Právne vety:
Vzatie obvineného do väzby je vždy iba fakultatívne (argument slova „môže“ uvedený v ustanovení § 71 ods. 1 Tr. por.) a teda pravidlom by malo byť trestné stíhanie obvineného na slobode. Dôvody väzby je preto nutné vykladať reštriktívne a pri ich výklade je potrebné mať vždy na zreteli, že ide o opatrenie ultima ratio (poslednú a krajnú možnosť).
K preventívnemu dôvodu väzby podľa § 71 ods. 1 písm. c) Tr. por.
Pokiaľ sudca pre prípravné konanie v napadnutom uznesení uvádzal, že obvinený má snahu vrátiť sa do štruktúr poškodenej spoločnosti, tak je iluzórne si myslieť, že by ho po vznesení obvinenia v danej veci poškodená spoločnosť vôbec zamestnala, respektíve, že by ho zamestnala na vedúcej pozícii, z ktorej by mohol ovplyvňovať akékoľvek majetkové procesy v poškodenej spoločnosti. Navyše, účelom väzby nie je chrániť poškodenú spoločnosť pred možným nesprávnym zamestnávateľským rozhodnutím, t. j. zasahovať jej do rozhodovania, či opätovne zamestná konkrétnu osobu, ktorá jej mala spôsobiť pomerne značné majetkové škody. Ide však len o hypotetický problém, nakoľko obvinený je v súčasnej dobe nezamestnaný a nič nenasvedčuje tomu, že by sa mal v blízkej budúcnosti stať opätovne zamestnancom poškodenej spoločnosti.
Ak v súvislosti s tzv. preventívnym dôvodom väzby sudca pre prípravné konanie uvádzal, že „neverí, že podvodné konanie robil (obvinený) nezištne, ani z púhej obavy o svoje zamestnanie, pričom pred vzatím do väzby obvinený disponoval majetkom v takej hodnote, ktorý zrejme nemohol nadobudnúť z legálnych príjmov zo svojho zamestnania“, tak krajský súd pripomína, že trestné konanie nemá náboženský rozmer, nakoľko nie je založené na viere, ale je založené na dokazovaní. Z doposiaľ produkovaných dôkazov nevyplýva, že by obvinený finančne profitoval z konaní popísaných v uznesení o vznesení obvinenia a o tejto skutočnosti vypovedal aj jeho spoluobvinený. Rovnako tak z doposiaľ vykonaného dokazovania nemožno urobiť záver, že by obvinený nadobudol svoj majetok z trestnej činnosti. K uvedenému je nutné dodať, že orgány činné v trestnom konaní, ale aj súdy by mali pracovať s dôkazmi a nie s domnienkami, špekuláciami, respektíve s vierou. Dôkazy v tomto smere zatiaľ absentujú.
Ku kolúznemu dôvodu väzby podľa § 71 ods. 1 písm. b) Tr. por.
Pokiaľ ide o tzv. kolúzny dôvod väzby v zmysle § 71 ods. 1 písm. b) Tr. por., tak ten prokurátor vo svojom návrhu na vzatie obvineného do väzby odôvodňoval najmä potrebou „vykonávania výsluchov zamestnancov NDS ako svedkov“ s tým, že obvinený by mohol „mať tendenciu ovplyvniť jeho bývalých podriadených, aby tak zmiernil svoj podiel na dokumentovanej trestnej činnosti“. V tomto smere prokurátor uvádzal aj „potrebu vypočuť ešte viacero svedkov – zamestnancov NDS s ktorými mal obvinený dlhodobo blízke vzťahy“.
Podľa názoru krajského súdu je takéto vymedzenie kolúzneho dôvodu väzby nedostatočné, nakoľko je absolútne všeobecné (nekonkrétne) a navyše je iba hypotetické. Podľa oficiálnej internetovej stránky poškodenej spoločnosti (ndsas.sk) má Národná diaľničná spoločnosť viac ako 1500 zamestnancov. Na Stredisku správy a údržby diaľnic 2 Národnej diaľničnej spoločnosti, kde zastával vedúcu pracovnú pozíciu obvinený má byť zamestnaných cca 90 ľudí. Z uvedeného je zrejmé, že iba všeobecný odkaz na potrebu vypočutia zamestnancov NDS ako svedkov nemôže byť kolúznym dôvodom väzby, nakoľko nie je jasné (vzhľadom na množstvo zamestnancov poškodenej spoločnosti) koho konkrétne (prípadne aspoň aký konkrétny okruh osôb) z poškodenej spoločnosti mal prokurátor na mysli. Obvinený bol pritom dlhoročným zamestnancom poškodenej spoločnosti a preto existuje určite aj početný okruh osôb s ktorými mal „dlhodobo blízke priateľské vzťahy“. Ak však z veľkej množiny potenciálnych svedkov (zamestnancov poškodenej spoločnosti) prokurátor nekonkretizuje koho konkrétne by mohol obvinený ovplyvňovať (napríklad aspoň s poukazom na pracovné pozície svedkov, či možnosti potenciálnych svedkov mať informácie o stíhanej trestnej činnosti), potom nie je možné dospieť k záveru, že je tu konkrétna skutočnosť, z ktorej by vyplýval kolúzny dôvod väzby, tak ako to vyžaduje návetie ustanovenia § 71 ods. 1 Tr. por.
Väzobným dôvodom nemôže byť ani tvrdenie prokurátora, že výpoveď obvineného je v rozpore s výpoveďami doposiaľ vypočutých svedkov, respektíve, že výpoveď obvineného nie je vierohodná. Obvinený nemá povinnosť vypovedať tak, aby to bolo v súlade s predstavami orgánov činných v trestnom konaní; práve naopak, má právo vypovedať tak, ako uzná za vhodné, t. j. aj spochybňovať vznesené obvinenie, či výpovede svedkov, respektíve uvádzať, že bol pri svojej pracovnej činnosti „pokynovaný z hora“. Za spôsob zvolenej obhajoby, prípadne za to, že výpoveď obvineného sa nejaví orgánom činným v trestnom konaní ako vierohodná, či dostatočná nie je možné obvineného trestať vzatím do väzby.
sp. zn. 2Tpo/36/2021
U z n e s e n i e
Krajský súd v Bratislave v senáte zloženom z predsedu JUDr. Petra Šamka a sudcov JUDr. Magdalény Blažovej a JUDr. Márie Szabóovej, v trestnej veci proti obvinenému PhDr. R H, stíhaného pre pokračovací obzvlášť závažný zločin podvodu spáchaný formou spolupáchateľstva podľa § 20 k § 221 ods. 1, ods. 4 písm. a) Tr. zák., o sťažnosti obvineného proti uzneseniu Okresného súdu Bratislava IV sp. zn. 3Tp/19/2021 zo dňa 14.05.2021, na neverejnom zasadnutí konanom dňa 02.júna 2021 takto
r o z h o d o l :
Podľa § 194 ods.1 písm. a) Tr. por. zrušuje sa uznesenie Okresného súdu Bratislava IV sp. zn. 3Tp/19/2021 zo dňa 14.05.2021 v celom rozsahu a podľa § 79 ods. 1 Tr. por. sa obvinený PhDr. R H, nar.... ihneď prepúšťa z väzby na slobodu.
