebou
na ten účel prineseným nožom s dĺžkou čepele
18,3 cm tam prítomného zamestnanca F. V.,
nar. X., ktorého viackrát bodol a porezal, čím mu
spôsobil mnohopočetné bodné poranenia krku, hrudníka, brucha a pravej hornej
končatiny pri
priebode ľavej komory srdca, bodné poranenia prednej steny, ľavej a pravej komory srdca, mnohopočetné bodné poranenia pľúc obojstranne a bodno-rezné poranenia pečene so zakrvácaním do pohrudnicových dutín, dutiny brušnej podľa vypracovaného znaleckého posudku z odboru súdneho lekárstva, následkom ktorých F. V. na mieste zomrel, následne z miesta činu odcudzil finančnú hotovosť vo výške 71 220,50 Sk (2 364,09 eur) ku škode spoločnosti N. - P. s.r.o. so sídlom I. č. X., B., a z miesta činu ušiel, pretože nebolo dokázané, že skutok spáchal obvinený.
Podľa § 288 ods. 3 Tr. por. boli poškodené strany - L. V., nar. X., bytom B. č. X., a N. - P., s.r.o. so sídlom B., I. č. X., odkázané so svojimi nárokmi na náhradu škody na občianske súdne konanie.
Na podklade odvolania krajského prokurátora voči uvedenému rozsudku okresného súdu Krajský súd v Trnave uznesením z 10. apríla 2014, sp. zn. 6 To 12/2014, rozhodol tak, že podľa § 319 Tr. por. odvolanie krajského prokurátora ako nedôvodné zamietol.
Dňa 5. februára 2015 bolo Okresnému súdu Trnava doručené dovolanie
ministra spravodlivosti Slovenskej
republiky, ktoré podal
na podnet I.
námestníka
generálneho prokurátora Slovenskej republiky v neprospech
obvineného Z. B.. Dovolanie
bolo podané podľa § 369 ods. 1 Tr. por. z dôvodu podľa § 371 ods. 3 Tr. por.
proti citovanému uzneseniu Krajského súdu v Trnave a konaniu, ktoré mu predchádzalo, pretože týmto rozhodnutím bol porušený zákon v ustanovení § 2 ods. 10 Tr. por., § 2 ods. 12 Tr. por., § 285 písm. c/ Tr. por. a § 319 Tr. por. v prospech obvineného.
Úvodom svojho mimoriadneho
opravného prostriedku minister
spravodlivosti
Slovenskej
republiky zrekapituloval priebeh
doterajšieho konania pred
súdom a citujúc
ustanovenia, v ktorých podľa jeho názoru došlo k porušeniu zákona v prospech
obvineného,
vytýkal súdom, že výlučne jednostranne
posúdili celkovú dôkaznú situáciu, poukazujúc na to,
že v prospech obvineného nesvedčil priamo
žiaden dôkaz, zatiaľ čo jeho vina bola preukázaná
uceleným
komplexom na seba
nadväzujúcich priamych a nepriamych dôkazov,
ktorých
presvedčivosť a
vierohohodnosť považoval za
jednoznačnú. Zdôraznil,
že zabezpečený reťazec dôkazov spojil priame
vecné dôkazy zaistené na mieste činu, t. j. telo
poškodeného, vražednú zbraň a pachové vzorky z tela obvineného aj z vražednej
zbrane,
s
konkrétnou osobou, t. j. s osobou páchateľa a doplnil, že uvedený reťazec
priamych dôkazov
je v danom prípade
podporený aj nepriamymi
dôkazmi, ktorými sú
výpoveď svedka
J. P. I., spochybňujúca „alibi“ obvineného na čas skutku, ako aj samotné výsledky
identifikácie osoby podľa pachových stôp. Tvrdiac, že okresný súd sa s týmto reťazcom
dôkazov vo svojom rozhodnutí žiadnym spôsobom nevysporiadal,
a najmä uspokojivo nevysvetlil, ako sa práve pachové stopy obvineného dostali na bezprostredne po čine zaistenú vražednú zbraň, označil rozsudok súdu prvého stupňa za vykazujúci znaky svojvôle a arbitrárnosti. S dodatkom, že obhajobu obvineného vyvracali okrem absencie jeho „alibi“ aj ďalšie dôkazy vykonané na hlavnom pojednávaní, a to miestna znalosť pomerov, ktorou sa podľa výpovede svedka T. B. musel páchateľ vyznačovať, ako aj motív - zisk finančných prostriedkov, dospel k záveru, že s rozhodnutiami okresného a krajského súdu sa nie je možné stotožniť.
V ďalšej
časti dovolania minister
spravodlivosti Slovenskej republiky,
napádajúc
kvalitu
odôvodnení napádaných rozhodnutí
oboch súdov (ich argumentačnosť
a presvedčivosť), konštatoval ich nedostatky, ktoré podľa jeho názoru spočívali v absencii presvedčivého hodnotenia dôkazov v intenciách § 2 ods. 12 Tr. por., keď konajúce súdy neuviedli okolnosti významné pre rozhodnutie, nekonštatovali, ktoré okolnosti boli konkrétnym vykonaným dôkazom preukázané alebo vyvrátené, ani čo je z vykonaného dôkazu relevantné pre skutkové zistenia a následne aj právne závery, a neuviedli ani, ako sa vyrovnali s prednesmi a návrhmi procesných strán na vykonanie dokazovania, respektíve prečo nevykonali ďalšie stranami navrhované dôkazy. Ďalší nedostatok napádaných rozhodnutí videl v absentujúcich právnych úvahách, poukazujúc na to, že z odôvodnenia rozhodnutia musí vyplývať vzťah medzi skutkovými zisteniami a úvahami pri hodnotení dôkazov na jednej strane a právnymi závermi na druhej strane.
