Právne vety
I. Nejde o neprípustnú policajnú provokáciu (t. j. o vyprovokovanie trestnej činnosti zo strany polície), ak polícia len monitoruje dokončenie trestného činu (tzv. policajná asistencia), teda ak polícia vstupuje do skutkového deja až vo fáze dokončovania trestného činu. Na činnosť polície, ktorá na podklade podaného trestného oznámenia poškodeného monitoruje priebeh skutkoveho deja bez toho, aby do priebehu skutkového deja aj zasahovala, nie je potrebný osobitný príkaz, či súhlas prokurátora alebo súdu.
II. Monitorovanie konania páchateľa trestného činu podvodu, ktorý pod nepravdivou zámienkou preberá od poškodeného finančné prostriedky, ktoré od neho vylákal, nie je predstieraným prevodom v zmysle § 112 Tr. por., nakoľko inštitút predstieraného prevodu sa týka len vecí, ktorých držba, či disponovanie s nimi je v bežnom živote zakázaná, prípadne na ich držbu je nutné osobitné povolenie (napríklad omamné látky, falošné peniaze a podobne), pričom podstatou tohto inšitútu je predstieranie prevodu takýchto vecí. Tento inštitút je preto neaplikovateľný na policajné monitorovanie predávania a preberania penazí so súhlasom osoby, ktorá mala byť činnosťou páchateľov poškodená.
III. Policajné monitorovanie dokončovania trestnej činnosti sa v praxi spravidla vyznačuje tým, že polícia neurčuje konkrétny obsah konania páchateľa, ale do skutkového deja vstupuje až v samom závere, t. j. v danom prípade pri odovzdávaní finančných prostriedkov, ktoré páchateľ vylákal od poškodeného. Toto vstúpenie polície do konečnej fázy priebehu skutkového deja znamená, pre právnu kvalifikáciu, že skutok nemôže byť dokonaný, nakoľko v čase odovzdávania penazí už poškodená osoba nekonala v omyle, pretože vedela o všetkých rozhodných skutkových okolnostiach a vedela aj to, že jej nemôže vzniknúť škoda, pretože o odovzdanie penazí už v skutočnosti nejde, ale ide len o to, zistiť totožnosť osoby, ktorá si pre ne príde a ktorá bude po odovzdaní finančných prostriedkov ihneď zadržaná políciou. Takýto skutok možno preto posúdiť len ako pokus trestného činu, v danom prípade pokus trestného činu podvodu.
Z výroku a odôvodnenia rozsudku súdu
Okresný súd v Pezinku v trestnej veci obžalovanej I. F. pre pokračovací prečin podvodu podľa § 221 ods. 1, ods. 2 Tr. zák., v konaní pred samosudcom JUDr. Petrom Šamkom, na hlavnom pojednávaní dňa .... takto
r o z h o d o l:
Obžalovaná:
I. F.:
je v i n n á, ž e
1/ obž. I. F. po vzájomnej dohode s doposiaľ nezistenou osobou sa obohatila na úkor poškodenej J. H. tak, že doposiaľ nezistená osoba dňa 15.12.2005 v čase medzi 14.00 h do 15.00 h telefonicky kontaktovala poškodenú J. H., pričom sa vydávala za vnuka poškodenej a poškodenú telefonicky požiadala o finančnú hotovosť na kúpu motorového vozidla vo výške 50.000,- Sk s tým, že pre peniaze príde žena s menom M. N., a následne obž. I. F. vystupujúca ako M. N. prevzala od poškodenej v Pezinku na M. č. 16 uvedenú sumu v hotovosti, čím poškodenej J. H. spôsobili škodu vo výške 50.000,- Sk (1.659,70 Euro)
2/ obž. I. F. po vzájomnej dohode s doposiaľ nezistenou osobou a v úmysle obohatiť sa na úkor poškodenej A. K., konali tak, že doposiaľ nezistená osoba dňa 17.01.2006 v čase o 09.45 h telefonicky kontaktovala poškodenú A. K., pričom sa vydávala za vnuka poškodenej a poškodenú telefonicky požiadala o finančnú hotovosť na kúpu motorového vozidla vo výške 80.000 Sk s tým, že pre peniaze príde žena s menom M. N., avšak poškodená následne zistila, že jej vnuk netelefonoval, vec oznámila polícii a odovzdávanie finančných prostriedkov v Pezinku na Z. ulici č. 1 prebehlo už za asistencie polícii s tým, že pri preberaní obálky bola obž. I. F. zadržaná políciou, pričom ak by došlo k dokonaniu skutku, spôsobili by poškodenej A. K. škodu vo výške 80.000 Sk (2.655,51 Euro)
t e d a
v bodoch 1 a 2
- spoločným konaním na škodu cudzieho majetku seba obohatila tým, že uviedla niekoho do omylu a spôsobila tak na cudzom majetku väčšiu škodu a v bode 2 sa dopustila konania, ktoré bezprostredne smerovalo k dokonaniu trestného činu a ktorého sa dopustila v úmysle na škodu cudzieho majetku seba obohatiť tým, že uvedie niekoho do omylu a spôsobí týmto väčšiu škodu, pričom k dokonaniu činu nedošlo,
čím spáchala
v bodoch 1 a 2
pokračovací prečin podvodu podľa § 221 ods.1, ods.2 Tr. zák. spolupáchateľstvom podľa § 20 Tr. zák., čiastočne dokonaný (bod 1) a čiastočne nedokonaný v štádiu pokusu podľa § 14 ods.1 Tr. zák (bod 2).
