Tpj 37/2021
Návrh na prijatie stanoviska trestnoprávneho kolégia Najvyššieho súdu Slovenskej republiky (ďalej len „najvyšší súd“) k zjednoteniu výkladu ustanovenia § 23 Trestného poriadku.
I. Medzi dôležité dôvody na odňatie a prikázanie veci podľa § 23 Trestného poriadku patrí aj vylúčenie všetkých sudcov príslušného súdu z vykonávania úkonov trestného konania.
Rozhodujúcou je v tomto smere existencia niektorého z dôvodu vylúčenia podľa§ 31 Trestného poriadku, ktorý musí byť daný u všetkých sudcov príslušného súdu, resp. v prípade krajského súdu u všetkých sudcov dotknutého kolégia. Preto ak sa podľa § 32 ods. 6 Trestného poriadku o námietke zaujatosti vznesenej voči konkrétnemu sudcovi, ktorá je založená na iných dôvodoch ako dôvodoch podľa § 31 Trestného poriadku, nekoná, a teda takáto námietka nie je spôsobilá vyvolať konanie o vylúčení ani konkrétneho (jednotlivého) sudcu, o to viac nie je potrebné konať ani o návrhu na odňatie a prikázanie veci, ktorý je založený len na takejto procesne neúčinnej námietke zaujatosti smerujúcej voči všetkým sudcom príslušného súdu (argumentum a minori ad maius). Túto skutočnosť je však nevyhnutné procesne zaznamenať, aby bolo zrejmé, že takýto návrh na odňatie a prikázanie veci nezostal nepovšimnutý.
Pokiaľ v takejto situácii predloží príslušný súd návrh na odňatie a prikázanie veci najbližšie spoločne nadriadenému súdu, ten mu ho bez rozhodnutia vráti.
II. Aplikácia ustanovenia § 23 Trestného poriadku v prípade, keď má o veci rozhodovať Najvyšší súd Slovenskej republiky, nie je možná, pretože návrhom na odňatie a prikázanie veci sa možno domáhať len zmeny miestnej (a nie vecnej či funkčnej) príslušnosti. Najvyšší súd Slovenskej republiky ako vrcholný orgán výkonu všeobecného súdnictva v trestných veciach však nemá v tomto smere „alternujúci súd“, pričom v rámci hierarchie súdov v Slovenskej republike ani neexistuje súd, ktorý by o takomto návrhu bol oprávnený rozhodovať.
Tpj 38/2021
Návrh na prijatie stanoviska trestnoprávneho kolégia najvyššieho súdu k zjednoteniu výkladu v otázke oprávnenia záujmového združenia občanov a dôveryhodnej osoby ponúkajúcich záruku podľa § 80 ods. 1 písm. a) Trestného poriadku a inej osoby ako obvineného ponúkajúcej peňažnú záruku podľa § 81 ods. 1 Trestného poriadku podať sťažnosť proti rozhodnutiu o väzbe, ktorým bolo o takýchto zárukách rozhodnuté.
I. Ustanovenie § 5 ods. 2 Trestného poriadku, podľa ktorého záujmové združenie občanov alebo dôveryhodná osoba (ďalej len „dôveryhodná osoba“) môžu navrhnúť, aby väzba obvineného bola nahradená ich zárukou, treba vykladať v súvislosti s ustanoveniami § 72 ods. 1 písm. b) a § 79 ods. 3 veta prvá Trestného poriadku, podľa ktorých právo žiadať o prepustenie z väzby má len obvinený, pričom za takúto žiadosť sa považuje aj žiadosť o nahradenie väzby.
Ponuku dôveryhodnej osoby na prevzatie záruky podľa § 80 ods. 1 písm. a) Trestného poriadku preto nemožno,bez zodpovedajúcej (hoci aj následne realizovanej) procesnej aktivity obvineného, z ktorej (posudzujúc ju podľa obsahu) vyplýva, že žiada, aby bol prepustený na slobodu, a to pri súčasnom nahradení jeho väzby ponúknutou zárukou, považovať za návrh na vydanie uznesenia, na ktorý ju zákon oprávňuje v zmysle § 186 ods. 1 veta prvá (alternatíva druhá)pred bodkočiarkou Trestného poriadku. Takýmto návrhom je iba žiadosť obvineného o prepustenie z väzby, resp. o jej nahradenie.