O d ô v o d n e n i e
Napadnutým uznesením sudca pre prípravné konanie Okresného súdu Bratislava IV pod sp. zn. 3Tp/19/2021 zo dňa 14.05.2021 rozhodol tak, že obvineného PhDr. R H vzal do väzby z dôvodov uvedených v § 71 ods. 1 písm. b), písm. c) Tr. por. s tým, že väzba začala plynúť momentom obmedzenia osobnej slobody obvineného t. j. dňom 12.05.2021 o 06.01 h a bude sa vykonávať v Ústave na výkon väzby v Bratislave.
Proti tomuto uzneseniu podal ihneď po jeho vyhlásení sťažnosť obvinený PhDr. R H, ktorú odôvodnil osobitným písomným podaním prostredníctvom svojho obhajcu tak, že ohľadne dôvodnosti vzneseného obvinenia je názoru, že nikoho úmyselne neuvádzal do omylu, pričom nebolo preukázané, že by obvinený seba alebo iného akokoľvek obohatil. Upriamuje pozornosť na výpoveď obvineného Mgr. M M, ktorý vypovedal, že obvinenému PhDr. H nebola prisľúbená, respektíve vyplatená nijaká provízia alebo odmena. Poukazuje preto na absenciu objektívnej aj subjektívnej stránky skutkovej podstaty stíhaného trestného činu podvodu. Pokiaľ ide o dôvody väzby tak namieta, že absentuje preukázanie akýchkoľvek konkrétnych skutočností, z ktorých by vyplývala dôvodná obava, že obvinený bude pôsobiť na svedkov, znalcov, spoluobvinených alebo inak mariť objasňovanie skutočností závažných pre trestné stíhanie. Obvinený bol zamestnancom NDS viac ako 20 rokov, je preto pochopiteľné, že niektoré jeho spoločenské kontakty pretrvávajú aj po odchode z pracovného pomeru. Má za to, že plánovanými výsluchmi zamestnancov NDS nie je možné reálne odôvodniť obavu z kolúzneho správania obvineného. Preto považuje rozhodnutie o kolúznej väzbe za nedostatočne odôvodnené. Obvinený od začiatku vyjadril ochotu spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní, čomu nasvedčuje jeho výpoveď v procesnom postavení zadržaného – podozrivého a tiež jeho výpoveď ako obvineného. V kontraste s tým uvádza, že návrh na vzatie obvineného Mgr. M M nebol podaný, pričom ten sa priznal k spáchaniu skutku tak, ako mu je kladené za vinu. Vyšetrovateľ pritom nepovažoval ani za potrebné sa opýtať tohto obvineného na to, že ako a kedy ho kontaktovala osoba, ktorej totožnosť uviesť nechcel, či peniaze vybral v hotovosti z podnikateľského účtu, ak áno, kedy došlo k výberu z účtu, pričom nebol vypočutý ani k samotnému stretnutiu s neidentifikovateľnou osobou a podobne. Má za to, že výpoveď tohto obvineného vytvára dôvodnejšiu obavu z kolúzneho správania, ako je to v prípade obvineného PhDr. H. Obavy z kolúzneho správania nevidí prokurátora ani v prípade obvineného Ing. V T, hoci ten odmietol k veci vypovedať. Vo vzťahu k preventívnej väzbe poukazuje na absenciu reálnych dôvodov pre toto rozhodnutie. Pripomína, že v prípade obvineného ide o bývalého zamestnanca NDS, ktorý už niekoľko mesiacov nemá nijaký dosah na rozhodovacie procesy v NDS a ani na proces verejného obstarávania v NDS. Má za to, že neboli naplnené podmienky na vzatie obvineného do väzby podľa § 71 ods. 1 písm. b), písm. c) Tr. por. Navrhol, aby krajský súd zrušil napadnuté uznesenie a prepustil ho z väzby na slobodu. Alternatívne navrhol, pokiaľ súd zistí dôvod väzby podľa § 71 ods. 1 písm. c) Tr. por., aby väzbu nahradil dohľadom probačného a mediačného úradníka.
Krajský súd na podklade podanej sťažnosti podľa § 192 ods. l písm. a/, b/ Tr. por., preskúmal správnosť všetkých výrokov napadnutého uznesenia, proti ktorým môže sťažovateľ podať sťažnosť ako aj konanie predchádzajúce napadnutému uzneseniu a tak zistil, že sťažnosť obvineného je dôvodná.
Podľa § 194 ods. 1 písm. a/ Tr. por. ak nezamietne nadriadený orgán sťažnosť, zruší napadnuté uznesenie, a ak je podľa povahy veci potrebné nové rozhodnutie, rozhodne vo veci sám.
Sťažnostný súd z predloženého spisového materiálu zistil, že PhDr. R H je obvinený na základe uznesenia policajta sp.zn. PPZ-194/NKA-PZ- BA1 - 2020 zo dňa 13.05.2021 pre pokračovací obzvlášť závažný zločin podvodu spáchaný formou spolupáchateľstva podľa § 20 k § 221 ods. 1, ods. 4 písm. a) Tr. zák., ktorého sa mal dopustiť na skutkovom základe uvedenom vo výrokovej časti citovaného uznesenia. Predmetným uznesením bolo vznesené obvinenie aj Mgr. M M pre pokračovací obzvlášť závažný zločin podvodu spáchaný formou spolupáchateľstva podľa § 20 k § 221 ods. 1, ods. 4 písm. a) Tr. zák. a Ing. V T pre zločin podvodu spáchaný formou spolupáchateľstva podľa § 20 k § 221 ods. 1, ods. 3 písm. a) Tr. zák.
Na obvinených Mgr. M M a Ing. V T nebol podaný návrh na ich vzatie do väzby a sú trestne stíhaní na slobode.
Osobná sloboda obvineného PhDr. R H bola obmedzená dňa 12.05.2021 o 06.01 h. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry nenariadil prepustenie obvineného na slobodu, ale dňa 13.05.2021 o 23.40 h obvineného odovzdal sudcovi pre prípravné konanie Okresného súdu Bratislava IV s návrhom na jeho vzatie do väzby z dôvodov uvedených v § 71 ods. 1 písm. b), písm. c) Tr. por.
