Právne vety:
I. Slovné spojenie „ak štatutárny orgán poškodeného, ktorý je právnickou osobou, nemôže vykonávať práva poškodeného“, ktoré je uvedené v ustanovení § 48 ods. 3 Tr. por. je nutné vykladať tak, že sa vzťahuje nielen na prípady, v ktorých poškodená právnická osoba fyzicky nemá štatutárny orgán (napríklad z dôvodu úmrtia, neznámeho miesta pobytu, dlhodobej hospitalizácie a valné zhromaždenie spoločnosti nie je schopné zvoliť inú osobu za štatutárny orgán právnickej osoby), ale aj na prípady, v ktorých síce právnická osoba má funkčný štatutárny orgán, avšak existuje dôvodné podozrenie, že práve tento štatutárny orgán sa mohol dopustiť trestnej činnosti k škode právnickej osoby, v mene ktorej koná.
II. Poškodená osoba disponuje konkrétnymi právami už po začatí trestného stíhania vo veci a preto nie je dôvod vykladať ustanovenie § 48 ods. 3 Tr. por. takým spôsobom, že je aplikovateľné iba v prípadoch, v ktorých už bolo vznesené obvinenie.
III. Ustanovenie opatrovníka poškodenej osobe však nespôsobuje nemožnosť ustálenia výšky škody, tak ako to uvádzal prokurátor. Orgány činné v trestnom konaní sú povinné samé objasňovať všetky znaky stíhanej skutkovej podstaty trestného činu a to vrátane následku vo forme škody a nemôžu v tomto smere vyčkávať na ustanovenie opatrovníka, či vychádzať z požiadaviek, či želaní ustanoveného opatrovníka, ktoré uvedie do zápisnice o svojom výsluchu ako výšku možnej spôsobenej škody. Možná výška spôsobenej škody sa v posudzovanom prípade môže reálne odvíjať iba z rozdielu medzi kúpnou cenou za ktorú boli akcie predané a možnou kúpnou cenou za ktorú mohli byť akcie predané, ak by štatutárne orgány vykonávali svoju pôsobnosť s náležitou starostlivosťou. Na takéto zistenie nepotrebujú orgány činné v trestnom konaní opatrovníka.
sp.zn. 4Tpo/61/2018
U Z N E S E N I E
Krajský súd v Bratislave v senáte zloženom z predsedu JUDr. Petra Šamka a sudcov JUDr. Tibora Kubíka a JUDr. Vladimíra Buchvalda, vo veci návrhu na ustanovenie opatrovníka, o sťažnosti prokurátora proti uzneseniu Okresného súdu Bratislava I sp. zn. 3Tp/100/2018 zo dňa 22.08.2018, na neverejnom zasadnutí konanom dňa 11.októbra 2018 takto
r o z h o d o l :
Podľa § 194 ods. 1 písm. b/ Tr. por. z r u š u j e sa uznesenie sudcu pre prípravné konanie Okresného súdu Bratislava I sp. zn. 3Tp/100/2018 zo dňa 22.08.2018 v celom rozsahu a u k l a d á sudcovi pre prípravné konanie, aby vo veci znovu konal a rozhodol.
O d ô v o d n e n i e :
Uznesením sudcu pre prípravné konanie Okresného súdu Bratislava I sp. zn. 3Tp/100/2018 zo dňa 22.08.2018 bol podľa § 48 ods. 3 Tr. por. odmietnutý návrh prokurátora Krajskej prokuratúry Bratislava zo dňa 21.08.2018 pod sp. zn. 1Kv 48/18 na ustanovenie opatrovníka poškodeným subjektom V z p a.s. a M T T.
