Právne vety
I. Možné vyvodenie pracovnoprávnej zodpovednosti voči páchateľovi nestačí a ani nemôže stačiť aj na vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti za spáchanie trestného činu sprenevery podľa § 213 Tr. zák., pretože trestnoprávna zodpovednosť nie je koncipovaná na princípe objektívnej zodpovednosti, ale je koncipovaná na subjektívnej stránke, teda na zavinení (úmysle) spôsobiť inej osobe škodu.
II. Na vyvodenie trestnej zodpovednosti za prečin sprenevery podľa § 213 Tr. zák. preto nestačí len zistenie, že páchateľ mal zverené veci a počas vykonávania jeho pracovnej činnosti vznikol na zverených veciach schodok. Ustanovenie § 213 ods. 1 Tr. zák. totiž vyžaduje aj to, aby si páchateľ zverené veci „prisvojil“, teda aby úmyselne odňal veci z dispozície vlastníka, bez jeho súhlasu a s úmyslom nakladať s nimi ako s vlastnými (§ 130 ods. 4 Tr. zák.). Alebo povedané inak, prisvojením sa rozumnie také konanie, ktorým páchateľ cielene a vedome spôsobuje vlastníkovi veci škodu tak, že si vec trvalo ponechá.
III. Len spôsobenie schodku na zverených finančných prostriedkoch, respektíve nedostatočné vedenie účtovníctva zo strany zodpovedných osôb, nie je a ani nemôže byť, samo o sebe, trestným činom sprenevery podľa § 213 Tr. zák., nakoľko nehovorí nič o tom ako schodok vznikol, kto ho spôsobil a či sa tak stalo úmyselným konaním nejakej osoby.
Z výrokov a odôvodnení dvoch rozsudkov súdu (krátené)
Rozsudok 1.
Okresný súd v Pezinku v trestnej veci obžalovanej J. N., pre pokračovací prečin sprenevery podľa § 213 ods. 1 Tr. zákona, v konaní pred samosudcom JUDr. Petrom Šamkom, na hlavnom pojednávaní dňa takto
r o z h o d o l:
Obžalovaná:
J. N. -
sa podľa § 285 písm. a) Tr. por. oslobodzuje
spod obžaloby prokurátora okresnej prokurátúry...., ktorý jej kládol za vinu spáchanie pokračovacieho prečinu sprenevery podľa § 213 ods. 1 Tr. zák., a to na skutkovom základe, že
v priestoroch prevádzky pivárne Z. v Pezinku na H. ulici č. 25, ako zamestnanec zodpovedný za prevzaté hodnoty podľa uzatvorenej dohody o hmotnej zodpovednosti so zamestnávateľom, v období od 28.12.2007 do 30.12.2007 a následne od 02.01.2008 do 03.01.2008 si prisvojila finančné prostriedky získané z predaja tovaru, ktoré neodviedla zamestnávateľovi a tovar použila pre vlastnú potrebu, čím za uvedené obdobie spôsobila poškodenému podnikateľskému subjektu N. K. škodu vo výške 19.220 Sk (637,99 Euro),
pretože nebolo dokázané, že sa stal skutok, pre ktorý je obžalovaná stíhaná.
Podľa § 288 ods. 3 Tr. por. sa poškodená A. K., odkazuje s nárokom na náhradu škody na občianske súdne konanie.
O d ô v o d n e n i e
K výroku o oslobodení obžalovanej spod obžaloby (krátené):
Vyhodnotením dôkazov vykonaných na hlavnom pojednávaní súd dospel k záveru, že bolo nepochybne dokázané, že obž. J.N. (ďalej len obžalovaná) bola v mesiacoch november roku 2007 až január roku 2008 zamestnancom A.K. (ďalej len poškodená), pričom pracovala v pivárni ako výčapníčka a čašníčka a jej pracovnou náplňou bol aj predaj cigariet, alkoholických, či nealkoholických nápojov zákazníkom, respektíve obsluha hracích automatov. Rovnako je podľa súdu nepochybné, že obžalovaná mala riadne uzatvorenú pracovnú zmluvu ako aj dohodu o hmotnej zodpovednosti (tvrdenia obžalovanej, že riadnu pracovnú zmluvu nemala sú neudržateľné, nakoľko pracovná zmluva ako aj dohoda o hmotnej zodpovednosti sú založené v spise, pričom ak by pracovný pomer nevznikol, bolo by nelogickým, aby poškodená oznamovala jeho vznik sociálnej poisťovni), pričom práve obžalovaná pracovala v podniku v dňoch 28.12.2007 až 30.12.2007 a potom aj v dňoch 02.01.2008 a 03.01.2008, kedy mal schodok na tovare vzniknúť.