Sudca pre prípravné konanie vypočul obvineného PhDr. R H dňa 14.05.2021 v čase od 16.45 h do 17.35 h a rozhodol tak, že ho vzal do väzby z dôvodov uvedených v § 71 ods. 1 písm. b), písm. c) Tr. por.
Sťažnostný súd konštatuje, že zákonné procesné lehoty pred rozhodnutím sudcu pre prípravné konanie v zmysle ustanovenia § 87 Tr. por., boli u obvineného zachované a preto krajský súd pristúpil k skúmaniu dôvodnosti vzneseného obvinenia ako aj k zisťovaniu, či boli naplnené zákonné dôvody väzby.
Krajský súd konštatuje, že u obvineného sú dané materiálne podmienky vzatia do väzby, pretože doteraz zistené skutočnosti a zabezpečené dôkazy vytvárajú určité podozrenie, že skutok (jednotlivé čiastkové útoky), pre ktorý je trestne stíhaný môže mať znaky vyššie uvedeného trestného činu podvodu, pričom existuje aj dôvodné podozrenie, že na páchaní tohto skutku (jednotlivých čiastkových útokov) sa podieľal aj obvinený PhDr. R H.
V tomto smere poukazuje sťažnostný súd na výpoveď svedka M T, ktorý vypovedal, že pracuje na Stredisku správy a údržby diaľnic 2 Národnej diaľničnej spoločnosti (ďalej len SSUD 2), riaditeľom bol PhDr. H, pričom celkovo je na SSUD 2 zamestnaných asi 90 ľudí. Pokiaľ ide o diaľnice, tak stredisko organizuje práce do 20.000 euro a riaditeľ má právo podpisovať len do 20.000 euro. Všetko nad túto sumu ide z riaditeľstva, t. j. takéto obstarávanie a vyplácanie realizuje riaditeľstvo. Kontrolu diela robia oni. Kontrolujú a podpisujú stavebné denníky, vyhotovujú zápisnicu o prevzatí diela. Po ukončení prác sa odovzdáva dielo zápisnicou – protokolom. Dokumenty odovzdá stredisko na riaditeľstvo a to ich potom preplatí. Takto to funguje pri projektoch od 20.000 euro do 150.000 euro. Pokiaľ ide o transformátory 1121, 1122 a 1123, tak v roku 2019 malo ísť o opravu trafostanice 1122, malo ísť o opravu za cca 95.000 euro, malo ísť o stavebné práce. Z tých prác nebolo urobené nič. Každý deň kontroluje úseky, ktoré majú v správe. Na tejto trafostanici žiadnych pracovníkov nevidel, ktorí by vykonávali stavebné práce. Spätne skontroloval aj stavebný denník priložený k stavbe podľa dní a určite tam v týchto dňoch stavebné práce neprebiehali. Zároveň tam z časti boli fakturované práce, ktoré boli vykonané rok predtým inou firmou. Táto opravovala strechu, pretože bola v dezolátnom stave a bolo to v roku 2018. Dozvedel sa tiež, že mali byť opravované aj trafostanice 1121 a 1123. Mala ich opravovať firma D. Absolútne nepozná túto firmu, predstierala robotu, žiadna z týchto trafostaníc nebola v roku 2019 opravovaná. Nevidel tam žiadny pohyb v čase, kedy mali opravy prebiehať. Stav oboch staníc absolútne nenasvedčuje tomu, že by v nich prebiehali akékoľvek stavebné práce. Určite na stanici 1121 nebolo nič robené. Rovnako aj pri trafostanici 1123 môže potvrdiť, že tam v roku 2019 nič robené nebolo. Je v pôvodnom stave. Všetky tri stanice boli robené len fiktívne na papieri.
Uvedenú výpoveď potvrdzuje výpoveď svedka J J, ktorý potvrdil, že pokiaľ ide o strechu trafostanice 1122 na diaľnici, tak na nej robili strechu, cena za ktorú to urobili bola 8.847,50 euro a bola im vyplatená. Robili to v mesiacoch máj a jún roku 2018. Pred nimi tú strechu určite nikto nerobil. Ich práca má životnosť 10 rokov. K svojej výpovedi predložil aj písomné podklady datované rokom 2018 a to cenovú ponuku, zápisnicu o odovzdaní a prevzatí stavby zo dňa 25.06.2018 za cenu 8.847,50 euro a preberací protokol. Z uvedených listinných dôkazov v spojení s predmetnými svedeckými výpoveďami možno predbežne vysloviť záver, že strecha na trafostanici 1122 bola vyhotovená už v roku 2018 a nie až v roku 2019 a to iným subjektom.
Dôvodné podozrenie z toho, že v roku 2019 fakturované stavebné práce na troch trafostaniciach mohli byť iba fiktívne vykazované, nakoľko neboli vôbec reálne vykonané, možno vyvodiť aj z výpovede svedka Ivana Svačinu, ktorý vypovedal, že ak by boli nejaké opravy na trafostaniciach 1121, 1122 a 1123, tak by o tom musel niečo vedieť, nakoľko s kolegom T chodia na kontroly. Na stanici 1122 sa robila v roku 2018 strecha, to je jediná oprava, ktorú na týchto staniciach eviduje. Nepozná spoločnosti D a E I.
Rovnako tak svedok V T uviedol, že ohľadne trafostaníc 1121, 1122 a 1123 vie len o jedinej stavebnej úprave a tá sa týkala stanice 1122.
Obdobne tak svedok J P vypovedal, že má na starosti technické zabezpečenie diaľnice s tým, že každú z trafostaníc 1121, 1122 a 1123 navštívil v posledných rokoch opakovane. O každej práci na týchto trafostaniciach by mal vedieť a nestalo sa, že by o niektorej nevedel. Na trafostanici 1122 prebehla oprava strechy. Iné práce sa na tých staniciach nerobili určite skoro 10 rokov. Vedel by to. Videl by, ak by sa na tých staniciach urobili práce za 95.000 euro.
Doposiaľ vykonané uvedené svedecké výpovede dopĺňajú aj závery znaleckého posudku znalca z odboru stavebníctvo Ing. M I, z ktorých je zrejmé, že na trafostanici 1121 neboli vykonané žiadne stavebné práce, na trafostanici 1122 bola opravená strecha a bol daný lokálny náter a na trafostanici 1123 bol vykonaný náter fasád.
