Právna veta:
II. O spornom civilnom konaní platí, že je ovládané zásadou prejednávacou (§ 120 O.s.p.), podľa ktorej výsledok dôkazného konania závisí od iniciatívy účastníkov konania, nie je tým však vylúčená zásada zisťovania skutkového stavu veci bez dôvodných pochybností (§ 153 ods. 1, § 132, § 120 ods. 3 O.s.p.). Zásada prejednávacia pritom umožňuje žalovanému nesprávnym a prípadne i úmyselne nepravdivým tvrdením žalobcu sa brániť, vyvracať ho; z povinnosti rozhodnúť na základe zisteného skutkového stavu, potom plynie súdu možnosť vykonať i iné než účastníkmi navrhnuté dôkazy, ak vyšla najavo v konaní potreba ich vykonania ku zisteniu skutkového stavu.
III. V prípade, ak by účastník v sporovom občianskom konaní neuniesol dôkazne bremeno, ktoré by bolo spôsobilé viesť k rozhodnutiu o povinnosti žalovaného plniť žalobcovi, potom by opačná interpretácia skutkovej podstaty trestného činu podľa § 221 Tr. zák., nutne viedla k podozreniu zo spáchania trestného činu podvodu. Táto výkladová alternatíva sa ale ocitá v rozpore so základným právom účastníkov vyjadrovať sa v súdnom konaní ku všetkým navrhovaným dôkazom, vykonaniu dôkazov a slobodne právne argumentovať (čl. 38 ods. 2 Listiny základných práv a slobôd, článok 46 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky).
2 T/90/2010
U z n e s e n i e
Okresný súd Bratislava IV, samosudkyňou JUDr. Janou Grendárovou dňa 25. februára 2011 v Bratislave,
r o z h o d o l :
Podľa § 241 ods. 1 písm. c/ Trestného poriadku z dôvodov uvedených v § 215 ods. 1 písm. b/ Trestného poriadku v trestnej veci v sp. zn. 2 T/90/2010 vedenej proti
obvinenému F. S. :
pre skutok právne kvalifikovaný ako trestný čin podvodu podľa § 250 ods. 1, 2 Trestného zákona – č. 140/1961 Zb. v znení zákona č. 457/2003 Z.z., ktorý mal spáchať tak, že
dňa 15. júla 2003 pred notárom v Zlatých Moravciach, na námestí Andreja Hlinku vyhlásil, že je vlastníkom a od roku 1992 užíva dobromyseľne a nerušene v dobrej viere ako svoju vlastnú nehnuteľnosť parcelné číslo X záhrady o výmere 78 m² nachádzajúcu sa v katastrálnom území Z. B., zameranú geometrickým plánom číslom X, na základe čoho bola notárom spísaná notárska zápisnica o osvedčení vydržania vlastníckeho práva obvineného k nehnuteľnosti, pričom však obvinený vedel, že túto nehnuteľnosť vo vyššie uvedenom období neužíval a následne notár na základe splnomocnenia obvineného návrh na vykonanie záznamu v katastri nehnuteľnosti spolu s notárskou zápisnicou zaslal na Katastrálny úrad v Bratislave, Správu katastra Bratislava IV, so sídlom v Bratislave, na Gallaovej ulici č. 11, kde bol dňa 21. júna 2004 pracovníkom katastrálneho úradu, ktorý vychádzal z predpokladu, že obsah notárskej zápisnice obsahuje pravdivé skutočnosti, zapísaný záznam vlastníckeho práva obvineného k uvedenej nehnuteľnosti, hoci obvinený v skutočnosti nespĺňal zákonné podmienky pre nadobudnutie vlastníckeho práva k uvedenej nehnuteľnosti, čím spôsobil poškodenému Slovenskej republike škodu vo výške 117 936,– Sk (3 914,75 Euro)
z a s t a v u j e
pretože tento skutok nie je trestným činom a nie je dôvod na postúpenie veci.
O d ô v o d n e n i e :
Dňa 28. mája 2010 (doručené súdu dňa 31. mája 2010) podal prokurátor Okresnej prokuratúry Bratislava IV, pod sp. zn. 1 Pv 1444/09 podľa § 234 ods. 1 Trestného poriadku obžalobu na obvineného pre skutok právne kvalifikovaný ako trestný čin podvodu podľa § 250 ods. 1, 2 Trestného zákona (ďalej Tr. zák.) č. 140/1961 Zb. v znení zákona č. 457/2003 Z.z., ktorý mal spáchať na skutkovom základe uvedenom vo výrokovej časti tohto uznesenia.