Proti tomuto uzneseniu podala v zákonnej lehote sťažnosť prokurátorka Krajskej prokuratúry Bratislava, ktorú písomne odôvodnila tak, že odmietnutím návrhu na ustanovenie opatrovníka bola v danej trestnej veci zmarená možnosť vykonávať výsluchy a výpovede zástupcov poškodených spoločností, ktoré sú nevyhnutné na ustálenie výšky spôsobenej škody a zhodnotenie celkovej obchodnej činnosti daných subjektov pri predaji akcií spoločnosti K T T. Doposiaľ zabezpečené informácie nasvedčujú tomu, že prípadnými páchateľmi stíhanej trestnej činnosti by mohli byť štatutárni zástupcovia poškodených spoločností a vypočuť práve ich v procesnom postavení poškodených sa javí ako konflikt, respektíve stret záujmov medzi poškodeným a podozrivým. Je názoru, že v danej trestnej veci je možné analogicky aplikovať ustanovenie § 47 ods. 1 Tr. por. aj pred vznesením obvinenia konkrétnym osobám. Neustanovenie opatrovníka poškodeným subjektom má dopad na realizáciu práv poškodených s tým, že opatrovník by tu realizoval iba práva poškodeného v trestnom konaní a to bez dosahu na výkon pôsobnosti štatutára v iných sférach činností poškodených subjektov. Navrhla, aby krajský súd zrušil napadnuté uznesenie a uložil okresnému súdu, aby vo veci znovu konal a rozhodol.
Krajský súd ako nadriadený orgán podľa § 192 ods. 1 Tr. por. preskúmal správnosť všetkých výrokov napadnutého uznesenia, proti ktorým mohol sťažovateľ podal sťažnosť, ako aj konanie, ktoré napadnutému uzneseniu predchádzalo a tak zistil, že sťažnosť prokurátorky je dôvodná.
Podľa § 48 ods. 3
Tr. por. ak poškodený, ktorý je fyzickou osobou alebo štatutárny orgán
poškodeného, ktorý je právnickou osobou, nemôže vykonávať práva poškodeného
podľa Trestného poriadku alebo je nebezpečenstvo z omeškania, predseda
senátu a v prípravnom konaní na návrh prokurátora sudca pre prípravné
konanie ustanoví na výkon týchto práv poškodenému opatrovníka. Proti
rozhodnutiu o ustanovení opatrovníka je prípustná sťažnosť.
Z predloženého spisového materiálu vyplýva, že v danej trestnej veci ide o podozrenie zo spáchania trestného činu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, ktorého sa mali dopustiť štatutárne orgány poškodených subjektov voči majetku poškodených subjektov v mene ktorých konali a konajú aj naďalej. Vzhľadom k tomu, že podstatou skutkových okolností je uzatvorenie nevýhodných zmlúv o kúpe cenných papierov, ktoré boli súčasťou majetku poškodených subjektov, pričom tieto údajne nevýhodné zmluvy uzatvárali štatutárne orgány predmetných poškodených subjektov, je zrejmé, že ako páchatelia (v prípade, ak by sa dokazovaním preukázalo, že úmyselne, prípadne z nedbanlivosti konali v rozpore s odbornou starostlivosťou pri uzatváraní kúpnych zmlúv a v dôsledku tohto ich konania nedošlo k nárastu majetku poškodených subjektov, ku ktorému by mohlo reálne dôjsť ak by dojednali iné zmluvné podmienky, najmä vyššiu kúpnu cenu) prichádzajú do úvahy práve štatutárne orgány subjektov V z p a.s. (členovia predstavenstva tejto akciovej spoločnosti) a M T T (primátor).
Krajský súd v tomto smere pripomína, že ak je poškodeným subjektom v trestnom konaní právnická osoba tak koná navonok svojím štatutárnym orgánom, prípadne za ňu koná zástupca (na podklade plnej moci udelenej štatutárnym zástupcom). Konanie štatutárneho orgánu je pritom priamo konaním právnickej osoby a štatutárny orgán nie je zástupcom právnickej osoby pri jej konaní navonok vo vzťahu k tretím osobám.