V neposlednom rade je nutné spomenúť výpoveď obvineného Mgr. M M, ktorý mal zhotovovať dielo popísané v bodoch 1 a 2 uznesenia o vznesení obvinenia a ktorý uviedol, že mu bolo ponúknuté, či sa nechce zúčastniť na stavebných prácach pre Národnú diaľničnú spoločnosť (ďalej len NDS). Dopredu bol inštruovaný, že suma má byť pod 100.000 euro, na základe čoho doručil NDS cenovú ponuku na stavebné práce. Asi po mesiaci mu prišla z NDS podpísaná objednávka. Na základe požiadavky mal kontaktovať vedúceho prevádzky pána H. S H spísal prevzatie stavby s tým, že mu (H) povedal, že má pripraviť zoznam ľudí, ktorí budú realizovať zákazku. Pán H mu povedal, že práce majú byť spravené tak, aby to vyzeralo, že boli spravené. Zamerali sa preto na úpravu okolia a samotnú fasádu. Objekt im zvnútra sprístupnený nebol. Pri odovzdávaní prác mu pán H povedal, že nie je nutné ísť skontrolovať stavbu, že tým ušetria čas. H mal požiadavku, aby prišiel s vopred vypracovaným denníkom, že to bude potrebovať. Po prvom aj druhom odovzdaní sa podpísala dokumentácia o odovzdaní diela pánom H a ním (obvineným). Faktúry vystavoval on (obvinený M), jednu kópiu zaviezol na podateľňu NDS aj s potrebnou dokumentáciou od pána H. Platba za vystavené faktúry bola vyplatená na firemný účet. Bolo mu povedané, že peniaze má vrátiť naspäť, že si má nechať peniaze na náklady, v prvom prípade myslí, že to bolo (náklady) 3000 euro a v druhom prípade približne 5000 euro. To bola odmena za jeho vykonanú prácu. Z obavy o svoj život a život jeho rodiny nechce uviesť, kto mu to povedal. Konal tak preto, že nechcel prísť o zákazku, nešiel do biznisu, aby spôsobil škodu.
Obvinený Mgr. M M vo výpovedi nekonkretizoval kto mu ponúkol prácu pre NDS a ani to, kto ho inštruoval, aby cenová ponuka nemala byť cez 100.000 euro. Podľa jeho výpovede išlo o skupinovú debatu. Preberacie protokoly o oprave trafostanice 1121 a 1123 podpisoval za pána Ing. S K on. H mu povedal, že stavebné denníky majú korešpondovať s prácami. Peniaze, ktoré mal vrátiť z vyplatených faktúr od NDS vrátil tak, že dostal telefonát, dostavil sa na parkovisko k obchodnému domu a tam odovzdal finančnú hotovosť. Iných projektov v NDS sa nezúčastnil, takmer všetky peniaze vrátil. Na podklade ukázaných fotiek môže s istotou povedať, že na stanici 1121 nikdy nebol. Faktúra bola zo strany NDS uhradená v plnej výške. Pánovi H neprisľúbil žiadnu províziu z vyplatenej sumy.
Pokiaľ ide o výpoveď obvineného PhDr. R H, tak ten vo svojej výpovedi uviedol, že bol uvedený do omylu a v dobrom duchu si myslel, že práce boli vykonané. Je pravdou, že ho M upozornil na to, že tá firma D už pracovala viackrát u nich a že ju nemusí dôsledne kontrolovať. Netušil a ani nemohol vedieť, že na stavbe na nevykonáva takmer žiadna činnosť. M vystupoval aj ako Ing. S K a o tom vôbec nemal potuchy. Je pravdou, že po jeho vyzvaní, že dokončil dielo, bez fyzickej kontroly mu vystavil preberací protokol o prevzatí a odovzdaní verejnej práce. Keďže D dodala všetky podklady, ktoré boli potrebné, nemal dôvod neveriť, že tam boli vykonané práce. Slepo veril svojmu nadriadenému P M, že tú firmu pozná a že sa dá na ňu spoľahnúť. To isté prebehlo aj pri druhej trafostanici. Bol H a J zaviazaný inou prácou, ktorá bola deklarovaná ako priorita NDS, tak sa sústredil na túto prácu. Na tých spomínaných akciách nikdy nebol a to z dôvodu, že vykonával inú poverenú činnosť, ktorá bola dohodnutá medzi M d a S. Bol na neho vyvíjaný psychický tlak od J a H, pracoval 10 až 12 hodín denne. Kontroloval iba dokladovú časť, aby bola v poriadku. Netušil, že D nevykonal žiadnu alebo takmer žiadnu prácu. Žiadne výhody od firmy D nemal a ani nijakú pozornosť, nedajbože finančnú výhodu. Chápal, že prácu môžu byť predražené, ale nikdy by nesúhlasil s tým, aby neboli vykonané. Bol uvedený do omylu. Chápe, že jeho povinnosť bola to prekontrolovať, ale fakt na to nemal voľný čas. Dôveroval firme D. Nevedel uviesť, prečo kontrolou prác nepoveril iného zamestnanca. Bolo zvykom, že všetko to má podpísať vedúci strediska. Nevykonal žiadnu kontrolu trafostaníc. Žiadna odmena a ani provízia mu prisľúbená nebola.
Z listinných dôkazov založených vo vyšetrovacom spise možno zistiť, že dielo bolo prevzaté obvineným PhDr. R H s tým, že v dvoch prípadoch dielo papierovo odovzdával obvinený Mgr. M M a v jednom prípade obvinený Ing. V T.
Vzhľadom na vyššie popísané dokazovanie dospel sťažnostný súd, pri rešpektovaní prezumpcie neviny obvineného PhDr. R H, k záveru, že vznesené obvinenie je zatiaľ dostatočne podporené doposiaľ produkovanými dôkazmi a teda nie je možné konštatovať jeho zjavnú neopodstatnenosť a tým aj neopodstatnenosť „základu“, z ktorého je potrebné vychádzať pri posudzovaní toho, či je vôbec možné uvažovať o väzobných dôvodoch. Z vykonaného dokazovania totiž vyplýva podozrenie, že pri všetkých troch čiastkových útokoch popísaných v uznesení o vznesení obvinenia išlo o predstieranie vykonávaných stavebných prác na troch trafostaniciach, t. j. poškodenej spoločnosti NDS boli predložené na preplatenie faktúry, ktorých obsah (z hľadiska deklarovaného vykonania prác) nezodpovedal skutočnosti, pričom tieto faktúry boli aj následne poškodenou spoločnosťou jednotlivým zhotoviteľom preplatené (podmienka stanovená v návetí ustanovenia § 71 ods. 1 Tr. por. bola teda naplnená).
