Práve vety:
I. Základnú skutkovú podstatu trestného činu poškodzovania veriteľa podľa § 239 ods. 1 písm. a) Tr. zák. je nutné považovať za skutkovú podstatu, ktorá vo svojom úvode len demonštratívne popisuje možné reálne konania dlžníka proti svojmu majetku (zničí, poškodí, urobí neupotrebiteľnou, zatají, predá, vymení) a následne za použitia pojmu „inak odstráni“ popisuje všetky ostatné (neuvedené) možné konania, pre ktoré je typické, že môžu (zhodne ako demonštratívne uvedené konania) spôsobiť stav nezvratného poškodenia majetku dlžníka, z ktorého si veriteľ mohol uspokojiť svoju pohľadávku. Pod pojem „inak odstráni“ sa preto v praxi zaraďuje nielen ukrytie majetku dlžníka, ale aj akékoľvek iné konania a to vrátane darovania.
II. Účelným a racionálnym prostriedkom na ochranu majetkových nárokov veriteľov je vykladať skutkovú základnú skutkovú podstatu podľa § 239 ods. 1 písm. a) Tr. zák. tak, že postihuje akékoľvek útoky dlžníka proti svojmu majetku, ktoré sú spôsobilé znemožniť veriteľovi uspokojiť svojmu pohľadávku z majetku dlžníka. Ide tu o konanie dlžníka, ktorým sa zbavuje svojho majetku. V zmysle tohto východiska právnej interpretácie musí byť potom odmietnutá predstava, že zbavovanie sa majetku zo strany dlžníka darovaním a to v úmysle poškodiť majetkové záujmy svojho veriteľa by malo byť konaním beztrestným, či nepokrytím formálnymi znakmi skutkovej podstaty trestného činu poškodzovania veriteľa.
III. Podstatou trestného činu poškodzovania veriteľa (dôvodom zavedenia tohto trestného činu do Trestného zákona) je teda len a výhradne ochrana veriteľov pred akýmkoľvek protiprávnym konaním dlžníka, ktorý realizuje akékoľvek úkony voči svojmu majetku s cieľom zmariť uspokojenie pohľadávky svojho veriteľa. Úmyslom zákonodarcu bolo preto postihnúť všetky možné typické konania, ktorými sa dlžník môže zbavovať svojho majetku a ktoré môžu spôsobiť následok vo forme poškodeného veriteľa.
IV. Z hľadiska ochrany oprávnených nárokov veriteľov pred poškodzovacím konaním dlžníka by potom bolo zo strany zákonodarcu zjavne nelogické, aby ako trestný čin poškodzovania veriteľa postihoval napríklad predaj majetku dlžníka, či jeho zničenie, ale už nie darovanie majetku dlžníka inej osobe, keď následok je tu aj pri darovaní rovnaký a to taký, že sa dlžník zbavil majetku použiteľného na uspokojenie svojho veriteľa. To by odporovalo konceptu tzv. racionálneho (rozumného) zákonodarcu, ktorý ako východisko interpretácie práva vychádza z toho, že racionálny (rozumný) zákonodarca netvorí nelogické, či nadbytočné právo. Vychádza sa pritom z vyvrátiteľného predpokladu, že racionálny zákonodarca normuje pre dosiahnutie určitého cieľa a to k tomu spôsobilými prostriedkami.
V. Pokiaľ obhajoba ako aj Krajský súd v Bratislave vo svojej predchádzajúcej rozhodovacej činnosti (rozsudok krajského súdu sp. zn. 2To/160/2009 zo dňa 11.02.2010) vychádzali z toho, že subsumovanie pojmu „darovanie“ pod znaky skutkovej podstaty trestného činu poškodzovania veriteľa podľa § 239 ods. 1 písm. a) Tr. zák. je neprípustným použitím analógie, tak im nie je možné dať za pravdu. Analógia predstavuje nachádzanie práva (dotváranie práva, či vypĺňanie medzier v práve) a to v oblasti mimo rozsah pojmu a to tak, že spája právne následky konkrétnych v zákone uvádzaných noriem s prípadmi, ktoré nie sú zahrnuté do ich jazykového vyjadrenia. V posudzovanom prípade však zákonodarca zavedením pojmu „alebo inak odstráni“ dal zreteľne a určito najavo, že jeho cieľom je postihovať akékoľvek formy zbavovania sa majetku zo strany dlžníka. Analógia tu preto neprichádza vôbec do úvahy, nakoľko tu zjavne nejde o medzeru v zákone, či mlčanie zákonodarcu, ale ide o zrozumiteľne formulovanú právnu normu, ktorej obsah je zistiteľný bežnými výkladovými metódami.
sp.zn. 4To/121/2017
U Z N E S E N I E
Krajský súd v Bratislave v senáte zloženom z predsedu JUDr. Tibora Kubíka a sudcov JUDr. Karola Kováča a JUDr. Petra Šamka, v trestnej veci proti obžalovanej M V, stíhanej pre prečin poškodzovania veriteľa podľa § 239 ods. 1 písm. a), ods. 4 Tr. zák., o odvolaní obžalovanej proti rozsudku Okresného súdu Bratislava I sp. zn. 3T/9/2017 zo dňa 27.07.2017, na verejnom zasadnutí konanom dňa 25.januára 2018 takto
r o z h o d o l :
Podľa § 319 Tr. por. sa odvolanie obžalovanej M V zamieta.