Vzhľadom k uvedenému je zrejmé, že v posudzovanej trestnej veci by v trestnom konaní vykonávali práva poškodených subjektov ich štatutárne orgány, ktoré sú však zároveň aj v postavení podozrivých osôb, ktoré mali, či mohli spôsobiť poškodeným subjektom škodu. Ak by sa tak stalo, išlo by fakticky o absolútne negovanie práv poškodeného, nakoľko podozrivá osoba (možný páchateľ) by mal vykonávať zároveň aj práva poškodeného subjektu, ktorý mal alebo mohol sám svojím konaním poškodiť na majetkových právach. Tak ako je nezlučiteľné procesné postavenie obvineného a poškodeného, nakoľko ide o dve protichodné strany s navzájom si odporujúcimi záujmami, tak rovnako je protichodným aj postavenie podozrivého a poškodeného, pričom je neprijateľné, aby fakticky osoba podozrivého a poškodeného splynula do jednej osoby (hoci právne ide o dva odlišné subjekty, nakoľko podozrivou osobou je osoba fyzická a poškodenou osobou je osoba právnická). Práve protichodnosť postavení podozrivého, či obvineného na strane jednej a poškodeného na strane druhej reálne ohrozuje riadny výkon práv poškodenej osoby.
Podľa názoru krajského súdu je preto nutné vykladať slovné spojenie „ak štatutárny orgán poškodeného, ktorý je právnickou osobou, nemôže vykonávať práva poškodeného“, ktoré je uvedené v ustanovení § 48 ods. 3 Tr. por. tak, že sa vzťahuje nielen na prípady, v ktorých poškodená právnická osoba fyzicky nemá štatutárny orgán (napríklad z dôvodu úmrtia, neznámeho miesta pobytu, dlhodobej hospitalizácie a valné zhromaždenie spoločnosti nie je schopné zvoliť inú osobu za štatutárny orgán právnickej osoby), ale aj na prípady, v ktorých síce právnická osoba má funkčný štatutárny orgán, avšak existuje určité podozrenie, že práve tento štatutárny orgán sa mohol dopustiť trestnej činnosti k škode právnickej osoby, v mene ktorej koná.
V tejto súvislosti krajský súd zdôrazňuje aj to, že poškodená osoba disponuje konkrétnymi právami už po začatí trestného stíhania vo veci a preto nie je dôvod vykladať ustanovenie § 48 ods. 3 Tr. por. takým spôsobom, že je aplikovateľné iba v prípadoch, v ktorých už bolo vznesené obvinenie.
V ďalšom priebehu konania bude sudca pre prípravné konanie postupovať v intenciách tohto uznesenia, pričom povinnosťou orgánov činných v trestnom konaní bude starostlivo skúmať, či sa nezmenili štatutárne orgány poškodených subjektov, pretože v takom prípade by mali realizovať práva poškodeného v trestnom konaní nové štatutárne orgány a nie opatrovník.
Pokiaľ však prokurátorka v podanej sťažnosti uvádzala, že prípadné neustanovenie opatrovníka poškodeným subjektom môže zmariť vyšetrovacie úkony potrebné na objasnenie veci, či ustálenie výšky spôsobenej škody, tak jej nie je možné dať za pravdu. Krajský súd upozorňuje, že orgány činné v trestnom konaní sú povinné samé objasňovať všetky znaky stíhanej skutkovej podstaty trestného činu a to vrátane následku vo forme škody a nemôžu v tomto smere vyčkávať na ustanovenie opatrovníka, či vychádzať z požiadaviek, či želaní ustanoveného opatrovníka, ktoré uvedie do zápisnice o svojom výsluchu ako výšku možnej spôsobenej škody. Napokon, možná výška spôsobenej škody sa v posudzovanom prípade môže reálne odvíjať iba z rozdielu medzi kúpnou cenou za ktorú boli akcie predané a možnou kúpnou cenou za ktorú mohli byť akcie predané, ak by štatutárne orgány vykonávali svoju pôsobnosť s náležitou starostlivosťou. Na takéto zistenie, ktoré je v danom štádiu trestného konania iba teoretickou úvahou, nepotrebujú orgány činné v trestnom konaní opatrovníka.
Vzhľadom na uvedené krajský súd rozhodol tak ako je uvedené vo výrokovej časti tohto uznesenia.
P o u č e n i e : Proti tomuto uzneseniu sťažnosť nie je prípustná.
Krajský súd v Bratislave
dňa 11.októbra 2018
JUDr. Peter Šamko
predseda senátu
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.