K uvedenému súd dodáva, že v obdobných pracovným pomeroch, aký mala obžalovaná (t. j. práca v pohostinských zariadeniach) sa tamer vždy uzatvára aj dohoda o hmotnej zodpovednosti, nakoľko podstatou pracovnej náplne zamestnanca je práve nakladanie s majetkom, ktorý patrí zamestnávateľovi, teda napríklad priamy predaj tovaru v pohostinstve zákazníkom. Ide o ochranu majetku zamestnávateľa pred jeho poškodením, pričom táto ochrana je konštruovaná na objektívnej zodpovednosti zamesntnaca, t. j. zamestnanec zodpovedá za škodu na zverených veciach, ktorá na nich preukázateľne vznikla a to bez ohľadu na to, či pri vzniku škody bolo aj prítomné zavinenie zamestnanca. V tomto smere ide o pracovnoprávnu problematiku.
Vzhľadom na uvedené skutočnosti má súd za dokázané, že tovar (cigarety, alkoholické a nealkoholické nápoje), ktorý sa nachádzal v prevádzke a vlastnícky patril zamestnávateľovi, bol obžalovanej zamestnávateľom zverený, nakoľko ho mala k dispozícii z dôvodov plnenia pracovných úloh s tým, že ho mala používať len na dohodnutý účel (predaj zákazníkom za finančné prostriedky), pričom za zverenú vec je nutné považovať aj finančné prostriedky, ktoré obžalovaná následne obdržala od zákazníkov za predaný tovar (§ 130 ods. 3 Tr. zák.). Z výsledkov inventúry vykonanej dňa 03.01.2008 ako aj z výpovedí poškodenej a svedkov M.K. a B.P. vyplýva, že skutočne bol zistený schodok na tovare a to za dni, v ktorých vykonávala pracovnú činnosť v prevádzke práve obžalovaná a to vo výške takmer 20.000 Sk. Tento schodok zistený na tovare preto možno považovať za škodu zamestnávateľa, nakoľko sa mu o túto sumu znížil majetok.
Súd preto uzatvára, že bolo, bez rozumných pochybností, preukázané, že v prevádzke poškodenej vznikol schodok na veciach patriacich poškodenej a vznikol v čase, keď boli v dispozícii (zverené) práve obžalovanej. Z hľadiska pracovnoprávneho (t. j. z hľadiska uzatvorenej hmotnej zodpovednosti a objektívnej zodpovednosti obžalovanej) zodpovedá za vzniknutý schodok práve obžalovaná a to v podstate bez ohľadu na to ako vznikol.
Možné vyvodenie pracovnoprávnej zodpovednosti voči obžalovanej však nestačí a ani nemôže stačiť aj na vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti, ktorá nie je koncipovaná na princípe objektívnej zodpovednosti, ale je koncipovaná na subjektívnej stránke, teda na zavinení (úmysle) spôsobiť inej osobe škodu.
V tejto súvislosti súd pripomína, že na vyvodenie trestnej zodpovednosti za prečin sprenevery podľa § 213 Tr. zák. (ktorý kládol obžalovanej za vinu prokurátor) nestačí len zistenie, že obžalovaná mala zverené veci a počas vykonávania jej pracovnej činnosti vznikol na zverených veciach schodok. Ustanovenie § 213 ods. 1 Tr. zák. totiž vyžaduje aj to, aby si páchateľ zverené veci „prisvojil“, teda aby úmyselne odňal veci z dispozície vlastníka, bez jej súhlasu a s úmyslom nakladať s ňou ako s vlastnou (§ 130 ods. 4 Tr. zák.). Alebo povedané inak, prisvojením sa rozumnie také konanie, ktorým páchateľ cielene a vedome spôsobuje vlastníkovi veci škodu tak, že si vec trvalo ponechá.