za to sa
o d s u d z u j e
Podľa § 221 ods. 2 Tr. zák., § 38 ods. 3, § 36 písm. j) Tr. zák. k trestu odňatia slobody v trvaní 18 (osemnásť) mesiacov.
Podľa § 49 ods. 1 písm. a), § 50 ods. 1 Tr. zák. sa obžalovanej výkon trestu podmienečne odkladá na skúšobnú dobu v trvaní 30 (tridsať) mesiacov.
Podľa § 287 ods. 1 Tr. por. sa obžalovanej I. F. prikazuje zaplatiť poškodenej J. H., nar. .... vo V., bytom Pezinok, M. 16, sumu vo výške 1.659,70 Euro.
Z odôvodnenia k právnej kvalifikácii a k výroku o vine obžalovanej:
Súd vyhodnotením dôkazov vykonaných na hlavnom pojednávaní dospel k záveru, že sa stali skutky (čiastkové útoky) uvedené vo výrokovej často tohto rozsudku, pričom z dokazovania, mimo rozumné pochybnosti, vyplynulo, že ich spáchala (respektíve spáchala spolu s doposiaľ nezistenou osobou) práve obžalovaná I. F. (ďalej len obžalovaná).
V tejto súvislosti súd poukazuje na tieto konkrétne skutočnosti a argumenty:
- v prvom rade súd konštatuje, že tak čiastkový útok zo dňa 15.12.2005 ako aj čiastkový útok zo dňa 17.01.2006 boli spáchané rovnakým spôsobom. V obodvoch prípadoch telefonicky kontaktoval doposiaľ nezistený muž (poškodené vypovedali, že v telefóne hovoril mužský hlas) osoby staršieho veku v Pezinku, pričom sa predstavil ako ich vnuk (dokazovaním bolo zistené, že ani v jednom prípade skutočný vnuk poškodených od nich žiadne peniaze nežiadal), žiadal ich o finančné prostriedky na kúpu motorového vozidla, uvádzal, že si osobne nemôže pre peniaze prísť, nakoľko by o motorové vozidlo, ktoré chce kúpiť prišiel s tým, že pošle ženu (malo ísť o ženu vystupujúcu pod menom M. N.), ktorá peniaze prevezme.
- taktiež z dokazovania nepochybne vyplynulo, že v obidvoch prípadoch sa k poškodeným osobám dostavila skutočne žena, ktorá si pri skutku uvedenom v bode 1 rozsudku skutočne prevzala sumu 50.000 Sk a v druhom prípade k prevzatiu sumy vo výške 80.000 Sk nedošlo z dôvodu zásahu polície, ktorá preberanie penazí monitorovala.
- zo spôsobu spáchania čiastkových útokov je zrejmé, že účasť ženy, ktorá chodila preberať finančné prostriedky od poškodených bola podstatná a dôležitá, nakoľko muž, ktorý telefonoval, nemohol pre penaize prísť, pretože poškodené by okamžite zistili, že nejde o ich vnuka. Účasť ženy na spáchanej trestnej činnosti nepovažuje preto súd za podradnú (tak ako to tvrdila obhajoba), či len doplňujúcu činnosť druhého páchateľa, ale ide o účasť rovnocennú, pretože bez činnosti ani jedného z nich by k úspešnému dokonaniu trestného činu nemohlo prísť.