O d ô v o d n e n i e
Napadnutým rozsudkom Okresného súdu Bratislava I sp. zn. 3T/9/2017 zo dňa 27.07.2017 bola obžalovaná M V uznaná vinnou zo spáchania prečinu poškodzovania veriteľa podľa § 239 ods. 1 písm. a), ods. 4 Tr. zák., ktorého sa mala dopustiť na tom skutkovom základe, že
v Bratislave na notárskom úrade obvinená ako darca a oprávnená z vecného bremena bezodplatne previedla na tretiu osobu na základe darovacej zmluvy a zmluvy o zriadení vecného bremena nehnuteľnosti zapísané na liste vlastníctva číslo ..., ďalej nehnuteľnosti zapísané na liste vlastníctva číslo .... a to napriek tomu, že na základe Uznesenia Okresného súdu Bratislava IV pod č. k. ..., Dnot ..... zo dňa 29.10.2014, právoplatného dňa 11.08.2015 a vykonateľného dňa 19.08.2015, bola zaviazaná povinnosťou X Y, zákonnému dedičovi po poručiteľovi Z. V., v lehote do troch mesiacov odo dňa právoplatnosti uznesenia, teda do 11.11.2015, vyplatiť mu z titulu náhrady za jeho dedičský podiel sumu vo výške 78.974,48 Eur, pričom však si takúto uloženú povinnosť nesplnila, v dôsledku čoho bola poškodenému X Y spôsobená škoda vo výške 78.974,48 euro.
Za to jej bol podľa § 239 ods. 4 Tr. zák. s použitím § 38 ods. 2, § 36 písm. j) Tr. zák. uložený trest odňatia slobody vo výmere 1 (jeden) rok. Podľa § 49 ods. 1 písm. a), § 50 ods. 1 Tr. zák. bol obžalovanej výkon trestu podmienečne odložený na skúšobnú dobu v trvaní 3 roky.
Podľa § 50 ods. 2, § 51 ods. 4 písm. d) Tr. zák. súd obžalovanej uložil primeranú povinnosť spočívajúcu v príkaze zaplatiť poškodenej J N v skúšobnej dobe dlh v sume 78.974,48 euro vyplývajúci z exekučného titulu na peňažné plnenie Uznesením Okresného súdu Bratislava IV č. k. ..., ..... zo dňa 29.10.2014 právoplatného dňa 11.08.2015 a vykonateľného dňa 19.08.2015.
Proti tomuto rozsudku podala v zákonnej lehote odvolanie obžalovaná M V, ktoré písomne odôvodnila samostatne ako aj prostredníctvom svojho obhajcu.
Vo viacerých písomných podaniach, ktoré koncipovala obžalovaná proti napadnutému rozsudku uvádza, že sa cíti nevinná s tým, že celý dedičský prípad je jeden podvod a komplot zinscenovaný podvodníkom advokátom Mgr. P S, ktorý zastupuje podvodníčku J N. Tá opustila svoje trojmesačné dieťa a v podstate sa o neho 52 rokov nestarala a dá sa povedať, že má na svedomí jeho smrť. O R V sa v dobrej viere starali v presvedčení a v podvode, že je to manželov syn. Jeho matka z nich urobila idiotov a sluhov svojho syna s ktorým prežili jedno peklo, vyhrážal sa im zabitím a podobne. Bezcharakterný advokát objavil v menželovej smrti „Klondike“ a začal manipulovať potrebných ľudí a to notárku, ktorá ignorovala to, že R V nie je manželov syn podľa testov DNA. Ďalším zmanipulovaným bol súdny zalec na DNA, ktorý sfalšoval testy DNA, v ktorom otcovstvo jej manžela uviedol ako nerozhodné, pričom taký výraz v testoch DNA neexistuje. Ďalší test jednoznačne vylúčil otcovstvo jej manžela. Advokát S na ňu podal trestné oznámenie, že darovala ich nehnuteľnosti svojej neteri. Prehlasuje, že týmto prevodom nespáchala trestný čin, lebo si len chránila život, aby nebola unesená a zbavená majetku. Ak bude trest, ktorý jej bol vymeraný právoplatný, tak sa z nej stane bezdomovec. Prosí o prehodnotenie rozsudku, ktorý je založený na diabolskom podvode advokáta Mgr. S.