Podľa názoru súdu, „prisvojenie vecí“ (teda úmyselné a cielené poškodzovanie majetku zamestnávateľa ako obligatórny znak skutkovej podstaty prečinu sprenevery), zo strany obžalovanej, nebolo na hlavnom pojednávaní vôbec preukázané. Tvrdenie prokurátora v skutkovej vete obžaloby, že obžalovaná „si prisvojila finančné prostriedky získané z predaja tovaru, ktoré neodviedla zamestnávateľovi a tovar použila pre vlastnú potrebu“ nemá oporu vo vykonanom dokazovaní.
V prvom rade poškodená, ako aj jej manžel, potvrdili, že schodok bol na tovare, teda chýbali cigarety, alkohol a nealko ako aj peniaze z automatu (išlo o automat na ktorom sa kľúčom natočí suma, za ktorú zákazník hrá, pričom zákazník natočenú sumu musí uhradiť podniku) s tým, že buksu s peniazmi nechala obžalovaná v podniku, keď z neho odchádzala. Schodok preto, s veľkou pravdepodobnosťou, nevznikol na finančných prostriedkoch, teda, že by bol tovar riadne predaný zákazníkovi a následne by „zmizli“ peniaze obdržané za tovar, ale schodok vznikol priamo na tovare, teda „zmizol“ tovar a nikto zaň nezaplatil. Obžalovaná si preto nemohla prisvojiť finančné prostriedky, tak ako je to uvedené v skutkovej vete obžaloby, pretože schodok bol zistený na tovare a nie na fiannčných prostriedkoch.
Pokiaľ ide o najpodstatnejšiu skutkovú okolnosť, t. j. či si obžalovaná chybajúci tovar úmyselne prisvojila a použila pre vlastnú potrebu, tak ako to uvádza obžaloba, je nutné opätovne poukázať na vykonané dokazovanie v tom smere, že nebol produkovaný ani jeden priamy, či nepriamy dôkaz, z ktorého by vyplývalo aspoň nejaké podozrenie, že chýbajúci tovar si ponechala práve obžalovaná pre vlastnú potrebu, naviac, z výpovedí poškodenej a jej manžela vyplýva, že si ani oni nemyslia, že by ho vzala obžalovaná, pričom poškodená vyhlásila, že „ja si nemyslím, že tovar brala ona, ja hovorím, že je objektívne zodpovedná za ten schodok, ktorý vznikol“ a svedok M. K. zas vypovedal, že „si myslí, že schodok vznikol tak, že sa obžalovaná priviedla do stavu opitosti a zákazníci si brali tovar zadarmo, má informácie od zákazníkov, že si brali fľaše alkoholu zadarmo, pričom teoreticky to mohlo byť tak, že zákazníci využili jej nepozornosť alebo jej opitosť a sami si naliali a nezaplatili, čo ani obžalovaná nemusela vedieť“.
Z uvedeného dokazovania súd vyvodil, že mohlo byť celkom reálne možné, že schodok na tovare vznikol tak, že ho odcudzili zákazníci, ktorí využili nepozornosti, či opilosti obžalovanej a tovar si sami brali, nalievali, prípadne si aj „natočili“ sumu do automatu a to všetko bez zaplatenia. Napokon, z dokazovania vyplynulo, že obžalovaná bola aj mimo miesto, v ktorm sa zdržiavali zákazníci a kde bol dostupný tovar (bola v sklade, nakoľko jej malo byť zle) a teda aj v čase jej neprítomnosti mohlo dôjsť k odcudzeniu tovaru a tým k vzniku schodku. Uvedeným spôsobom mohlo podľa názoru súdu dôjsť najpravdepodobnejšie k vzniku tak veľkého schodku na tovare (vzhľadom na typ prevádzky, v ktorom schodok vznikol) a teda, z hľadiska trestnoprávneho, mohol byť vznik schodku obžalovanou nezavinený a prisvojenie si zverenej veci by tak neprichádzalo vôbec do úvahy.
Podľa názoru súdu je preto celkom dobre možné, že skutkovo schodok nevznikol tak, ako to uvádza prokurátor v obžalobe (t. j. že tovar vzala obžalovaná a použila ho pre vlastnú potrebu), ale mohol reálne vzniknúť aj tak, že ho spôsobili zákazníci svojim konaním, keď využili indispozíciu obžalovanej a obohatili sa na majetku poškodenej.