Podľa § 241 ods. 1 Tr. por. obžalobu podanú na súde pre prečin a zločin s hornou hranicou trestnej sadzby neprevyšujúcou osem rokov preskúma samosudca a podľa jej obsahu a obsahu spisu vykoná rozhodnutie uvedené v § 241 ods. 1 písm. a/ - k/ Tr. por.
Podľa § 2 ods. 6, veta prvá Tr. por., ak tento zákon neustanoví inak, orgány činné v trestnom konaní a súdy konajú z úradnej povinnosti.
Podľa § 2 ods. 10 Tr. por. orgány činné v trestnom konaní postupujú tak, aby bol zistený skutkový stav veci o ktorom nie sú dôvodné pochybnosti a to v rozsahu nevyhnutnom na ich rozhodnutie. Dôkazy obstarávajú z úradnej povinnosti. Právo obstarávať dôkazy majú aj strany. Orgány činné v trestnom konaní s rovnakou starostlivosťou objasňujú okolnosti svedčiace proti obvinenému, ako aj okolnosti, ktoré svedčia v jeho prospech a v oboch smeroch vykonávajú dôkazy tak, aby umožnili súdu spravodlivé rozhodnutie.
Podľa § 3 Občianskeho súdneho poriadku (ďalej O.s.p) občianske súdne konanie je jednou zo záruk zákonnosti a slúži na jej upevňovanie a rozvíjanie. Každý má právo domáhať sa na súde ochrany práva ktoré bolo ohrozené alebo porušené.
Vo veci bol dňa 16. júla 2004 podaný na Okresný súd Bratislava IV, pod sp. zn. 9C 149/04 návrh na vydanie predbežného opatrenia i vo vzťahu k nehnuteľnosti nachádzajúcej sa na parcelnom čísle X, záhrady o výmere 78 m² v katastrálnom území Z. B. Jedným zo žalovaných (žalovaný v III. rade) bol i obvinený. Vo veci bolo vydané uznesenie č. k. 9C 149/04-78 dňa 29. novembra 2004 a to konkrétne súd vydal predbežné opatrenie, kde žalovaným (teda i obvinenému) bolo uložené zdržať sa akýchkoľvek zásahov do užívacích práv k pozemkom i na parcele č. X, záhrade o výmere 78 m² zapísanej na liste vlastníctva č. Y, nachádzajúcej sa v katastrálnom území Z. B. Zároveň sa žalovanému v III. rade (obvinenému) akýmkoľvek spôsobom zakázalo nakladať s pozemkom na parcele č. X záhrady o výmere 78 m², zapísaným na liste vlastníctva č. Y, nachádzajúcom sa v katastrálnom území Z. B., najmä ho previesť na iného, užívať, zriadiť k nemu záložné právo alebo vecné bremeno v prospech iného, užívať právneho subjektu alebo ho iným spôsobom zaťažiť. Uznesenie nadobudlo právoplatnosť dňa 2. júna 2005. V odôvodnení predmetného uznesenia (na č. l. 82) je však uvedené, že až do rozhodnutia súdu o určení, či navrhovateľovi žalobcovi vlastnícke právo k sporným pozemkom patrí alebo nepatrí, súd považuje návrh navrhovateľa (žalobcu) za dôvodný, a preto mu vyhovel. Až na základe vykonaného dokazovania vo veci samej bude možné ustáliť, či navrhovateľovi (žalobcovi), ktorý požaduje nenakladanie s pozemkami, tieto skutočne patria, alebo nepatria. Súčasne navrhovateľovi (žalobcovi) súd uložil povinnosť, aby v lehote do 30 dní podal návrh na začatie konania o určenie vlastníckeho práva, v opačnom prípade predbežné opatrenie zanikne (§ 76 ods. 3 O.s.p., § 77 ods. 1 písm. a/ O.s.p.). Predmetné uznesenie odvolací súd potvrdil pod č. k. 10 Co 21/05-97 dňa 26. januára 2005.
Predbežné opatrenie vo veci sp. zn. 9 C/149/2004 podal žalobca Š. V. proti žalovaným: J. b. investičná spoločnosť, a.s., so sídlom v Bratislave, II. D. G., bytom Bratislava, III. F. S:, bytom Bratislava (obvinený v tomto konaní).