V odvolaní, ktoré bolo koncipované obhajcom, obžalovaná namieta, že súd nesprávne vyhodnotil všetky okolnosti prípadu a dôkazy vykonané na hlavnom pojednávaní a skutok nesprávne právne posúdil ako trestný čin poškodzovania veriteľa. Prevodom všetkého svojho nehnuteľného majetku darovacou zmluvou zo dňa 12.11.2015 na svoju neter obžalovaná nenaplnila znaky stíhaného trestného činu z hľadiska objektívnej stránky, nakoľko „darovanie“ nie je súčasťou objektívnej stránky trestného činu poškodzovania veriteľa podľa § 239 ods. 1 písm. a) Tr. zák. Darovanie tu nie je možné subsumovať pod pojem „inak odstráni časť svojho majetku“ tak ako je uvedené v napadnutom rozsudku. Podľa komentára k Trestnému zákonu sa pod týmto pojmom rozumie ukrytie časti svojho majetku. Aj z ustanovenia § 239 ods. 2 písm. a) Tr. zák. vyplýva, že zákonodarca nemal v úmysle subsumovať darovanie pod pojem „inak odstráni“, nakoľko v takomto prípade by medzi taxatívne vymedzené spôsoby zmarenia uspokojenia veriteľa inej osoby uviedol aj darovanie a okrem darovania aj pojem „inak odstráni“. V tomto smere je zhodná aj judikatúra Najvyššieho súdu ČR, ktorý v rozhodnutí sp. zn. 5Tdo/1354/2006 zo dňa 29.11.2006 uviedol, že darovanie majetku tretej osobe napĺňa znak skutkovej podstaty trestného činu poškodzovania veriteľa spočívajúci v prevode takéhoto majetku a nie v jeho odstránení. Ďalej poukázal na skutočnosť, že v posudzovanom prípade sa mal uplatniť princíp ultima ratio a zásada subsidiarity trestného práva, nakoľko darovaciu zmluvu mohol poškodený napadnúť na súde odporovacou žalobou. Taktiež poukazuje na rozsudok Krajského súdu v Bratislave sp. zn. 2To/160/2009 zo dňa 11.02.2010, ktorým v obdobnej trestnej veci došlo k oslobodenou spod obžaloby, nakoľko skutok nebol trestným činom. Namieta, že v danej veci nedošlo ani k neplneniu subjektívnej stránky, pretože u obžalovanej absentuje úmysel poškodiť svojho veriteľa. Obžalovaná konala v presvedčení, že poručiteľ nebol biologickým otcom R V a teda nebol zákonným dedičom po poručiteľovi. Bola pevne presvedčená, že sa táto skutočnosť preukáže v súdnych konaniach, ktoré iniciovala. Rovnako bola presvedčená, že sa preukáže aj neplatnosť dohody o vyporiadaní dedičstva, pretože k nej došlo pod nátlakom. Súd prvého stupňa pochybil aj ohľadne výroku o treste, keď obžalovanej uložil povinnosť uhradiť v skúšobnej dobe dlh vo výške 78.974,48 euro. Táto povinnosť je reálne zo strany obžalovanej nesplniteľná, pretože ide o osobu vyššieho veku, ktorá žije výhradne zo starobného dôchodku, ktorý je navyše krátený zrážkami zo strany súdneho exekútora. Navrhol, aby krajský súd zrušil napadnutý rozsudok a obžalovanú oslobodil v zmysle zásady in dubio pro reo a ultima ratio postupom podľa § 285 písm. a) Tr. por.
K odvolaniu obžalovanej sa písomne vyjadril splnomocnený zástupca poškodenej osoby Mgr. P S, ktorý je názoru, že odvolanie obžalovanej nie je dôvodné, nakoľko argumenty obžalovanej neobstoja vo vzťahu k odôvodneniu súdu. Okresný súd dôsledne vyargumentoval svoje rozhodnutie a vyvrátil obhajobu obžalovanej. Práve skutočnosť, že obžalovaná previedla jediný svoj majetok na tretiu osobu, hoci vedela, že nikdy nebude mať žiadny iný majetok dostatočný na úhradu dlhu, je jednoznačným dôkazom o úmysle ukrátiť veriteľa.
Na verejnom zasadnutí odvolacieho súdu obhajca obžalovanej poukázal na podrobné dôvody podaného odvolania. Navrhol, aby krajský súd zrušil napadnutý rozsudok a v zmysle zásady in dubio pro reo a s uplatnením zásady ultima ratio oslobodil obžalovanú spod obžaloby podľa § 285 písm. a) Tr. por. Alternatívne navrhol, aby po zohľadnení osobných a sociálnych pomerov obžalovanej, súd prihliadol na to, že obžalovaná žije zo starobného dôchodku, z ktorého sú jej strhávané zrážky a nevlastní žiadny majetok. V prípade uznania viny preto navrhol, aby obžalovanej nebola uložená povinnosť nahradiť v skúšobnej dobe vyčíslenú škodu, lebo škoda je vymáhaná už v exekučnom konaní.
