Právne vety:
I. Pojem „verejne“ nemožno stotožňovať s pojmom „na mieste prístupnom verejnosti“. Preto, aby konanie páchateľa naplnilo všetky zákonom vyžadované znaky trestného činu v zmysle § 422 ods. 1 Tr. zák. nestačí len to, že sa páchateľ nachádza na mieste verejnosti prístupnom.
II. Každý si môže rozhodnúť sám, aké názory považuje za správne a akým spôsobom ich bude prejavovať, to platí aj vtedy, ak ide o názory, ktoré väčšinová spoločnosť neuznáva, či ich považuje vyslovene za nesprávne a nebezpečné. Štát môže výnimočne obmedziť slobodu prejavu, avšak len vtedy, ak ide o verejné prejavovanie určitých názorov.
III. Prejav sympatie v zmysle § 422 ods. 1 Tr. zák. znamená vyjadriť buď výslovne alebo konkludentne svoj pozitívny názor a vzťah k fašizmu alebo inému podobnému hnutiu bez priameho úmyslu ovplyvniť iné osoby. Ide o úmyselný trestný čin, páchateľ musí vedieť že svojim konaním prejavuje sympatie k skupine alebuo hnutiam, ktoré násilím, hrozbou násilia alebo hrozbou inej ťažkej ujmy smerujú k potláčaniu základných práv a slobôd osôb.
U Z N E S E N I E
V trestnej veci obv. X.Y., stíhaného za trestný čin podpory a propagácie hnutí smerujúcich k potlačeniu práv a slobôd občanov podľa § 261 Trestného zákona som takto
r o z h o d o l :
Podľa § 172 ods. 1 písm. b/ Trestného poriadku trestné stíhanie proti obv. X.Y. - nar. .......v Bratislave, bytom Bratislava ......., nezamestnanému, ktorého stíha policajný orgán OSV ........ pod sp. zn. ORP-....../3-OSV-...-2004 uznesením zo dňa ....... za trestný čin podpory a propagácie hnutí smerujúcich k potlačeniu práv a slobôd občanov podľa § 261 Trestného zákona preto, že dňa 4.12.2004 asi o 21,10 hod. v ...... na .....ulici č. 110 v pohostinstve u ....... v ktorom sa konal koncert extrémistických skupín s účasťou väčšieho množstva ľudí sympatizujúcich s hnutím potláčajúcim práva a slobody občanov verejne prejavil sympatie k fašizmu lebo mal tetovanie na prstoch ľavej ruky tri sedmičky - symbol rasovej segregácie, vlčí hák - symbol nezávislosti, slobody, používaný v označení divízie Waffen SS a keltský kríž - používaný v hnutí skinheads ako zástupný symbol za svastiku
z a s t a v u j e m
pretože tento skutok nie je trestným činom a nie je dôvod na postúpenie veci.
Odôvodnenie :
Dňa ....2004 policajný orgán OSV ..... začal trestné stíhanie a vzniesol obvinenie X.Y. za trestný čin podpory a propagácie hnutí smerujúcich k potlačeniu práv a slobôd občanov podľa § 261 Trestného zákona na už uvedenom skutkovom základe.
Dňa 24.4.2005 policajný orgán predložil prokurátorovi vyšetrovací spis s návrhom na zastavenie trestného stíhania.
Vyhodnotil som dôkazy obstarané vo vyšetrovaní policajným orgánom ako i správnosť jeho postupu.
Zistil som, že návrh policajného orgánu je dôvodný.
Zo znenia ustanovenia § 261 Trestného zákona je zrejmé, že pre naplnenie skutkovej podstaty tohoto trestného činu je irelevantné, či sa X.Y. zúčastnil koncertu extrémistických skupín na ktorom sa nachádzal väčší počet ľudí sympatizujúcich s hnutím potláčajúcim práva a slobody občanov.
Trestný čin podpory a propagácie hnutí smerujúcich k potlačeniu práv a slobôd občanov podľa § 261 Trestného zákona spácha ten kto verejne prejavuje sympatie k fašizmu alebo k inému podobnému hnutiu uvedenému v § 260 Trestného zákona alebo verejne popiera, spochybňuje alebo sa snaží ospravedlniť zločiny fašizmu alebo iného podobného hnutia uvedeného v § 260 Tr.zák.
Prejav sympatie v zmysle tohoto ustanovenia znamená vyjadriť buď výslovne alebo konkludentne svoj pozitívny názor a vzťah k fašizmu alebo inému podobnému hnutiu bez priameho úmyslu ovplyvniť iné osoby. Ide o úmyselný trestný čin, páchateľ musí vedieť že svojim konaním prejavuje sympatie k fašizmu resp. hnutiu, ktoré preukazateľne smeruje k potlačeniu práv a slobôd občanov alebo hlása národnostnú, rasovú, triednu alebo náboženskú nenávisť.
Ustanovenie § 89 ods. 3 Trestného zákona taxatívne určuje, kedy je trestný čin spáchaný verejne, a to vtedy, ak je spáchaný obsahom tlačoviny alebo rozširovaného spisu, filmom rozhlasom, internetom, televíziou alebo iným obdobne účinným spôsobom, alebo pred viac ako dvoma osobami súčasne prítomnými.