Rezumujúc
uvedené, minister spravodlivosti Slovenskej
republiky vyjadril
presvedčenie, že
rozhodnutia oboch súdov
vychádzajú zo skutkového
stavu, ktorý bol
na
základe vykonaných dôkazov
v podstatných okolnostiach nesprávne
zistený,
a že pri zisťovaní skutkového stavu boli
závažným spôsobom porušené ustanovenia, ktorými
sa má zabezpečiť objasnenie veci. V danom
prípade má preto podané dovolanie za cieľ
revíziu a nápravu skutkových zistení a preskúmanie vykonaného
dokazovania, ktoré môže
spočívať v posudzovaní spôsobu hodnotenia dôkazov a záverov, ktoré z dokazovania súdy vyvodili a ktoré sú podkladom pre zistenie skutkového stavu.
Na záver mimoriadneho opravného prostriedku dovolateľ
navrhol, aby Najvyšší súd
Slovenskej
republiky podľa §
386 ods. 1
Tr. por. vyslovil,
že napadnutým uznesením
Krajského súdu v
Trnave a
konaním, ktoré mu
predchádzalo, bol porušený
zákon
v ustanovení § 2 ods. 10 Tr. por., § 2 ods.
12 Tr. por., § 285 písm. c/ Tr. por. a § 319 Tr. por.
v prospech
obvineného, a podľa § 386 ods. 2
Tr. por. zrušil
napadnuté uznesenie
Krajského súdu v Trnave a ďalšie rozhodnutia na zrušené rozhodnutie obsahovo nadväzujúce, ak vzhľadom na zmenu, ku ktorej došlo zrušením, stratili podklad. Napokon, podľa § 388 ods. 1 Tr. por. navrhol prikázať Krajskému súdu v Trnave, aby vec v potrebnom rozsahu znovu prerokoval a rozhodol.
Súd prvého stupňa v súlade s ustanovením § 376 Tr. por. doručil rovnopis dovolania podaného ministrom spravodlivosti Slovenskej republiky ostatným stranám trestného konania, ktoré by mohli byť rozhodnutím o dovolaní priamo dotknuté, s upozornením, že sa môžu k dovolaniu v lehote, ktorú im určil, vyjadriť. Uvedenú možnosť využil prokurátor Krajskej prokuratúry Trnava, prokurátorka Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky, obvinený Z. B. prostredníctvom svojho obhajcu JUDr. Tibora Timára i poškodená L. V. prostredníctvom svojho splnomocnenca JUDr. Ľ. F..
Prokurátor Krajskej prokuratúry Trnava, ako aj prokurátorka Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky vo svojich vyjadreniach k podanému dovolaniu uviedli, že s týmto sa v celom rozsahu stotožňujú. Prokurátor Krajskej prokuratúry Trnava doplnil, že ho považuje za dôvodné, a prokurátorka Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky navrhla, aby mu bolo v celom rozsahu vyhovené.
Obvinený Z. B. vo svojom vyjadrení k dovolaniu ministra
spravodlivosti Slovenskej
republiky, podanom prostredníctvom svojho
obhajcu, poukazujúc na
to,
že podstata argumentácie podaného dovolania
spočíva vo vlastnom hodnotení dôkazov, jeho
predostretí
dovolaciemu súdu ako
správneho a súčasne v obviňovaní
prvostupňového
i krajského súdu z nesprávneho hodnotenia dôkazov, považoval toto za nedôvodné.
Citujúc
zákonné vymedzenie dovolacieho
dôvodu uplatneného ministrom
spravodlivosti
Slovenskej republiky (§ 371 ods. 3 Tr. por.), obvinený v kontexte obsahu predmetného dovolania, ktorý je v podstatných skutočnostiach v zhode s dôvodmi uplatnenými už odvolaním prokurátora, zdôraznil, že možnosť nápravy právoplatne rozhodnutej veci zakladajú len výnimočné skutočnosti, a nie bežné skutočnosti, ktoré predpokladá a zahŕňa odvolacie konanie ako odvolacie dôvody. Zdôraznil, že mimoriadny opravný prostriedok predpokladá mimoriadne preskúmanie právoplatne ukončenej trestnej veci, a len samotná skutočnosť závažnosti skutku a jeho právnej kvalifikácie nemôže byť dôvodom na takýto súdny prieskum. Vo vzťahu k námietkam ministra spravodlivosti Slovenskej republiky vzneseným ohľadom nedostatkov odôvodnenia napadnutého rozhodnutia krajského súdu upozornil, že predmetné rozhodnutie je potrebné posudzovať v kontexte (nie izolovane) nielen rozhodnutia súdu prvého stupňa, ale aj predchádzajúceho rozhodnutia odvolacieho súdu, nakoľko tento už vo svojom prvom rozhodnutí v danej trestnej veci zaujal právny a skutkový záver k jednotlivým dôkazom.