Prokurátorka krajskej prokuratúry uviedla, že navrhuje odvolanie obžalovanej zamietnuť ako nedôvodné.
Splnomocnený zástupca poškodenej osoby uviedol, že navrhuje zamietnuť odvolanie obžalovanej a ponechať v platnosť aj výrok o náhrade škody.
Obžalovaná uviedla, že neuznáva svoje obvinenie, cíti sa byť nevinná a to čo urobil splnomocnenec poškodenej strany považuje za podvod proti jej osobe. Poukazuje predovšetkým na skutočnosť, že o R V sa biologická matka vôbec nestarala, nechala ho žiť na ulici, žobrať, pričom ona (obžalovaná) bola tá, čo ho finančne podporovala. Vôbec sa nestotožňuje s vyjadrením poškodeného, ktorý z nej chce urobiť bezdomovca. V ostatnom sa pripája k písomným dôvodom odvolania.
Krajský súd v Bratislave podľa § 317 ods. 1 Tr. por. preskúmal zákonnosť a odôvodnenosť napadnutých výrokov rozsudku, proti ktorým odvolateľka podala odvolanie, ako aj správnosť konania, ktoré im predchádzalo a zistil, že odvolanie obžalovanej nie je dôvodné.
Podľa § 319 Tr. por. odvolací súd odvolanie zamietne, ak zistí, že nie je dôvodné.
Odvolací súd konštatuje, že v konaní pred okresným súdom ako súdom prvého stupňa nedošlo k žiadnym takým chybám, ktoré by mohli mať vplyv na objasnenie skutkového stavu veci, pričom na hlavnom pojednávaní boli vykonané všetky dostupné a potrebné dôkazy nevyhnutné pre spravodlivé rozhodnutie súdu a súd prvého stupňa vykonané dôkazy správne a logicky vyhodnotil a to spôsobom zodpovedajúcim ustanoveniu § 2 ods. 12 Tr. por.
Odvolací súd konštatuje, že z dokazovania vykonaného na hlavnom pojednávaní nepochybne vyplýva (najmä zo súdnych rozhodnutí), a to ani nebolo medzi stranami sporné, že právoplatným uznesením Okresného súdu Bratislava IV zo dňa 29.10.2014 sp. zn. , došlo k vysporiadaniu bezpodielového spoluvlastníctva poručiteľa O V a jeho pozostalej manželky M V (ďalej len obžalovaná) s určením, čo patrí do dedičstva a čo pozostalej manželke. Súd určil všeobecnú hodnotu dedičstva na sumu 157.948,97 euro a následne schválil dohodu dedičov o vyporiadaní dedičstva, ktorú v mene dediča R V uzatvoril kolízny opatrovník a ktorá bola ako právny úkon kolízneho opatrovníka v mene predmetného dediča schválená rozsudkom Okresného súdu Bratislava IV sp. zn. zo dňa 09.09.2014, právoplatnosťou dňom 06.10.2014. Podľa tohto súdom schváleného právneho úkonu dedičstvo pozostávajúce z nehnuteľností v katastrálnom území Lamač, ktoré sú špecifikované v rozhodnutí súdu nadobúda obžalovaná, avšak s povinnosťou vyplatiť spoludedičovi R V sumu vo výške 78.974,48 euro predstavujúcu náhradu za jeho zákonný dedičský podiel a to v lehote do troch mesiacov odo dňa právoplatnosti uznesenia, pričom predmetnú finančnú čiastku je povinná zložiť v prospech R V v peňažnom ústave na vkladnú knižku vedenú na jeho meno. Vyššie citované dedičské uznesenie okresného súdu bolo potvrdené uznesením Krajského súdu v Bratislave sp. zn. zo dňa 29.05.2015, pričom dovolanie obžalovanej bolo uznesením Najvyššieho súdu SR sp. zn. zo dňa 21.04.2016 odmietnuté.
Z uvedených súdnych rozhodnutí nepochybne vyplýva aj to, že obžalovaná vedela, že má postavenie dlžníka vo vzťahu k spoludedičovi (R V), nakoľko mala povinnosť uhradiť mu sumu vo výške 78.974,48 euro, ktorá vyplývala z právoplatného súdneho rozhodnutia. R V mal teda postavenie veriteľa, ktorému zodpovedalo právo na plnenie od obžalovanej na podklade súdneho rozhodnutia.