- podľa názoru súdu z dokazovania celkom jednoznačne a nepochybne vyplynulo, že tou ženou, ktorá sa účastnila na páchaní trestnej činnosti bola práve obžalovaná. Pokiaľ ide o čiastkový útok zo dňa 15.12.2005 tak obžalovanú usvedčila, bez akýchkoľvek pochybností, poškodená J. H., ktorá ju opoznala pri rekognícii mesiac po spáchaní skutku ako osobu, ktorá od nej preberala finančné prostriedky. Na rozdiel od obhajoby, ktorá namietala vykonanú rekognícu, súd nemá žiadne procesné výhrady k vykonaniu rekognície, nakoľko poškodená opoznávala možného páchateľa in natura, pričom podľa fotodokumentácie opoznávala páchateľa zo štyroch žien, ktoré všetky boli obdobného veku, výšky, mali podobnú farbu vlasov a všetky boli rómskeho pôvodu. Napokon, poškodená J. H. opoznala obžalovanú aj priamo na hlavnom pojednávaní a to taktiež bez akýchkoľvek pochybností. Súd pritom nezistil žiadne také skutočnosti, z ktorých by sa dalo vyvodiť, že poškodená mohla mať nejaký záujem na prípadom krivom obvinení obžalovanej, nakoľko obžalovanú, pred spáchaním skutku, vôbec nepoznala a súd nezistil nič, z čoho by mohol usudzovať na nedôveryhodnosť výpovede poškodenej.
- pokiaľ ide o obhajobu obžalovanej vo vzťahu k čiastkovému útoku zo dňa 15.12.2005, tak obžalovaná vo svojej výpovedi v prípravnom konaní uvádzala len to, že je to klamstvo a nikdy tam nebola. Až do hlavného pojednávania konaného dňa 12.06.2009 ani raz neuviedla, kde mala v ten deň byť a čo mala robiť. Pre súd bolo preto prekvapivým, že až po tri a pol roku od spáchania skutku (ide aj o dobu po ktorú sa viedlo prípravné konanie a konanie pred súdom), bolo do spisu predložené lekárske potvrdenie práve zo dňa 15.12.2005, podľa ktorého bola obžalovaná v uvedený deň s udretým kolenom v ambulancii MUDr. A. Š. Podľa názoru súdu, ani prípadná návšteva lekára zo strany obžalovanej v uvedený deň, jej nemohla zabrániť v tom, aby v ten istý deň bola v Pezinku a preberala peniaze od poškodenej J. H. Svedok MUDr. A. Š. totiž vypovedal, že orginuje päť hodín denne (tak ako takmer každý lekár, ktorý má ambulanciu) a to buď doobeda lebo poobede, pričom obžalovaná mala byť u lekára len s buchnutým kolenom (opuch spojený z bandážou) a nešlo v jej prípade o nejaké celodenné a náročné vyšetrenia. Obžalovaná preto nebola tak zranená, aby nebol možný jej presun z Bratislavy do Pezinka a to buď pred alebo po návšteve lekára v uvedený deň. Naviac, v uvedený deň bolo zimné ročné obdobie a preto nie je prekvapujúce, že poškodená si nevšimla to, že žena ktorá prišla pre peniaze by mala krívať. Poškodená vypovedala, že tá žena mala dlhší kabát a zakrýval jej kolená. Ak by aj obžalovaná bola zranená na kolene (a mala napríklad bandáž), poškodená to celkom zjavne nemohla vidieť a to kvôli oblečeniu obžalovanej. Len pre úplnosť súd dodáva, že predložené lekárske potvrdenie je pochybné. V prvom rade je pochybným to, že by si poškodená spomenula až po vyše troch rokoch kde mala v uvedený deň byť a že by to neuviedla už vo svojej výpovedi v prípravnom konaní v roku 2006. Taktiež je pochybným, že by mala ešte stále odložené potvrdenie z pred troch rokov a napokon, naväčšie pochybnosti vyplynuli pre súd z výpovede svedka MUDr. A. Š., ktorý uviedol, že „tá pani, čo tu sedí ako obžalovaná, je iná F. ako tá, ktorá bola u mňa teraz v pondelok, tá pani, čo bola u mňa mala aj občiansky preukaz ako aj kartu“ (t. j. tri dni pred konaním pojednávania). Z uvedeného je zrejmé, že aj v prípade zo dňa 15.12.2005 mohla byť u lekára „iná F.“, teda niekto kto sa za ňu vydával a mal jej doklady.