Pokiaľ ide právnu kvalifikáciu trestného činu podvodu uvedenú v uznesení o vznesení obvinenia, tak ide o pracovnú kvalifikáciu, ktorú je možné podľa výsledkov dokazovania a pri zachovaní totožnosti skutku meniť. Nateraz však možno vysloviť podozrenie, že konanie obvineného PhDr. R H mohlo byť reálne súčasťou reťazca čiastkových konaní, ktorých výsledkom bolo uvádzanie do omylu zodpovedných pracovníkov poškodenej spoločnosti, ktorí mali na starosti preplácanie vystavovaných faktúr. Tento predbežný záver možno vyvodiť z toho, že obvinený ako osoba vykonávajúca vedúcu manažérsku pozíciu v NDS bola zodpovedná nielen za „papierové“ prevzatie diela, ale aj za fyzické skontrolovanie diela, t. j., či žiadané práce boli skutočne vykonané a prípadne aj v akej kvalite boli vykonané. Ak obvinený PhDr. R H mal vedomosť o preberaní diela, na ktorom neboli vykonané žiadne práce, potom jeho podpis na preberacom protokole bol tou rozhodujúcou skutočnosťou na podklade, ktorej boli následne zo strany poškodenej spoločnosti vyplatené finančné prostriedky za fakturované fiktívne práce. V takomto prípade by bol aj on osobou, ktorá, spoločne so zhotoviteľmi, uvádzala poškodenú spoločnosť do omylu v otázke vykonania fakturovaných prác v dôsledku čoho došlo k preplateniu fakturovaných prác a k vzniku škody na majetku poškodenej spoločnosti.
Ak obvinený v podanej sťažnosti poukazoval na absenciu objektívnej stránky trestného činu podvodu vzhľadom k tomu, že nebolo preukázané, že by obvinený seba alebo iného obohatil, tak mu nie je možné dať za pravdu. Poškodená spoločnosť preplatila predložené faktúry na základe prevzatia diela, ktoré parafoval obvinený PhDr. R H, t. j. aj na podklade konania obvineného bola poškodená osoba uvedená do omylu v otázke vykonania fakturovaných prác, na základe tohto omylu následne vyplatila finančné prostriedky zhotoviteľom. Z uvedeného je zrejmé, že k škode došlo na majetku poškodenej osoby a k obohateniu došlo na majetku zhotoviteľov (spoločnosti zastúpené obvinenými Mgr. M M a Ing. V T). Následne došlo zrejme aj k obohateniu doposiaľ bližšie nekonkretizovaných osôb, čo možno vyvodiť z výpovede obvineného Mgr. M M, ktorý uviedol, že väčšiu časť vyplatených finančných prostriedkov odovzdal inej osobe, ktorú nekonkretizoval. Skutočnosť, že neexistujú dôkazy, z ktorých by sa dalo vyvodiť, že na stíhanej trestnej činnosti finančne profitoval aj obvinený PhDr. R H neznamená, že nedošlo k obohateniu inej osoby (v danom prípade zhotoviteľov), pričom osoba, ktorá uvádzala poškodeného do omylu (obvinený PhDr. R H) a osoba, ktorá sa z takéhoto konania obohatila, nemusia byť totožné a dokonca osoba, ktorá sa z podvodného konania obohatila nemusí byť ani stotožnená. V tomto smere možno poukázať na judikatúru (rozhodnutie Najvyššieho súdu ČSFR sp. zn. 2Tzf/4/1990 zo dňa 18.04.1990, R 18/1991), ktorá konštatuje, že znak „obohatenie iného“, ktorý je uvedený v skutkovej podstate trestného činu podvodu, je naplnený aj obohatením bližšie neurčenej osoby alebo skupiny osôb. Tento právny názor vychádza z výkladu pojmu „iného“, z ktorého vyplýva, že ide o osoby odlišné od páchateľa.
Pokiaľ obvinený v podanej sťažnosti namietal naplnenie subjektívnej stránky trestného činu podvodu, tak mu je nutné dať za pravdu v tom, že zatiaľ nemusí byť vylúčená ani taká skutková verzia, že nevedel o tom, že fakturované práce neboli vôbec vykonané, ale sa len, neodôvodnene, spoliehal na to, že vykonané riadne boli. V takom prípade by z jeho strany nemohlo ísť o spáchanie trestného činu podvodu, nakoľko by aj on bol uvádzaný do omylu, pričom osoba konajúca v omyle a páchateľ trestného činu podvodu nemôžu byť jedna a tá istá osoba. Ani v takomto prípade by však nemuselo byť konanie obvineného PhDr. R H beztrestné, nakoľko by prichádzala do úvahy právna kvalifikácia trestného činu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku podľa § 237 Tr. zák., respektíve podľa § 238 Tr. zák. a to z dôvodu úplného ignorovania svojich pracovných (kontrolných) povinností zo strany obvineného.
V tomto smere krajský súd zdôrazňuje, že súd rozhodujúci o väzbe musí síce podľa § 71 ods. 1 Tr. por. vždy skúmať aj to, či zistené skutočnosti nasvedčujú tomu, že skutok, pre ktorý bolo začaté trestné stíhanie bol spáchaný, má znaky trestného činu a sú dôvody na podozrenie, že tento skutok spáchal obvinený (či obvinené osoby), avšak ustanovenie § 71 ods. 1 Tr. por. hovorí len o „podozrení“, teda na splnenie tejto väzobnej podmienky postačí len dostatočne odôvodnená pravdepodobnosť, že osoba, ktorej bolo vznesené obvinenie sa dopustila alebo mohla dopustiť trestnej činnosti uvedenej v uznesení o vznesení obvinenia. Záver o podozrení v zmysle väzobnej podmienky uvedenej v ustanovení § 71 ods. 1 Tr. por. preto nie je možné stotožňovať so záverom o vine, nakoľko výrok o vine prichádza do úvahy len vtedy, ak o trestnej činnosti obvineného (obvinených) nie sú dôvodné pochybnosti (na výrok o vine teda kladie zákon prísnejšie požiadavky ako na výrok o podozrení pri väzobnom rozhodovaní).
Vzhľadom k tomu, že tzv. materiálna podmienka na vzatie obvineného do väzby bola splnená, pristúpil krajský súd k preskúmaniu dôvodov väzby, pričom dospel k záveru, že nie sú dané dôvody väzby uvedené v ustanovení § 71 ods. 1 písm. b), písm. c) Tr. por. Táto skutočnosť bola preto kasačným dôvodom napadnutého uznesenia.