Uznesenie, ktorým súd (sudca pre prípravné konanie) rozhodujúci o žiadosti obvineného o nahradenie jeho väzby zárukou dôveryhodnej osoby takúto záruku neprijal, zároveň nemožno považovať ani za uznesenie, ktoré sa dôveryhodnej osoby priamo týka, keďže ním nebolo rozhodnuté o žiadnych jej právach alebo povinnostiach, ale toto sa bezprostredne (priamo) dotýka iba osobnej slobody obvineného. Dôveryhodná osoba tak nie je ani podľa § 186 ods. 1 veta prvá (alternatíva prvá) pred bodkočiarkouTrestného poriadku oprávnená podať proti takémuto uzneseniu sťažnosť a toto jej nie je potrebné ani oznamovať (§ 179 ods. 1 veta prvá Trestného poriadku).
Ak súd (sudca pre prípravné konanie) záruku dôveryhodnej osoby prijme a obvineného ponechá na slobode alebo ho prepustí na slobodu, takéto uznesenie sa síce dôveryhodnej osoby priamo dotýka, pretože na jeho základe je povinná na obvineného pôsobiť (§ 5 ods. 3 Trestného poriadku), ani v tomto prípade však nie je osobou oprávnenou podať sťažnosť, keďže z pohľadu ňou ponúknutej (a súdom prijatej) záruky nemôže dosiahnuť pre obvineného priaznivejšie rozhodnutie, pričom proti rozhodnutiu o väzbe môže podať sťažnosť v neprospech obvineného jedine prokurátor (§ 186 ods. 1 veta prvá za bodkočiarkou Trestného poriadku a contrario); takéto uznesenie však treba dôveryhodnej osobe vždy oznámiť [§ 179 ods. 1 veta prvá (alternatíva prvá)pred bodkočiarkou Trestného poriadku].
II. Vyššie uvedené závery platia aj v prípade, ak zloženie peňažnej záruky podľa § 81 ods. 1veta piataTrestného poriadku ponúkla iná osoba ako obvinený, s tým, že za žiadosť obvineného o takéto nahradenie väzby, ktorá je návrhom na vydanie rozhodnutia podľa § 186 ods. 1 veta prvá (alternatíva druhá) pred bodkočiarkou Trestného priadku, treba vždy považovať aj jeho (hoci dodatočne udelený) súhlas so zložením peňažnej záruky inou osobou, keďžez neho implicitne vyplýva, že žiada, aby bol prepustený na slobodu.
Ak súd (sudca pre prípravné konanie) peňažnú záruku zloženú inou osobou prijal, je táto osoba vždy oprávnená podať sťažnosť proti uzneseniu, že peňažná záruka pripadá štátu (§ 81 ods. 3, ods. 6 Trestného poriadku), keďže takéto uznesenie sa priamo dotýka jej majetkových práv.
III. Dôveryhodná osoba alebo iná osoba, ktorá ponúkla zloženie peňažnej záruky, je ale oprávnená podať sťažnosť proti rozhodnutiu o väzbe vtedy, ak je zároveň osobou, ktorápodľa § 186 ods. 1 veta druhá, ods. 2 Trestného poriadku môže podať sťažnosť v prospech obvineného, a to z titulu tohto svojho postavenia, nie preto, že ponúkla prevzatie záruky alebo zloženie peňažnej záruky.
Tpj 40/2021
Návrh na prijatie stanoviska trestnoprávneho kolégia najvyššieho súdu k zjednoteniu výkladu znakov trestného činu podľa § 296 Trestného zákona.
Vyvodenie trestnej zodpovednosti za trestný čin podľa § 296 Trestného zákona nie je podmienené tým, aby na skutok popisujúci založenie, zosnovanie zločineckej skupiny, členstvo v nej, činnosť pre ňu alebo jej podporu musel nadväzovať konkrétny skutok zakladajúciniektorý z trestných činov uvedených v § 129 ods. 4 Trestného zákona, spáchanie ktorých je cieľom zločineckej skupiny.