V tejto súvislosti krajský súd pripomína, že ohľadne súdnych rozhodnutí platí tzv. prezumpcia správnosti a zákonnosti súdnych rozhodnutí a to až dovtedy pokiaľ sa nepreukáže opak a nebudú v predpísanom konaní zrušené. Vzhľadom k tomu, že vyššie citované rozhodnutia súdov sú právoplatné, vykonateľné a doposiaľ neboli v predpísanom konaní oprávneným orgánom zrušené, je nutné na ne nahliadať tak, že sú správne a zákonné a je taktiež nutné ich rešpektovať a vykonať povinnosti, ktoré ukladajú. Povinnosťou obžalovanej bolo teda rešpektovať predmetné právoplatné súdne rozhodnutia a vyplatiť veriteľovi sumu 78.974,48 euro a to tak ako jej to bolo prikázané v rozhodnutí súdu. V žiadnom prípade nie je možné akceptovať taký právny stav, v ktorom osoba povinná zo súdneho rozhodnutia bude súdne rozhodnutie ignorovať, nakoľko ho bude subjektívne považovať za rozhodnutie nesprávne. Takáto osoba má právo spochybňovať vydané súdne rozhodnutie cestou opravných prostriedkov, avšak ak neuspeje, musí povinnosť v ňom stanovenú splniť. Nesúhlas s právoplatným rozhodnutím súdu preto neznamená, že ho nie je nutné rešpektovať a splniť v ňom stanovené povinnosti. V žiadnom prípade preto nemožno akceptovať obhajobu obžalovanej spočívajúcu v tom, že povinnosť stanovenú v rozhodnutí súdu neplnila z dôvodu, že R V nebol synom jej zosnulého manžela. Podstatným je tu skutočnosť, že právoplatné rozhodnutie súdu jej stanovuje určitú povinnosť, ktorú musí splniť a napokon, doposiaľ sa zákonom predpísaným spôsobom nepreukázalo jej obhajobné tvrdenie. Len pre úplnosť odvolací súd uvádza, že rodný list je verejnou listinou, ktorá osvedčuje v ňom uvedený stav, pričom v ňom uvedené údaje sa považujú za pravdivé, pokiaľ sa zákonom predpísaným spôsobom nepreukáže opak (čo sa doposiaľ nestalo). Obžalovaná teda nenadobudla právo odmietnuť splniť súdnym rozhodnutím stanovenú povinnosť len z dôvodu, že subjektívne spochybňuje právo R V dediť po jej zosnulom manželovi.
Rovnako tak bolo dokazovaním na hlavnom pojednávaní nepochybne preukázané (opätovne najmä na podklade listinných dôkazov pozostávajúcich zo zmlúv a rozhodnutí správy katastra), že obžalovaná už ako vlastníčka nehnuteľností špecifikovaných v skutkovej vete napadnutého rozsudku, ktoré nadobudla v dedičskom konaní, dňa 12.11.2015 darovacou zmluvou a zmluvou o zriadení vecného bremena s obdarovanou a povinnou z vecného bremena D E previedla všetky v skutkovej vete napadnutého rozsudku uvedené nehnuteľnosti na obdarovanú, čím sa prakticky zabavila celého svojho majetku. Napokon, ani obžalovaná nespochybňuje, že okrem starobného dôchodku nemá žiadny relevantný majetok, z ktorého by si veriteľ mohol uspokojiť svoju pohľadávku. V deň podpisu darovacej zmluvy došlo aj k podaniu návrhu na vklad vlastníckeho práva a práva z vecného bremena na príslušnú správu katastra, ktorá povolila vklad vlastníckeho práva v prospech D E rozhodnutím zo dňa 30.11.2015, číslo vkladu V ....