Pojem verejne nemožno stotožňovať s pojmom na mieste prístupnom verejnosti.
Z dôkazov zadovážených vo vyšetrovaní možno bezpečne vyvodiť záver, že X.Y. vie, že svojim konaním t.j. tým, že sa nechal potetovať symbolmi prezentujúcimi jeho pozitívny názor k fašizmu alebo inému podobnému hnutiu vyjadruje svoj vzťah k takémuto hnutiu, bez priameho úmyslu ovplyvniť tým iné osoby.
Preto, aby toto konanie naplnilo všetky zákonom vyžadované znaky trestného činu však treba, aby sa tak udialo verejne. Nestačí, že sa X.Y nachádzal na mieste verejnosti prístupnom.
Skutočnosť, že X:Y si nechal tetovať telo symbolmi prezentujúcimi jeho kladný vzťah k fašizmu nie je možné považovať za spáchanie činu obsahom tlačoviny, rozširovaného filmom, rozhlasom, internetom, televíziou alebo iným obdobným účinným spôsobom ( prednesom poburujúceho prejavu pred šírokým fórom, vyjadenia prostredníctvom.zvukových záznamov, transparentov, hesiel, plastík a pod.).
Vyšetrovanie bolo preto zamerané na preukázanie skutočnosti, či X.Y. prezentoval svoje názory pred viac ako dvomi osobami súčasne prítomnými. Muselo ísť o osoby odlišné od páchateľa, ktoré sú naviac spôsobilé jeho prejav postrehnúť a porozumieť mu. Nestačila by teda prítomnosť takých osôb, ktoré nie sú schopné prejav postrehnúť a pochopiť jeho zmysel.
Dôkazy obstarané vo vyšetrovaní policajným orgánom pre náležité objasnenie veci nesvedčia tomu, že X.Y. verejne prejavoval sympatie k fašizmu.
Treba uviesť, že koncert na ktorom sa zúčastnil X.Y. sa konal v uzavretom priestore reštaurácie a kinosály, zrejme za účasti priaznivcov hnutia skinheads resp. punkrockovej muziky.
Už zo spôsobu zorganizovania koncertu a stretnutia prívržencov skinheads, ktoré sa robilo konšpiratívne možno vyvodiť záver, že cieľom účastníkov koncertu nebolo aktívne verejne vyjadrovať svoj názor a vzťah k fašizmu alebo inému podobnému hnutiu. Naopak, chceli, aby koncert a jeho účastníci zostali utajení. K samotnej účasti X.Y. a jeho prejavom na koncerte nebol produkovaný žiaden dôkaz. Ani jeden z vypočutých svedkov, či už účastníkov koncertu alebo obsluhujúceho personálu nepostrehol, či už v reštaurácii alebo kinosále nielen u X.Y., ale vôbec, verejné prejavy sympatií s fašizmom.
Z fotodokumentácie preukazujúcej tetovanie obvineného na prstoch ľavej ruky je vidieť, že X.Y. má na prstoch vytetované symboly. Treba uviesť, že ide o symboly, ktorých význam pre orgány činné v trestnom konaní hodnotil znalec v znaleckom dokazovaní. Z toho plynie záver, že ak zmysel týchto symbolov musí hodnotiť znalec a to práve preto, lebo bežne ľuďom, ktorí sa s nimi pravidelne nestretávajú nič nehovoria a ani nechápu ich zmysel, je vylúčený záver, že X.Y. verejne prejavoval svoje sympatie k fašizmu. To by bolo možné len vtedy, ak by v konaní boli zabezpečené dôkazy o tom, že pred viac ako dvomi osobami od neho odlišnými a spôsobilými jeho prejavy postrehnúť a porozumieť im, vyjadroval už uvedeným tetovaním prejavy sympatie predpokladané ust. § 261 Trestného zákona.
O tom, ktoré názory sú správne a ktoré nie má právo rozhodnúť si X.Y. sám. Štát nemá právo stanovovať, za ktoré nesprávne názory ho bude stíhať a za ktoré nie. Nevyhnutnosť obmedzenia slobody prejavu v tomto prípade štát prisúdil takýmto prejavom len vtedy, keď sú vyjadrené verejne.
Po vyhodnotení všetkých zadovážených dôkazov vo vyšetrovaní jednotlivo i v ich súhrne je odôvodnený záver, že v konaní X.Y. teda absentuje objektívna stránka skutkovej podstaty trestného činu. Pre skutkovú podstatu sa vyžaduje naplnenie všetkých jej znakov. Ak chýba ktorýkoľvek z nich, nejde o skutkovú podstatu a teda ani o dokonaný trestný čin.
Z uvedeného dôvodu som si osvojil návrh policajného orgánu a trestné stíhanie postupom podľa § 172 ods. 1 písm. b/ Trestného poriadku som zastavil.
P o u č e n i e: Proti tomuto uzneseniu je prípustná sťažnosť, ktorú možno podať do troch dní odo dňa jeho doručenia na Okresnej prokuratúre Bratislava IV. Sťažnosť má odkladný účinok. Týmto rozhodnutím nie sú dotknuté návrhy poškodenej strany na náhradu škody v občiansko-právnom konaní.
JUDr. Peter Grendár
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.