Pokiaľ ide o dôvod tzv. preventívnej väzby v zmysle § 71 ods. 1 písm. c) Tr. por., tak krajský súd pripomína, že PhDr. R H sa kladie za vinu spáchanie trestného činu, ktorého sa mal dopustiť využitím, či zneužitím svojej vedúcej pracovnej pozície v poškodenej spoločnosti, keď mal umožniť fakturovanie fiktívnych stavebných prác na úkor svojho zamestnávateľa. Trestná činnosť, ktorá mu je kladená za vinu je teda špecifická v tom, že je viazaná na vedúcu manažérsku funkciu v poškodenej spoločnosti. Ak by obvinený túto vedúcu funkciu nezastával, nemohol by sa ani dostať do reťazca schvaľovacieho procesu fiktívneho diela, ktoré vyústilo v omyl poškodenej spoločnosti a vo vyplatenie predložených faktúr. Z vyšetrovacieho spisu pritom vyplýva, že obvinený PhDr. R H už v poškodenej spoločnosti nepracuje, je nezamestnaný a vedený na úrade práce. Vzhľadom k uvedenému je absolútne vylúčené, aby sa mohol dopúšťať rovnakej alebo obdobnej majetkovej trestnej činnosti, teda, aby mohol pokračovať v zneužívaní, či nedostatočnom výkone vedúcej pracovnej funkcie v dôsledku čoho by iným osobám (zamestnávateľovi obvineného) boli spôsobované škody na ich majetku.
Pokiaľ sudca pre prípravné konanie v napadnutom uznesení uvádzal, že obvinený má snahu vrátiť sa do štruktúr poškodenej spoločnosti, tak je iluzórne si myslieť, že by ho po vznesení obvinenia v danej veci poškodená spoločnosť vôbec zamestnala, respektíve, že by ho zamestnala na vedúcej pozícii, z ktorej by mohol ovplyvňovať akékoľvek majetkové procesy v poškodenej spoločnosti. Navyše, účelom väzby nie je chrániť poškodenú spoločnosť pred možným nesprávnym zamestnávateľským rozhodnutím, t. j. zasahovať jej do rozhodovania, či opätovne zamestná konkrétnu osobu, ktorá jej mala spôsobiť pomerne značné majetkové škody. Ide však len o hypotetický problém, nakoľko, tak ako to už bolo uvedené vyššie, obvinený je v súčasnej dobe nezamestnaný a nič nenasvedčuje tomu, že by sa mal v blízkej budúcnosti stať opätovne zamestnancom poškodenej spoločnosti.
Ak v súvislosti s tzv. preventívnym dôvodom väzby sudca pre prípravné konanie uvádzal, že „neverí, že podvodné konanie robil (obvinený) nezištne, ani z púhej obavy o svoje zamestnanie, pričom pred vzatím do väzby obvinený disponoval majetkom v takej hodnote, ktorý zrejme nemohol nadobudnúť z legálnych príjmov zo svojho zamestnania“, tak krajský súd pripomína, že trestné konanie nemá náboženský rozmer, nakoľko nie je založené na viere, ale je založené na dokazovaní. Z doposiaľ produkovaných dôkazov nevyplýva, že by obvinený PhDr. R H finančne profitoval z konaní popísaných v uznesení o vznesení obvinenia a o tejto skutočnosti vypovedal aj obvinený Mgr. M M. Rovnako tak z doposiaľ vykonaného dokazovania nemožno urobiť záver, že by obvinený nadobudol svoj majetok z trestnej činnosti. Pokiaľ by pre tento záver existovalo čo i len dostatočne odôvodnené podozrenie, potom by prokurátor celkom určite zaistil majetok obvineného alebo jeho časť (napríklad prostredníctvom inštitútu zaistenia hnuteľnej, či nehnuteľnej veci). K uvedenému je nutné dodať, že orgány činné v trestnom konaní, ale aj súdy by mali pracovať s dôkazmi a nie s domnienkami, špekuláciami, respektíve s vierou. Dôkazy v tomto smere zatiaľ absentujú.
Pokiaľ ide o tzv. kolúzny dôvod väzby v zmysle § 71 ods. 1 písm. b) Tr. por., tak ten prokurátor vo svojom návrhu na vzatie obvineného do väzby odôvodňoval najmä potrebou „vykonávania výsluchov zamestnancov NDS ako svedkov“ s tým, že obvinený by mohol „mať tendenciu ovplyvniť jeho bývalých podriadených, aby tak zmiernil svoj podiel na dokumentovanej trestnej činnosti“. V tomto smere prokurátor uvádzal aj „potrebu vypočuť ešte viacero svedkov – zamestnancov NDS s ktorými mal obvinený dlhodobo blízke vzťahy“.
Podľa názoru krajského súdu je takéto vymedzenie kolúzneho dôvodu väzby nedostatočné, nakoľko je absolútne všeobecné (nekonkrétne) a navyše je iba hypotetické.
Podľa oficiálnej internetovej stránky poškodenej spoločnosti (ndsas.sk) má Národná diaľničná spoločnosť viac ako 1500 zamestnancov. Z výpovede svedka M T pritom možno zistiť, že len na Stredisku správy a údržby diaľnic 2 Národnej diaľničnej spoločnosti, kde zastával vedúcu pracovnú pozíciu obvinený PhDr. R H má byť zamestnaných cca 90 ľudí s tým, že len svedok M T mal na starosti 42 ľudí. Z uvedeného je zrejmé, že iba všeobecný odkaz na potrebu vypočutia zamestnancov NDS ako svedkov nemôže byť kolúznym dôvodom väzby, nakoľko nie je jasné (vzhľadom na množstvo zamestnancov poškodenej spoločnosti) koho konkrétne (prípadne aspoň aký konkrétny okruh osôb) z poškodenej spoločnosti mal prokurátor na mysli. Obvinený bol pritom dlhoročným zamestnancom poškodenej spoločnosti a preto existuje určite aj početný okruh osôb s ktorými mal „dlhodobo blízke priateľské vzťahy“. Ak však z veľkej množiny potenciálnych svedkov (zamestnancov poškodenej spoločnosti) prokurátor nekonkretizuje koho konkrétne by mohol obvinený ovplyvňovať (napríklad aspoň s poukazom na pracovné pozície svedkov, či možnosti potenciálnych svedkov mať informácie o stíhanej trestnej činnosti), potom nie je možné dospieť k záveru, že je tu konkrétna skutočnosť, z ktorej by vyplýval kolúzny dôvod väzby, tak ako to vyžaduje návetie ustanovenia § 71 ods. 1 Tr. por.