Trestnosť založenia, zosnovania a podpory zločineckej skupiny totiž spočíva vo vedomej príslušnosti k účelovo zameranej skupine, v jednotlivých zákonom ustanovených formách takej príslušnosti, a účel existencie takej skupiny sa buď páchaním ďalšej trestnej činnosti naplní – vtedy pôjde o iné skutky a viacčinný súbeh trestných činov[*], alebo nenaplní – kedy je možné trestné stíhanie len za vytvorenie štruktúry skupiny a začlenenia sa do nej, napr. pri „predčasnom“ odhalení takej činnosti bez jej konkrétnych, účel napĺňajúcich výsledkov, alebo vtedy, ak činnosť pre zločineckú skupinu alebo jej podpora spočíva v úmyselnom konaní, ktoré samo o sebe nie je trestné, avšak smeruje k zachovaniu existencie takej skupiny [§ 129 ods. 6 písm. a), ods. 7 písm. a) Trestného zákona].
Účel založenia zločineckej skupiny spočíva v maximalizácii kriminálne relevantného efektu (napr. majetkového profitu z trestnej činnosti taxatívne uvedenej v § 129 ods. 4 Trestného zákona). Splnenie kvalifikačných parametrov trestnej činnosti charakteristickej pre zločineckú skupinu (nie trestnej činnosti ex post spáchanej, ale z hľadiska účelu skupiny zamýšľanej) teda nie je limitované ďalšími skutkami, ktoré sú členom (preukázateľne založenej) zločineckej skupiny, resp. osobám pre ňu činným alebo ju podporujúcim, v priebehu jej činnosti dokázané (aj keď taká okolnosť hodnotenie dôkazov vo vzťahu k predmetnej otázke nepochybne zjednoduší).
Tpj 41/2021-1
Rozsah dovolacieho prieskumu po predchádzajúcom „kasačnom“ rozhodnutí dovolacieho súdu.
Ak je podané dovolanie proti právoplatnému rozhodnutiu vydanému v novom konaní potom, ako bolo skoršie rozhodnutie v danej veci v dovolacom konaní zrušené, je dovolací súd povinný sa vecne vysporiadať len s takými námietkami, ktoré neboli predmetom predchádzajúceho dovolacieho konania, a teda ktoré nanovo vyvstali po jeho predchádzajúcom kasačnom rozhodnutí v novom konaní a rozhodnutí,a tiež s takými, ktoré síce boli predložené dovolaciemu súdu už skôr, ale tento sa s nimi vecne nevysporiadal,nie však z dôvodu, že by ichopomenul, ale preto, že bude potrebné sa s nimi vysporiadať v rámci novootvoreného konania, a napadnuté rozhodnutie zrušil pri konštatovaní opodstatnenosti inej námietky, ktorá primárne odôvodňovala nezákonnosť rozhodnutia a vylučovala prieskum ostatných námietok (napr. rozhodnutie nepríslušného súdu alebo súdu v nezákonnom zložení). Je tomu tak z dôvodu, že dovolací súd nemôže preskúmavať zákonnosť a odôvodnenosť svojho skoršieho rozhodnutia, keďže proti nemu nie je opravný prostriedok prípustný (§ 392 ods. 2 Trestného poriadku).
Tpj 41/2021-2
Výklad ustanovenia § 371 ods. 4 veta prvá Trestného poriadku.
Ustanovenie § 371 ods. 4 veta prvá Trestného poriadku treba vykladať tak, že predpoklad, že namietaná okolnosť bola tomu, kto dovolanie podáva, známa už v pôvodnom konaní, bude daný vždy, ak sa s ňou mohol dovolateľ pri riadnom využití svojich práv – v prípade obvineného realizovaných či už priamo alebo prostredníctvom obhajcu – oboznámiť už v pôvodnom konaní. V takom prípade sa nemôže dovolateľ úspešne odvolávať na svoju nevedomosť zapríčinenú rezignáciou na uplatnenie svojich práv, resp. majúcu pôvod v ich nedôslednom, resp. nedostatočnom uplatňovaní.
