K nemožnosti určovania výšky škody v trestnom konaní podľa daňových pomôcok, či k neprípustnej pomoci prokurátorovi zo strany súdu – aktuálna trestnoprávna judikatúra Najvyššieho súdu ČR
Zameraním tohto príspevku je približiť aktuálnu trestnoprávnu judikatúru Najvyššieho súdu Českej republiky, ktorá bola schválená na zasadnutí trestnoprávneho kolégia Najvyššieho súdu ČR dňa 16.09.2020 (schválené právne vety sú uvedené nižšie v texte). Ide o rozhodnutia, ktoré sú z väčšej časti použiteľné aj v právnych podmienkach SR.
V tomto smere je podnetným najmä uznesenie Najvyššieho súdu ČR sp. zn. 5Tdo/1160/2019 zo dňa 26.09.2019 (judikatúra uvedená nižšie pod bodom 1), ktoré sa zaoberalo aplikačnými problémami pomerne často sa vyskytujúcimi aj pri výklade práva na území SR.
Najvyšší súd ČR sa v tomto rozhodnutí zaoberal napríklad tým, či je možné spáchať trestný čin skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie v prípadoch, v ktorých podnikateľský subjekt nevedie vôbec účtovníctvo, nakoľko nevykonáva žiadnu podnikateľskú činnosť (v právnych podmienkach SR by išlo o trestný čin podľa § 259 ods. 2 písm. b) Tr. zák.).
Najvyšší súd k tejto problematike najskôr uviedol, že trestný čin skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie v prípade ak podnikateľský subjekt nevedie vôbec účtovníctvo nie je pokračovacím trestným činom, ale ide o trestný čin trváci, ktorý predstavuje jediný skutok a trvá po celú dobu, po ktorú páchateľ svoju povinnosť viesť riadne účtovníctvo neplní, teda po celú dobu, pri ktorej trvá protiprávny stav. Z charakteru uvedeného trestného činu ako trvajúceho deliktu vyplýva, že je potrebné o ňom urobiť jedno rozhodnutie, pretože ide o jeden skutok, do ktorého popisu je nutné zahrnúť celé obdobie, kedy trval protiprávny stav spôsobený neplnením zákonnej povinnosti viesť účtovníctvo slúžiace k prehľadu o stavu hospodárenia a majetku a k ich kontrole.
Pokiaľ dovolateľ namietal, že v období, keď mu nevznikla žiadna daňová povinnosť, respektíve bola nulová, sa nemohol dopustiť trestného činu skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie, nakoľko nemohol ohroziť riadne a včasné vymeranie dane, tak najvyšší súd sa s týmto názorom nestotožnil. Najvyšší súd uviedol, že trestného činu skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie sa môže páchateľ dopustiť aj tak, že v postavení štatutárneho orgánu subjektu dane nevedie účtovníctvo tohto subjektu a nepodá daňové priznanie k dani z príjmov právnických osôb za situácie, keď v rozhodnom období nedochádza k faktickému výkonu činnosti, ktorá je predmetom uvedeného druhu dane. Podobne to platí aj na podnikateľa – fyzickú osobu. Páchateľovi je možné klásť za vinu celé obdobie, počas ktorého neviedol účtovníctvo.
Druhým problematickým okruhom posudzovaným najvyšším súdom bolo to, či možno výšku škody v trestnom konaní určovať podľa tzv. daňových pomôcok. V danom prípade súd uznal obžalovaného za vinného, že spáchaním trestného činu skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie spôsobil škodu v zmysle kvalifikovanej skutkovej podstaty (v právnych podmienkach SR by išlo o kvalifikovanú skutkovú podstatu podľa § 259 ods. 3 písm. a) alebo ods. 4 písm. a) Tr. zák.) s tým, že výška škody bola zo strany súdu určená na podklade tzv. daňových pomôcok, t. j. vychádzala z právnej fikcie.
Najvyšší súd odmietol spôsob ustaľovania výšky škody na podklade tzv. daňových pomôcok a to pri všetkých hospodárskych a daňových trestných činoch. Najvyšší súd zdôraznil, že škoda ako znak objektívnej stránky skutkovej podstaty žalovaného trestného činu musí byť zistená bezpečne, spoľahlivo, teda bez dôvodných pochybností. Naopak, nie je možné ju určiť odhadom, približne a podobne, pričom orgány činné v trestnom konaní sa touto otázkou musia zaoberať a vykonávať k tomu dokazovanie.