Napriek tomu, že úlohou sudcu pre prípravné konanie nie je stanovovať rozsah dokazovania orgánom činným v trestnom konaní v rámci prípravného konania, či budovať im plán vyšetrovania; v posudzovanom prípade sa sudca pre prípravné konanie snažil v odôvodnení napadnutého uznesenia „pomôcť“ prokurátorovi a odstrániť vyššie popísaný nedostatok v jeho návrhu tak, že uviedol konkrétne mená, ktoré by mali alebo mohli byť podľa jeho názoru k veci vypočuté (napríklad M, J, H, K, S). Tieto konkrétne mená vyplývajú hlavne z výpovede samotného obvineného PhDr. R H, ktorú vykonal v procesnom postavení zadržaného – podozrivého, v ktorej popisoval, že príkazy (pokyny) dostával od M, H, J s tým, že spomínal aj S (mal podpisovať objednávky). O osobe s menom M vypovedal aj obvinený Mgr. M M. Z obsahu týchto výpovedí (výpoveď zadržaného podozrivého PhDr. R H v spojení s výpoveďou obvineného Mgr. M M) vyplýva, že by mohlo ísť o podozrenie z manipulovania výberových konaní vyššie uvedenými osobami, t. j. podozrenie zo spáchania trestnej činnosti z ich strany, do ktorého mal byť zapojený aj obvinený PhDr. R H. Pokiaľ PhDr. R H vo výpovedi zadržaného – podozrivého vypovedal ohľadne uvedených osôb skutočnosti, ktoré by mohli zakladať podozrenie zo spáchania trestného činu z ich strany, potom si iba ťažko možno predstaviť, že by na slobode práve tieto osoby mohol obvinený PhDr. R H ovplyvňovať tak, aby potvrdzovali jeho výpoveď, pretože by sa tak predmetné osoby museli fakticky priznať k spáchaniu trestného činu (v tom smere, že dávali pokyny obvinenému v rámci zmanipulovaných výberových konaní a podobne). Obvinený PhDr. R H zjavne nebol v takom postavení, aby na vyššie uvedené osoby mohol pôsobiť svojím vplyvom tak, aby sa priznali k ním tvrdením skutočnostiam. Možná obava z toho, že by obvinený ovplyvňoval práve tieto osoby nie je teda spôsobilým kolúznym dôvodom, pretože potvrdenie obhajoby obvineného by zároveň pre uvedené osoby znamenalo sebaobvinenie (je ťažko predstaviteľné, že by obvinený dokázal neprípustne ovplyvniť osoby, vo vzťahu ku ktorým bol v podriadenom pracovnom postavení, k tomu, aby sa falošne priznali k spáchaniu trestného činu a potvrdili tak jeho obhajobu, že iba plnil ich pokyny a príkazy; na strane druhej, ak by ich prípadné priznanie bolo pravdivé, potom by zase nemohlo ísť o kolúzny dôvod väzby).
Pokiaľ teda sudca pre prípravné konanie poukazoval na potrebu vypočuť niektorých konkrétnych svedkov a prokurátor všeobecne na potrebu vypočuť zamestnancov poškodenej spoločnosti, tak sťažnostný súd poukazuje na ustálenú judikatúru, ktorá konštatuje, že „skutočnosť, že v priebehu trestného stíhania majú byť vykonané ďalšie procesné úkony, výsluchy svedkov a podobne, sama o sebe neznamená, že obvinený bude na nich pôsobiť, respektíve inak mariť objasňovanie skutočností závažných pre trestné stíhanie. Dôvodom pre väzbu v zmysle ustanovenia § 71 ods. 1 písm. b) Tr. por. nemôže byť ani skutočnosť, že obvinený popiera spáchanie skutku“ (uznesenie Najvyššieho súdu SR sp. zn. 2 Ntv 97/1992 z 25.05.1992). Tento záver vyplýva aj zo staršej judikatúry, ktorá uvádza, že „dôvodnosť obavy, že obvinený bude pôsobiť na svedkov, prípadne spoluobvinených alebo inak mariť objasňovanie skutočností závažných pre trestné stíhanie, musí byť vždy zistená na základe konkrétnych skutočností. Nestačí teda len okolnosť, že vo veci, v ktorej obvinený popiera vinu, majú byť ako svedkovia vypočuté iné osoby“ (R č. 39/1968).
Skutočnosť, že v priebehu trestného stíhania majú byť vypočuté, či prepočuté ďalšie osoby teda nie je, sama osobe, kolúznym dôvodom väzby, pretože takáto procesná situácia je bežná v každom trestnom stíhaní, ktoré nasleduje bezprostredne po vznesení obvinenia. Alebo povedané inak, vždy po vznesení obvinenia je nevyhnutné vypočuť, či prepočuť konkrétne osoby ako svedkov, prípadne vypočuť aj spoluobvinených, teda je nevyhnutné viesť dokazovanie, avšak potreba vedenia dokazovania v prípravnom konaní ešte nehovorí nič o reálnej hrozbe z kolúzneho správania sa obvineného.
Ohľadne výsluchov zamestnancov poškodenej spoločnosti dáva krajský súd do pozornosti aj to, že už viacerí z nich v danej trestnej veci vypovedali (napríklad svedkovia M T, R C, I S, V T, J P), pričom z ich svedeckých výpovedí nevyplýva, že by boli obvineným, respektíve inou osobou akokoľvek ovplyvňovaní. Práve naopak, vo vzťahu k obvinenému PhDr. R H možno ich výpovede označiť za výpovede usvedčujúce obvineného zo spáchania stíhaného trestného činu.
Taktiež odôvodnenie napadnutého uznesenia tým, že doposiaľ neboli ustálené všetky osoby, ktoré mohli participovať na výberových konaniach (respektíve, že z výpovede zadržaného podozrivého PhDr. R H vyplýva podozrenie zo spáchania rozsiahleho pokračovacieho trestného činu machinácií pri verejnom obstarávaní, tak ako to tvrdí prokurátor v návrhu) a tieto bude potom nutné vypočuť ako svedkov alebo obvinených, je vágne. Možno si totiž predstaviť nespočetné množstvo prípadov, v ktorých doposiaľ neboli vypočuté všetky osoby podieľajúce sa na trestnej činnosti, čo však, bez ďalšieho, nie je dôvodom pre vzatie obvineného do kolúznej väzby (k uvedenému pozri primerane nález Ústavného súdu ČR sp. zn. IV. ÚS 264/1998 z 11.08.1998, ktorý, z hľadiska komparatívnej metódy výkladu práva je použiteľný aj v podmienkach právnej úpravy SR). V opačnom prípade by sa kolúzna väzba musela vždy vyvodzovať u tých obvinených osobách, ktoré sú orgánom činným v trestnom konaní známe a k dispozícii, a takáto väzba by potom trvala až dovtedy, kým by nedošlo k ustáleniu a prípadnému obvineniu, či vypočutiu aj ďalších možných podozrivých osôb (čo sa nemusí stať prípadne nikdy).