Preto pokiaľ dovolateľ prvýkrát až v podanom dovolaní namieta okolnosť, (objektívne) skôr zistiteľnú z obsahu spisového materiálu, prípadne zo samotného priebehu úkonu trestného konania, pričom poukazuje na svoju predchádzajúcu subjektívnu nevedomosť o nej (napr. z dôvodu neprítomnosti na hlavnom pojednávaní alebo nevyužitia inštitútu nazretia do spisu), zákonná podmienka uvedená v prvej vete § 371 ods. 4 Trestného poriadku nie je u neho splnená.
Rovnako neprichádza do úvahy ani „obídenie“ tejto podmienky, stanovenej pre dovolateľa, s odkazom na to, že v súlade s § 317 ods. 1 veta druhá Trestného poriadku mal na prvýkrát až v podanom dovolaní vytýkanú chybu ex offo prihliadnuť už samotný odvolací súd.
Tpj 41/2021-3
Dovolací dôvod podľa § 371 ods. 1 písm. c) Trestného poriadku v prípade dovolania podaného proti rozhodnutiu súdu o vine v rozsahu, v akom bolo prijaté vyhlásenie obvineného o vine, resp. o tom, že nepopiera spáchanie skutku uvedeného v obžalobe (§ 257 ods. 5 Trestného poriadku).
I. Iba všeobecné zistenie o porušení práva na obhajobu v prípravnom konaní, ktoré ale nemá žiadny materiálny dopad na dôkazy vykonané v súdnom konaní, ktoré boli rozhodujúce na zistenie skutkového stavu, nie je dovolacím dôvodom podľa § 371 ods. 1 písm. c) Trestného poriadku.
II. Ak súd prijme vyhlásenie obžalovaného o vine alebo o tom, že nepopiera spáchanie skutku, podľa § 257 ods. 8 Trestného poriadku, dokazovanie v rozsahu, v akom obžalovaný jeho spáchanie priznal, resp. nepoprel, nevykonáva, a teda medzi prípadným porušením práva na obhajobu v prípravnom konaní a rozhodnutím o vine vydaným na základe takto prijatého vyhlásenia nie je daná príčinná súvislosť. V dovolaní, ktoré možno v tomto prípade podať len z dôvodu podľa § 371 ods. 1 písm. c) Trestného poriadku, t. j. ak bolo zásadným spôsobom porušené právo na obhajobu, tak môže dovolateľ úspešne namietať len chyby, ku ktorým došlo v súdnom konaní, v rámci ktorého obžalovaný predmetné vyhlásenie urobil. Najmä to, že obžalovaný nemal na hlavnom pojednávaní obhajcu, hoci išlo o dôvod povinnej obhajoby, resp. že nebol riadne poučený o následkoch vyhlásenia podľa § 257 ods. 1 písm. b) alebo c) Trestného poriadku, a to v rozsahu podľa § 257 ods. 5 a 8 Trestného poriadku, alebo že pred prijatím takéhoto vyhlásenia súd riadne nezisťoval skutočnosti podľa § 333 ods. 3 písm. c), d), f), g) a h) Trestného poriadku.*
Tpj 41/2021-4
Nemožnosť upustiť od uloženia spoločného trestu a uloženie spoločného trestu v rovnakej výške ako bol uložený skorším rozsudkom (§ 41 ods. 3 Trestného zákona).
Z povahy spoločného trestu, ktorý predstavuje osobitný spôsob ukladania trestu za pokračovací trestný čin (§ 122 ods. 10 Trestného zákona) v prípade, ak o všetkých čiastkových útokoch takéhoto trestného činu nebolo rozhodnuté v jednom konaní, a ktorého uloženiu vždy predchádza zrušenie výroku o vine za (iné) čiastkové útoky pokračovacieho trestného činu, za ktoré už bol páchateľ odsúdený, a celého výroku o treste, vyplýva, že analogické použitie ustanovenia § 44 Trestného zákona, upravujúceho upustenie od uloženia súhrnného trestu a ďalšieho trestu, je vylúčené a upustenie od uloženia spoločného trestu neprichádza do úvahy.*
Zo znenia ustanovenia § 41 ods. 3 veta druhá Trestného zákona, podľa ktorého spoločný trest za pokračovací trestný čin nesmie byť miernejší než trest uložený skorším rozsudkom, je zrejmé, že takýto trest môže byť aj rovnaký ako zrušený trest v skoršom rozsudku.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.