V súlade vyššie citovaným uznesením opätovne žalobca Š. V. podal dňa 11. januára 2005 žalobu u určenie vlastníckeho práva. V predmetnej žalobe je i sporná nehnuteľnosť na parcelnom čísle X záhrada o výmere 78 m² nachádzajúca sa v katastrálnom území Z. B. Žalovaným v III. rade je i obvinený (v I. rade je žalovaná J. b. investičná spoločnosť, a.s., Bratislava, v II. rade je žalovaná D. G., bytom Bratislava). V predmetnej veci bolo konanie zastavené (č. k. 22 C 5/2005-141) dňa 20. apríla 2009. Dôvodom zastavenia v predmetnej veci bola skutočnosť, že uznesením zo dňa 23. januára 2008 súd konanie prerušil z dôvodu, že účastníci konania sa nedostavili na pojednávanie. Právny zástupca žalobcu podal návrh na prerušenie pojednávania. Súd konanie prerušil. Nakoľko účastníci konania sa nedostavili na vytýčené pojednávanie a právny zástupca žalobcu navrhol prerušenie konania, pretože predpokladal so žalovanými mimosúdne urovnanie sporu, súd konanie podľa § 110 O.s.p. prerušil. Podľa § 111 ods. 3 O.s.p., ak je konanie prerušené podľa § 110, súd pokračuje na návrh v konaní po uplynutí troch mesiacov. Ak sa návrh na pokračovanie v konaní nepodá do jedného roka, súd konanie zastaví. Predmetné uznesenie nadobudlo právoplatnosť dňa 13. júla 2009 v spojení s uznesením Krajského súdu Bratislava – č. k. 5 Co 191/09-148, zo dňa 30. júna 2009.
Dňa 28. mája 2010 (súdu doručené dňa 31. mája 2010) podal prokurátor Okresnej prokuratúry Bratislava obžalobu na obvineného pre skutok právne kvalifikovaný ako trestný čin podvodu podľa § 250 ods. 1, 2 Trestného zákona č. 140/1961 Zb. v znení zákona č. 457/2003 Z.z.
Obvinený sa teda mal dopustiť konania nebezpečného pre spoločnosť, ktoré bezprostredne smerovalo k dokonaniu trestného činu a dopustil sa ho v úmysle obohatiť sa na škodu cudzieho majetku tým, že uviedol niekoho do omylu a mal spôsobiť na cudzom majetku škodu nie malú.
Podľa ustanovenia § 250 ods. 1 Tr. zák. účinného v čase spáchania skutku sa trestného činu podvodu dopustí ten, kto ku škode cudzieho majetku seba alebo iného obohatí tým, že uvedie niekoho do omylu, využije niečí omyl a spôsobí tak na cudzom majetku škodu nie nepatrnú. Kvalifikované skutkové podstaty trestného činu podľa odsekov 2/ až 5/ ustanovenia § 250 Tr. zák. sú potom vymedzené výškou spôsobenej škody.
Ako vyplýva zo všeobecnej dikcie skutkovej podstaty trestného činu podvodu podľa § 250 ods. 1, 5 Tr. zák. a jej zodpovedajúcej konštantnej judikatúry, osoba uvedená do omylu nemusí byť totožná s osobou poškodeného. Na podvode môže byť zainteresovaných až päť osôb – páchateľ, osoba uvádzaná páchateľom do omylu a konajúca v omyle, osoba prevádzajúca do omylu majetkovú dispozíciu, poškodená a osoba obohatená. Pritom táto skutková podstata predpokladá, že majetkovou dispozíciou, v dôsledku ktorej dôjde ku škode na cudzom majetku a k obohateniu páchateľa či inej osoby, urobí osoba konajúca v omyle. Nezáleží na tom, či ide o osobu, ktorú páchateľ priamo uviedol do omylu, alebo ide o ďalšiu osobu konajúcu na základe rovnakých skutočnosti rovnako v omyle.
Spáchanie trestného činu podvodu podľa § 250 Tr. zák. je podmienené okrem iného vyvolaním alebo uvedením do omylu. K záveru o existencii takéhoto omylu však nepostačuje len zistenie, že k vyvolaniu určitého plnenia boli poskytnuté nepravdivé údaje.