Z uvedeného konania obžalovanej aj podľa názoru krajského súdu nepochybne vyplýva úmysel zmariť možnosť veriteľa uspokojiť si svoju pohľadávku z majetku svojho dlžníka. Obžalovaná totiž vedela, že žiadny iný majetok na uspokojenie pohľadávky veriteľa jej po darovaní nehnuteľností nezostane a preto vedela, že týmto právnym úkonom svojho veriteľa celkom určite ukráti na jeho práve (práve na plnenie). Navyše tak urobila za okolností, keď úmyselne nerešpektovala povinnosť stanovenú v súdom rozhodnutí na vyplatenie sumy 78.974,48 euro a k darovaniu nehnuteľností prikročila bezprostredne po uplynutí v súdnom rozhodnutí stanovenej lehoty na splnenie povinnosti. Tieto skutočnosti vo svojom súhrne umožňujú urobiť nepochybný záver, že konanie obžalovanej spočívajúce v darovaní celého svojho majetku svojej neteri bolo motivované len a výhradne snahou (cieľom, či úmyslom) zbaviť sa majetku, z ktorého by si mohol veriteľ uspokojiť svoju pohľadávku a to so zachovaním si možnosti užívania nehnuteľnosti prostredníctvom zriadeného vecného bremena. Podľa názoru odvolacieho súdu bolo bez rozumných pochybností preukázané, že obžalovaná konala v priamom úmysle v zmysle § 15 písm. a) Tr. zák., nakoľko svoje konanie realizovala v snahe vyhnúť sa plneniu súdom stanovenej povinnosti a následkom tohto konania bolo to, že možnosť veriteľa uspokojiť svoju pohľadávku z majetku obžalovanej je podstatne sťažená (až zamarená vzhľadom na výšku jej starobného dôchodku). To, že ju k takémuto konaniu viedla skutočnosť, že nesúhlasila s výsledkom dedičského konania ju nemôže zbaviť trestnej zodpovednosti, pretože „bojovať“ za to, či R V bol alebo nebol synom jej zosnulého manžela mohla aj bez toho, aby previedla svoj majetok na svoju neter. Obžalovaná pri darovaní celého svojho majetku preto konala v úmysle poškodiť svojho konkrétneho veriteľa s jeho pohľadávkou a nie v presvedčení, že jej zosnulý manžel nie je otcom R V. Dôvod, či motív, ktorý ju viedol, aby úmyselne poškodila svojho veriteľa je bez významu, pretože nebol relevantný a nemení nič na tom, že urobila všetko preto, aby sa právoplatné súdne rozhodnutie nemohlo vykonať. Jej konanie bolo preto protiprávne a nie je možné ho ospravedlniť.
Z vykonaných dôkazov možno preto bez rozumných pochybností dospieť k záveru, že obžalovaná svojím protiprávnym konaním naplnila všetky formálne znaky základnej skutkovej podstaty trestného činu poškodzovania veriteľa podľa § 239 ods. 1 písm. a) Tr. zák., pretože zmarila uspokojenie svojho veriteľa tak, že inak odstránila svoj majetok. Darovaním nehnuteľného majetku totiž obžalovaná spôsobila stav, keď jej veriteľ nemôže reálne uspokojiť svoju splatnú pohľadávku, nakoľko obžalovaná sa zbavila celého svojho majetku a to bez adekvátnej protihodnoty (čo je podstata darovania).
Krajský súd sa v celom rozsahu stotožňuje s právnym názorom okresného súdu, že znaky základnej skutkovej podstaty trestného činu poškodzovania veriteľa podľa § 239 ods. 1 písm. a) Tr. zák. postihujú úmyselné poškodzovanie nárokov veriteľa zo strany dlžníka a to aj prostredníctvom darovania. Skutočnosť, že pojem „darovanie“ nie je uvedený výslovne v ustanovení § 239 ods. 1 písm. a) Tr. zák. nie je relevantná.
Objektom trestného činu poškodzovania veriteľa je právo veriteľa na uspokojenie jeho pohľadávky, ktorú má voči dlžníkovi. Trestný zákon teda týmto trestným činom chráni veriteľov (ich oprávnené majetkové záujmy) pred akýmkoľvek konaním dlžníka, ktorý reálne alebo fiktívne znemožňuje uspokojenie pohľadávky veriteľa zmenšovaním svojho majetku. Podstatou trestného činu poškodzovania veriteľa (dôvodom zavedenia tohto trestného činu do Trestného zákona) je teda len a výhradne ochrana veriteľov pred akýmkoľvek protiprávnym konaním dlžníka, ktorý realizuje akékoľvek úkony voči svojmu majetku s cieľom zmariť uspokojenie pohľadávky svojho veriteľa. Úmyslom zákonodarcu bolo preto postihnúť všetky možné typické konania, ktorými sa dlžník môže zbavovať svojho majetku a ktoré môžu spôsobiť následok vo forme poškodeného veriteľa.
Z hľadiska ochrany oprávnených nárokov veriteľov pred poškodzovacím konaním dlžníka by potom bolo zo strany zákonodarcu zjavne nelogické, aby ako trestný čin poškodzovania veriteľa postihoval napríklad predaj majetku dlžníka, či jeho zničenie, ale už nie darovanie majetku dlžníka inej osobe, keď následok je tu aj pri darovaní rovnaký a to taký, že sa dlžník zbavil majetku použiteľného na uspokojenie svojho veriteľa. To by odporovalo konceptu tzv. racionálneho (rozumného) zákonodarcu, ktorý ako východisko interpretácie práva vychádza z toho, že racionálny (rozumný) zákonodarca netvorí nelogické, či nadbytočné právo. Vychádza sa pritom z vyvrátiteľného predpokladu, že racionálny zákonodarca normuje pre dosiahnutie určitého cieľa a to k tomu spôsobilými prostriedkami.