Súd preto uzatvára, že podstata skutkovej vety uvedenej v obžalobe teda, že obžalovaná „si prisvojila finančné prostriedky získané z predaja tovaru, ktoré neodviedla zamestnávateľovi a tovar použila pre vlastnú potrebu“ nebola vôbec dokázaná a preto súd postupoval v zmysle § 285 písm. a) Tr. por..
Súd v tomto smere pripomína už ustálenú judikatúru Najvyššieho súdu (napríklad 2 Tz 22/1967 a 7 Tz 61/1967), podľa ktorej ak zostanú vyčerpané všetky dostupné možnosti smerujúce k spolahlivému zisteniu skutkového deja, je nutné vykladať priebeh tohto skutkového deja v prospech obžalovaného. Alebo povedané inak, ak reálne prichádzajú do úvahy dve alebo viaceré verzie skutkového deja, je potrebné s použitým zásady in dubio pro reo neuznať obžalovaného za vinného. Podľa názoru súdu, práve takáto situácia nastala v posudzovanom prípade, pričom súd nekonštatuje, že obžalovaná nemohla spreneveriť tovar patriaci jej zamestnávateľovi, teda že skutok uvedený v obžalobe sa nestal alebo nemohol stať, ale súd konštatuje, že nebolo preukázané, že obžalovaná tovar skutočne aj spreneverila v zmysle všetkých znakov skutkovej podstaty prečinu sprenevery, teda, že sa skutok uvedený v obžalobe nepochybne stal. Nedokázaná vina tu má však pre obžalovanú rovnaké dôsledky ako dokázaná nevina.
Vzhľadom na uvedené skutočnosti rozhodol súd tak, ako je uvedené vo výrokovej časti tohto rozsudku, pričom poškodenú musel povinne (§ 288 ods. 3 Tr. por.) odkázať s nárokom na náhradu škody na občianske súdne konanie. Nad rámec uvedeného súd konštatuje, že poškodenej nič nebráni v tom,aby sa žalobou v civilnom konaní obrátila na súd a žiadala náhradu spôsobenej škody od obžalovanej, pretože práve súdy v civilnom konaní povoláva zákonodarca primárne k tomu,aby riešili všetky zodpovednostné nároky, ktoré vyplynú z pracovnoprávnych vzťahov, tak ako to je v posudzovanom prípade. Súd poznamenáva, že orgány činné v trestnom konaní a ani súdy v trestnom konaní nemôžu suplovať činnosť súdov v občianskosúdnom konaní a v zásade je neprípustné riešiť „klasické“ pracovoprávne spory cestou trestného konania.
Rozsudok 2
Okresný súd v Pezinku v trestnej veci obžalovanej Z. H. a spol., pre prečin sprenevery spolupáchateľstvom podľa § 20 k § 213 ods. 1, ods. 2 písm. a) Tr. zákona, v konaní pred samosudcom JUDr. Petrom Šamkom, na hlavnom pojednávaní dňa ..... takto
r o z h o d o l:
Obžalované:
1/ Z. H. staršia –
2/ Z. H. mladšia - nar. 08.06.1982 v Leviciach, trvale bytom Senec, Inovecká č. 18, na slobode,
sa podľa § 285 písm. a) Tr. por. oslobodzujú
spod obžaloby prokurátora okresnej prokuratúry v Pezinku zo dňa ....., sp. zn. ....., ktorý im kládol za vinu spáchanie prečinu sprenevery spolupáchateľstvom podľa § 20 k § 213 ods. 1, ods. 2 písm. a) Tr. zák., a to na skutkovom základe, že
obvinená Z. H. staršia ako predsedníčka spoločenstva a zároveň konateľka Spoločenstva vlastníkov bytov I. a obvinená Z. H. mladšia ako hospodárka Spoločenstva I. so sídlom v S., si prisvojili nájomné vlastníkov bytov na I. ulici č. 14, 16, 18 za obdobie od 01.12.2003 do 20.01.2006 vo výške 138.289 Sk, ktoré neodviedli na účet spoločenstva vlastníkov bytov, čím uvedeným konaním spôsobili vlastníkom bytov Spoločenstva I. so sídlom v S., I. ulica č. 14, 16, 18 škodu vo výške 138.289 Sk,
pretože nebolo dokázané, že sa stal skutok, pre ktoré sú obžalované stíhané.