Argumentácii ministra spravodlivosti Slovenskej republiky
založenej na existencii
nepriamych dôkazov - výpovedi svedka J. P. I., spochybňujúcej
„alibi“ obvineného na čas
skutku, a výsledkoch pachovej identifikácie - obvinený kontroval poukazom na
to, že súdy
v konaní, a to aj opakovane vypočuli celý rad svedkov, ktorí potvrdili, že v
čase vraždy bol
v práci, respektíve na ceste z nej, pričom
uvedená skutočnosť vyplýva aj z ďalších pred
súdom vykonaných dôkazov; a záverom,
bohato ilustrovaným odkazmi na odbornú literatúru
a judikatúru najvyšších
i ústavných súdov Slovenskej
republiky aj Českej
republiky, že
z kriminalistického hľadiska posúdenia pachovej stopy túto nie je možné
ako vecný dôkaz
zaradiť medzi priame dôkazy z dôvodu pôvodu a
charakteru takejto stopy, zdôrazniac, že
súdy tento záver vyhodnotili
správne. Ďalej rozvíjajúc svoju obhajobu upriamil pozornosť na
fakt, že (aj s ohľadom na
nález druhého noža
neďaleko miesta činu)
v konaní nebola
jednoznačne preukázaná skutočnosť, že
práve nôž, na ktorom bola zaistená pachová stopa, bol
vražedným nástrojom; a tiež na to,
že nakoľko pravidelne na niekoľko hodín denne chodieval
do priestorov stávkovej kancelárie za svojou priateľkou, ktorá tam v tom
čase pracovala, je
možné vyvodiť niekoľko možností a verzií
prenosu pachovej stopy. S ohľadom na uvedené sa
obvinený stotožnil s postupom súdov
nižších stupňov, ktoré následne v konaní veľmi správne
vzali do úvahy naznačené pachové
pozadie prítomnosti pachovej stopy na noži v priestoroch
stávkovej kancelárie a domáce osoby,
keďže aj jeho samotného bolo potrebné zaradiť do
skupiny tzv. domácich osôb. Rovnako
poukázal na skutočnosť, že na mieste činu sa nenašli
žiadne trasologické, daktyloskopické, biologické ani iné priame dôkazy, ktoré by ho spájali so spáchaným skutkom. Pritom na mieste činu sa našla pracovná rukavica, ktorú mal páchateľ zrejme na ruke v čase spáchania vraždy. Na tejto sa však rovnako nenašla biologická stopa zhodná s jeho osobou.
Vo vzťahu k tomuto dôkazu obvinený taktiež namietal samotnú zákonnosť získania porovnávacej pachovej vzorky od obvineného, nakoľko v čase jej odobratia bol v procesnom postavení svedka, pričom výlučne uvedený dôkaz založil následné vznesenie obvinenia voči jeho osobe a potom aj obžaloby. Takýto prístup považoval za neprípustný z dôvodu zákazu seba obviňovania, keď tak, ako svedok nemôže vypovedať vo svojej trestnej veci voči sebe, nemôže voči sebe predkladať ani usvedčujúce dôkazy.
Na základe uvedeného obvinený rezumoval, že identifikácia osoby na základe metódy pachového porovnania nie je priamym dôkazom a ani sama osebe ani v spojení s inými nepriamymi dôkazmi nemôže založiť odsudzujúci rozsudok.
Obvinený sa nestotožnil ani
s dôvodením ministra
spravodlivosti
Slovenskej
republiky, odvíjajúcim sa
od výpovede svedka
T. B. a založeným
na znalosti miestnych pomerov, ktoré označil za čisto hypotetické
tvrdenie, ktoré ako také
nepostačuje ani na vytýčenie vyšetrovacej
verzie, tobôž nie ako dôkaz v trestnom konaní.
Záverom svojho vyjadrenia
obvinený, prezentujúc presvedčenie,
že vykonané
dokazovanie zakladá možnosť,
že skutok mohol
spáchať aj niekto
iný, identifikoval
povinnosť súdu vyhodnotiť takúto skutočnosť (na rozdiel od prokurátora) vždy v
prospech
obžalovaného. Zdôraznil, že nemožno vytvoriť
precedens, na základe ktorého by bolo možné
uznať obžalovaného za vinného na
základe nepriamych dôkazov, respektíve bez dôkazov
alebo na
základe hypotéz bez
dôkaznej hodnoty. V tejto
súvislosti akcentoval, že
súdy
postupom podľa § 2 ods. 12 Tr. por.
správne vyhodnotili vykonané dôkazy v jeho prospech,
keď ho spod obžaloby pre predmetný
skutok oslobodili, keďže nebolo preukázané, že skutok
spáchal.
Vzhľadom na uvedené, majúc za to, že odvolací súd ako aj
súd prvého stupňa rozhodli
správne a zákonne, správne
vyhodnotili nepriame dôkazy
v súlade so zásadou
voľného
hodnotenia dôkazov a dodržali súdnou praxou zaužívané zásady, pričom ich rozhodnutia sú dostatočne a preukázateľne odôvodnené, navrhol, aby dovolací súd predmetné dovolanie ministra spravodlivosti Slovenskej republiky odmietol, nakoľko nie sú splnené podmienky dovolania, alebo dovolanie zamietol, nakoľko nie sú preukázané dôvody dovolania.
