Autor:
Mgr. Erika Krutková, vyššia súdna úradníčka Špecializovaného trestného súdu
K limitom práva odsúdeného nevypovedať ako svedok vo vlastnej trestnej veci
( rozhodnutie ESĽP o neprípustnosti sťažnosti vo veci Dieter WANNER proti Nemecku zo dňa 22. 11. 2018, č. 26892/12[1])
I. Právo nevypovedať ako aj právo neusvedčovať seba samého (nemo teneturseipsumaccusare) nie sú výslovne uvedené v čl. 6 Dohovoru avšak niet pochýb o tom, že sú všeobecne uznávanými medzinárodnými štandardmi a ležia v samom srdci predstáv o spravodlivom procese. Tieto princípy sú úzko prepojené s princípom prezumpcie neviny obsiahnutom v čl. 6 § 2 Dohovoru, ktorého ochrana skončí okamihom keď obvinený bol riadne uznaný vinným zo spáchania trestného činu. Rovnako sa tak odsúdený nemôže dovolávať práva neusvedčovať seba samého v situácii, keď je predvolaný ako svedokv následne vedenom trestnom konaní proti spolupáchateľom na tomto skutku, keďže neexistuje právna možnosť jeho opätovného trestného stíhania pre tento skutok.
II. Zmysel a podstata práva neusvedčovať seba samého nevyžaduje existenciu práva takéhoto svedka odmietnuť vypovedať. Účinný výkon spravodlivosti vyžaduje aby aj takýto svedkovia, ako každý iný svedok, ktorý nemá právo odmietnuť vypovedať, konali v súlade so svojou občianskou povinnosťou pravdivo vypovedať podľa príslušných ustanovení Trestného poriadku. Čl. 6 Dohovoru tak nepriznáva žiadne osobitné práva bývalým obvineným, právoplatne uznanými vinnými, ohľadom svedeckej výpovede o skutku, pre ktorý boli odsúdení. Opačný prístup by mohol viesť k tomu, že páchatelia trestných činov nebudú stíhaní prípadne a v širšom kontexte k justičnému omylu.
Úvod
Sťažovateľ namieta svoje odsúdenie pre trestný čin krivej výpovede svedka opierajúc sa konkrétne o svoje právo neusvedčovať seba samého a právo na prezumpciu neviny garantovaných čl. 6 Dohovoru. Za prvé, tvrdil, že pravdivé odpovede na položené otázky v priebehu je výsluchu ako svedka by mohli viesť k jeho ďalšiemu trestnému stíhaniu pre iný skutok. Za druhé tvrdil, že príslušné orgány nepriamo zamýšľali prinútiť ho k spätnému priznaniu sa po právoplatnom skončení trestného konania vedeného proti nemu napriek tomu, že c priebehu celého konania popieral svoju účasť na skutku. Namietal aj porušenie práva na slobodu prejavu garantované čl. 10 Dohovoru, tým že má právo zotrvať na svojom tvrdení, že je nevinný.
Skutkové okolnosti
Dňa 23. 3. 2007 Okresný súd v Lahr uznal sťažovateľa vinným okrem iného aj zo zločinu napadnutia spáchaného formou spolupáchateľstva a odsúdený k 9 mesiacom trestu odňatia slobody s podmienečným odkladom, na tom skutkovom základe, že v noci dňa 29. 4. 2006 on a traja ďalší neznámi páchatelia vošli do bytu poškodeného a kým ho kopali a udierali, požadovali vrátenie dlhu 3.500,- Eur. V priebehu trestného konania sťažovateľ popieral účasť na útoku hoci pripustil, že poškodený mu dlhoval sumu 3.500,- Eur a za tým účelom niekoľkokrát navštívil jeho byt. Napriek tomu ho okresný súd uznal vinným opierajúc sa o výpoveď poškodeného a jeho manželky, ktorí spoznali sťažovateľa, a ktoré považoval za vierohodné. Rozsudok nadobudol právoplatnosť dňom 12. 7. 2007 okamihom späťvzatia odvolania podaného sťažovateľom v priebehu verejného zasadnutia na odvolacom súde.