- pokiaľ ide o čiastkový útok zo dňa 17.01.2006 tak pri ňom bola obžalovaná zadržaná príslušníkmi PZ priamo pri tom, ako mala preberať finančné prostriedky a bola predvedená na políciu. Skutočnosť, že išlo o úplne rovnaký spôsob spáchania činu ako pred mesiacom (15.12.2005) len nasvedčuje tomu, že aj 15.12.2005 bola ženou preberajúcou peniaze práve obžalovaná, pretože zjavne išlo o rovnaký „scenár“ páchania trestnej činnosti.
- obhajobu obžalovanej, že mala ísť pre papiere pre osobu menom Peter súd neakceptoval. Z výpovede poškodenej A. K., ktorá bola na hlavnom pojednávaní prečítaná, nakoľko poškodená zomrela, vyplýva, že poškodená sa jej vyslovene pýtala, či „ide pre tie peniaze“ a obžalovaná jej odpovedala, že „áno, ide pre tie peniaze“. Obžalovaná preto vedela, že ide pre penaize, pričom je úplne neakceptovateľné, aby obžalovanú dvakrát po sebe (15.12.2005 a aj po mesiaci 17.01.2006) poslala nejaká neznáma osoba (v druhom prípade vystupujúca pod menom Peter) vždy v Pezinku a vždy k starým ženám a vždy po telefonátoch od muža, ktorý sa vydával za ich vnukov po nejaké papiere. Túto obhajobu obžalovanej preto považuje súd za vymyslenú. Súd uzatvára, že v prvom prípade bola obžalovaná usvedčená výpoveďou poškodenej a v druhom prípade bola zadržaná priamo na mieste činu policajtmi. Pre súd je nepredstaviteľné, aby išlo len o náhody, ktoré sa vyskytnú vždy za rovnakých okolností.
- z dokazovania vyplynulo, že skutok zo dňa 17.01.2006 bol „dokončený“ už za asistencie polície, nakoľko poškodená A. K. sa dozvedela, že jej vnuk nevolal a s následným odovzdaním penazí vo výške 80.000 Sk súhlasila len preto, že tak bola dohodutá s políciou za účelom zaistenia osoby, ktorá si peniaze príde prevziať. Polícia sa pritom rozhodla, že do obálky nedajú peniaze, pričom tam vložili nastrihané papiere a zasiahla až v čase, keď bola obálka odovzdaná poškodenou obžalovanej.
- súd považuje tento postup polície za súladný s ustanoveniami Trestného poriadku, nakoľko tu nešlo o neprípustnú policajnú provokáciu (t. j. vyprovokovanie trestnej činnosti zo strany polície), ale išlo len o policajnú asistenciu, teda monitorovanie dokončovania trestnej činnosti za asistencie polície. Súd sa nestotožnil s námietkami obhajoby, že na takýto postup potrebovala polícia osobitný príkaz, nakoľko išlo o predstieraný prevod. Podľa názotu súdu polícia, v posudzovanej trestnej veci, nepotrebovala žiadny osobitný súhlas, či príkaz, pretože celkom zjavne nešlo o predstieraný prevod v zmysle § 112 Tr. por.. Predstieraný prevod sa totiž týka len vecí, ktorých držba, či disponovanie s nimi je v bežnom živote zakázaná, prípadne na ich držbu je nutné osobitné povolenie (napríklad omamné látky, falošné peniaze a podobne), pričom podstatou tohto inšitútu je predstieranie prevodu takýchto vecí. Tento inštitút je preto neaplikovateľný na posudzovaný prípad, pretože v ňom išlo len o monitorovanie predávania a preberania penazí so súhlasom osoby, ktorá mala byť činnosťou páchateľov poškodená. Súd preto uzatvára, že činnosť polície bola v danom prípade prípustná, pretože len monitorovala priebeh skutkových udalostí, bez toho, aby do skutkového deja aj priamo zasahovala. Súd zdôrazňuje, že polícia do priebehu skutkového deja vstúpila až v jeho záverečnej fáze. Polícia pritom, celkom logicky, nemohla zasiahnuť voči páchateľom ihneď potom, ako poškodená A. K. celú vec oznámila polícii, nakoľko skutočná totožnosť páchateľov nebola vtedy polícii známa a preto polícia musela vyčkať až do doby, keď sa osoba dostaví pre peniaze.