Pokiaľ ide o notársku zápisnicu spísanú na notárskom úrade dňa 15. júla 2003 táto vykonala osvedčenie o vydržaní vlastníckeho práva k nehnuteľnosti. V predmetnej notárskej zápisnici bolo rozhodnuté vo vzťahu k viacerým nehnuteľnostiam v celkovej výmere 3 475 m² (súd nepočítal spornú výmeru 78 m²). Spornou v predmetnej veci bola len výmera o rozlohe 78 m². Nie je v tomto štádiu preukázané, že obvinený mal vedomosť o tom, že túto nehnuteľnosť v uvedenom období neužíval t. j. opak svojho tvrdenia. Obvinený u predmetného notára predložil relevantné dôkazy, na základe ktorých sa o tejto skutočnosti domnieval. Poukázal pritom, že nehnuteľnosť nadobudol v roku 1992 na základe vydania týchto nehnuteľností zo strany družstevnej organizácii. V spise o tejto skutočnosti sa doklad i nachádza, zároveň je overený i iným notárom. Z tejto správy je preukázané, že Družstvo podielnikov D., dňa 25. júna 2003 (t. j. pred tým, ako bol u notára) malo toto družstvo v užívaní do roku 1992. V roku 1992 boli tieto parcely (teda i sporná) vydaná vlastníkom, resp. ich právnym nástupcom do vlastníctva a užívania. Svedkovia A. B. a M. G. zhodne vyhlásili (potvrdené v písomnej forme pred iným notárom), že mali vedomosť o tom, že obvinený užíva nerušene a dobromyseľne ako svoje vlastné nehnuteľnosti nachádzajúce sa v katastrálnom území Z. B. a teda i spornú parcelu, užíva ju po svojich predkoch, rodičoch a užívanie je nepretržite od začiatku 30-tych rokoch minulého storočia, na základe kúpnej zmluvy, ktorá sa nezachovala. Vzhľadom k tomu, že tieto boli v pozemkovom katastri neidentické, nedošlo zrejme k zápisu zmluvy do pozemkovej knihy. V skutočnosti boli hranice nehnuteľností v teréne označené medzami a takto fakticky sa i obrábali. Niekedy v 50-tych rokoch minulého storočia boli nehnuteľnosti zlúčené do družstevnej organizácie. Z tejto boli vlastníkom vrátené do osobného užívania na jeseň roku 1992. Od októbra 1992 obvinený podľa ich vyhlásenia tieto nehnuteľnosti užíval, ako právny nástupca svojich predkov.
Právnym následkom splnenia všetkých zákonom predpísaných predpokladov vydržania je nadobudnutie vlastníckeho práva k veci. Znamená to, že vlastnícke právo sa nadobúda ipso facto tým, že držiteľ má nepretržite v oprávnenej držbe predmet spôsobilý na vydržanie po zákonom ustanovenú dobu. Za okamih nadobudnutia vlastníckeho práva treba považovať uplynutie vydržacej doby. Skutočnosť nadobudnutia vlastníckeho práva k nehnuteľnostiam vydržaním v nesporných veciach na účelu zápisu do katastra nehnuteľností osvedčuje notár. Osvedčenie vyhlásenia o vydržaní osvedčuje notár vo forme notárskej zápisnice. Ak správa katastra (ako to bolo v danom prípade vo vzťahu k nehnuteľnosti o výmere 78 m²) zistí, že notárska zápisnica o osvedčení vyhlásenia o vydržaní nespĺňa uvedené náležitosti, záznam sa nevykoná. Spory o tejto otázke patria do právomoci súdov.
Práve civilný súd má právo o takejto veci konať na základe určovacej žaloby (ktorá pôvodne, vyššie rozvedené, bola i podaná, neskôr však bolo konanie zastavené) či tu vlastnícke právo k veci je, alebo nie je, podľa § 80 ods. 1 písm. c/ O.s.p., prípade na základe žaloby na vydanie veci podanej vlastníkom veci proti držiteľovi (takáto žaloba podaná na tunajšom súde nebola).
V tejto súvislosti by súd chcel poukázať i na vyjadrenie žalobcu Š. V. (č. l. 380 spisového materiálu), kde tento v žalobe (sp. zn. 22 C 5/05) pripustil i možnosť rôzneho geometrického merania.
Notárska zápisnica je v súlade s ustanovením § 134 O.s.p. verejnou listinou, ktorej obsah potvrdzuje, že ide o nariadenie alebo vyhlásenie orgánu, ktorý listiny vydal v medziach svojej právomoci, a ak nie je dokázaný opak, aj pravdivosť toho, čo je v nej osvedčené alebo potvrdené. Dôkazná váha notárskej zápisnice teda spočíva v tom, že dôkazné bremeno ohľadne vyvrátenia obsahu notárskej zápisnice dopadá vždy na tú osobu, ktorá chce preukázať opačnú skutočnosť, než ktorú obsahuje táto zápisnica.
To je všeobecne platný záver, ktorý sa vzťahuje na všetky notárske zápisnice.