Trestné konanie vedené proti neznámym spolupáchateľom
Na základe žiadosti prokurátora bol následne sťažovateľ predvolaný pred vyšetrovacieho sudcu ako svedok za účelom jeho vypočutia vo veci útoku na poškodeného v trestnom konaní vedenom proti trom neznámym spolupáchateľom, ktorých totožnosť bola aj naďalej neznáma. Dňa 7. 9. 2007 sa sťažovateľ dostavil pred vyšetrovacieho sudcu, ktorý ho poučil, že ako svedok je povinný vypovedať pravdu a o dôsledkoch krivej výpovede najmä možnosti jeho vzatia do „nátlakovej väzby“. Sťažovateľ nebol poučený o jeho práve nevypovedať a práve neusvedčovať seba samého. Vo svojej výpovedi následne uviedol, že na mieste činu nebol, a teda nemôže uviesť ani kto sa zúčastnil na útoku. Následne bol sťažovateľ obvinený z trestného činu „krivej výpovede podanej bez prísahy“.
Okresný súd oslobodil sťažovateľa spod obžaloby nakoľko na základe vykonaného dokazovania nebol presvedčený o účasti sťažovateľa na predmetnom útoku. Po vykonaní dokazovania v zmysle zásady in dubioproreo, dospel k záveru, že je rovnako možné, že sťažovateľ bol v čase skutku na narodeninovej oslave.
Odvolací súd na podklade odvolania podaného prokurátorom uznal sťažovateľa vinným z trestného činu „krivej výpovede bez prísahy“ a bol odsúdený k 6 mesiacom trestu odňatia slobody s podmienečným odkladom. Potom čo súd opätovne vypočul všetkých svedkov odvolací súd ustálil, že sťažovateľ sa zúčastnil na útoku, a teda počas svojej svedeckej výpovede dňa 7. 9. 2007 nehovoril pravdu. Rovnako odvolací súd zvážil, že sťažovateľ nebol poučený o jeho práve neodpovedať na otázky, ktorými by usvedčoval seba samého avšak dospel k záveru, že takéto poučenie nebolo nevyhnutné nakoľko neexistovalo riziko nového trestného stíhania pre trestný čin útoku, keďže bol okresným súdom v Lahr právoplatne uznaný vinným, a teda v zmysle zásadyne bi in idem nemôže byť opätovne trestne stíhaný pre ten istý skutok.
Odvolávajúc sa na príslušnú judikatúru Federálneho súdu pre spravodlivosť, odvolací súd uznal, že právo nevypovedať podľa vnútroštátneho práva sa vzťahuje tiež na otázky, ktoré môžu nepriamo usvedčiť svedka hoci len poskytnutím malého kúska dôkazu proti nemu. Avšak v tomto prípade nezistil žiadne hoc nepriame nebezpečenstvo, že by sťažovateľ mohol byť stíhaný pre iné trestné činy spáchané spoločne so spolupáchateľmi v prípade, že by odhalil ich mená. V tomto smere sťažovateľ nepredložil v tomto smere niča ani dokazovanienepreukázalo žiadne skutočnosti oprávňujúce jeho obavu z nového trestného stíhania.
Odvolací súd ďalej zamietol námietku sťažovateľa ohľadom porušenia čl. 6 Dohovoru. Súd reagoval na tvrdenie sťažovateľa, že čl. 6 bráni výsluchu odsúdených páchateľov ako svedkov ku skutku, pre ktorí boli uznaní vinnými nakoľko by tým boli nútení k tomu, aby usvedčiliseba samých z trestného činu, ktorý permanentne popierajú. Avšak súd dospel k záveru, že čl. 6 Dohovoru chráni obvineného pred tým, aby aktívne prispieval k vlastnému trestnému stíhaniu. Ak, tak ako v tomto prípade, neexistuje takéto nebezpečenstvo, odsúdený páchateľ je povinný vypovedať ako svedok v súlade s príslušnými ustanoveniami trestného poriadku.
Dňa 28. 7. 2011 „dovolací“ súd v Karlsruhe zamietol dovolanie sťažovateľa pre porušenie zákona konštatujúc, že v konaní nedošlo k porušenie zákona k ujme sťažovateľa. Ústavný súd dňa 19. 10. 2011 odmietol ústavnú sťažnosť sťažovateľa bez bližšieho odôvodnenia.