- až do okamihu, než sa obžalovaná dostavila k poškodenej, polícia neurčovala konkrétny obsah konania obžalovanej, pričom „vstúpila“ do skutkového deja až v závere, t. j. pri odovzdávaní penazí, z čoho, pre právnu kvalifikáciu, vyplýva to, že skutok nemohol byť dokonaný, nakoľko sa neodovzdávali skutočné peniaze, ale hlavne, v čase odovzdávania penazí už poškodená osoba nekonala v omyle, nakoľko vedela o všetkých rozhodných skutkových okolnostiach a vedela aj to, že jej nemôže vzniknúť škoda, pretože o odovzdanie penazí už v skutočnosti nejde, ale ide len o to, zistiť totožnosť osoby, ktorá si pre ne príde.
- skutok uvedený v bode 2 rozsudku je preto charakerizovaný nedostatkom následku, ktorý je znakom skutkovej podstaty stíhaného prečinu a preto súd, na rozdiel od obžaloby, kvalifikoval konanie obžalovanej v bode 2 ako pokus trestného činu, pretože o pokus ide aj vtedy, ak páchateľ dospel vo vývoji trestnej činnosti tak ďaleko, že sa už nachádza na mieste trestného činu, bezprostredne pred jeho dokonaním, avšak k dokonaniu trestného činu nedôjde z príčin nezávislých od vôle obžalovanej.
Vzhľadom na všetky uvedené skutočnosti súd dospel k záveru, že obžalovaná sa ako spolupáchateľ, vedome (úmyselne) podielala svojím konaním na naplnení znakov skutkovej podstaty prečinu podvodu podľa § 221 Tr. zák., pretože aj jej úlohou bolo využiť dôveru starších ľudí, predstierať, že preberá finančné prostriedky pre rodinných príslušníkov poškodených a tým utvrdzovať poškodené osoby v omyle, v dôsledku čoho poškodené osoby vykonali majetkovú dispozíciu (v bode 1 rozsudku) alebo chceli majetkovú dispozíciu vykonať (v bode 2 rozsudku), ktorou sa obžalovaná alebo niekto iný obohatil a ktorou zároveň bola spôsobená poškodeným osobám majetková škoda (z časti došlo k skutočnému vzniku škody a z časti konanie obžalovanej k vzniku škody bezprostredne smerovalo). Vznik škody (v súhrne prevyšujúci desaťnásobok sumy 8.000 Sk – v súčasnosti 266 Euro) je preto v príčinnej súvislosti s konaním obžalovanej, pričom obžalovaná v oboch prípadoch konala v priamom úmysle v zmysle § 15 písm. a) Tr. zák., nakoľko z okolností prípadu, najmä z toho, že sa v dvoch prípadoch vydávala za inú osobu (Mária Novotná) a vystupovala ako osoba poslaná vnukmi poškodených osôb (čo zjavne nebola pravda), musela vedieť, že svojím konaním môže spôsobiť poruchu na záujme chránenom Trestným zákonom, čo sa napokon z časti aj stalo.
Súd posúdil konanie obžalovanej ako jeden pokračovací prečin pozostávajúci z dvoch čiastkových útokov, nakoľko obidva čiastkové útoky napĺňajú skutkovú podstatu toho istého trestného činu (podvod), spája ich objektívna súvislosť v čase (obidva vykonané v priebehu jedného mesiaca), rovnaký spôsob ich spáchania a v predmete útoku (finančné prostriedky) ako aj subjektíva súvislosť, ktorou je jednotiaci zámer obžalovaného spáchať trestný čin (t. j. neustále sa obohacovať rovnakým spôsobom konania na úkor poškodených).
Súd preto uznal obžalovanú vinnou za spáchanie pokračovacieho prečinu podvodu podľa § 221 ods.1, ods.2 Tr. zák. spolupáchateľstvom podľa § 20 Tr. zák., čiastočne dokonaného (bod 1) a čiastočne nedokonaného v štádiu pokusu podľa § 14 ods.1 Tr. zák (bod 2), pričom vychádzal zo zásady, že celý pokračovací trestný čin je nutné posúdiť podľa toho Trestného zákona, ktorý je účinný v čase spáchania posledného útoku, t. j. v čase, keď bol pokračovací trestný čin dokončený.
Súd následne odôvodnil výrok o treste a náhrade škody.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.