Dňa 7. júna 2016 bol spisový materiál Okresného súdu Trnava, sp. zn. 6 T 58/2012,
spolu s dovolaním ministra spravodlivosti Slovenskej republiky predložený
Najvyššiemu súdu Slovenskej republiky na rozhodnutie.
Následne, dňa 29. júla 2016, bolo dovolaciemu súdu
prostredníctvom splnomocnenca
JUDr. Ľ. F. predložené vyjadrenie poškodenej L. V., v ktorom táto, opätovne
poukazujúc na
rozpory vo výpovediach svedkov J. I. I., C. K.
a O. S. a obvineného Z. B., vyčítala súdu
prvého stupňa i odvolaciemu súdu, že jej návrhom na opätovné vypočutie
svedka J. I. I., na
vykonanie konfrontácie medzi ním a obvineným
ako aj medzi ďalšími menovanými svedkami
a na vypočutie svedka A. I. C.,
ktorého sa jej podarilo zabezpečiť, nielenže nevyhoveli, ale sa
nimi
vôbec nezaoberali. Pripájajúc
sa k dovolaniu podanému
ministrom spravodlivosti
Slovenskej republiky,
preto žiadala, aby
dovolací súd zrušil
napadnuté rozhodnutie
odvolacieho súdu, ako aj všetky
ďalšie rozhodnutia, ktoré by týmto zrušením stratili podklad,
a vec vrátil na ďalšie konanie
odvolaciemu súdu, aby ju v potrebnom rozsahu znovu prejednal
a rozhodol. Za
účelom objektivizácie a preskúmania
pravdivosti výpovede obvineného,
svedkov C. K. a O. S. sa domáhala najmä vykonania ďalšieho navrhovaného
dokazovania,
a to výsluchu svedkov J. I. I., C. I. A. a
na základe ich výpovedí ustáleného ďalšieho svedka -
zákazníka, u ktorého
mali v deň vraždy
poškodeného F. V.
pracovať, v zmysle zásady
bezprostrednosti a ústnosti
pred súdom a následných
konfrontácií medzi obvineným
a uvedenými svedkami, ako
aj medzi svedkami
navzájom, prípadne aj
rekognícií na
opoznanie obvineného svedkami.
Argumentovala
tým, že vykonanie
navrhovaných dôkazov by
posilnilo dôkaznú
situáciu v zmysle požiadaviek § 2 ods. 10 Tr. por., ktorá by takto
umožňovala spravodlivé
rozhodnutie
súdu bez toho,
aby sa javilo ako
arbitrárne. Záverom upriamila
pozornosť
na skutočnosť, že súd na základe
vykonaného dokazovania najprv odsúdil obvineného na trest
odňatia slobody na 25 rokov a na 2 roky ochranného dohľadu a následne ho
za nezmenenej
dôkaznej, právnej a skutkovej
situácie oslobodil spod
obžaloby, a to
bez vykonania
navrhovaného dokazovania, ktorého doplnenie by zodpovedalo pokynu odvolacieho súdu na objektivizáciu výpovede obvineného a svedkov, daného odvolacím súdom pri zrušení pôvodného odsudzujúceho rozsudku súdu prvého stupňa.
Poškodená spoločnosť N. - P., s.r.o. so sídlom B., I. č. X., sa k dovolaniu ministra spravodlivosti Slovenskej republiky žiadnym spôsobom nevyjadrila.
Najvyšší súd ako súd dovolací (§ 377 Tr. por.) predovšetkým skúmal či má podané dovolanie všetky obsahové a formálne náležitosti, či je prípustné a či bolo podané oprávnenou osobou a pritom dospel k nasledujúcim záverom:
V
posudzovanom prípade je napadnutým
rozhodnutím uznesenie Krajského
súdu
v Trnave, ktorým bolo odvolanie krajského
prokurátora proti oslobodzujúcemu rozsudku
Okresného súdu Trnava zo 17. októbra 2013, sp. zn. 6T 58/2012, podľa §
319 Tr. por. ako
nedôvodné
zamietnuté. Proti takémuto
druhu rozhodnutia je
dovolanie vo všeobecnosti
prípustné.
V danom prípade podal dovolanie minister spravodlivosti na základe podnetu námestníka generálneho prokurátora Slovenskej republiky podľa § 369 ods. 1 Tr. por.
Napadnuté uznesenie Krajského súdu v Trnave, ktorým bolo odvolanie prokurátora zamietnuté nadobudlo právoplatnosť dňom vyhlásenia, teda 10. apríla 2014.
Podľa § 369 ods. 1 Tr. por. dovolanie z dôvodov uvedených
v § 371 podá minister
spravodlivosti len na podnet. Podnet môže
podať osoba, ktorej tento zákon nepriznáva právo
na podanie dovolania okrem osoby, ktorá
nespĺňa podmienku dovolania uvedenú v § 372
ods. 1.
Podľa § 371 ods. 3 Tr. por. minister spravodlivosti podá dovolanie
aj proti právoplatnému rozhodnutiu vychádzajúceho zo skutkového stavu, ktorý bol na základe vykonaných dôkazov v podstatných okolnostiach nesprávne zistený, alebo ak boli pri zisťovaní skutkového stavu závažným spôsobom porušené ustanovenia, ktorými sa má zabezpečiť objasnenie veci.
Minister
spravodlivosti oprel svoje
dovolanie v podstate na
tvrdení, že vo
veci
konajúce súdy posúdili dôkaznú situáciu jednostranne argumentujúc, že vina
obvineného Z.