Vnútroštátne právo
Príslušné ustanovenia Trestného poriadku uvádzajú nasledovné:
Čl. 48
Svedkovia súd povinní sa dostaviť pred sudcu v určený deň. Majú povinnosť svedčiť ak zákon neustanovuje inak
Čl. 55
1.Ktorýkoľvek svedok môže odmietnuť odpovedať na ktorúkoľvek otázku, odpoveďou na ktorú......by sa vystavil riziku stíhania pre trestný čin alebo delikt.
2. Svedok musí byť poučený o jeho práve nevypovedať.
Čl. 70
1.Svedok, ktorý bez právneho dôvodu odmietne vypovedať alebo zložiť prísahu je povinný nahradiť trovy konania vzniknuté odmietnutím. Súčasne sa mu uloží „nátlaková“ poriadková pokuta a v prípade ak nemôže byť vymožená mu bude nariadená “nátlaková väzba“.
2. Väzba môže byť nariadená aj za účelom prinútenia svedka vypovedať, takéto väzba však môže trvať najviac do skončenia trestného konania a nesmie prekročiť maximálnu dobu 6 mesiacov.
Podľa čl. 153 Trestného zákona svedok alebo znalec, ktorý v konaní pred súdom alebo iným orgánom príslušným na výsluch svedka alebo znalca pod prísahou, krivo vypovedá bez prísahy, sa potrestá trestom odňatia slobody od 3 mesiacov do 5 rokov. Svedkovi nebude uložený trest odňatia slobody podľa tohto ustanovenia ak úplne alebo čiastočne odmietne vypovedať v priebehu výsluchu. V takom prípade však bude čeliť nátlakovému opatreniu podľa čl. 70 Trestného poriadku pri výške poriadkovej pokuty od 5 do 1.000 Eur.
Relevantná vnútroštátna judikatúra
Svedok, ktorý krivo vypovedá sa potrestá trestom odňatia slobody aj v prípade ak súd, napriek jeho povinnosti, opomenie poučiť svedka o práve odmietnuť vypovedať. Takéto pochybenie sa vezme do úvahy ako poľahčujúce okolnosť pri rozhodovaní o výške trestu. (Federálny súd pre spravodlivosť č. 2 StR 408/03 zo dňa 13. 2. 2004). Vo výnimočných prípadoch takéto opomenutie môže viesť k vysloveniu neprípustnosti takejto svedeckej výpovede ako dôkazu v následnom trestnom konaní pod podmienkou, že obvinený jej prípustnosť na hlavnom pojednávaní v priebehu následného trestného konania namieta.(Bavorský odvolací súd (BayObLG), č. 2 St RR 48/01, rozhodnutie zo dňa 16. 5. 2001).
K namietanému porušeniu čl. 6 Dohovoru
Vláda uviedla, že námietka sťažovateľa týkajúca sa jeho výsluchu pred vyšetrovacím sudcom nie je zlúčiteľná s podstatou a účelom čl. 6 Dohovoru. Sťažovateľ bol vypočutý ako svedok v trestnom konaní vedenom proti trom neznámym spolupáchateľom na útoku na poškodeného zo dňa 30. 4. 2006. Sťažovateľ bol už právoplatne odsúdený pre jeho účasť na útoku a teda nebol vystavený riziku trestného stíhania pre tento trestný čin a nič nenasvedčovalo tomu, že by bol zapojený aj do spáchania ďalších trestných činov. Poučenie vyšetrujúcim sudcom o možnosti uloženia „nátlakovej“poriadkovej pokuty v prípade ak odmietne vypovedať ako svedok nemá povahu „obvinenia“. Aj v prípade, že by sa predpokladalo, že má povahu „obvinenia“, takéto „obvinenie“ by nemalo trestnoprávnu povahu nakoľko odmietnutie vypovedať ako svedok nie je podľa vnútroštátneho práva trestným činom a poriadková pokuta v maximálnej výške 1.000,- Eur alebo v prípade jej nezaplatenia, väzba na maximálnu dobu 6 mesiacov, majú za cieľ prinútiť svedka vypovedať, a nie ho trestať. Vzhľadom na právoplatné odsúdenie, sa sťažovateľ viac nemohol odvolávať na prezumpciu neviny ohľadom tohto skutku ani právo neusvedčovať seba samého, ktoré je s prezumpciou neviny úzko prepojené. Ako prezumpcia neviny tak aj právo neusvedčovať seba samého slúžia tomu účelu aby osoba nemusela aktívne prispievať k svojmu odsúdeniu proti svojej vôli.