Podľa § 288 ods. 3 Tr. por. sa poškodené Spoločenstvo vlastníkov bytov I. so sídlom S., I. č. 14, 16, 18 odkazuje s nárokom na náhradu škody na občianske súdne konanie.
K výroku o oslobodení obžalovaných spod obžaloby (krátené):
Vyhodnotením dôkazov vykonaných na hlavnom pojednávaní súd dospel k záveru, že bolo nepochybne dokázané, že obž. Z. H. staršia bola v čase uvedenom v obžalobe (od 01.12.2003 do januára roku 2006) predsedom spoločenstva vlastníkov bytov I. a obž. Z. H. mladšia bola hospodárkou spoločenstva, do kompetencie, ktorej spadalo najmä vedenie účtovníctva spoločenstva (ďalej len obžalované). Rovnako bolo nepochybne preukázané, že vo vedení spoločenstva boli aj M. M. a K. K., ktoré mali aj podpisové právo a spolupodpisovali s predsedom spoločenstva platobné príkazy ohľadne platieb spoločenstva. Dokázané bol aj to, že účelom spoločenstva bolo prijímanie platieb (nájomného) od vlastníkov bytov, ktoré spadali do spoločenstva a následná úhrada platieb spojených s bývaním (napríklad plyn, elektrina a podobne), pričom nájomné sa v čase predsedovania obž. Z. H. staršej mohlo platiť tak prevodom na účet spoločenstva ako aj v hotovosti do poklade s tým, že nájomné v hotovosti sa nosilo do bytu obžalovaných, ktoré následne vystavovali príjmové doklady.
Zo znaleckého dokazovania nepochybne vyplynulo, že v čase uvedenom v obžalobe nebolo účtovníctvo spoločenstva vedené v súlade s príslušnými predpismi, bolo v podstate vedené chaoticky, predložené doklady boli neúplné a doklady neboli úplne a vierohodne zapracované do pokladničnej knihy. O tom, že účtovníctvo bolo neúplné svedčí aj fakt, že znalcovi boli účtovné doklady dodané aj následne ako prevzal účtovníctvo od vyšetrovateľa. Znalec preto musel účtovníctvo spracovať sám, pričom zistil, že v pokladni spoločenstva (na hotovosti) by mala chýbať suma 133.021 Sk a taktiež absentujú doklady preukazujúce zdôvodnenie prevodu čiastky 5.268 Sk z účtu spoločenstva na účet Z. H. Na základe znaleckého dokazovania teda vyplynul schodok na finančných prostriedkoch v celkovej výške 138.289 Sk.
Súd konštatuje, že išlo o sumu, ktorá nebola riadne zaúčtovaná, nemá „odraz“ v účtovných dokladoch a preto nie je zrejmé ako bolo s ňou naložené, respektíve, či vôbec spoločenstvo s touto sumou riadne disponovalo. Z uvedeného je pre súd nepochybné, že sumu ustálenú znaleckým dokazovaním je potrebné považovať za klasický schodok (tzv. manko) na cudzích zverených finančných prostriedkoch (finančné prostriedky z nájomného vo vzťahu k obžalovaným treba považovať za cudzie zverené veci), pričom zodpovednými osobami za tento schodok sú nepochybne štatutárny orgán spoločenstva (Z. H. staršia) a za nedostatočné a chaotické vedenie účtovníctva hospodár spoločenstva (Z. H. mladšia). Predmetné konštatovanie sa však týka tzv. objektívnej zodpovednosti týchto osôb za vznik schodku na zverených finančných prostriedkoch, čo by mohlo postačovať na vyvodenie občianskoprávnej zodpovednosti založenej na nároku na náhrade spôsobenej škody, ktorej sa možno domáhať žalobou v civilnom konaní, avšak vyššie uvedené zistenie vôbec nestačí na vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti, nakoľko tá je „postavená“ na zavinení (úmysle ako subjektívnej stránke) a hlavne na zavinenom protiprávnom konaní a nie na princípe tzv. objektívnej zodpovednosti. Rozdiel teda spočíva v tom, že tzv. objektívna zodpovednosť je koncipovaná ako zodpovednosť osoby za následok (dlh, či schodok), pričom trestnoprávna zodpovednosť je koncipovaná ako zodpovednosť za úmyselné protiprávne konanie, ktorého znaky sú uvedené v osobitnej časti Trestného zákona.
