K hodnoteniu osamoteného usvedčujúceho dôkazu, čo možno považovať za usvedčujúce dôkazy a k rozdielom medzi agnoskáciou a rekogníciou
Ústavný súd ČR vo svojom aktuálnom náleze zo dňa 05.01.2021 sp. zn. III. ÚS/928/2020 rozoberá celý rad zaujímavých a podnetných trestnoprávnych problémov.
V prvom rade ústavný súd vhodne poukazuje na to, ako sa niekedy v aplikačnej praxi považujú za usvedčujúce dôkazy aj také dôkazy, ktoré v skutočnosti vôbec obvineného zo spáchania trestného činu neusvedčujú (to je pomerne bežný jav aj v rozhodovacej činnosti orgánov činných v trestnom konaní a súdov na území SR).
V posudzovanej veci bol sťažovateľ uznaný vinným zo spáchania trestného činu lúpeže s tým, že okresný ako aj krajský súd založili výrok o vine na výpovedi poškodeného, rekognícii in natura, kamerovom zázname, ktorý zachytával dej blízko miesta činu a na znaleckom skúmaní znalcov, ktorí sa vyjadrili k vierohodnosti výpovedí a osobnosti poškodeného a k jeho zraneniam.
Najvyšší súd ČR v dovolacom konaní posúdil rekogníciu in natura ako neprípustný dôkaz a to s ohľadom na skutočnosť, že poškodenému bola tesne pred rekogníciou predložená sťažovateľova fotografia v rámci tipovania páchateľa.
Napriek tomu najvyšší súd dospel k záveru, že aj bez rekognície vykonané dôkazy opodstatňujú záver o vine sťažovateľa zo spáchania trestného činu lúpeže s tým, že výpovede poškodeného svedčiace o vine poškodeného nezostali osamotené, ale sú doplnené výpoveďami ďalších osôb (napríklad svedka S.), znaleckými posudkami a kamerovým záznamom z miesta napadnutia poškodeného.
Ústavný súd po preskúmaní spisového materiálu zistil, že z kamerového záznamu nie je možné s istotou dospieť k záveru, že je na ňom zachytený sťažovateľ (záznam zachytáva iba bežiacu postavu neďaleko miesta činu, avšak nie tvár osoby a ani prepadnutie samotné). Orgánom činným v trestnom konaní sa nepodarilo preukázať zhodu biologickej vzorky poškodeného z oblečenia sťažovateľa a taktiež nasadenie policajného psa bolo neúspešné. Zo znaleckých posudkov (znalecký posudok týkajúci sa vierohodnosti poškodeného a znalecký posudok vzťahujúci sa na jeho zranenia) taktiež nevyplýva, že by sa trestnej činnosti dopustil sťažovateľ.
Ústavný súd sa preto nestotožnil so záverom najvyššieho súdu, že výpoveď poškodeného nezostala osamotená, pretože najvyšší súd oprel svoj záver o existencii celej rady doplňujúcich dôkazov len o také dôkazy, ktoré proti sťažovateľovi vôbec nesvedčia.
Najvyšší súd, podľa ústavného súdu, nesprávne hodnotil vykonané dôkazy a to aj tým, že konštatoval, že o vine sťažovateľa svedčia výpovede svedkov, avšak zmienil iba výpoveď svedka S., ktorý však o sťažovateľovi vôbec nehovoril (z výpovedí zvyšných svedkov nie je možné vyvodiť, že by bol páchateľom trestného činu lúpeže sťažovateľ, ale predstavujú najviac tak indície vysvetľujúce možný motív sťažovateľa, nejde však o dôkazy, z ktorých by sa dala vyvodzovať vina sťažovateľa).
Ústavný súd dospel preto k záveru, že najvyšší súd založil svoj záver o tom, že páchateľom trestného činu lúpeže bol sťažovateľ na osamotenom dôkaze – tvrdení poškodeného, ktorý na hlavnom pojednávaní uviedol, že v obžalovanom poznáva páchateľa na 100% (agnoskácia).