Sťažovateľ namietal, že jeho právo neusvedčovať seba samého v zmysle Dohovoru musí byť vykladané v širšom slova zmysle pokryjúc aj nepriame možné sebausvedčovanie pre ďalší trestný čin v dôsledku usvedčenia možnými spolupáchateľmi. Predpokladajúc, že sťažovateľ sa zúčastnil na útoku na poškodeného, skutočnosť, že všetci jeho blízki priatelia boli svedkami vylúčení ako spolupáchatelia na skutku svedkami vyvolalo podozrenie, že skutoční spolupáchatelia boli členmi zločineckej skupiny(criminal gang) a spáchali ďalšie trestné činy.Z uvedeného dôvodu, vyšetrovanie zamerané na členov tejto zločineckej skupiny (criminal gang) by prirodzene bolo nariadené aj voči jeho osobe, a teda by bol vystavený riziku, že bude podozrivým aj v prípade ďalších trestných činov. Navyše, sťažovateľ tvrdí, že príslušné orgány nepriamo zamýšľali prinútiť k spätnému priznaniu sa po právoplatnom skončení trestného konania vedeného proti nemu, napriek tomu, že popieral svoju účasť na skutku v priebehu celého trestného konania.
Posúdenie veci ESĽP – všeobecné východiská
ESĽP opakuje, že hoci právo nevypovedať počas výsluchu a právo neusvedčovať seba samého (nemo teneturseipsumaccusare) nie sú výslovne uvedené v čl. 6 Dohovoru, nemôže byť pochybností o tom, že sú všeobecne uznávaným medzinárodným štandardom, ktoré ležia v samom srdci predstáv o spravodlivom procese podľa tohto článku (medzi mnohými pozri John Murray proti Spojenému kráľovstvu). Ich význam spočíva, okrem iného, v ochrane obvineného pred nenáležitým tlakom zo strany príslušných orgánov, a tým k prispievajú k predchádzaniu justičných omylov a k napĺňaniu účelu čl. 6 Dohovoru. Právo neusvedčovať seba samého, konkrétne, predpokladá, že trestné stíhanie vyžaduje preukázanie viny obvineného bez uchýlenia sa k dôkazom získaným metódami nátlaku alebo proti vôli obvineného (Saunders proti Spojenému kráľovstvu a H. a J. proti Holandsku).
V rozhodnutiach Weh proti Rakúsku a Marttinen proti Fínsku ESĽP považoval za rozhodujúce, pre uplatnenie práva neusvedčovať seba samého, či trestné konania ešte prebiehali alebo sa dalo aspoň predpokladať. Právo neusvedčovať seba samého vstupuje do hry ak informácie získané prostredníctvom donútenia môžu byť použité v trestnom konaní (Marttinen, § 72) Ochrana poskytovaná čl. 6 §§1 a 3 Dohovoru, sa vzťahuje k osobám, ktoré čelia trestnému stíhaniu, v rámci autonómneho výkladu tohto pojmu ESĽP. Trestné obvinenie začína okamihom, keď osoba je úradne informovaná príslušnými orgánmi o obvinení, že sa mala dopustiť trestného činu alebo od okamihu, v ktorom jeho situácia bola podstatne ovplyvnená úkonmi prijatými príslušnými orgánmi ako dôsledok podozrenia zo spáchania trestného činu (Simeonovi proti Bulharsku).
Uvedené zodpovedá judikatúre ESĽP, podľa ktorej osoba získava procesné postavenie podozrivého, vyžadujúce aplikáciu záruk garantovaných čl. 6 Dohovoru, nie až keď je mu formálne pridelené takéto procesné postavenie, ale už okamihom keď príslušné vnútroštátne orgány majú zvýšenú mieru podozrenia, že daná osoba sa zúčastnila na trestnom čine (Bandaletov proti Ukrajine a Sobko proti Ukrajine, obe aplikujúce princípy stanovené v rozhodnutí Brusco proti Francúzsku). V konečnom dôsledku, súd dospel k záveru, že hoci zásahu do práva osobydôjde v čase keď podozrivý je formálne považovaný za svedka, stále požíva práv garantovaných čl. 6 Dohovoru.
