Výpovede získané mučením súkromnými osobami - prípad Cvik proti Poľsku
Európsky súd pre ľudské práva v aktuálnom rozsudku ohľadne sťažnosti č. 31454/10 zo dňa 03.11.2020 posudzoval prípad, v ktorom išlo o prípad sťažovateľa – člena drogovej organizovanej skupiny, ktorá sa zaoberala nelegálnym dovozom kokaínu z Južnej Ameriky do Poľska. Neskôr sa chcel spoločník sťažovateľa (osoba K.G.) osamostatniť a obchodovať s kokaínom nezávisle. Potom, čo prostredníkovi nezaplatil za zásielku kokaínu, bol K.G. členmi drogovej organizovanej skupiny mučený, aby vyzradil, kde sa kokaín alebo peniaze nachádzajú. Výpovede osoby K.G behom mučenia si drogová organizovaná skupina nahrávala a boli zachytené na nahrávkach.
V roku 2006 bol sťažovateľ obvinený s obchodovania s drogami. Nahrávka z mučenia K.G., pri ktorej uvádzal informácie o zásielke kokaínu bola políciou zaistená.
Sťažovateľ bol odsúdený k trestu odňatia slobody vo výmere 12 rokov, pričom jeho odsúdenie sa v hlavnej miere opieralo o svedecké výpovede dvoch bývalých členov skupiny, ktorí sa rozhodli spolupracovať s políciou. Ako podporný dôkaz však bola použitá aj nahrávka s výpoveďami osoby K.G. získanými mučením členmi skupiny.
Napriek tomu, že poľský trestný poriadok zakazuje použitie výpovedí získaných použitím násilia, boli tieto nahrávky použité ako dôkaz k odsúdeniu sťažovateľa. Vnútroštátne súdy to odôvodnili tak, že nejde o výpoveď získanú mučením pred orgánmi štátu (t. j. nejde o násilie, ktorého by sa dopustili orgány štátu), ale zo strany súkromnej osoby s tým, že zákaz použitia dôkazu získaného násilným zaobchádzaním sa vzťahuje iba na prípady, keď sa takéhoto konania dopustí orgán činný v trestnom konaní.
ESĽP sa s takýmto výkladom nestotožnil, keď uviedol, že získanie výpovede v dôsledku zlého zaobchádzania zo strany štátu, či zo strany súkromnej osoby je nutné posúdiť rovnako. Pokiaľ vnútroštátne súdy nemali žiadne pochybnosti o tom, že výpoveď K.G. bola získaná v dôsledku zlého zaobchádzania v rozpore s článkom 3 Dohovoru, potom takúto výpoveď nemali použiť na odsúdenie sťažovateľa, nakoľko to je v rozpore s absolútnym zákazom mučenia zaručeným v článku 3 Dohovoru.
ESLP dospel preto k záveru, že v danej veci bol z dôvodu pripustenia takejto výpovede porušený článok 6 ods. 1 Dohovoru – práva na spravodlivý proces.
K slovenskej právnej úprave:
K uvedenej problematike je nutné pripomenúť, že ustanovenie § 119 ods. 5 Tr. por. (od 01.01.2021 došlo k prečíslovaniu tohto ustanovenia) stanovuje, že dôkaz získaný nezákonným donútením alebo hrozbou takého donútenia sa nesmie použiť v konaní okrem prípadu, keď sa použije ako dôkaz proti osobe, ktorá také donútenie alebo hrozbu donútenia použila.
Predmetné ustanovenie vyslovene zakazuje použiteľnosť takého dôkazu, ktorý bol získaný buď priamo donútením (fyzickým alebo psychickým), respektíve hrozbou použitia takéhoto donútenia. Takto získaný dôkaz je nepoužiteľné na ustálenie skutkového stavu veci, či zistenie páchateľa.
Zhodne ako to bolo vo vyššie uvedenom prípade v Poľsku, aj v slovenských právnych pomeroch sa objavujú názory, že ustanovenie § 119 Tr. por. sa vzťahuje iba na situácie, keď sa protiprávneho konania pri získavaní dôkazu dopustia orgány štátu (typicky orgán činný v trestnom konaní) a nie aj súkromné osoby[1]. Z uvedeného sa potom vyvodzuje, že porušenie zákona pri získaní dôkazu zo strany súkromnej osoby nebráni tomu, aby sa takto získaný dôkaz použil v trestnom konaní. Obdobne to bolo aj v hore uvedenom prípade v Poľsku, keď dôkaz získaný za použitia mučenia zo strany súkromnej osoby bol považovaný vnútroštátnymi súdmi za prípustný, nakoľko mučenia sa nedopustili orgány štátu.
Po rozhodnutí ESLP vo veci Cvik proti Poľsku už zrejme bude nesporné, že ustanovenie § 119 ods. 5 Tr. por. je nutné vykladať v spojitosti s článkom 3 Dohovoru a to tak, že zákaz použitia dôkazu v trestnom konaní získaného nezákonným donútením alebo hrozbou takéhoto donútenia sa bude vzťahovať nielen na prípady, kedy sa takéhoto konania dopustia štátne orgány, ale aj na prípady, ak sa takéhoto konania dopustia súkromné osoby (t. j. ktokoľvek).
Napokon, argument, že ustanovenia Trestného poriadku o zadovažovaní dôkazov sa týkajú iba orgánov činných v trestnom konaní, či súdu a nie aj súkromných osôb je celkovo nesprávny.
Ustanovenie § 119 ods. 3 Tr. por. účinného od 01.01.2021 sa týka toho čo a za akých podmienok môže byť dôkazom v trestnom konaní a nie toho kto dôkaz zabezpečuje. Predmetné ustanovenie sa preto vzťahuje na získavanie dôkazov nielen zo strany orgánov činných v trestnom konaní, ale aj súkromných osôb.
To napokon vyplýva z celého kontextu ustanovenia § 119 ods. 3 Tr. por. v zmysle ktorého môže byť v trestnom konaní využitý (vykonaný) aj dôkaz, ktorý bol získaný podľa osobitného zákona. Dôkaz použiteľný v trestnom konaní teda nemusí byť vždy získaný len postupom podľa Trestného poriadku a nemusí byť vždy získaný (vypátraný) len zo strany orgánov činných v trestnom konaní. Navyše, ustanovenie § 119 ods. 4 Tr. por. vyslovene stanovuje, že dôkazy môžu obstarávať aj strany na vlastné náklady. Uvedené ustanovenie teda jednoznačne predpokladá a umožňuje aktivitu procesných strán pri obstarávaní dôkazov využiteľných v trestnom konaní.
Základnou podmienkou na pripustenie dôkazu v trestnom konaní tak pre orgány činné v trestnom konaní ako aj pre súkromné osoby je to, aby bol dôkaz obstaraný zákonne, t. j. v súlade s Trestným poriadkom, či osobitným zákonom (§ 119 ods. 3 Tr. por. veta prvá)[2].
[1] tento názor zastáva napríklad predseda Špecializovaného trestného súdu, k uvedenému pozri napríklad https://www.aktuality.sk/clanok/664677/mobilom-mozete-prichytit-pachatela-spehovanie-je-vsak-trestne/
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.