To platí o to viac, keď podozrenie z možnej rozsiahlej trestnej činnosti týkajúcej sa machinácií pri verejnom obstarávaní, ktoré uvádza prokurátor v návrhu, vyplynulo práve z výpovede PhDr. R H, na ktorého bol prokurátorom podaný návrh na vzatie do väzby. V zhode so sťažnostnými námietkami obhajoby sa krajský súd taktiež pozastavuje nad tým, že prokurátor na strane jednej podal návrh na vzatie do väzby na obvineného, ktorý podľa neho uviedol podstatné informácie ohľadne možnej trestnej činnosti pri machinácií vo verejnom obstarávaní a to s argumentom, že tieto ďalšie podozrivé osoby ešte neboli stotožnené a teda ich môže obvinený ovplyvňovať, avšak, na strane druhej, prokurátor nepodal návrh na vzatie do väzby na spoluobvineného, ktorý získaval finančné prostriedky od poškodenej osoby a odmietol uviesť meno osoby, ktorej odovzdával finančné prostriedky podvodne získané od poškodenej spoločnosti. Pokiaľ sa prokurátor neobáva, že by obvinený Mgr. M M ovplyvňoval na slobode túto doposiaľ nekonkretizovanú osobu, ktorá mala výrazne (podstatne) finančne profitovať z vylákaných finančných prostriedkov, potom nie je celkom jasné, prečo sa obáva, že by obvinený PhDr. R H mal alebo mohol ovplyvňovať iné osoby, ktoré sa podieľali na výberovom konaní a na prípadných jeho manipuláciách a zrejme pôsobili, vo vzťahu k nemu, v nadradenom pracovnom postavení. Ak je tým rozlišovacím dôvodom úplné priznanie obvineného Mgr. M M k skutkom uvedeným v uznesení o vznesení obvinenia (v odôvodnení príkazu vyšetrovateľa na jeho prepustenie zo zadržania sa uvádza, že sa k skutku priznal), potom je nutné zdôrazniť, že účelom väzobného trestného stíhania a ani trestného konania nie je, aby sa obvinené osoby priznávali k tomu, čo je popísané v uznesení o vznesení obvinenia.
Na tomto mieste sťažnostný súd opätovne pripomína ustálenú judikatúru, z ktorej vyplýva, že „dôvodom kolúznej väzby nemôže byť samotné popieranie viny obvineným ani objektívna skutočnosť, že stíhaný skutok nie je doteraz dostatočne objasnený a všetci páchatelia nie sú ešte trestne stíhaní (respektíve neboli ešte vypočutí)“ (uznesenie Najvyššieho súdu SR sp. zn. 6 Tz 3/2003 z 17.06.2003). Z uvedenej judikatúry jednoznačne vyplýva, že väzobným dôvodom nemôže byť ani tvrdenie prokurátora, že výpoveď obvineného je v rozpore s výpoveďami doposiaľ vypočutých svedkov, respektíve, že výpoveď obvineného nie je vierohodná. Obvinený nemá povinnosť vypovedať tak, aby to bolo v súlade s predstavami orgánov činných v trestnom konaní; práve naopak, má právo vypovedať tak, ako uzná za vhodné, t. j. aj spochybňovať vznesené obvinenie, či výpovede svedkov, respektíve uvádzať, že bol pri svojej pracovnej činnosti „pokynovaný z hora“. Za spôsob zvolenej obhajoby, prípadne za to, že výpoveď obvineného sa nejaví orgánom činným v trestnom konaní ako vierohodná, či dostatočná nie je možné obvineného trestať vzatím do väzby.
Hypotetickou je aj obava prokurátora uvedená v návrhu na vzatie do väzby, že by obvinený PhDr. R H mohol na slobode ovplyvňovať spoluobvineného Ing. V T, ktorý ako obvinený využil svoje právo a k veci odmietol vypovedať. Obvinený Ing. V T bol zhotoviteľom v bode 3 uznesenia o vznesení obvinenia, pričom obvinený PhDr. R H nepopiera, že fakturované práce nekontroloval a nevidel fyzicky dielo ktoré preberal. Nie je preto celkom jasné, a prokurátor to v návrhu na vzatie obvineného do väzby vôbec nevysvetlil (nekonkretizoval), v akom smere by mal alebo mohol byť tento obvinený ovplyvňovaný zo strany obvineného PhDr. R H.
Krajský súd uzatvára svoje právne závery poukazom na judikatúru, ktorá uvádza, že „konkrétnymi skutočnosťami odôvodňujúcimi obavu z možného väzobného následku sa rozumejú len také skutočnosti, ktoré reálne odôvodňujú takúto obavu. Nepostačuje preto len akési hmlisté, neisté a konkrétnymi skutočnosťami dostatočne neodôvodnené podozrenie z následku predpokladaného v ustanovení § 71 ods. 1 písm. a) až písm. c) tr. por. Viedlo by to totiž k nedôvodným zásahom do Ústavou SR zaručenej osobnej slobody“ (uznesenie Najvyššieho súdu SR sp. zn. 3 Tost 3/2010 z 17.02.2010).
Len pre úplnosť krajský súd dodáva, že vzatie obvineného do väzby je vždy iba fakultatívne (argument slova „môže“ uvedený v ustanovení § 71 ods. 1 Tr. por.) a teda pravidlom by malo byť trestné stíhanie obvineného na slobode. Dôvody väzby je preto nutné vykladať reštriktívne a pri ich výklade je nutné mať vždy na zreteli, že ide o opatrenie ultima ratio (poslednú a krajnú možnosť).
Vzhľadom k všetkým uvedeným skutočnostiam sťažnostný súd dospel k záveru, že vzatie obvineného do väzby bolo nedôvodné, nakoľko tu nie sú dôvody väzby a preto postupom podľa § 194 ods. 1 písm. a) Tr. por. zrušil napadnuté uznesenie a obvineného PhDr. R H ihneď prepustil z väzby na slobodu.
Krajský súd tak konal a rozhodol v intenciách ustanovenia § 192 ods. 3 Tr. por., nakoľko o podanej sťažnosti rozhodol na neverejnom zasadnutí do piatich pracovných dní od predloženia veci na rozhodnutie.
Toto rozhodnutie bolo prijaté senátom krajského súdu pomerom hlasov 3:0.
P o u č e n i e : Proti tomuto uzneseniu nie je prípustná sťažnosť.
Krajský súd v Bratislave,
dňa 02.júna 2021
JUDr. Peter Šamko
predseda senátu
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.