V danom prípade súdy nižších stupňov precenili význam možností daných daňovým poriadkom pre určenie daňovej povinnosti daňového subjektu, pokiaľ daňový subjekt nesplní pri dokazovaní im uvádzaných skutočností niektorú zo svojich zákonných povinností, respektíve pokiaľ dokonca nesplní svoju povinnosť podať riadne daňové priznanie. Pokiaľ v dôsledku toho nie je možné daň stanoviť na základe dokazovania, správca dane určí daň podľa pomôcok, ktoré má k dispozícii alebo ktoré si zaobstará. Stanovenie dane podľa pomôcok je teda krajným spôsobom určovania dane v prípade, keď nie je možné určiť daň dokazovaním. Jediným presným a teda hlavným spôsobom určenia daňovej povinnosti aj pre účely daňového konania je len dokazovanie, ktorého zmyslom je nájsť skutočnú správnu daňovú povinnosť, zatiaľ čo zmyslom pomôcok je sa tejto správnej daňovej povinnosti maximálne priblížiť. Pri stanovení dane podľa pomôcok správca dane daň fakticky iba odhaduje. Ide o kvalifikovaný odhad, ktorý je tak presný, ako sú presné vstupné údaje.
Naproti tomu, zmysel a účel trestného konania a to aj pri trestných činoch daňových a hospodárskych, je značne odlišný. Zatiaľ čo v daňovom konaní je možné vychádzať nielen z výsledkov dokazovania, ale tiež aj z pomôcok a stanoviť túto povinnosť kvalifikovaným odhadom, takýto postup v trestnom konaní, ktoré je ovládané zásadou vyhľadávacou a prezumpciou neviny, nie je možný.
Z uvedeného vyplýva, že inštitút určenia dane podľa pomôcok je inštitútom rýdzo správnoprávnym využívaným špecificky v daňovom konaní, ktorý umožňuje v krajných prípadoch vymerať daňovému subjektu daň, pokiaľ jej výšku nemôže preukázať dokazovaním. V trestnom konaní je možné dospieť k záveru o skutkovom stave, o ktorom nie sú dôvodné pochybnosti a to v rozsahu nevyhnutnom pre rozhodnutie len na základe náležite a v súlade so zákonom vykonaným dokazovaním s voľným hodnotením dôkazov. Preto nie je možné dospieť v trestnom konaní k záveru o vine obžalovaného len na základe obyčajných kvalifikovaných odhadov, akokoľvek sa s veľkou mierou pravdepodobnosti blížia k realite, ako je tomu napríklad v prípade stanovenia daňovej povinnosti podľa pomôcok, ale je nutné vždy vinu obžalovaného a to aj ohľadne znaku škody preukázať spoľahlivo, bezpečne, s praktickou istotou, teda slovami zákona bez dôvodných pochybností.
Najvyšší súd v závere svojho rozhodnutia pripomenul súdom nižšieho stupňa, že judikatúra ústavného súdu zakazuje aktívne preukazovanie viny obžalovaného súdom bez náležitej aktivity prokurátora ako verejného žalobcu, čomu sa súd v podstate v danej veci spreneveril, pokiaľ bez prispenia prokurátora kládol obžalovanému za vinu výrazne vyšší rozsah činu v podobe spôsobenej škody a k tomu zabezpečoval dôkazné prostriedky a vykonával navyše oproti návrhu verejnej žaloby rozsiahle dokazovanie. Súdy nižších stupňov by sa preto nemali stavať do úlohy verejných žalobcov, preberať ich úlohu a to ani pokiaľ ide o rozširovanie rozsahu prokurátorom tvrdenej trestnej činnosti obžalovaného. V tomto smere najvyšší súd pripomenul judikatúru Ústavného súdu ČR sp. zn. II. ÚS/2014/07, z ktorej vyplýva, že odsúdenie páchateľa trestnej činnosti je primárne vecou prokurátora. Je to teda prokuratúra, kto nesie zodpovednosť za to, aby súdu predložená trestná vec bola podložená procesne použiteľnými dôkazmi potrebnými k rozhodnutiu o vine a treste v súlade s podanou obžalobou. Všeobecné súdy sa preto nikdy nesmú stavať do pozície pomocníka verejnej žaloby usilujúceho taktiež o odsúdenie.
K uvedenému je nutné dodať, že v právnych pomeroch SR možno zákaz súdom, pri pasivite prokurátora, aktívne preukazovať vinu obžalovaného, či pomáhať prokurátorovi pri usvedčovaní obžalovaného vyvodiť najmä zo základných zásad trestného konania (napríklad zásada rovnosti strán v konaní pred súdom, povinnosť zisťovať skutkový stav veci o ktorom nie sú dôvodné pochynosti, ktorá zaťažuje iba orgány činné v trestnom konaní a nie súd a podobne, pričom dôkazné bremeno prokurátora zaťažuje iba ohľadne výroku o vine s tým, že výrok o vine, či o ochrannom opatrení je už doména súdu k čomu smeruje aj ustanovenie § 2 ods. 11 Tr. por. o umožňujúce súdu vykonať dôkazy, ktoré strany nenavrhli).