Predmetné závery možno demonštrovať práve na znakoch základnej skutkovej podstaty trestného činu sprenevery podľa § 213 Tr. zák. (nakoľko práve za spáchanie tohto trestného činu bola prokuratúrou podaná obžaloba), ktorá na vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti páchateľa vyžaduje „prisvojenie si cudzej veci, ktorá mu bola zverená a spôsobenie tak malej škody“, pričom ustanovenie § 130 ods. 4 Tr. zák. definuje prisvojenie tak, že ide „o odňatie veci z dispozície vlastníka alebo inej osoby, ktorá ju má oprávnene, bez súhlasu, s úmyslom s ňou disponovať ako s vlastnou vecou“. Alebo povedané inak, prisvojením sa rozumie také konanie, ktorým páchateľ cielene a vedome spôsobuje vlastníkovi veci škodu tak, že si vec trvalo ponechá.
Trestný zákon teda pri trestnom čine sprenevery vyžaduje nielen to, že ide o „zverenú vec“ a páchateľ s ňou nakladá tak že „spôsobí škodu“ (páchateľ spôsobí následok vo forme škody), ale Trestný zákon vyžaduje aj to, aby si páchateľ takúto zverenú vec „úmyselne prisvojil“, teda, aby konal jednoznačne s cieľom (úmyslom) obohacovať sa na zverených veciach (úmyselné protiprávne konanie páchateľa).
Súd tieto právne závery aplikoval na posudzovaní prípad, pričom dospel k záveru, že z dokazovania vyplynulo len to, že obžalované neviedli riadne účtovníctvo spoločenstva a že spoločenstvu chýba určitá finančná čiastka, avšak žiadnym spôsobom sa nepreukázalo, že by si obžalované túto chýbajúcu finančnú čiastku „úmyselne prisvojili“, teda že by sa obohacovali oni, prípadne niekto iný z finančných prostriedkov, ktoré náležali spoločenstvu a ktoré boli hradené vlastníkmi bytov. Zo žiadneho dôkazu vykonaného na hlavnom pojednávaní nevyplýva, prečo schodok na finančných prostriedkoch vznikol a teda sa možno len domnievať prečo sa tak stalo. Konštatovanie, že by ho mali spôsobiť práve obžalované svojim úmyselným obohacovacím konaním voči spravovaným finančným prostriedkom preto možno považovať za nepreukázanú domnienku, nakoľko je celkom dobre možné, že schodok vznikol aj inak, napríklad tak ako to uvádza znalec vo svojej výpovedi, „že v dôsledku nesprávneho vedenia účtovníctva, obžalované ani reálne nemohli vedieť aký je stav v pokladni“, teda tak, že svojim nedbanlivostným a nedôsledným spravovaním účtovníctva spôsobili, že reálne neboli dostupné všetky relevantné účtovné doklady a preto ani nebolo možné zistiť pohyb finančných prostriedkov v pokladni spoločenstva, prípadne tak, že chýbajúce finančné prostriedky ani spoločenstvo nikdy nemalo vo svojej dispozícii, nakoľko ani nikdy hradené neboli.
Súd preto opätovne konštatuje, že „prisvojenie vecí“ (teda úmyselné a cielené poškodzovanie majetku spoločenstva ponechávaním si zverených finančných prostriedkov, ako obligatórny znak skutkovej podstaty prečinu sprenevery), zo strany obžalovaných, nebol na hlavnom pojednávaní vôbec preukázaný. Tvrdenie prokurátora v skutkovej vete obžaloby, že obžalované „si prisvojili nájomné vlastníkov bytov“ nemá oporu vo vykonanom dokazovaní. Navyše, prokurátor v tzv. skutkovej vete obžaloby celkom nesprávne použil slovo „prisvojili“, čo je pojem, ktorý má byť súčasťou len tzv. právnej vety. V skutkovej vete obžaloby má prokurátor uviesť namiesto slovo „prisvojiť si“ len spôsob ako došlo k odňatiu veci z dispozície vlastníka a akým spôsobom sa obžalovaní obohatili. Spôsob prisvojenia finančných prostriedkov (t. j. protiprávne konanie obžalovaných) však prokurátor neuviedol do tzv. skutkovej vety zrejme preto, že nevyplýval ani z dôkazov vykonaných v prípravnom konaní.