Účelným a racionálnym prostriedkom na ochranu majetkových nárokov veriteľov je vykladať skutkovú základnú skutkovú podstatu podľa § 239 ods. 1 písm. a) Tr. zák. tak, že postihuje akékoľvek útoky dlžníka proti svojmu majetku, ktoré sú spôsobilé znemožniť veriteľovi uspokojiť svojmu pohľadávku z majetku dlžníka. Ide tu o konanie dlžníka, ktorým sa zbavuje svojho majetku. V zmysle tohto východiska právnej interpretácie musí byť potom odmietnutá predstava, že zbavovanie sa majetku zo strany dlžníka darovaním a to v úmysle poškodiť majetkové záujmy svojho veriteľa by malo byť konaním beztrestným, či nepokrytím formálnymi znakmi skutkovej podstaty trestného činu poškodzovania veriteľa.
Z uvedeného dôvodu je nutné považovať základnú skutkovú podstatu trestného činu poškodzovania veriteľa podľa § 239 ods. 1 písm. a) Tr. zák. za skutkovú podstatu, ktorá vo svojom úvode len demonštratívne popisuje možné reálne konania dlžníka proti svojmu majetku (zničí, poškodí, urobí neupotrebiteľnou, zatají, predá, vymení) a následne za použitia pojmu „inak odstráni“ popisuje všetky ostatné (neuvedené) možné konania, pre ktoré je typické, že môžu (zhodne ako demonštratívne uvedené konania) spôsobiť stav nezvratného poškodenia majetku dlžníka, z ktorého si veriteľ mohol uspokojiť svoju pohľadávku. Pod pojem „inak odstráni“ sa preto v praxi zaraďuje nielen ukrytie majetku dlžníka, tak ako to uvádza obžalovaná vo svojom odvolaní, ale aj akékoľvek iné konania a to vrátane darovania (krajský súd nevidí žiadny rozdiel medzi konaním, ktorým dlžník ukryje svoj majetok a konaním, ktorým svoj majetok daruje inej osobe, obidva prípady majú rovnaké nepriaznivé dopady na majetkové záujmy veriteľa).
Krajský súd v Bratislave napríklad vo svojej rozhodovacej činnosti (uznesenie sp. zn. 4To/82/2015 zo dňa 05.11.2015) videl naplnenie znaku „inak odstráni“ aj v prípade, v ktorom dlžník spôsobil taký reálny stav, že finančné prostriedky utŕžené z predaja nehnuteľnosti neboli použité na úhradu splatnej pohľadávky veriteľa, ale sa s nimi naložilo nezisteným spôsobom (faktickým odstránením z majetku a dispozície dlžníka, avšak nebolo presne zistené ako boli použité a čo sa vlastne s nimi stalo). Takéto konanie bolo označené za protiprávne konanie (za „iné odstránenie majetku“ v zmysle skutkovej podstaty trestného činu podľa § 239 ods. 1 písm. a) Tr. zák.), ktoré vo svojich dôsledkoch spôsobilo škodu na majetku veriteľa (v dôsledku nemožnosti vymôcť uspokojenie pohľadávky z majetku dlžníka). Obdobný stav nastal aj v posudzovanej trestnej veci.
Pokiaľ obhajoba ako aj Krajský súd v Bratislave vo svojej predchádzajúcej rozhodovacej činnosti (rozsudok krajského súdu sp. zn. 2To/160/2009 zo dňa 11.02.2010) vychádzali z toho, že subsumovanie pojmu „darovanie“ pod znaky skutkovej podstaty trestného činu poškodzovania veriteľa podľa § 239 ods. 1 písm. a) Tr. zák. je neprípustným použitím analógie, tak im nie je možné dať za pravdu. Analógia predstavuje nachádzanie práva (dotváranie práva, či vypĺňanie medzier v práve) a to v oblasti mimo rozsah pojmu a to tak, že spája právne následky konkrétnych v zákone uvádzaných noriem s prípadmi, ktoré nie sú zahrnuté do ich jazykového vyjadrenia. V posudzovanom prípade však zákonodarca zavedením pojmu „alebo inak odstráni“ dal zreteľne a určito najavo, že jeho cieľom je postihovať akékoľvek formy zbavovania sa majetku zo strany dlžníka. Analógia tu preto neprichádza vôbec do úvahy, nakoľko tu zjavne nejde o medzeru v zákone, či mlčanie zákonodarcu, ale ide o zrozumiteľne formulovanú právnu normu, ktorej obsah je zistiteľný bežnými výkladovými metódami.
V podrobnostiach krajský súd odkazuje na odôvodnenie napadnutého rozsudku, s ktorým sa plnom rozsahu stotožňuje bez nutnosti ho na tomto mieste opakovať. Napokon, odvolacie námietky obžalovanej sú len opakovaním námietok, ktoré obžalovaná v prevažnej miere uplatnila už v konaní pred súdom prvého stupňa a s ktorými sa logickým spôsobom vysporiadal už okresný súd v napadnutom rozsudku.