Tejto téme sme sa v minulosti venovali tu:
Právne vety aktuálnej judikatúry Najvyššieho súdu ČR
1/
Zkreslování
údajů o stavu hospodaření a jmění, Trvající trestný
čin, § 254 odst. 1 alinea 1 tr. zákoníku
I. Přečin zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění
podle § 254 odst. 1 alinea 1 tr. zákoníku je trvajícím
trestným činem, a nikoli trestným činem pokračujícím, jehož dílčími útoky
by byla jednotlivá zdaňovací období.
Zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění, § 254
odst. 1 alinea 1 tr. zákoníku
II. K ohrožení včasného a řádného vyměření daně zásadně
objektivně dochází samotným nevedením účetnictví ve smyslu § 254
odst. 1 alinea 1 tr. zákoníku, byť by v části rozhodného
období nedocházelo k faktickému výkonu činnosti, jež je předmětem
příslušné daně, pokud je pak správce daně nucen v daňovém řízení
stanovovat výši daňové povinnosti za použití daňových pomůcek.
Zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění, Škoda,
§ 254 odst. 3 tr. zákoníku
III. Výši škody podle § 254 odst. 3 tr. zákoníku
není možno stanovit podle pomůcek ve smyslu § 98 odst. 1, 3 zákona
č. 280/2009 Sb., daňového řádu, ve znění pozdějších předpisů.
(Usnesení Nejvyššího soudu ze dne 26. 9. 2019 sp. zn. 5 Tdo 1160/2019)
2/
Předvolání
a vyrozumění, Hlavní líčení, § 198 tr. ř., § 209
odst. 1 tr. ř.
Skutečnost, že při hlavním líčení bude prováděn pouze výslech osoby
v nepřítomnosti obviněného podle § 209 odst. 1 tr. ř.,
nezbavuje soud povinnosti předvolat obviněného k takovému hlavnímu líčení
podle § 198 odst. 1 tr. ř. Od řádného a včasného
předvolání obviněného k hlavnímu líčení se odvíjí možnost konání hlavního
líčení v nepřítomnosti obviněného (§ 202 odst. 2 tr. ř.).
(Usnesení Nejvyššího soudu ze dne 12. 5. 2020, sp. zn. 8 Tdo
161/2020)
3/
Náhrada škody, Adhezní řízení, § 43 odst. 3, § 228
odst. 1 tr. ř.
Podle § 55 odst. 1 zákona č. 48/1997 Sb.,
o veřejném zdravotním pojištění, ve znění pozdějších předpisů, má
příslušná zdravotní pojišťovna vůči třetí osobě právo na náhradu těch nákladů
na péči hrazenou ze zdravotního pojištění, které vynaložila v důsledku
zaviněného protiprávního jednání třetí osoby proti pojištěnci. Ze
zdravotního pojištění se však hradí zdravotní služby poskytnuté pojištěnci
s cílem zlepšit nebo zachovat jeho zdravotní stav nebo zmírnit jeho
utrpení. Na úkony zdravotní služby provedené v souvislosti
s transplantací orgánů již zemřelého pojištěnce jako dárce orgánů se tedy
nevztahuje citované zákonné ustanovení, a proto příslušná zdravotní
pojišťovna nemá nárok na náhradu jejich nákladů vůči obžalovanému, který
způsobil smrt pojištěnce.
(Rozsudek Vrchního soudu v Praze ze dne 20. 5. 2020, sp. zn. 8 To
33/2020)
4/
Evropský zatýkací rozkaz, § 5 odst. 1, § 202
a násl. z. m. j. s.
Zatímco v případě vydání osoby do cizího státu (§ 87
a násl. z. m. j. s.) se vyžaduje ověření, že trestní
stíhání ve vyžadujícím státě se opírá o určitý soubor důkazů, jimiž je
podezření ze spáchání trestného činu rozumným způsobem odůvodněno
(např. nález Ústavního soudu ze dne 11. 9. 2013, sp. zn.
III. ÚS 1354/13), právní pomoc států Evropské unie založená na
rámcovém rozhodnutí Rady Evropské unie ze dne 13. 6. 2002,
č. 2002/584/SVV, o evropském zatýkacím rozkazu a postupech
předávání mezi členskými státy, vychází z předpokladu, že mechanismus
evropského zatýkacího rozkazu (§ 202 a násl. z. m. j. s.
) je založen na vysoké úrovni důvěry mezi členskými státy a jeho provádění
lze pozastavit zpravidla jen v případě závažného a trvajícího
porušování zásad stanovených v čl. 6 odst. 1 Smlouvy
o Evropské unii některým ze členských států, pokud takové porušování
zjistila Rada Evropské unie postupem podle čl. 7 odst. 1 uvedené
smlouvy. I v řízení o předání však zůstává nedotčena povinnost
státního zástupce v předběžném šetření a soudu při rozhodování
o předání prověřit konkrétní námitky předávané osoby, z nichž vyplývá
nebezpečí, že předáním do jiného členského státu Evropské unie dojde
k porušení jejich základních práv a svobod (viz § 5
odst. 1 z. m. j. s.).