Zásada hodnovernosti (materiálnej publicity) je premietnutá v ustanovení § 70 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 162/1995 Z.z. o katastri nehnuteľností a o zápise vlastnícky a iných práv k nehnuteľnostiam (katastrálny zákon), podľa ktorého údaje katastra obsiahnuté v § 7 sú hodnoverné a záväzné, ak sa nepreukáže opak. Význam tejto zásady spočíva v tom, že chráni sa dôvera každého, v správnosť údaj v katastri, uvedených v § 7 Katastrálneho zákona, teda čo je zapísané v katastri, platí. Taktiež význam tejto zásady sa prejavuje vtedy, pokiaľ sa zápis v katastri nehnuteľnosti odchyľuje od skutočného právneho vzťahu a vtedy sa uplatní domnienka, že údaje evidované v katastri sú v súlade so skutočným stavom.
Hodnovernosť, a tým aj záväznosť údajov katastra, je založená na vyvrátiteľnej domnienke, ktorá platí dovtedy, kým sa nepreukáže opak a pokiaľ sa tak stane, údaje katastra prestanú byť hodnoverné a aj záväzné.
Preukázané bolo, že v súčasnej dobe je sporná parcela C záhrady o výmere 78 m2 vedená na liste vlastníctva č. Y katastrálneho územia Z. B. Ako vlastník je uvedená J. b. investičná spoločnosť a.s. IČO: nie je uvedené a to na základe kúpnej zmluvy V zo dňa 28. 6. 2004 (teda zrejme kúpy od obvineného).
O spornom civilnom konaní pritom platí, že je ovládané zásadou prejednávacou (§ 120 O.s.p.), podľa ktorej výsledok dôkazného konania závisí od iniciatívy účastníkov konania, nie je tým však vylúčená zásada zisťovania skutkového stavu veci bez dôvodných pochybností (§ 153 ods. 1, § 132, § 120 ods. 3 O.s.p.). Zásada prejednávacia pritom umožňuje žalovanému nesprávnym a prípadne i úmyselne nepravdivým tvrdením žalobcu sa brániť, vyvracať ho; z povinnosti rozhodnúť na základe zisteného skutkového stavu, potom plynie súdu možnosť previesť i iné než účastníkmi navrhnuté dôkazy, ak vyšla najavo v konaní potreba ich prevedenia ku zisteniu skutkového stavu.
V prípade, ak by účastník v občianskom konaní sporovom dôkazne bremeno neuniesol, ktoré by bolo spôsobilé viesť k rozhodnutiu o povinnosti žalovaného plniť žalobcovi, by opačná interpretácia skutkovej podstaty trestného činu podľa § 250 Tr. zák., potom nutne viedla k podozreniu zo spáchania trestného činu podvodu. Táto výkladová alternatíva sa ale ocitá v rozpore so základným právom účastníkov vyjadrovať sa v súdnom konaní ku všetkým navrhovaným dôkazom, prevedeniu dôkazov a slobodne právne argumentovať (čl. 38 ods. 2 Listiny základných práv a slobôd, článok 46 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky).
Podľa článku 46 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky – každý sa môže domáhať zákonom ustanoveným postupom svojho práva na nezávislom a nestrannom súde a v prípadoch ustanovených zákonom na inom orgáne Slovenskej republiky.
Trestné právo má byť uplatňované ako najkrajnejší prostriedok k postihu typovo najzávažnejších prípadov porušenia práva a tam, kde prostriedky iných právnych odvetví už nie sú možné alebo účinné (subsidiarita trestnej represie, tzv. ultima ratio). Orgány činné v trestnom konaní sú okrem iného povinné zaobstarať dôkazy potrebné k tomu, aby bolo možné odlíšiť občianskoprávny alebo obchodný vzťah od trestnej činnosti.
Podľa § 244 ods. 1 písm. c/ Tr. por. pri predbežnom prejednaní obžaloby súd trestné stíhanie zastaví, ak sú tu okolnosti uvedené v § 215 ods. 1.
Podľa § 215 ods. 1 písm. b/ Tr. por. prokurátor zastaví trestné stíhanie, ak nie je tento skutok trestným činom a nie je dôvod na postúpenie veci.
Vzhľadom na vyššie uvedené skutočnosti súd, keďže mal za to, že skutok nenapĺňa znaky skutkovej podstaty trestného činu, ani priestupku a ani správneho deliktu alebo disciplinárneho previnenia postupoval v súlade s vyššie citovanými ustanoveniami Trestného poriadku.
P o u č e n i e : Proti uvedenému uzneseniu je prípustné podať sťažnosť do troch dní odo dňa doručenia na Krajský súd v Bratislave prostredníctvom tunajšieho súdu a to obvinený a prokurátor.
V Bratislave dňa 25. februára 2011
JUDr. Jana Grendárová
samosudkyňa
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.