ESĽP taktiež zdôrazňuje, že princíp nemo teneturseipsumaccusare je úzko prepojený s princípom prezumpcie neviny obsiahnutom v čl. 6 § 2 Dohovoru. Ďalej dospel k záveru, že v rámci potreby zabezpečiť aby právo garantované čl. 6 § 2 Dohovoru bolo reálne a účinné, prezumpcia neviny je aplikovateľná aj v prípade ak sa konanie skončilo (Allen proti Spojenému kráľovstvu).(Phillips proti Spojenému kráľovstvu a Cleve proti Nemecku).
Aplikácia uvedených princípov v prejednávanej veci
1/ ďalšie trestné stíhanie
ESĽP poznamenáva, že sťažovateľ nebol poučený o jeho práve nevypovedať. Odvolací súd pripustil, že právo nevypovedať sa vzťahuje aj na skutočnosti, ktoré môže hoc aj len nepriamo usvedčovať svedka. Avšak súčasne dospel k záveru, že poučenie nebolo nevyhnutné nakoľko neexistovali náznaky, že by vyšetrovanie vedené voči spolupáchateľom mohlo viesť k ďalšiemu trestnému stíhaniu sťažovateľa.
Súd opakuje, že aplikácia trestnej línie čl. 6 Dohovoru nemôže byť vylúčená len preto, že sťažovateľ nikdy nebol formálne obvinený z ďalších trestných činov údajne spáchaných so spolupáchateľmi na útoku, pre ktorý bol uznaný vinným. Avšak ESĽP dospel k záveru, že skutkové okolnosti prípadu nepodporujú sťažovateľovo tvrdenie, že bol vystavený riziku trestného stíhania aj pre ďalšie trestné činy. Jeho výsluch ako svedka v trestnom konaní proti trom neznámym spolupáchateľom na útoku na poškodeného, pre ktorý bol právoplatne uznaný vinným, sledoval ako jediný cieľ zistenie totožnosti spolupáchateľov. Nič nesvedčí tomu, že by spolupáchatelia boli členmi zločineckej skupiny (criminal gang), a že by mohli sťažovateľa usvedčiť z účasti na ďalších trestných činoch. ESĽP tak nespozoroval, že by vnútroštátne orgány mali zvýšenú mieru podozrenia účasti sťažovateľa na ďalších trestných činoch alebo mali úmysel začať trestné stíhanie voči nemu pre takýto trestný čin (Shannon proti Spojenému kráľovstvu).[2]
Sťažovateľ tak nebol podstatne dotknutý tým, že bol nútený si plniť svoju občiansku povinnosť ako svedok a vypovedať pravdivo. V konečnom dôsledku, nemôže byť považovaný za osobu „obvinenú“ z trestného činu tak ako ho definuje čl. 6 Dohovoru vo vzťahu pokiaľ sa jedná o ďalšie možné trestné činu, keď bol vypočutý ako svedok pred vyšetrovacím sudcom v trestnom konaní následne vedenom proti trom neznámym spolupáchateľom na útoku na poškodeného. To znamená, že trestná línia čl. 6 Dohovoru nie je aplikovateľná pokiaľ ide o túto časť námietok sťažovateľa.
2/ účasť na útoku na poškodeného
ESĽP poznamenáva, že v čase, keď bol sťažovateľ vypočúvaný pred vyšetrovacím sudcom dňa 7. 9. 2007, rozsudkom okresného súdu v Lahr, ktorým bol uznaný vinným z trestného činu útoku na poškodeného, bol právoplatný, potom čo sťažovateľ vzal späť odvolanie v konaní pred odvolacím súdom. A teda, nebola právna možnosť jeho opätovného trestného stíhania pre uvedený skutok účasti na útoku. Sťažovateľ bol tak, právne, nie vecne ovplyvnený povinnosťou odpovedať pravdivo ako svedok na otázky, ktoré mu boli položené vyšetrujúcim sudcom v trestnom konaní vedenom proti trom neznámym spolupáchateľom na útoku. Nebol obvinený z trestného činu v zmysle čl. 6 § 1 Dohovoru ohľadom jeho účasti na tomto skutku.