B.
bola preukázaná komplexom na seba nadväzujúcich jednoznačných priamych i
nepriamych
dôkazov.
Dôvodil najmä, že
zaistené pachové stopy
z vražednej zbrane v spojitosti
s výpoveďou
svedka J. P.
I., spochybňujúcou alibi
obvineného, v spojitosti s dôkazmi
preukazujúcimi jeho znalosť miestnych
pomerov a jeho motív získať finančné prostriedky, sú
dôkazmi, ktoré Z. B. identifikujú ako páchateľa trestného činu
vraždy poškodeného F. V..
Dovolateľ tiež namietal nedostatočnosť
presvedčivého odôvodnenia rozhodnutí súdov.
Minister spravodlivosti teda
namietal, že vo
veci konajúce súdy
oslobodením
obvineného spod obžaloby na základe
nesprávne zisteného skutkového stavu veci,
a najmä
nesprávneho vyhodnotenia
dôkazov v jeho prospech
sa dopustili porušenia
zákona
v ustanovení § 2 ods. 10 Tr. por., §
2 ods. 12 Tr. por., § 285 písm. c/ Tr. por. a § 319 Tr. por.
Pokiaľ ide o vecnú stránku vytýkaných chýb uvádzaných v dovolaní ministra spravodlivosti vo vzťahu k výroku o oslobodení obvineného Z. B. spod obžaloby krajského prokurátora je treba primárne konštatovať, že dovolací súd sa nestotožnil s právnou argumentáciou dovolateľa a uvádza k tomu nasledovné:
Metóda využitia pachovej stopy pre identifikáciu
podozrivej osoby z pohľadu platného
dôkazného práva v trestnom konaní nie je v
Trestnom poriadku výslovne upravená. Z tohto
dôvodu sa pri dokazovaní pachovou stopou v trestnom konaní použije
všeobecná smernica
obsiahnutá
v § 119
ods. 2 Tr.
por. „ako dôkaz
môže slúžiť všetko
čo môže prispieť
na náležité objasnenie veci a čo sa
získalo z dôkazných prostriedkov podľa tohto zákona
alebo podľa osobitného zákona“.
Súčasná judikatúra uznáva výsledky pachovej identifikácie
len
ako dôkaz nepriamy,
použiteľný len v uzavretom
kruhu nepriamych dôkazov,
alebo
ako dôkaz podporný
k priamemu dôkazu. Pachová
identifikácia sama o sebe
preto nemôže slúžiť ako hlavný
usvedčujúci dôkaz viny obžalovaného, ale musí byť doplnená
inými dôkazmi.
Dôvodov, prečo môže byť pachová stopa hodnotená len ako nepriamy dôkaz je niekoľko:
Pachová stopa je založená na použití vycvičených psov, ktorí sú schopní stotožniť pach človeka zaistený z dvoch predmetov alebo miest, avšak pes (rovnako ako človek) sa môže mýliť.
Výsledky nie je možné overiť exaktnou vedeckou metódou, ide hlavne o to či pachová stopa je vhodná a spôsobilá pre individuálnu identifikáciu ľudského jedinca, aké má táto stopa vlastnosti, či je technickými prostriedkami zistiteľná a či je vycvičený pes schopný túto stopu identifikovať. Toto platí aj napriek tomu, že v súčasnosti, (na rozdiel od doterajších len empirických zistení) bola vedecky preukázaná existencia molekúl, ktoré umožňujú individuálnu identifikáciu páchateľa trestného činu a bola potvrdená mimoriadna schopnosť vycvičených psov takúto identifikáciu vykonať.
Páchateľ mohol na mieste činu zanechať podvrhnutú pachovú stopu, (v posudzovanom prípade obvinený bežne prichádzal na miesto činu a celkom bežne tam zotrvával aj po dlhšiu dobu, keďže tam chodil za priateľkou).
Aj napriek zachovania prísnych požiadaviek odberu a porovnania pachových stôp policajnými orgánmi, aj za predpokladu ich prevedenia nespochybniteľným spôsobom dôkazy používajúce pachové stopy sú nepriame a ako jediné neobstoja, pretože preukazujú, že obvinený bol na mieste činu alebo ináč preniesol pach na veci súvisiace s trestnou činnosťou, ale nepreukazujú, že čin priamo spáchal. Preto je potrebné, aby tento dôkaz nebol pre uznanie viny jediným, osamoteným.
K veci je potrebné ďalej uviesť, že v posudzovanej veci
boli vykonané aj iné dôkazy,
a to jednak skupina dôkazov svedčiacich v prospech obvineného,
potvrdzujúcich jeho alibi
a jednak dôkazy svedčiace v jeho neprospech
resp. tie, ktoré do istej miery spochybňujú jeho
obhajobu.
Svedkovia C. K., A. N., O. S. zhodne a opakovane
potvrdili, že obvinený Z. B. dňa 14.
decembra 2008 v čase od skorých ranných
hodín do cca 14.00 hod. sa nachádzal v obci N. D.,
kde pracoval na prestavbe rodinného domu K. K., a teda v inkriminovanom čase sa
nemohol
nachádzať na mieste činu v stávkovej kancelárii N. v obci M. a usmrtiť jej zamestnanca, poškodeného F. V., keďže do M. sa vrátil až po 15.00 hod.