Skutok uvedený vo výrokovej časti napadnutého rozsudku sa teda nepochybne stal, spáchala ho obžalovaná, pričom vykazuje aj znaky objektívnej stránky prečinu poškodzovania veriteľa podľa § 239 ods. 1 písm. a), ods. 4 písm. Tr zák. Obžalovaná darovaním nehnuteľného majetku spôsobila svoju nemajetnosť a tým aj skutočnosť, že veriteľ si z jej majetku nemohol uspokojiť svoju pohľadávku vo výške 78.974,48 euro. Vzhľadom k tomu, že výška darovaného (odstráneného) majetku prevyšovala výšku pohľadávky veriteľa, je nutné za spôsobenú škodu považovať práve sumu 78.974,48 euro. Táto skutočnosť bola dôvodom naplnenia znaku kvalifikovanej skutkovej podstaty trestného činu poškodzovania veriteľa podľa § 239 ods. 4 Tr. zák., nakoľko došlo k spôsobeniu značnej škody (značnou škodou sa podľa § 125 ods. 1 Tr. zák. roozumie škoda dosahujúca najmenej stonásobok sumy 266 euro). Aj vo vzťahu k znaku kvalifikovanej skutkovej podstate je nutné vidieť úmyselné zavinenie obžalovanej (vo forme priameho úmyslu), nakoľko obžalovaná mala vedomosť o výške pohľadávky veriteľa ako aj o tom, že odstránením svojho majetku bude prakticky pohľadávka veriteľa bezcenná a nedobytná. Výrok o vine obžalovanej zo spáchania trestného činu poškodzovania veriteľa tak nevzbudzuje žiadne relevantné pochybnosti a to ani z hľadiska objektívnej a ani z hľadiska subjektívnej stranky stránky tohto trestného činu.
Princíp ultima ratio tu nebráni vyvodiť trestnoprávnu zodpovednosť za protiprávne konanie, tak ako to namieta obžalovaná vo svojom odvolaní, nakoľko konanie obžalovanej zjavne „prekročilo“ civilnoprávny rozmer veci a už naplnilo znaky skutkovej podstaty konkrétneho trestného činu. Obžalovaná nie je pritom trestnoprávne sankcionovaná za to, že jej zostal neuhradený dlh, ale preto, že tento dlh zostal neuhradený v dôsledku jej úmyselného konania, ktoré zbavilo obžalovanú majetku relevantného na uspokojenie pohľadávky veriteľa.
Súd prvého stupňa nepochybil ani pri ukladaní trestu obžalovanej, nakoľko pri absencii priťažujúcich okolností zistil jednu poľahčujúcu okolnosť spočívajúcu v tom, že obžalovaná viedla pred spáchaním trestného činu riadny život v zmysle § 36 písm. j) Tr. zák. Vzhľadom k uvedenému odvolací súd konštatuje, že obžalovanej bol správne uložený tzv. prevýchovný podmienečný trest odňatia slobody, ktorého výmera je primeraná nielen s poukazom na okolnosti prípadu, ale aj osobu obžalovanej, ktorá doposiaľ viedla riadny život, ide o osobu vyššieho veku a možno predpokladať, že spáchaný trestný čin bol len ojedinelým vybočením z inak riadneho spôsobu vedenia jej života. Na jej nápravu ako aj k odradeniu iných od prípadného páchania obdobnej trestnej činnosti postačí preto aj len uloženie podmienečného trestu odňatia slobody.
Stavu veci a zákonu zodpovedá aj výrok uložený obžalovanej v zmysle § 51 ods. 4 Tr. zák. spočívajúci v príkaze, aby v priebehu skúšobnej doby nahradila poškodenej osobe dlh vo výške 78.974,48 euro. Námietky obžalovanej, že je nemajetná nie je možné akceptovať, nakoľko nemajetnosť si spôsobila sama, cielene a úmyselne tým, že spáchala trestný čin poškodzovania veriteľa. S dôsledkami toho konania sa preto musí vyrovnať sama, pričom v skúšobnej dobe podmienečného odsúdenia musí preukázať snahu uhradiť pohľadávku veriteľa. Rovnako tak nie je možné akceptovať námietku, že obžalovaná je osobou vyššieho veku. Trestný zákon platí pre každého rovnako a neumožňuje páchať trestnú činnosť ani osobám vyššieho veku, respektíve ignorovať súdne rozhodnutia, ktorým sa im stanovujú povinnosti.
Vzhľadom na uvedené skutočnosti Krajský súd v Bratislave rozhodol tak, ako je uvedené vo výrokovej časti tohto uznesenia.
P o u č e n i e : Proti tomuto uzneseniu sťažnosť nie je prípustná.
Krajský súd v Bratislave
dňa 25.januára 2018
JUDr. Tibor Kubík
predseda senátu
Vypracoval: JUDr. Peter Šamko
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.