Právoplatným odsúdením sa sťažovateľ viac nemohol dovolávať prezumpcie neviny, keďže ochrana poskytovaná touto zásadou končí okamihom, keď obvinenému bola riadne preukázaná vina z uvedeného skutku (Phillips, § 35 a Cleve, § 37), ako to tiež vyplýva zo znenia čl. 6 § 2 Dohovoru. Okolnosti v prejednávanej veci sa zásadné líšia od okolností v prípadoch, v ktorých ESĽP konštatoval porušenie prezumpcie neviny po skončení trestného konania. V týchto prípadoch bol obvinený buď oslobodený alebo bolo trestné konanie zastavené(Allen, §§ 94, 98 a 102)a garancie pokračovali vzhľadom na ich právo na prezumpcie neviny nakoľko neboli uznaní vinnými podľa ustanovení zákona.
Opakujúc, že právo neusvedčovať seba samého je úzko spojené s prezumpciou neviny (Saunders, § 68) a za predpokladu, že sťažovateľ sa viac nemohol dovolávať prezumpcie neviny vo vzťahu k jeho účasti na útoku na poškodeného a teda že mu viac nehrozilo riziko trestného stíhania pre tento trestný čin, ESĽP dospel k záveru, že sa rovnako nemohol dovolávať práva neusvedčovať seba samého v situácii, keď vypovedal ako svedok pred vyšetrovacím sudcom v trestnom konaní proti trom neznámym spolupáchateľom. Za daných konkrétnych okolností prípadu, keď zjavne neexistovalo riziko ďalšieho trestného stíhania osoby, ktorá bola vypočúvaná ako svedok, zmysel a podstata práva neusvedčovať seba samého nevyžaduje právo takéhoto svedka odmietnuť vypovedať. Aj v prípade, že by svedok podal sebausvedčujúce vyjadrenie, nemohlo, vo svetle zásady ne bis in idem, mať za následok aktívne prispievanie k jeho vlastnému odsúdeniu proti jeho vôli, ktoré leží v samom srdci zmienených záruk poskytovaných čl. 6 Dohovoru.
Práveže účinný výkon spravodlivosti vyžaduje aby takýto svedkovia, ako každý iný svedok, ktorý nemá právo odmietnuť vypovedať, konali v súlade so svojou občianskou povinnosťou pravdivo vypovedať podľa príslušných ustanovení Trestného poriadku. Čl. 6 Dohovoru tak nepriznáva žiadne osobitné práva bývalým obvineným, právoplatne uznaným vinnými, ohľadom svedeckej výpovede o skutku, pre ktorý boli odsúdení. V dôsledku toho, ESĽP rozhodol, že čl. 6 Dohovoru nie je aplikovateľný vo vzťahu k námietke sťažovateľa, že príslušné orgány ho zamýšľali nepriamo nútiť k spätnému priznaniu sa, potom čo trestné konanie vedené proti nemu bolo právoplatne skončené.
Z vyššie uvedeného vyplýva, že táto časť sťažnosti musí byť odmietnutá ako nemajúca základ v predmetnom ustanovení Dohovoru podľa čl. 35 §§ 3 a 4 Dohovoru.
Tvrdené porušenie čl. 10 Dohovoru
Sťažovateľ, spoliehajúc sa na čl. 3, 6, 10 a 14 Dohovoru, namietal, že bol na neho vyvíjaný nezákonný nátlak aby sa priznal k trestnému činu, ktorého spáchanie permanentne popiera a zásah do jeho práva zotrvať na svojom tvrdení, že je nevinný, a navyše, že s ním bolo zaobchádzané rozdielne oproti odsúdeným, ktorí sa priznali ale odmietli vypovedať ohľadom svojich spolupáchateľov. ESĽP ako odborník pre právne posúdenie skutkových okolností prípadu. usúdil, že námietka sťažovateľa má byť preskúmaná podľa čl. 10 Dohovoru.
Vláda namietala voči sťažovateľovým tvrdeniam, že zásah do sťažovateľovho práva na slobodu prejavu jeho odsúdením za krivú výpoveď boli odôvodnené nakoľko to bolo nevyhnutnú pre zachovanie autority súdnictva(maintainingtheauthorityofthejudiciary). Nachádzanie pravdy je predpokladom pre riadny výkon spravodlivosti a vyžaduje aby svedkovia boli povinní vypovedať pravdivo. Krivá svedecká výpoveď môže viesť k justičnému omylu, a teda bolo nevyhnutné trestnoprávne postihovať svedkov, ktorí vypovedajú v konaní pred súdom nepravdivo. Nakoniec, je potrebné mať na pamäti, že iba nepravdivé skutkové tvrdenia, ktoré samé o sebe nepožívajú najvyššiu mieru ochrany, v prípade výsluchu svedka v konaní pred súdom, sú sankcionované, a teda miera zásahu do práv sťažovateľa bola obmedzená.