Súd preto uzatvára, že len spôsobenie schodku na zverených finančných prostriedkoch, respektíve nedostatočné vedenie účtovníctva zo strany zodpovedných osôb, nie je a ani nemôže byť, samo o sebe, trestným činom sprenevery podľa § 213 Tr. zák., nakoľko nehovorí nič o tom ako schodok vznikol, kto ho spôsobil a či sa tak stalo úmyselným konaním nejakej osoby.
Súd preto uzatvára, že podstatná časť skutkovej vety uvedenej v obžalobe (a aj podstata prečinu sprenevery), že obžalované „si prisvojili nájomné vlastníkov bytov“ nebola vôbec dokázaná a preto súd postupoval v zmysle § 285 písm. a) Tr. por..
Súd dospel k záveru, že nebolo preukázané spáchanie prečinu sprenevery v zmysle § 213 Tr. zák., pričom súd sa následne zaoberal aj tým, či nemohlo dôjsť k spáchaniu iného trestného činu zo strany obžalovaných. Pokiaľ ide o absolútne chaoticky vedené (či v podstate nevedené) účtovníctvo zo strany obž. Z. H. mladšej, súd je názoru, že by mohlo ísť o podozrenie zo spáchania prečinu skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie podľa § 259 Tr. zák., avšak súd nemohol pristúpiť k zmene právnej kvalifikácie, nakoľko by musel zásadne zmeniť aj skutok uvedený v obžalobe a tým by nebola zachovaná totožnosť skutku. Podobne by to bolo aj v prípade zvažovania podozrenia zo spáchania trestného činu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku podľa § 237 Tr. zák. (skutok vymedzený aj v uznesení o vznesení obvinenia je pomerne úzko koncipovaný), navyše povinnosť spravovať cudzí majetok rozhodne nemala obž. Z. H. mladšia.
Súd v tomto smere pripomína už ustálenú judikatúru Najvyššieho súdu (napríklad 2 Tz 22/1967 a 7 Tz 61/1967), podľa ktorej ak zostanú vyčerpané všetky dostupné možnosti smerujúce k spoľahlivému zisteniu skutkového deja, je nutné vykladať priebeh tohto skutkového deja v prospech obžalovaného. Alebo povedané inak, ak reálne prichádzajú do úvahy dve alebo viaceré verzie skutkového deja, je potrebné s použitým zásady in dubio pro reo neuznať obžalovaného za vinného. Podľa názoru súdu, práve takáto situácia nastala v posudzovanom prípade, pričom súd nekonštatuje, že obžalované si nemohli prisvojiť časť peňazí z uhradeného nájomného pre vlastnú potrebu, či v rozpore s účelom zverenia (t. j. spreneveriť zverené finančné prostriedky), teda že skutok uvedený v obžalobe sa nestal alebo nemohol stať, ale súd konštatuje, že nebolo preukázané, že obžalované úmyselne finančné prostriedky nepoužili na stanovený účel, alebo, že s nimi naložili buď vo svoj prospech, respektíve tak, aby zmarili základný účel zverenia, teda, že sa skutok uvedený v obžalobe nepochybne stal. Nedokázaná vina tu má však pre obžalované rovnaké dôsledky ako dokázaná nevina.
Vzhľadom na uvedené skutočnosti rozhodol súd tak, ako je uvedené vo výrokovej časti tohto rozsudku, pričom poškodené spoločenstvo musel povinne (§ 288 ods. 3 Tr. por.) odkázať s nárokom na náhradu škody na občianske súdne konanie. Nad rámec uvedeného súd konštatuje, že poškodenému spoločenstvu nič nebráni (a ani nebránilo) v tom, aby sa žalobou v civilnom konaní obrátil na súd a žiadal náhradu spôsobenej škody od obžalovaných z titulu schodku na zverených finančných prostriedkoch, pretože práve súdy v civilnom (občianskoprávnom) konaní povoláva zákonodarca primárne k tomu, aby riešili všetky zodpovednostné nároky, ktoré vyplynú zo súkromnoprávnych vzťahov, tak ako to je v posudzovanom prípade. Súd poznamenáva, že orgány činné v trestnom konaní a ani súdy v trestnom konaní nemôžu suplovať činnosť súdov v občianskom súdnom konaní a v zásade je neprípustné riešiť „klasické“ civilné spory cestou trestného konania.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.