K tomu ústavný súd dodal, že síce pripustil možnosť použitia agnoskácie (stotožňovanie svedkom na hlavnom pojednávaní) ako dôkazného prostriedku, zároveň však zdôraznil, že agnoskácia nemá kvalitu dôkazného prostriedku rekognície. Poznávajúci je totiž postavený do situácie, v rámci ktorej sú účastníkom priraďované určité úlohy, pričom nemá možnosť voľby z figurantov. Pokiaľ je agnoskácia vykonávaná až potom, čo jej predchádzala rekognícia, je jej dôkazný význam ešte výrazne obmedzenejší, pretože pamäťová stopa poznávajúceho je v takejto situácii ovplyvnená skôr ukázanými osobami, či ich fotografiami. V posudzovanom prípade je navyše nutné zohľadniť, že agnoskácia pri hlavnom pojednávaní prebehla potom, keď bol sťažovateľ poškodenému ukázaný nie raz, ale hneď dvakrát v rámci úkonu prípravného konania (rekognícia podľa fotografie a rekognícia in natura). Takáto skutočnosť ešte viac zoslabuje dôkaznú silu agnoskácie ako dôkazného prostriedku.
V tomto smere ústavný súd poznamenal, že súdy nemôžu rezignovať na posúdenie vierohodnosti výpovede svedka, pokiaľ má takáto výpoveď ťažiskový význam pre preukázanie viny. V súlade so zásadami spravodlivého procesu majú súdy povinnosť starostlivo skúmať vierohodnosť a pravdivosť kľúčovej výpovede s tým, že v rámci toho by mali posudzovať, okrem iného,
- okolnosti, ktoré mohli ovplyvniť výpoveď svedka
- schopnosť svedka vnímať okolnosti, o ktorých vypovedá alebo má vypovedať,
- schopnosť svedka zapamätať si tieto okolnosti a
- schopnosť svedka ich reprodukovať.
Ústavný súd dospel k záveru, že ak bol sťažovateľ uznaný vinným za vyššie popísaného dôkazného stavu, potom súdy porušili princíp prezumpcie neviny zakotvený v článku 40 ods. 2 Listiny ako aj právo sťažovateľa na súdnu ochranu v zmysle článku 36 ods. 1 Listiny, pretože v predmetnej veci je daný extrémny nesúlad medzi skutkovými zisteniami uvedenými v odôvodnení rozhodnutí súdov a právnymi závermi z týchto zistení vyplývajúcimi.
Ústavný súd poukázal aj na judikatúru ESĽP, ktorá princíp prezumpcie neviny zhŕňa slovami, že princíp prezumpcie neviny a z neho vyplývajúca zásada in dubio pro reo vyžaduje, aby sudcovia nevychádzali z predom pojatého presvedčenia, že obžalovaný spáchal čin, ktorý mu je kladený za vinu, aby dôkazné bremeno spočívalo na obžalobe a aby prípadné pochybnosti boli použité v prospech obžalovaného. Prípadná predpojatosť súdu môže byť pritom vyvodzovaná nielen z výslovných vyjadrení na adresu obvineného, ale aj zo spôsobu, akým sú napadnuté rozhodnutia odôvodnené (rozsudok ESLP vo veci Lavents proti Litve zo dňa 28.11.2002 č. 58442/00, rozsudok ESLP vo veci Melich a Beck proti Českej republike zo dňa 24.07.2008 č. 35450/04). Pokiaľ súdy týmto požiadavkám nedostoja, porušia právo sťažovateľa podľa článku 6 ods. 2 Dohovoru.
Súdy nemajú pri hodnotení dôkazov a vyvodzovaní skutkových zistení absolútnu, ničím neobmedzenú voľnosť. Jej limity sú vymedzené najmä základnými právami dotknutých osôb a princípmi vyplývajúcimi z ústavného poriadku. Dokazovaním si totiž súdy, respektíve orgány činné v trestnom konaní zabezpečujú skutkový podklad pre svoje rozhodnutie, pričom na tam, do akej miery úplne a verne sa im to podarí, závisí správnosť a spravodlivosť ich rozhodnutí. Z tohto dôvodu musia dodržať vysoký štandard aj pokiaľ ide o hodnotenie vypovedajúce schopnosti a hodnovernosti dôkazov samotných a ich činnosť podlieha ústavnému prieskumu (v obmedzenej miere).
Kompletné znenie nálezu Ústavného súdu ČR možno nájsť tu:
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.