ESĽP nevylučuje, že pasívne právo na slobodu prejavu spadá pod ochranu čl. 10 Dohovoru ale dospel k záveru, že tento problém má byť náležite posúdený v kontexte konkrétnych skutkových okolností (Gilberg proti Švédsku). Táto otázka by musela byť zodpovedaná v prípade ak by sťažovateľ namietal nátlak svedčiť. V prejednávanej veci sťažovateľ tvrdí, naproti tomu, že bo právoplatne uznaný vinným pre krivú svedeckú výpoveď, keďže tvrdil, že sa na mieste činu nenachádzal a teda nemohol ani povedať nič o tých, ktorí sa mali podieľať na útok, potom čo bol upozornený vyšetrujúcim sudom ak si nesplní svoju povinnosť svedčiť.
Aj keď ESĽP usúdil, že čl. 10 Dohovoru je aplikovateľný na uvedené okolnosti, dospel k záveru, že námietka by, v každom prípade, bola neprípustná nakoľko zásah do práva sťažovateľa je v súlade s požiadavkami čl. 10 § 2 Dohovoru.
Zásah do práva sťažovateľa, vo forme trestného stíhania, bol upravený v čl. 153 Trestného zákona a bol tak v súlade s právnym poriadkom. Sledoval legitímne ciele zachovania autority súdnictva (maintainingtheauthorityofthejudiciary)ako aj predchádzanie kriminalite, čo zahŕňa aj zabezpečenie dôkazovna účely odhaľovania a stíhania trestných činov (Van der Heijden proti Nemecku).
ESĽP tak musí preskúmať či zásah bol nevyhnutný v demokratickej spoločnosti, konkrétne, či bol primeraný sledovanému cieľu. ESĽP opakuje, že povinnosť poskytnúť dôkaz v trestnom konaní je zvyčajne základnou občianskou povinnosťou v demokratickej spoločnosti, v ktorej vládne právo „rule oflaw“(Voskuil proti Holandsku). Sťažovateľ bol uznaný vinným z uvedeného trestného činu napriek tomu, že tvrdil svoju nevinu v priebehu celého trestného konania vedeného proti nemu. Nie je vystavený riziku ďalšieho trestného stíhania pre tento skutok nakoľko v dôsledku späťvzatia podaného odvolania sa jeho odsúdenie stalo právoplatným. Jediné na čo bol dotazovaný, bola totožnosť spolupáchateľov na skutku. Nič nenasvedčovalo tomu, že by uvedené mohlo viesť k odhaleniu akýchkoľvek ďalších trestných činov zahŕňajúcich sťažovateľa.
Za týchto okolností, rozhodnutie vnútroštátneho súdu nezbaviť sťažovateľa jeho zákonnej povinnosti,ako každého iného svedka, vypovedať v súvislosti s vyšetrovaním trestnej činnosti a následne pred súdom proti tretej osobe, nemôže byť považované za neprimerané účelu predchádzania kriminalite a zachovania autority súdnictva(maintainingtheauthorityofthejudiciary). Opačný prístup - či už jeho zbavenie povinnosti vypovedať ako svedok alebo nepotrestanie za krivú výpoveď – by mohlo viesť k tomu, že páchatelia útoku na poškodeného zo dňa 30. 4. 2006 by neboli identifikovaní a následne stíhaní a v širšom kontexte, k justičnému omylu (miscarriageofjustice).
Vo svetle vyššie uvedeného, ESĽP dospel k záveru, že hoci usúdil, že čl. 10 Dohovoru je aplikovateľný na prejednávaný prípad, zásah do práv sťažovateľa bol nevyhnutný v demokratickej spoločnosti. A teda, námietka je, bez ohľadu na okolnosti, zjavne neprípustná v zmysle čl. 35 § 3 písm. a) Dohovoru a musí byť tak prehlásená za neprípustnú v súlade s čl. 35 § 4 Dohovoru.
Z uvedených dôvodov ESĽP väčšinou hlasou rozhodol, že sťažnosť je neprípustná.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.