Dôkazom, ktorý vniesol isté pochybnosti o vierohodnosti tvrdenia obvineného a svedkov potvrdzujúcich jeho obhajobu, že v inkriminovanom čase pracoval v neďalekej obci je výpoveď svedka J. P. I., rumunského občana, ktorý bol vypočutý v rámci medzinárodnej právnej pomoci dožiadaným prokurátorom tribunálu v meste Bacau v Rumunsku, a o ktorú výpoveď (popri pachovej stope na noži, ktorým bol poškodený zavraždený) opiera dovolateľ svoju dovolaciu argumentáciu.
Tento
svedok vo svojej výpovedi z 20. apríla 2012 uviedol, že v rokoch 2008-2009
ako jeden z 30-člennej skupiny rumunských robotníkov, pracoval na Slovensku ako
murár
pre istú
slovenskú spoločnosť, ale aj pre
súkromné fyzické osoby.
Vykonával rôzne
rekonštrukčné práce aj cez víkendy. V nedeľu
14. decembra 2008 pracoval spolu s kamarátom
A. C. u súkromnej osoby v obci blízko M. (meno majiteľa domu ani názov obce si nepamätal)
a to v čase od 6-tej do 10-tej hod. Po ukončení práce asi
o
10-tej hod. ich
osoba, pre ktorú
pracovali odviezla do
M., kam prišli
pred 10.30 hod. Spolu s C. hneď išli do
hostinca, kde boli aj ďalší rumunskí robotníci
a rozprávali sa o usmrtení spáchanom ráno v M.
v stávkovej kancelárii nachádzajúcej sa
v blízkosti
ubytovne, v ktorej boli
Rumuni ubytovaní. Ešte
pred vstupom
do pohostinstva videl pri stávkovej kancelárii
veľa policajtov. Okolo 15-tej hod. prišli viacerí
policajti do hostinca,
kde kontrolovali totožnosť
všetkých prítomných osôb.
Osoby
F.
V., O. S. a Z. B. nepozná, C. K. pozná ako osobu pracujúcu v spoločnosti, v
ktorej pracoval
a ako
bývalého manžela majiteľky
spoločnosti, ktorý sa
zaoberal sprostredkovaním
zamestnania a vykonával prepravu rumunských
pracovníkov z Rumunska na Slovensko.
Požiadavka dovolateľa na hodnotenie výpovede tohto svedka
(v spojitosti so zistenou
pachovou
stopou na noži,
ktorým bol F.
V. usmrtený), ako
dôkazu jednoznačne
preukazujúceho, že
obvinený Z. B. „nevypovedal pravdivo
a žiadne skutočné alibi
na čas skutku nemá“, nie je akceptovateľná.
Ako je to
zrejmé z výpovede svedka
tento vypovedal značne
nepresne,
pričom niektoré okolnosti
si vôbec nepamätal.
Nevedel uviesť mená
osôb,
u ktorých v inkriminovanom čase pracoval ani mená žiadnych ďalších osôb, nepamätal si ani názov spoločnosti, pre ktorú na Slovensku pracoval a ani názov obce, v ktorej dňa 14. decembra 2008 pracoval. Pri uvádzaní časových súvislostí sa celkom evidentne mýlil, keď uviedol, že pracovník stávkovej kancelárie bol usmrtený ráno, pretože z výsledkov dokazovania jednoznačne vyplýva, že k činu došlo až v poobedňajších hodinách v čase medzi 14.37 - 15.10 hod. Osobu C. K. si pamätá ako spolupracovníka v rovnakej spoločnosti, iné osoby si nepamätal.
Svedok bol vypočutý dňa 20. apríla 2012, t. j. po uplynutí doby takmer tri a pol roka od spáchania skutku, teda s takým časovým odstupom, ktorý objektívne odôvodňuje výrazné medzery pri opise okolností z obdobia jeho pobytu na Slovensku. Dovolateľ poukázal, na výpoveď svedka v časti jeho tvrdenia, že „v čase vraždy v práci neboli“, avšak práve táto časť jeho výpovede je nepresná, ba čo navyše v opise časových súvislostí vypovedal jednoznačne mylne, keď uviedol, že v deň vraždy už v čase jeho návratu z práce do M. (pred 10.30 hod.) sa v hostinci hovorilo o usmrtení poškodeného, pričom ale z výsledkov dokazovania nepochybne vyplýva, že k jeho usmrteniu došlo až v poobedňajších hodinách v čase medzi 14.37 a 15.10 hod. (výpovede viacerých svedkov, lekárska správa o ohliadke mŕtvoly etc.).
Z obsahu príslušného spisu vyplýva, že súd sa opakovane pokúšal predvolať svedka J.
P. I. za účelom jeho výsluchu na hlavnom pojednávaní, avšak neúspešne. Požiadavka na doplnenie dokazovania zabezpečením svedka a jeho vypočutím na hlavnom pojednávaní, resp. jeho konfrontáciou s obvineným resp. so svedkami, z pohľadu vyššie uvedeného nie je opodstatnená. Ak by sa aj podarilo zabezpečiť jeho účasť a vykonať jeho výsluch od spáchania skutku, ku dňu tohto rozhodnutia uplynula doba takmer osem a pol roka a s prihliadnutím na túto okolnosť nie je možné reálne očakávať spresnenie jeho výpovede. Pamäťové schopnosti jednotlivých osôb sú individuálne, avšak plynutie času vo všeobecnosti nepochybne tieto schopnosti iba oslabuje.