(Usnesení Vrchního soudu v Praze ze dne 14. 8. 2019, sp. zn.
14 To 115/2019)
5/
Adhezní řízení, Náhrada nemajetkové škody, § 228, § 229 tr. ř.
Výroky o náhradě škody nebo nemajetkové újmy v penězích
a o vydání bezdůvodného obohacení jsou oddělitelnými výroky
(viz rozhodnutí pod č. 14/2014-II. Sb. rozh. tr.), proto je
nezbytné, aby soud při formulaci výroku, jímž poškozenému přiznává jím
uplatněný nárok (§ 228 odst. 1 tr. ř.), případně jímž jej
zcela (§ 229 odst. 1 tr. ř.) či zčásti (§ 229
odst. 2 tr. ř.) odkazuje na řízení ve věcech občanskoprávních
nebo před příslušným orgánem, správně rozlišil, jakého charakteru je nárok,
který uplatnil poškozený v trestním řízení podle § 43
odst. 3 tr. ř. Výrok, jímž soud přizná poškozenému nárok na
náhradu škody za vytrpěnou bolest, je vadný, neboť bolestné je nárokem na
náhradu nemajetkové újmy podle § 2894 odst. 2 o. z., nikoli
nárokem na náhradu škody.
Nárokem na odčinění bolesti se míní odčinění bolesti
v tzv. širším smyslu, tedy jak bolesti fyzické, tak i duševního
strádání. Jestliže obtíže spojené s psychickým prožíváním utrpěného
zranění přerostly v trvalý následek, musí být zahrnuty do náhrady za
ztížení společenského uplatnění, byly-li jen dočasné a postupně vymizely,
mohou být posouzeny jako vytrpěná bolest.
(Usnesení Nejvyššího soudu ze dne 31. 10. 2019, sp. zn. 6 Tdo
1309/2019)
6/
Trest zákazu činnosti, Právnická osoba, § 73 odst. 2, 3
tr. zákoníku, § 20 odst.1, § 15
odst. 3 t. o. p. o.
Trestem zákazu činnosti podle § 20
odst. 1 t. o. p. o. lze právnické osobě zakázat jen tu
činnost, v souvislosti s níž se dopustila trestného činu. Uložený
trest není možno vymezit jako zákaz jakékoli činnosti právnické osoby bez
bližší specifikace druhu této činnosti. Obecné vymezení činnosti, jejíž výkon
lze zakázat, obsahuje ustanovení § 73 odst. 3 tr. zákoníku,
z něhož se ovšem u právnických osob s ohledem na § 1
odst. 2 t. o. p. o. uplatní jen ta část, kde jde
o výkon určité funkce nebo takové činnosti, ke které je třeba zvláštního
povolení, nebo jejíž výkon upravuje jiný právní předpis.
Trestně odpovědné právnické osobě je možné uložit trest zákazu činnosti za
splnění podmínek § 20 odst. 1 t. o. p. o. za
jakýkoli spáchaný trestný čin, jehož pachatelem může být právnická osoba podle
§ 7 t. o. p. o., a to i jako trest
samostatný (§ 15 odst. 3 t. o. p. o.). Neuplatní
se zde omezení podle § 73 odst. 2 tr. zákoníku.
(Usnesení Nejvyššího soudu ze dne 4. 12. 2019, sp. zn. 7 Tdo
1427/2019)
7/
Padělání a pozměnění veřejné listiny, § 348
odst. 1 tr. zákoníku
Přečinu padělání a pozměnění veřejné listiny podle § 348
odst. 1 tr. zákoníku se nedopustí ten, kdo užije veřejnou listinu
vydanou úřední osobou v rámci její pravomoci, přestože ví, že jejím
obsahem je potvrzení nepravdivých skutečností.
(Rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 30. 10. 2019, sp. zn. 4 Tz
76/2019)
8/
Subsidiarita trestní represe, Trestní odpovědnost, Ukládání
trestu, § 12 odst. 2, § 39 odst. 3 tr. zákoníku
Doba, která uplynula od spáchání trestného činu, a délka trestního
řízení, trvalo-li nepřiměřeně dlouhou dobu, jsou hledisky, k nimž je sice
nutno přihlédnout při ukládání trestu ve smyslu § 39 odst. 3
tr. zákoníku, nemohou však odůvodnit neuplatnění trestní odpovědnosti
s odkazem na zásadu subsidiarity trestní represe podle § 12
odst. 2 tr. zákoníku.
(Usnesení Nejvyššího soudu ze dne 16. 1. 2020, sp. zn. 5 Tdo
1018/2019)
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.