Ústavný súd Českej republiky kritizuje tzv. reťazenie výkonov trestov odňatia slobody
Ústavný súd ČR vyhlásil dňa 30.07.2019 pod sp. zn. II. ÚS 4022/18 zaujímavý nález, v ktorom skritizoval aplikačnú prax týkajúcu sa kumulácie (reťazenia) výkonov trestu odňatia slobody s tým, že nezriedka odsúdení vykonávajú niekoľko trestov odňatia slobody, ktoré im boli uložené nezávisle na sebe za trestnú činnosť spáchanú po vyhlásení prvostupňového odsudzujúceho rozsudku za skoršiu trestnú činnosť.
Na základe analýzy odbornej literatúry dospel ústavný súd k záveru, že súčasná právna úprava nebráni neprimerane dlhým výkonom trestov odňatia slobody a dostatočne neumožňuje individualizáciu trestov vzhľadom k osobe páchateľa. Výslovne totiž neumožňuje sudcom zohľadniť skôr uložené doposiaľ nevykonané tresty pri ukladaní trestu za trestnú činnosť spáchanú po vyhlásení prvostupňového odsudzujúceho rozsudku za predchádzajúcu trestnú činnosť.
V konkrétnej veci bol sťažovateľ odsúdený za drogovú trestnú činnosť, ktorá vychádzala z jeho závislosti na drogách, na trest odňatia slobody vo výmere 1 rok, ktorý bol podmienečne odložený na skúšobnú dobu 2 roky. V ďalšej veci bol následne odsúdený na trest odňatia slobody vo výmere 2,5 roka, ktorý bol podmienečne odložený na skúšobnú dobu 2 roky. A napokon, v tretej veci mu už bol uložený nepodmienečný trest odňatia slobody vo výmere 3 roky.
Pri premene prvej podmienky sťažovateľ nič nenamietal s tým, že v súhrne mal tak vykonať 4 roky nepodmienečného trestu odňatia slobody. Namietal, pri premene druhej podmienky (2,5 roka), nakoľko bol názoru, že by tak musel vykonať v súhrne 6,5 roka, čo vzhľadom na páchanú trestnú činnosť považoval na príliš tvrdé. Navrhoval preto, aby súd nepremenil túto druhú podmienku, ale ju ponechal naďalej v platnosti so sprísnením podmienok (v právnych podmienkach SR by išlo o aplikáciu ustanovenia § 50 ods. 4 Tr. zák., respektíve ustanovenia § 52 ods. 1 Tr. zák., ktoré umožňujú výnimočne ponechať podmienečné odsúdenie v platnosti a sprísniť podmienky výkonu podmienečného odsúdenia).
Vzhľadom k tomu, že mu všeobecné súdy nevyhoveli, obrátil sa na ústavný súd, ktorý mu dal za pravdu, t. j. nevylúčil, že aj tzv. reťazenie výkonov trestu odňatia slobody možno v okolnostiach konkrétneho prípadu podradiť pod pojem „výnimočne“ a ponechať podmienečné odsúdenie v platnosti so sprísnenými podmienkami (napríklad predĺženie skúšobnej doby, stanovenie probačného dohľadu a podobne).
Kompletné znenie rozhodnutia Ústavného súdu ČR možno nájsť tu:
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.