Rovnako tak ani
doplnením dokazovania opakovaným
odobratím pachovej stopy
obvineného
a jej opätovnej komparácie
s pachovou stopou zistenou
na noži zaistenom
na mieste činu nie je reálne očakávanie prínosu žiadnych nových skutočností, a
teda žiadnej
zásadnej zmeny dôkaznej
situácie. V tomto
smere treba pripomenúť,
že obvinenému
bola
v rámci prípravného konania pachová stopa zaistená dvakrát - dňa 2. februára 2011
a 16. mája 2011. Ďalšie dokazovanie v
tomto smere smerujúce len k verifikácii skorších
výsledkov sa javí ako nadbytočné. V danej
súvislosti treba zdôrazniť, že nie sú žiadne
pochybnosti o tom, že vyhodnotenie pachovej
stopy v posudzovanom prípade služobným
psom bolo vykonané
v súlade s požiadavkou zaužívaných
kriminalistických postupov
lege artis, pri dodržaní všetkých komponentov procesného zaistenia, vrátane
dokumentácie
spôsobu
prevedenia podľa odborných
doporučení a dokumentácie podmienok,
za ktorých bol odber pachovej stopy
alebo pachovej vzorky osoby prevedený.
Vo veci bol vypočutý celý rad svedkov, ktorí potvrdili (prípadne ak priamo
nepotvrdili,
ale nepopreli) výpoveď obvineného Z. B., ktorý od začiatku a počas celého
priebehu konania uviedol,
že sa v inkriminovanom čase
sa nachádzal v obci
N.
D., kde pracoval spolu s C. K. a jeho partiou na rekonštrukcii rodinného domu
K. K.,
a preto sa nemohol v čase usmrtenia F. V.
nachádzať na mieste činu. Jedná sa o svedkov K.
K., M. Ľ., A. N., ale najmä C. K., O. S., ktorí zhodne v prípravnom konaní i na hlavnom
pojednávaní potvrdili, že dňa 14. decembra 2008 celý deň od rána
do
cca 14.00 hod. pracovali na stavbe domu K. K. a do M. sa vrátili o 15.00 -
15.15 hod., teda
v čase po usmrtení poškodeného F. V.. Do M. sa vracali spoločne na motorovom
vozidle C.
K.,
pričom ako prvý z vozidla vystúpil obvinený Z. B. pri jeho bydlisku na začiatku
dediny,
ako druhý vystúpil
O. S. a ako
tretí Rumun J.
I. pri krčme
zvanej B.. Svedkyňa
K. K. pri rekognícii opoznala Z. B. ako osobu, ktorá na konci roku 2008 pracovala na stavbe jej rodinného domu.
Svedeckými výpoveďami
bolo tiež nepochybne
preukázané, že obvinený
bol priateľom pracovníčky stávkovej
kancelárie N. A. N., ktorú na jej pracovisku pravidelne
navštevoval a neraz tam s ňou dlhší čas
zotrvával. Stávalo sa, že na požiadanie F. V.
-
vedúceho
kancelárie tohto zastúpil „za pultom“
v čase jeho neprítomnosti. Z výsledkov
dokazovania tiež vyplýva, že vzťah medzi obvineným a F. V. bol priateľský, nemali medzi sebou žiadne nedorozumenia.
Nemenej
významná výpoveď je
výpoveď svedka T.
B., ktorý potvrdil,
že bol prvou osobou, ktorá našla na mieste činu zavraždeného F.
V., ale aj osobou, ktorá sa
pravdepodobne vo dverách
kancelárie stretla s páchateľom,
ktorý z kancelárie práve
vychádzal.
Na otázku či je ešte otvorené mu odpovedal po maďarsky. Neskôr sa dal na útek
a po
ceste mu vypadol
z čierneho „šušťákového“ kabáta nôž.
Ten sa neskôr
našiel
a
bol identifikovaný ako
nôž patriaci poškodenému.
Do tváre mužovi
zreteľne nevidel
a nevedel potvrdiť, či
sa jednalo o obyvateľa
M.. Uviedol jeho
popis -
vysoký
170-180 cm, štíhlejší ako on vo veku 25-29 rokov, mal na sebe oblečený čierny kabát dĺžkou siahajúci do polovice stehien, tvár si nezapamätal. Na hlavnom pojednávaní súdu prvého stupňa spresnil, že obec má asi 500 obyvateľov a keďže obvineného ako obyvateľa obce poznal, v prípade ak by bol mužom, ktorého stretol vo dverách kancelárie, „pravdepodobne by ho bol spoznal“. T. B. 14. decembra 2008 o 15.11 hod. oznámil na tiesňovú linku polície, že v kancelárii N. našiel poškodeného ležiaceho v kaluži krvi. Takýto čas úmrtia bol uvedený lekárkou v liste o prehliadke mŕtveho.
Taktiež aj závery znaleckého posudku o osobnostných rysoch obvineného svedčia v prospech obvineného a korešpondujú s obsahom výpovedí svedkov. Podľa záverov psychológa PhDr. Róberta Mathé, PhD. obvinený je schopný správne vnímať a reprodukovať, jeho výpovede majú znaky vierohodných výpovedí. Mnohopočetné bodné rany na tele poškodeného (viac ako dvadsať) vysoko pravdepodobne nasvedčujú intenzívnemu afektu zlosti páchateľa, prípadne nenávisti voči poškodenému. Svoje prejavy v primeranej miere ovláda. Agresivita nepatrí medzi dominantné rysy osobnostnej štruktúry obvineného. Jeho osobnostné charakteristiky nie sú v jednoznačnej zhode so spáchaním tak závažného a brutálne vykonaného zločinu úkladnej vraždy a neboli u neho zistené subjektívne príčiny protiprávneho konania, ktoré by mohli viesť k takémuto zločinu.
To všetko sú dôkazy svedčiace v prospech obvineného Z. B.
a jeho obhajobným
tvrdeniam a vyvolávajú značné pochybnosti o
jeho účasti na usmrtení poškodeného. Dôkazy
svedčiace
v jeho neprospech, o
ktoré dovolateľ opiera
svoju argumentáciu o zavinení
obvineného sú
dva nepriame dôkazy: pachová stopa na noži
zaistenom na mieste činu
a nejednoznačná výpoveď
svedka J. P. I.. Za
tejto dôkaznej situácie
s prihliadnutím na
nejednoznačnosť a nepresnosť výpovede svedka
nie je možné konštatovať ucelený komplex
jednoznačných a nepochybných nepriamych dôkazov, ale naopak výraznú dôkazovú
núdzu.
Časť
dovolacích námietok ministra
spravodlivosti sa týka
nedostatočného
odôvodnenia napadnutého rozhodnutia.
Čiastočne súhlasiac v tomto
smere s názorom
dovolateľa, na konkrétnu námietku, že súd nedal odpoveď na otázku ako sa pachová stopa dostala na mieste činu zaistenú vražednú zbraň treba uviesť, že odpoveď by mohla byť daná len v rovine hypotetickej. Nepochybne nie je možné vylúčiť prítomnosť pachových stôp na predmete nachádzajúcej sa na mieste, ktoré obvinený pravidelne opakovane navštevoval. Napr. nie je možné absolútne vylúčiť možnosť, že nôž po prinesení páchateľom sa mohol po vykonaní činu nachádzať na mieste, na ktorom obvinený pred tým zanechal pachovú stopu či už dotykom, alebo nevedome vylúčenou slinou pri rozprávaní, zakašľaní, kýchnutí a pod., čo v prípade obvineného bolo ľahko možné, keďže sa v kancelárii pravidelne zdržiaval pri návštevách priateľky. Nie je možné vylúčiť ani alternatívu, že páchateľ (v prípade ak bol obyvateľom s pobytom v obci M. a mohol sa pohybovať v blízkosti obvineného) použil nôž, s ktorým Z. B. prišiel už v minulosti nevedome do kontaktu (zanechanie tzv. podvrhnutej pachovej stopy). To sú ale všetko len hypotetické úvahy.
Treba
znovu pripomenúť, že i keď
veda v súčasnej dobe má
znalosti a poznatky
o štruktúre, o funkciách a druhoch
potných žliaz človeka z oblasti
anatómie a fyziológie,
ako aj o látkach obsiahnutých v
ľudskom pote, teda o podstate individuálnosti ľudského
pachu, tiež sú znalosti a poznatky o vytváraní, štruktúre pachových stôp, o
fyziologických
predpokladoch
psa k rozlišovaniu pachov
až do úrovne
individuálnej identifikácie,
o metódach výcviku psov, ktoré vedú k
schopnosti spoľahlivej identifikácie pachov, zásadná
výhrada k dôkazu
pachovou stopou spočíva
v nemožnosti zistené poznatky
iným,
kvalifikovaným spôsobom
preskúmať, keďže chýba kontrolná
metóda a vedecký atest,
pachovú stopu nie je možné objektívne popísať a ani graficky znázorniť.
Záverom najvyšší súd zdôrazňuje, že vo veci činné súdy, okresný i krajský pokiaľ na základe výsledkov vykonaného dokazovania konali podľa zásady „in dubio pro reo“ postupovali správne. Pri preukazovaní viny sa pracuje s určitou dávkou pochybností. Orgány činné v trestnom konaní vykonávajú svoju prácu, ak chcú usvedčiť páchateľov trestných činov, ale to nemôže byť za akúkoľvek cenu. V súdenom prípade existujú vážne pochybnosti o účasti obvineného Z. B. na usmrtení F. V. a za týchto okolností nebolo možné uznať ho zo spáchania obzvlášť závažného zločinu vraždy podľa § 145 ods. 1, ods. 2 písm. b/, písm. e/ Tr. zák. s poukazom na ustanovenie § 138 písm. c/ Tr. zák., tak, ako to požadoval minister spravodlivosti vo svojom dovolaní.
Z uvedeného
je zrejmé, že v
rozsahu námietok ministra
spravodlivosti
Slovenskej republiky nie
sú splnené dôvody
dovolania podľa § 371
Tr. por.,
a preto Najvyšší súd Slovenskej republiky podľa § 382 písm. c/ Tr. por. jeho dovolanie na neverejnom zasadnutí odmietol.
P o u č e n i e : Proti tomuto uzneseniu opravný prostriedok nie je prípustný.
V Bratislave, dňa 6. júna 2017
JUDr. Pavol F a r k a š , v. r.
predseda senátu
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.